Wydawca: 3
63113
Ebook

Threnodie XIV

Jan Kochanowski

Jan Kochanowski Threnodien Threnodie XIV tłum. Spiridion Wukadinović Wo ist das Unglückstor, durch welches einst vor Jahren Auf der Verlornen Spur Orpheus hinabgefahren? O könnt auf diesem Pfad nach meinem liebsten Kinde Doch ich auch suchen gehn, dass jene Furt ich finde. Durch die ein Fährmann grimm mit bleichen Schatten gleitet Und sie in traurige Zypressenwälder leitet. Doch du verlass mich nicht, du holde Laute mein, An meiner Seite komm... Jan Kochanowski Ur. 6 czerwca 1530 r. w Sycynie koło Zwolenia Zm. 22 sierpnia 1584 r. w Lublinie Najważniejsze dzieła: Odprawa posłów greckich (1578), Psałterz Dawidów (parafrazy psalmów, 1579), Treny (1580), Fraszki (1584), Pieśni ksiąg dwoje (1586) Wybitny poeta polski okresu odrodzenia, którego twórczość odegrała ogromną rolę w rozwoju języka, literatury i kultury polskiej. Syn zamożnego ziemianina, studiował w Akademii Krakowskiej (1544-1547) oraz na uniwersytetach w Królewcu i Padwie (1555-1559). Podróżował po Włoszech i Francji, gdzie poznał poetów Plejady (Ronsard). Po powrocie do Polski dzięki biskupowi Myszkowskiemu rozpoczął karierę na dworze Zygmunta Augusta, w 1563 r. został sekretarzem królewskim. Ok. 1575 r. ożenił się i osiadł na wsi. Śmierć jednej z córek stała się pobudką do napisania oryginalnego cyklu trenów. Zmarł nagle na serce. W jego pogrzebie uczestniczył król Stefan Batory, kanclerz J. Zamojski i in. autor: Katarzyna Migdał Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

63114
Kurs video

WPF w .NET 6. Kurs video. Zastosowanie wzorca MVVM i kontrolek w projektach

Mariusz Klap

Obierz kurs na... praktyczne korzystanie z kontrolek w WPF Zapewne obiła Ci się o uszy nazwa Windows Presentation Foundation, w skrócie WPF. Dla przypomnienia: kryje się pod nią silnik graficzny i API, bazujący na .NET, wchodzący w skład .NET Framework. Do zadań WPF należy integracja interfejsu użytkownika, grafiki 2D i 3D, multimediów, dokumentów, a także generowanie/rozpoznawanie mowy. Z funkcjonującymi w WPF kontrolkami można się zapoznać między innymi dzięki jednemu z oferowanych wcześniej szkoleń – WPF. Kurs video. Omówienie i zastosowanie kontrolek w C# i XAML. Zawierało ono omówienie kontrolek, które pozwalają projektować atrakcyjniejszy interfejs, dodawać do niego interaktywne efekty wizualne i dynamiczne reakcje na akcje użytkownika. Tym razem przyjrzymy się kontrolkom od strony praktycznej, korzystając z bardzo popularnego wzorca projektowego MVVM (Model – View – ViewModel). Jego zadaniem jest wydzielenie trzech podstawowych warstw w systemie. Dodatkowo w ramach kursu omówimy bardziej zaawansowane kwestie, jak style, typy zasobów, wyzwalacze, konwertery i wiele innych. Jako bonus otrzymasz wgląd do rozbudowanych projektów korzystających z kontrolek, wzorca MVVM i baz danych, jakich na pewno nie znajdziesz na YouTubie. Będą to na przykład budowa notatnika, menadżera graczy i menadżera wydatków domowych. Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia W ramach naszego kursu: Poznasz praktyczną stronę kontrolek WPF Nauczysz się rozróżniać zasoby logiczne i binarne Stworzysz własny styl globalny, a także styl dla poszczególnych kontrolek Napiszesz własne wyzwalacze Wykreujesz i zastosujesz w praktyce konwertery jedno- i wieloparametrowe Użyjesz różnych motywów w WPF, które pozwolą Ci w prosty sposób nadać aplikacji wspaniały wygląd Przybliżysz sobie praktyczną wiedzę dotyczącą wzorca MVVM Opracujesz prosty projekt notatnika do zapisywania, edycji i wczytywania tekstu Odczytasz i zapiszesz dane z i do pliku Zaprzęgniesz do pracy bazy danych Stworzysz prosty formularz logowania/rejestracji z zabezpieczonym hasłem Dowiesz się, jak pracuje się z MetroUI i MaterialDesign Szkolenie WPF w .NET 6. Kurs video. Zastosowanie wzorca MVVM i kontrolek w projektach kończy się na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym, jeśli chodzi o zagadnienia dotyczące korzystania z baz danych, Entity Framework i ze wzorca MVVM. Po opanowaniu omawianego materiału nie będziesz mieć problemu z tworzeniem aplikacji przy użyciu wzorca MVVM, wykorzystaniem do tego baz danych, ze stosowaniem kontrolek dostępnych w WPF i z łączeniem ich ze sobą. WPF to nie tylko technologia, ale także sztuka tworzenia interaktywnych i estetycznych aplikacji. Ten kurs to Twoja szansa, aby stać się mistrzem w tej dziedzinie i tworzyć aplikacje, które zachwycą zarówno użytkowników, jak i deweloperów.

63115
Ebook
63116
Ebook

Historia narracji filmowej

Jacek Ostaszewski

„Czym jest narracja?” i „Na czym polega konstrukcja dramaturgicznaw filmach fabularnych?” ‒ te dwa pytania stały się punktem wyjścia do przedstawienia w książce sposobów opowiadania historii na przestrzeni dziejów filmu. Okazuje się, że proste historie wczesnego „kina atrakcji” znajdują swoją puentę w postmodernistycznych grach z widzem, opartych na niewiarygodności narratora, epizodyczności narracji i alinearnej konstrukcji opowiadania w kinie współczesnym. Z Historii narracji filmowej można się dowiedzieć, dlaczego takie filmy jak Szklana pułapka czy Psy są typowymi przypadkami narracji melodramatycznej. Ciekawe jest też, że odmiennym wariantem gry  z realizmem klasycznego kina okazuje się kino nowofalowe, przenoszące uwagę z akcji na postać. Historia narracji filmowej  to pierwsze tak przekrojowe i kompleksowe zarazem opracowanie tematyki narracji filmowej w polskim piśmiennictwie. (…) Głównym celem książki jest dogłębna analiza trybów filmowego opowiadania, lecz niejako przy okazji staje się ona przeprowadzoną z powodzeniem próbą opowiedzenia historii kina przez pryzmat tylko i wyłącznie narracji oraz jej przeobrażeń i stylistycznych mutacji. To historyczne zadanie nie popada jednakże w stereotypową i upraszczającą periodyzację (…). Autorowi fantastycznie udaje się ukazać współistnienie i współbieżność w pejzażu współczesnej kultury audiowizualnej formacji stylistycznych o różnej genealogii, które tworzą tym samym jej aktualną imponującą różnorodność i bogactwo. Z recenzji dra hab. Marcina Adamczaka Jacek  Ostaszewski – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykłada teorię filmu w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Jest autorem prac inicjujących w polskim filmoznawstwie kognitywną perspektywę badawczą: Film i poznanie. Wprowadzenie do kognitywnej teorii filmu (1999), Rozumienie opowiadania filmowego (1999). Redaktor antologii Kognitywna teoria filmu (1999). Współautor (wraz z Alicją Helman) Historii myśli filmowej (2007, wyd. II 2010). W ostatnich latach publikował teksty dotyczące narratologii filmoznawczej w czasopismach oraz w tomach zbiorowych.

63117
Ebook

Powieści, nowele i opowiadania Elizy Orzeszkowej. Tom VII

Eliza Orzeszkowa

Eliza Orzeszkowa - Powieści, nowele i opowiadania. Tom VII Siódmy tom twórczości Elizy Orzeszkowej to zbiór poruszających opowieści, w których autorka mistrzowsko łączy wnikliwą analizę społeczną z uniwersalnymi emocjami. W tej edycji znajdziemy: Dziurdziowie - historię pełną kontrastów między ludźmi a środowiskiem, A... B... C... - opowieść o sile nauki i edukacji, Ascetka - studium duchowych zmagań, Czy pamiętasz? - wspomnienia przeplatane nostalgią, Czciciel Potęgi - refleksję nad naturą ludzkich ambicji. Eliza Orzeszkowa, uznawana za jedną z czołowych postaci literatury polskiej XIX wieku, zasłynęła nie tylko jako pisarka, ale także jako obrończyni wartości społecznych i moralnych. Jej dzieła są pełne pasji, empatii i zaangażowania w problemy ówczesnego świata. Tom VII to propozycja dla czytelników ceniących głębokie, poruszające opowieści.

63118
Ebook

(Róże, które kochałem...)

Jean Moréas

(Róże, które kochałem...) Róże, które kochałem, z każdym dniem więdnieją...  Nie wszelki czas jest nowym pąkowiom przychylny.  Zefir wiał już dość długo. Niech teraz koleją,  Mrożący w biegu rzeki, zadmie wicher silny.    Czemuż w tak głośne pienie uderzasz, rozkoszy?  Zaż nie wiesz, że szaleństwem jest, gdy wciąż do woli,  Bez powodu twe przyjście porusza i płoszy  Pod dłonią moją strunę winną Melancholii.    [...]Jean MoréasUr. 15 kwietnia 1856 w Atenach Zm. 30 kwietnia 1910 w Saint-Mandé (w środkowej Francji) Najważniejsze dzieła: Kantyleny, Pielgrzym, Stances Własc. Ioánnis A. Papadiamantópoulos (??????? ?. ??????????????????). Poeta i krytyk literacki, Grek piszący po francusku. Twórca pojęcia symbolizmu w poezji, autor manifestu symbolistów. Syn prawnika, wnuk słynnego bohatera walk o niepodległość Grecji, wychowany w Atenach. Studiował prawo na Sorbonie w Paryżu, gdzie szybko stał się ważną postacią cyganerii artystycznej. Jego poezja wyraża nastroje dekadenckie, utwory debiutanckie pozostają pod wpływem twórczości Baudelaire'a i Verlaine'a. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

63119
Ebook

Żabusia

Gabriela Zapolska

Gabriela Zapolska Menażeria ludzka Żabusia Była jasną blondynką, jasną jak słońce promienne Drobna jej, maluchna buzia; różowa i biała, śmiała się jakimś dziecinnym, naiwnym śmiechem, żłobiącym w pulchnych policzkach dwa rozkoszne dołki. Z całej jej postaci zdawała się wydzielać woń właściwa różowym hiacyntom, a gdy ubrana w różową matinée przesuwała się ze śmiechem z pokoju do pokoju, jakaś srebrna smuga znaczyła jej przejście, smuga, którą pozostawia po sobie wsc... Gabriela Zapolska Ur. 30 marca 1857n r. w Podhajcach na Ukrainie Zm. 21 grudnia 1921 r. we Lwowie Najważniejsze dzieła: Moralność pani Dulskiej (1906), Kaśka Kariatyda (1886), Menażeria ludzka (1893), Żabusia (1897), Sezonowa miłość (1904), Ich czworo (1907), Panna Maliczewska (1910), Skiz (1909) Właśc. Maria Gabriela Janowska z Korwin-Piotrowskich, primo voto Śnieżko, inne pseudonimy: Marya, Józef Maskoff, Walery Tomicki. Autorka opowiadań, powieści i utworów scenicznych, aktorka. Publikowała swe utwory w prasie lwowskiej, krakowskiej i warszawskiej (debiutowała ogłoszonym w 1881 r. w Gazecie Krakowskiej opowiadaniem Jeden dzień z życia róży). Jej dzieła wyróżniały się dominującym naturalizmem o tonie dydaktycznym i publicystycznym oraz zaangażowaniem społecznym. Stała się symbolem walki z zakłamaniem tzw. moralności mieszczańskiej. Zapolska pisała o drastycznych jak na jej czasy tematach, np. o prostytucji czy chorobach wenerycznych (O czym się nie mówi 1909, O czym się nawet myśleć nie chce 1914). Z tego powodu jej twórczość stała się przedmiotem krytyki ze strony kół zachowawczych. Zapolska występowała w polskich, a także europejskich teatrach. W rozwoju kariery przeszkadzał jej krnąbrny charakter. Z tego powodu nie mogła dojść do porozumienia z dyrektorami teatrów. Ostatnie lata swego życia pisarka spędziła w willi Skiz, oszukana, otumaniona i pozbawiona majątku przez hipnotyzera. autor: Paweł Przybysz Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

63120
Kurs video

Laravel. Kurs video. Poziom pierwszy. Programowanie aplikacji w PHP

Paweł Kamiński

Kurs Laravel online bez wychodzenia z domu Laravel jest jednym z dwóch najpopularniejszych obecnie frameworków języka PHP. Nie bez przyczyny: ekspresywna, elegancka składnia Laravela sprawia, że tworzenie aplikacji z jego użyciem jest doświadczeniem przyjemnym, a zarazem kreatywnym. Na plus należy zaliczyć również jego bogatą dokumentację. W efekcie produkty finalne powstają szybko, są też zwykle wolne od błędów. Rośnie więc liczba opartych na Laravelu stron WWW — i siłą rzeczy wzrasta zapotrzebowanie na pracujących w nim developerów. Czas najwyższy zapoznać się z nim osobiście! Sama praca z frameworkiem nie jest trudna, pogłębianie wiedzy na jego temat także nie sprawia większych problemów. Jedynie początki mogą okazać się kłopotliwe. Dlatego właśnie stworzyliśmy ten kurs (obejmuje najnowszą wersję Laravela). Uczestnictwo w nim stanowi świetny wstęp do nauki programowania aplikacji internetowych w ogóle, a w coraz popularniejszej platformie programistycznej języka PHP — w szczególności. Absolwent szkolenia będzie też w pełni przygotowany do poszerzania wiedzy — czy to poprzez zgłębianie dokumentacji frameworka, czy korzystanie z pomocy licznej społeczności Laravela. Co Cię czeka podczas naszego szkolenia z Laravel? W trakcie pracy z tym kursem video: dowiesz się, czym jest i jak działa Laravel; nauczysz się go uruchamiać oraz instalować; poznasz jego najważniejsze narzędzia i metodologię pracy z nimi; opanujesz reguły tworzenia aplikacji internetowych i zarządzania nimi w Laravelu; będziesz analizować i naprawiać błędy. Co więcej... ...poznasz podstawowe zasady tworzenia stron internetowych. Laravel. Kurs video. Poziom pierwszy. Programowanie aplikacji w PHP kończy się na poziomie podstawowym. Jego absolwent posiądzie wiedzę wystarczającą do tego, by samodzielnie zbudować średniej wielkości serwis WWW. Wersja frameworka wykorzystana w kursie to 5.5.0. Bo szczęśliwi developerzy tworzą najlepszy kod... Takie motto przyświecało i przyświeca twórcom frameworka Laravel. Pracując nad nim, przyjęli oni założenie, że ich dzieło musi łączyć dwie cechy: ma być oczywiście efektywne, ale równocześnie bardzo wygodne. Stąd Laravel z jednej strony dostarcza typowe funkcje, z których zwyczajowo korzysta się przy pisaniu stron internetowych, takie jak: uwierzytelnianie, routing, sesje i cache’owanie, z drugiej — jego składnia jest niezwykle elegancka. Developer używający frameworka nie musi wybierać między komfortem pracy a funkcjonalnością aplikacji. Laravela doceni zatem także początkujący programista, tym bardziej że w trakcie opanowywania tego frameworka zdobywa nieco wiedzy o innych technologiach. Pomysłodawcy Laravela bowiem czerpali z najlepszych wzorców projektów opartych na PHP, Ruby on Rails, ASP.NET MVC i Sinatry. Sam Laravel bazuje na innym frameworku języka PHP — Symfony — więc ucząc się Laravela, uczymy się po trochu Symfony. Wybierz kurs Laravel i sprawdź, jak tworzyć aplikacje! Kurs przygotowujący do pracy z Laravelem podzielono na 63 lekcje, pozwalające krok po kroku poznać tę technologię. Początek to oczywiście tworzenie środowiska pracy oraz instalacja, następnie konfiguracja podstawowych parametrów aplikacji i wreszcie wybór środowiska developerskiego. W kolejnym kroku zainstalujemy oprogramowanie Composer, służące do zarządzania projektami, a także pakiety dostępne online. Poświęcimy chwilę poznaniu poleceń Laravela, podstawom architektury MVC i routingowi (umiejętności analizowania żądań i odsyłania do odpowiednich części kodu). Stworzywszy prawidłowo działające kontrolery, zintegrujemy aplikację z bazą danych i wykreujemy model. Po raz kolejny przyjdzie czas na teorię, mianowicie podstawy ORM. I znowu praktyka: będziemy ćwiczyć różne sposoby wysyłania zapytań, obsługiwać zapytania dodające, aktualizujące i usuwające dane, łączyć ze sobą elementy wzorca Model-Widok-Kontroler, tworzyć widoki, formularze, dodawać kod JS i CSS. Przyjrzymy się kodowi dostępnemu wraz z Laravelem. Uzbrojeni w niezbędną wiedzę, stworzymy elementy umożliwiające rejestrację i logowanie się użytkowników oraz zabezpieczymy zasoby przed włamaniem do systemu. Na deser skonfigurujemy pocztę i wyślemy pierwszy e-mail.   Poznaj również książkę Laravel. Wstęp do programowania aplikacji internetowych autorstwa Pawła Kamińskiego! Każdy sukces rozpoczyna się od wykonania pierwszego kroku. Sprawdź także kursy video AI dostępne w naszej ofercie.