Wydawca: 17
61769
Ebook

Dnie i chwile

Maria Konopnicka

Maria Konopnicka Ur. 23 maja 1842 r. w Suwałkach Zm. 8 października 1910 r. we Lwowie Najważniejsze dzieła: O Janku Wędrowniczku, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Nasza szkapa, Miłosierdzie gminy, Rota, Dym, Mendel Gdański Poetka, publicystka, nowelistka, tłumaczka. Zajmowała się krytyką literacką. Pisała liryki stylizowane na ludowe i realistyczne obrazki (W piwnicznej izbie). Wydawała cykle nowel (Moi znajomi, Nowele, Na drodze). W otoczeniu ośmiorga swoich dzieci tworzyła bajki (Na jagody). Jako poetka, inspiracji szukała w naturze (Zimowy poranek). Swoje wiersze publikowała głównie w prasie. Wiersz patriotyczny Rota konkurował z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano hymnu Polski. Wiele jej utworów powstało podczas podróży po Europie (Italia). Ostatnie lata życia poświęciła poematowi Pan Balcer w Brazylii. autor: Bartłomiej Chwil Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

61770
Ebook

Etnografia pamięci PRL-u. Kultura codzienności Polski powojennej 1956-1989

Wojciech Burszta, Anna Jawor, Mirosław Pęczak, Michał Rauszer, ...

Wojciech Burszta, Anna Jawor, Mirosław Pęczak, Michał Rauszer, Piotr Zańko Etnografia pamięci PRL-u. Kultura codzienności Polski powojennej 1956-1989   Człowiek socjalizmu winien być człowiekiem kulturalnym. Dla człowieka socjalistycznego oświata i kultura mają być powszechnie dostępne, a stawanie się człowiekiem kulturalnym — modelem rozwoju osobowości, przedmiotem aspiracji i składnikiem awansu społecznego.

61771
Ebook

Polski senior w obszarze komunikacji społecznej

Artur Łacina-Łanowski (red.)

To, w jaki sposób senior przeżywa starość, zależy w dużej mierze od postawy wobec starości jego samego i otaczającego go środowiska. Jedni starość widzą jako zakończenie życia, a inni jako nowe możliwości realizowana się w nowych obszarach. Według psychologów najlepszą postawą wobec starości jest postawa konstruktywna. Człowiek ją prezentujący jest wewnętrznie zintegrowany, wolny od stanów lękowych. Akceptuje starość i zakończenie pracy zawodowej. Pozytywnie ocenia swoją przeszłość, utrzymuje dobre stosunki z otoczeniem. Wobec otoczenia jest pogodny i wyrozumiały (z recenzji prof. Izabeli Krasiejko).

61772
Ebook

Bałwochwalstwo słowiańskie

Joachim Lelewel

Joachim Lelewel, Bałwochwalstwo słowiańskie dziełko poświęcone opisowi starych pogańskich kultów, świątyń, kapłanów, obrzędów i obyczajów opierające się na starożytnych opisach podróżników i kronikarzy. Lelewel analizuje te relacje i porównuje wierzenia Słowian do wierzeń i obrzędów innych ludów zamieszkujących Europę, a nawet Azję.

61773
Ebook
61774
Ebook

Cukrzyca a aktywność fizyczna - Poznaj bezpieczne zestawy ćwiczeń i zasady zdrowego wypoczynku

Praca zbiorowa

Bezpieczne ćwiczenia fizyczne dla cukrzyków: 4 proste kroki pomagające wdrożyć niewielkie dawki ruchu w codzienny plan dnia O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć chorując na cukrzycę? Jaki trening najlepszy dla cukrzyka - siłowy, kondycyjny czy ogólnorozwojowy? Przyspieszenie przemiany materii - zmniejszanie poziomu cukru dzięki dobrej pracy metabolizmu Jak zadbać o uczucie sytości przed i po treningu? Aktywne formy relaksu - 5 sposobów, które odprężą Cię w kilka sekund Detoksykacja organizmu i relaksujące kąpiele - jaki rodzaj oczyszczenia wybrać?

61775
Audiobook

Nauka z audiobooka. Lalka - lektura z opracowaniem

Bolesław Prus

Audiobook Lalka Bolesława Prusa w opracowaniuBaby od polskiego to kompleksowe podsumowanie jednej z najważniejszych polskich powieści realistycznych. Zawiera fragmenty utworu oraz szczegółowe omówienie kluczowych motywów, pomagając lepiej zrozumieć zarówno fabułę, jak i jej głębsze przesłanie. Opracowanie koncentruje się na: Postaci Stanisława Wokulskiego bohatera rozdartego między romantycznymi marzeniami a pozytywistycznym pragmatyzmem. Motywie niespełnionej miłości relacja Wokulskiego i Izabeli Łęckiej jako tragiczny przykład społecznych podziałów. Obrazie społeczeństwa XIX wieku ukazanie różnych warstw społecznych, ich ambicji i ograniczeń. Symbolice tytułowej Lalki znaczenie tytułu i jego wieloznaczność. Audiobook ułatwia zrozumienie wielowątkowej powieści i jej miejsca w literaturze polskiej. To idealne wsparcie w przygotowaniach do sprawdzianów i egzaminów!

61776
Ebook