Wydawca: 17
62313
Ebook

Zarzadzanie usługami społecznymi gminy wobec zjawiska przemocy

Katarzyna Olejniczak-Szuster Michał Dziadkiewicz Katarzyna Brendzel-Skowera Judyta Kabus (red.)

Zagadnienia prezentowane w niniejszej monografii koncentrują się wokół wielopłaszczyznowej i szczegółowej diagnozy skali przemocy domowej w mieście Częstochowa w latach 2017-2020, ze szczególnym uwzględnieniem liczby małoletnich dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy doświadczyli przemocy od najbliższej osoby oraz osób zatrzymanych stosujących przemoc w rodzinie.  Monografia zawiera trzy obszary problemowe i prowadzi od teoretycznych rozważań nad problemem przemocy, identyfikacji zjawiska problemu przemocy rodzinnej, jej form i rodzajów, przez szerokie studium występowania przemocy w mieście Częstochowa oraz podmiotów podejmujących działania pomocowe na rzecz ofiar przemocy w rodzinie, aż po praktyczne przykłady wspomagania profilaktyki przemocy przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie. Książka ta stanowi wielowymiarowe studium zjawiska przemocy, ma charakter uniwersalny i może być z powodzeniem wykorzystywana przez badaczy i praktyków różnych specjalności. Monografia przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców. Znajdzie w niej coś dla siebie zarówno ktoś, kto interesuje się zjawiskiem przemocy z czysto teoretycznego punktu widzenia, ktoś kto jej doświadczył, jak i ktoś, kogo interesuje wyłącznie praktyczne przełożenie wiedzy teoretycznej na walkę z przemocą.    W książce omówiono: znaczenie terminu „przemoc”, jej rodzaje, formy i skutki przemocy; najnowsze przepisy w prawodawstwie polskim dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie; pojęcie „przemocy w rodzinie”, jej uwarunkowania, rodzaje oraz formy; działania policyjne podjęte w celu zwalczenia przemocy w krajach europejskich oraz w Polsce w latach 2017-2020; eskalację zjawiska przemocy w rodzinie w czasie epidemii COVID-19; programy i działania prewencyjne wobec przemocy w mieście Częstochowa w latach 2017-2020; determinanty mające zapobiegać przemocy; kwestię zarządzania mieszkaniami komunalnymi w obliczu występującego zjawiska przemocy domowej; schemat działania dotyczący zwalczania zjawiska przemocy w zasobach ZGM TBS oraz procedurę interwencji obowiązującą pracowników tego Zakładu.

62314
Ebook

Spotkania dziennikarstwa i literatury

Barbara Bogołębska

“Refleksja nad słowem jest przedmiotem zebranych w tomie szkiców, w których literackość splata się z dokumentaryzmem. […] Rozważaniom nad dyskursem medialnym towarzyszy w tomie namysł nad sztuką pisania oraz retoryką (np. topika, retoryczne środki ekspresji), stylistyką (np. idiostyle, style gatunkowe) i genologią form tekstowych (np. mikroformy, dziennikarsko-literackie hybrydy gatunkowe, formy kolażowe, biografie). Wśród analizowanych gatunków dominują felietony i reportaże. Są też teksty reprezentujące kulturę agonistyczną, opartą na współzawodnictwie i rywalizacji” (fragment Wstępu). Barbara Bogołębska jest literaturoznawcą i medioznawcą, w latach 1971–2019 pracowała w Uniwersytecie Łódzkim, pełniąc m.in. funkcję kierownika Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Jest autorką siedmiu monografii (Tradycje retoryczne w stylistyce polskiej. Narodziny dyscypliny – 1996; Studia o retoryce i stylistyce – 2001; Między literaturą i publicystyką – 2006; Konteksty stylistyczne i retoryczne – 2006; Od tradycji do nowatorstwa, od transgresji do adaptacji na wybranych przykładach literackich i publicystycznych – 2013; Retoryka, genologia i stylistyka tekstów literackich i dziennikarskich – 2015; Współczesne gatunki i style wobec tradycji retorycznej – 2018); współautorką podręcznika Retoryka i jej zastosowania – 2016, wieloletnią redaktor naczelną czasopisma „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica”, a także współredaktorką ośmiu monografii zbiorowych oraz autorką ok. 200 publikacji w czasopismach i monografiach wieloautorskich.

62315
Kurs video

Terraform w praktyce. Kurs video. Architektura serverless i usługi chmurowe AWS

Konrad Partas

Obierz kurs na... model „infrastruktura jako kod” Szukasz kursu, który pomoże Ci zdobyć wiele praktycznych umiejętności związanych z korzystaniem z narzędzia Terraform? Jesteś we właściwym miejscu. Terraform, określany jako oprogramowanie pozwalające zarządzać infrastrukturą komputerową w modelu „infrastruktura jako kod”, służy w praktyce do definiowania infrastruktury w kodzie, ale także zapewnia integrację z popularnymi technologiami od rozmaitych dostawców, między innymi Cisco, Cloudflare, GitHub, GitLab, MongoDB, i z publicznymi platformami chmurowymi, takimi jak Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud Platform, Oracle Cloud czy VMware Cloud. Lista jest długa, nic więc dziwnego, że Terraform stale zyskuje na popularności. Według serwisu Stack Overflow w 2022 roku był jednym z najczęściej używanych narzędzi związanych z programowaniem. Rosnąca popularność oprogramowania Terraform i to, że można go używać zarówno do stworzenia procesów disaster recovery w organizacji, jak i do wersjonowania zmian infrastrukturalnych, czyni z niego technologię, której praktyczna znajomość jest bardzo ceniona przez rynek i, co oczywiste, przez potencjalnych pracodawców. Ten kurs wyjaśni Ci, czym jest Terraform i jak z niego korzystać. Poznasz jego najważniejsze funkcje. Szkolenie odwzorowuje wyzwania stawiane przed użytkownikiem podczas działań komercyjnych, daje więc praktyczną wiedzę, szczególnie cenioną na rynku pracy, będącą znaczącym wyróżnikiem osoby, która rozpoczyna pracę jako specjalista w zakresie DevOps. Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia Podczas naszego kursu między innymi: Nauczysz się konfigurować środowisko WSL + Terraform Opanujesz najważniejsze pojęcia związane z narzędziem Terraform Zastosujesz providery Poznasz metody autoryzacji AWS Będziesz pracować z zasobami, a także zdefiniujesz zależności jawne i niejawne Użyjesz źródeł danych, zmiennych, pętli, funkcji, bloków i wartości lokalnych, bloku dynamic, outputów Poznasz najlepsze praktyki pracy z plikiem stanu Popracujesz na modułach Dowiesz się, jak stosować flagę target (uruchamiać część kodu) Terraform w praktyce. Kurs video. Architektura serverless i usługi chmurowe AWS kończy się na poziomie średnio zaawansowanym. Szkolenie umożliwi Ci nie tylko poznanie podstaw narzędzia, ale także zagłębienie się w część zagadnień na nieco wyższym poziomie zaawansowania. Po ukończeniu nauki będziesz w stanie swobodnie i samodzielnie pracować z tym oprogramowaniem. Zdobyte umiejętności i nowa wiedza pozwolą Ci na rzetelne posługiwanie się dokumentacją i umiejętne wychwycenie możliwości użycia narzędzia Terraform w danym projekcie, a w efekcie na zbudowanie infrastruktury zgodnej z najlepszymi praktykami IaaC. Kurs pomoże Ci też z sukcesem przejść przez zagadnienia związane z technologią Terraform na rozmowie kwalifikacyjnej. Praktyka czyni mistrza!

62316
Ebook

Podróż w naturę

Krzysztof Kamil Baczyński

Chmu­ry I ,,Czy przy­da się mó­wić praw­dę w żar­to­bli­wy i dow­cip­ny spo­sób? Czy wy­śmie­wa­jąc i wy­szy­dza­jąc zdroż­no­ści ludz­kie, moż­na je z serc lu­dzi wy­ple­nić?" Ta­kie py­ta­nie za­da­je so­bie I. van Le­eu­wen, pierw­szo­rzęd­ny dziś znaw­ca Ary­sto­fa­ne­sa i wiel­ki je­go wiel­bi­ciel; roz­cho­dzi się oczy­wi­ście o ko­me­dię, o jej osta­tecz­ne za­da­nia i ce­le istot­ne, tj. o jej wy­cho­waw­cze, ży­cio­chron­ne, kul­tu­ral­ne dzia­ła­nie, któ­rym się zbli­ża do wiel­kiej swej sio­strzy­cy tra­ge­dii, speł­niać ma­ją­cej, udo­sko­na­le­nie czło­wie­ka na cze­le ogó­łu sztuk pięk­nych. 2 Skwar­ne zwie­rzyń­ce miast  od­kle­jo­ne od stóp opad­ną w dół ko­tlin  za­sia­nych pio­łu­nem gę­stym i mię­tą  w ciecz top­nie­ją­cy skwar  ob­ło­ki w błę­kit prze­kro­pli    spły­nie w won­ne po­la tra­wą świe­żo zżę­tą  jak rze­ką...    [...]Krzysztof Kamil BaczyńskiUr. 22 stycznia 1921 r. w Warszawie Zm. 4 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Pokolenie, Historia, Bez imienia, Dwie miłości, Z głową na karabinie Poeta, rysownik. Twórczość poetycką rozpoczął już jako uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1939 r. zdał maturę. Związany ze środowiskiem młodzieży lewicowej, m.in. z organizacją Spartakus działającą półlegalnie w szkołach średnich. W czasie okupacji niemieckiej zbliżył się do ugrupowań socjalistycznych, wydających podziemne pisma ?Płomienie? i ?Droga?. Od 1943 r. uczestniczył w tajnych kompletach polonistycznych, w tymże roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które stały się zalążkiem batalionu AK ?Zośka? oraz ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych rezerwy. Uczestnik powstania warszawskiego; poległ w walce przy Placu Teatralnym (Pałac Blanka); w parę tygodni później zginęła w powstaniu żona poety Barbara, którą poślubił w 1942 r. Nie licząc dwóch zbiorków odbitych na hektografie w 7 egzemplarzach w 1940 r. i kilku wierszy w antologiach Pieśń niepodległa i Słowo prawdziwe, zdążył ogłosić, pod pseudonimem Jan Bugaj, dwa konspiracyjne zbiory: Wiersze wybrane (1942) i Arkusz poetycki (1944) wydane nakładem ?Drogi?. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

62317
Ebook

O wartościach, czyli Rady nie od parady III

Małgorzata Strzałkowska

Moi drodzy! To wartości wpływ największy na uczynki nasze mają, są powodem naszych działań i wszystkiemu sens nadają. A więc dbajmy o wartości i pilnujmy należycie, byśmy zawsze w zgodzie z nimi budowali nasze życie. Małgorzata Strzałkowska

62318
Ebook

Rytm życia

Antoni Kępiński

Rytm życia zawiera eseje z pogranicza filozofii i medycyny, rozważające mechanizm powstawania i rozwoju patologicznych form ludzkiego postępowania w różnych sytuacjach życiowych np. sprawowania władzy czy uwięzienia. Antoni Kępiński (1918-1972)- legendarny lekarz, jeden z najwybitniejszych polskich psychiatrów i filozofów współczesnych, życie poświęcił bez reszty chorym psychicznie, dwa lata przed śmiercią, nieuleczalnie chory, zapisał przemyslenia wieloletniej praktyki lekarskiej. Tak powstały klasyczne nie tylko w psychiatrii, ale i we współczesnej humanistyce książki: Psychopatologia nerwic, Rytm życia, Schizofrenia, ż psychopatologii życia seksualnego, Melancholia, Lek, Psychpatie.

62319
Ebook

Wegańska Kuchnia Polska

Edyta Stępczyńska

Wegańska Kuchnia Polska to 64 przepisy podzielone na 7 grup: ZUPY – KLUSKI, PIEROGI, NALEŚNIKI – ZAMIENNIKI MIĘSA – GULASZE, KAPUSTY – PASZTETY I PASTY – DODATKI, PRZYSTAWKI, SAŁATKI – DESERY. Odżywiasz się w stylu vege, ale lubisz tradycyjne, polskie smaki? A może chcesz zmniejszyć ilość mięsa w diecie, nie rezygnując z klasycznych dań? To możliwe a ta książka jest właśnie dla Ciebie! Nie musisz zapominać o znanych Ci smakach rezygnując z mięsa. Weganizm jest pełen smaku, daje lekkość i szczęście. Wegańska Kuchnia Polska to 64 przepisy podzielone na 7 grup: ZUPY – KLUSKI, PIEROGI, NALEŚNIKI – ZAMIENNIKI MIĘSA – GULASZE, KAPUSTY – PASZTETY I PASTY – DODATKI, PRZYSTAWKI, SAŁATKI – DESERY. Tradycyjne polskie potrawy w bezmięsnej wersji. To da się zrobić Z Wegańską Kuchnią Polską przyrządzisz potrawy, które wydawałoby się nie mają racji bytu bez składników odzwierzęcych. Nic bardziej mylnego. Edyta Stępczyńska odczarowuje je i komponuje na nowo tak, aby smakowały tradycyjnie "jak u mamy" a jednocześnie nie bazowały na składnikach odzwierzęcych. W Wegańskiej Kuchni Polskiej znajdziesz m.in. przepisy na potrawy takie jak: rosół gulaszowa kopytka kotlety mielone kotlet a la schabowy kotlet a la devolaiile pulpety gołąbki gulasz pasztet budyń kisiel majonez   Autorka o książce Spisując te przepisy wierzyłam w to, że dzięki nim obudzisz w sobie chęć do przygotowywania potraw prostych i nieskomplikowanych. Potraw, które gościły i goszczą na Polskich stołach. Z jedną, ale zasadniczą różnicą. Moje przepisy różnią się od tych tradycyjnych tym, że są przygotowane bez składników odzwierzęcych. Tworzenie wegańskiego jedzenia jest nie tylko moim hobby, ale stało się moją pracą i pasją. Uwielbiam karmić ludzi i dowiadywać się, że to co robię ma sens i wpływa korzystnie na moich klientów i przede wszystkim im smakuje. Ta książka to zapis mojej codziennej pracy i doświadczeń podczas przygotowywania wegańskiego cateringu. Każdy przepis jest przetestowany. Do zdjęć nie wynajęłam profesjonalnego fotografa i stylisty potraw – zdałam się tu na własną intuicję i maksymalną szczerość. Jedz na zdrowie!   Wegańska Kuchnia Polska - opinie o książce Jeśli tęsknicie za smakiem tradycyjnej, rodzimej kuchni w wersji roślinnej, trafiliście na idealną książkę! Rozsmakujcie się w niej i cieszcie się pierogami, bigosami, gulaszami i galaretami... Jola Słoma & Mirek Trymbulak - projektanci mody oraz kucharze bezglutenowej kuchni wegańskiej w Atelier Smaku.   Chcąc zrezygnować z mięsa i nabiału w diecie, nie trzeba przechodzić na egzotyczne gotowanie. Łatwe przepisy Edyty zaspokoją potrzeby osób, które szukają sposobów na zachowanie tradycyjnej kuchni, mimo zmiany w stosowanych składnikach. Sylwia Falkiewicz, autorka wegańskiego bloga wszystkojestwglowie.pl   Książka Edyty Stępczyńskiej, choć w tytule kładzie akcent na weganizm, jest idealna również dla osób, które chcą nadać swoim daniom innego – zdrowszego – charakteru. Dania w niej zawarte są opracowane na podstawie ogólnodostępnych składników. Receptury są tak przygotowane, że łatwo o użycie zamienników. „Wegańska Kuchnia Polska” zatem pełna jest inspiracji, pomysłów i podpowiedzi. Jest odpowiednia dla osób, które nie czują się w kuchni pewnie. Agnieszka Gotówka, redaktor naczelna biokurier.pl

62320
Ebook

Karol Szajnocha. Codzienność - kobiety - historiografia

Dorota Malczewska-Pawelec, Tomasz Pawelec

Praca poświęcona jest życiu oraz wybranym aspektom twórczości wybitnego XIX-wiecznego polskiego historyka Karola Szajnochy. Autorzy proponują w niej nowe podejście: dążą do pokazania jak jego pisarstwo historyczne oraz egzystencja przenikały się i warunkowały nawzajem.  Materia rozważań podzielona jest na trzy części: „Codzienność”, „Kobiety” oraz „Historiozofia”. Twórcy książki dociekają, jak fakt stania się badaczem przeszłości wyznaczał formy i przestrzenie dla poczynań Szajnochy na innych polach (tak w sferze publicznej, jak i w obszarze prywatności). Jak uobecniał się w meandrach codzienności oraz relacjach rodzinnych, przyjacielskich oraz zawodowych, jak się miał do życia wewnętrznego i dominujących rysów osobowości? Rozprawa może zainteresować badaczy dziejów historiografii, kultury polskiej, historyków XIX stulecia, socjologów, studentów historii i wszystkich zainteresowanych przeszłością Polski oraz jej kulturą w dobie zaborów.