Видавець: 5
62897
Eлектронна книга

Nowenna za bliskich zmarłych

Wojciech Jaroń

W śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa kryje się tajemnica odpuszczenia grzechów i wiecznego zbawienia każdego człowieka. Słowa Ewangelii uczą nas, by do Boga zwracać się ,,Ojcze. Dlatego z wiarą i ufnością prosimy kochającego Ojca o łaskę odpuszczenia grzechów i zbawieniadla naszych najbliższych, którzy przeszli do wieczności. Nowenna, którą oddajemy w Państwa ręce, pozwala z wiarą i ufnością zanosić modlitwę w intencji bliskich zmarłych o zmartwychwstanie przy końcu wieków i łaskę wiecznego przebywania w Bogu. Modlitwa jest najlepszym wyrazem szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli, zaś żyjącym pomaga znaleźć ukojenie po stracie bliskiej osoby, aby trudny czas smutku zamienił się w nadzieję na miłosierdzie Boże w otwierające naszym zmarłym bramy zbawienia.

62898
Eлектронна книга

Smok Krolus I Przyjaciele Smoczy Ogień - Tajemnica Smoczego Amuletu

Dariusz Gołębiowski

SMOCZY OGIEŃ - TAJEMNICA SMOCZEGO AMULETU, to kolejna niezmiernie interesująca bajka przygodowa dla dzieci z serii: SMOK KROLUS I PRZYJACIELE. Tym razem nasi bohaterowie: Smok Krolus, Słoń Bomelek, Żyrafka Polika i Struś Zduniek - postanawiają wyruszyć w niebezpieczną podróż. Ich celem jest rozwiązanie tajemnicy Smoczego Ognia. A po drodze spotykają przyjaciół fantastyczne, a czasami nawet niebezpieczne przygody, jak chociażby spotkanie ze złymi wilkami. Smok Krolus i jego dzielni druhowie poznają także bardzo ciekawe postacie: Wróżkę Czarodziejkę, Czarnoksiężnika Kualto oraz Smoczego Króla. Czy uda się ujarzmić Smoczy Ogień i co ma do tego Smoczy Amulet? Tego wszystkiego dowiesz się ze stron tej wspaniałej książki. Poza tekstami książka (ponad 70 stron) zawiera także przepiękne, kolorowe grafiki, które pomagają w bajecznej podróży oraz zrozumieniu bajkowego przekazu.

62899
Eлектронна книга

AI Horizons. Shaping a Better Future Through Responsible Innovation and Human Collaboration

Mercury Learning and Information, Enamul Haque

As artificial intelligence continues to reshape industries and societies, understanding its broader implications is crucial. AI Horizons offers an in-depth exploration of the ethical challenges and social consequences associated with AI, such as privacy, bias, and the digital divide. The book underscores the importance of transparency, fairness, and accountability, stressing the need for a responsible approach to AI development.The book further examines how AI is being adopted across various sectors, including healthcare, education, and finance, providing real-world case studies that highlight its transformative power. However, it also considers the unique challenges emerging markets face and the potential of AI to address critical global issues like poverty and climate change.AI Horizons advocates for a collaborative partnership between humans and AI, promoting human-centric design and governance frameworks to ensure that AI enhances human intelligence rather than replacing it. Through a balanced approach, the book calls for informed dialogue, public literacy in AI, and robust policies to guide AI's development responsibly and equitably.

62900
Eлектронна книга

I am reading - Czytam sobie. Kto polubi Trolla?

Zofia Stanecka

Troll Alojzy to miły, choć nietypowy gość. Co tu dużo mówić jest po prostu wyjątkowy! Jednak czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół. Inni nie wiedzą, co o nim sądzić. Smutny troll Alojzy płacze, a swoimi wielkimi łzami zalewa Drobinkę. I tak zaczyna się między nimi początek pięknej znajomości... Czy to oznacza, że troll Alojzy znalazł prawdziwego przyjaciela? Przekonaj się o tym razem ze swoim dzieckiem, w przyjemny sposób wspierając jego naukę czytania. Seria "Czytam sobie. Poziom I" został stworzony z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. Proste, wciągające historie, wyraźne i duże literki, wprowadzą Twoje dziecko w świat niesamowitych wydarzeń i zachęcą do samodzielnego czytania. Pierwszy poziom edukacyjnej serii zawiera w tekście 150-200 słów. To krótkie, proste zdania, wykorzystujące 23 podstawowe głoski. Dzięki wyróżnionym wyrazom dziecko uczy się głoskowania. Na początku każdej książeczki dziecko znajdzie trzy pytania, na które może odpowiedzieć po jej przeczytaniu. W ten sposób ćwiczy ono pamięć, ale przede wszystkim umiejętność opowieści. Książeczka przeznaczona jest dla czytelników w wieku od 5 do 7 lat, a cała seria "Czytam sobie" powstała w oparciu o konsultacje z metodykami nauczania.

62901
Eлектронна книга

Pioseneczka

Krzysztof Kamil Baczyński

Pio­se­necz­ka Kto mi od­da mo­je za­pa­trze­nie  i mój cień, co za to­bą od­szedł?  Ach, te dni jak zwie­rzę­ta mru­cząc,  jak ro­śli­ny są -- co­raz młod­sze.    I nie­dłu­go już -- ta­cy ma­leń­cy,  na łu­pi­nie orze­cha sto­jąc,  po­pły­nie­my po­rom na opak  jak na prze­kór wod­nym sło­jom.    Czer­wień krwi dzie­cin­nie się wy­śni  ja­ko wzdę­te po­licz­ki wi­śni.    Me­tal burz się wy­wie­dzie na no­wo  za­pie­nio­ną dmu­chaw­ca gło­wą.    A łez grzmot jak la­wi­na ka­mie­ni  w ma­łe żu­ki zie­lo­ne się zmie­ni    i tak w wo­dę się chy­ląc na prze­mian  po­pły­nie­my nie­ostroż­nie w za­po­mnie­nie,  tyl­ko pła­kać bę­dą na zie­mi  zo­sta­wio­ne przez nas na­sze cie­nie. [...]Krzysztof Kamil BaczyńskiUr. 22 stycznia 1921 r. w Warszawie Zm. 4 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Pokolenie, Historia, Bez imienia, Dwie miłości, Z głową na karabinie Poeta, rysownik. Twórczość poetycką rozpoczął już jako uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1939 r. zdał maturę. Związany ze środowiskiem młodzieży lewicowej, m.in. z organizacją Spartakus działającą półlegalnie w szkołach średnich. W czasie okupacji niemieckiej zbliżył się do ugrupowań socjalistycznych, wydających podziemne pisma ?Płomienie? i ?Droga?. Od 1943 r. uczestniczył w tajnych kompletach polonistycznych, w tymże roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które stały się zalążkiem batalionu AK ?Zośka? oraz ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych rezerwy. Uczestnik powstania warszawskiego; poległ w walce przy Placu Teatralnym (Pałac Blanka); w parę tygodni później zginęła w powstaniu żona poety Barbara, którą poślubił w 1942 r. Nie licząc dwóch zbiorków odbitych na hektografie w 7 egzemplarzach w 1940 r. i kilku wierszy w antologiach Pieśń niepodległa i Słowo prawdziwe, zdążył ogłosić, pod pseudonimem Jan Bugaj, dwa konspiracyjne zbiory: Wiersze wybrane (1942) i Arkusz poetycki (1944) wydane nakładem ?Drogi?. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

62902
Eлектронна книга

Szkice malajskie

Alfian Sa'at

Szkice malajskie swoją nazwę zaczerpnęły od książki z anegdotami gubernatora brytyjskiej kolonii na półwyspie malajskim, Franka Swettenhama, z 1895 roku. W rękach Alfiana Sa’ata szkice te przeobrażają się w mikroopowiadania – migawki ze społeczeństwa malajskiego w Singapurze i rodzinnej Malezji.  Tu mały chłopiec zasypia w autobusie z paczką chrupiącego keropoku na kolanach, a parę stron dalej ojciec wspomina syna, trzymając w dłoniach jego dowód osobisty z symboliczną dziurką, przekłutą w urzędzie. Młoda kobieta szuka pracy, wierząc, że znajdzie miejsce, w którym z dumą będzie mogła nosić swój tudung. Zegar odmierza godziny, zaglądamy na kolejne ulice, ale nawet nocami życie toczy się dalej – w Singapurze nocną porą opowieści jest bez liku. Alfian Sa’at pozwala nam dostrzec w nich prawdziwych Malajów i Malajki, pokazuje, jak żyją, o czym marzą i z jakimi trudnościami mierzą się na co dzień.

62903
Eлектронна книга

Więcej ruchu mniej bólu nr 80

Praca zbiorowa

W numerze 80 między innymi: Dlaczego rozciąganie jest tak ważne Nic nie pomoże lepiej niż ruch w wodzie Najważniejsze ćwiczenia przeciwbólowe na biodra Technika Aleksandra - idź prosto przez życie

62904
Eлектронна книга

Przedmieścia stolicy

Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz Dziadów części III Ustęp Przedmieścia stolicy Z dala, już z dala widno, że stolica. Po obu stronach wielkiej, pysznej drogi Rzędy pałaców. Tu niby kaplica Z kopułą, z krzyżem; tam jak siana stogi Posągi stoją pod słomą i śniegiem; Ówdzie, za kolumn korynckich szeregiem, Gmach z płaskim dachem, pałac letni, włoski, Obok japońskie, mandaryńskie kioski, Albo z klasycznych czasów Katarzyny Świeżo małpione klasyczne ruiny. Różnych porządków, różnych kszta... Adam Mickiewicz Ur. 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu koło Nowogródka Zm. 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu (dziś: Stambuł) Najważniejsze dzieła: Ballady i romanse (1822), Grażyna (1823), Sonety krymskie (1826), Konrad Wallenrod (1828), Dziady (cz.II i IV 1823, cz.III 1832), Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego (1833), Pan Tadeusz (1834); wiersze: Oda do młodości (1820), Do Matki Polki (1830), Śmierć pułkownika (1831), Reduta Ordona (1831) Polski poeta i publicysta okresu romantyzmu (czołowy z trójcy wieszczów). Syn adwokata, Mikołaja (zm. 1812) herbu Poraj oraz Barbary z Majewskich. Ukończył studia na Wydziale Literatury Uniwersytetu Wileńskiego; stypendium odpracowywał potem jako nauczyciel w Kownie. Był współzałożycielem tajnego samokształceniowego Towarzystwa Filomatów (1817), za co został w 1823 r. aresztowany i skazany na osiedlenie w głębi Rosji. W latach 1824-1829 przebywał w Petersburgu, Moskwie i na Krymie; następnie na emigracji w Paryżu. Wykładał literaturę łacińską na Akademii w Lozannie (1839), a od 1840 r. literaturę słowiańską w College de France w Paryżu. W 1841 r. związał się z ruchem religijnym A. Towiańskiego. W okresie Wiosny Ludów był redaktorem naczelnym fr. dziennika Trybuna Ludów i organizatorem ochotniczego Zastępu Polskiego, dla którego napisał demokratyczny Skład zasad. autor: Cezary Ryska Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.