Wydawca: 186
66097
Ebook

Przezwyciężenie konfliktów według Engelsa

Julian Kornhauser

Julian Kornhauser Zjadacze kartofli Przezwyciężenie konfliktów według Engelsa Głód dnia, głód wiekuistego słońca, pragnienie słodyczy, pragnienie rozsadzającego oddechu, smak soli, smak zdrowej ziemi, jasność drzewa, jasność rozmiłowanego wiatru, ciepło dłoni, ciepło zadeptanej ulicy, szept białego ptaka, krzyk chmury; Dzień wpadający na trop prawa przyrody, słońce wyrażające nieznajomość przyczyn, słody... Julian Kornhauser ur. 20 września 1946 Najważniejsze dzieła: Nastanie święto i dla leniuchów (1972), W fabrykach udajemy smutnych rewolucjonistów (1973), Zabójstwo (1973), Świat nie przedstawiony (wraz z Adamem Zagajewskim, 1974), Stan wyjątkowy (1978), Zjadacze Kartofli (1978) Poeta, prozaik, krytyk literacki, znawca i tłumacz literatury serbo-chorwackiej, profesor Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W PRL-u działacz opozycji. Jeden z czołowych reprezentantów poetyckiej Nowej Fali lat 70, wraz z Adamem Zagajewskim współautor kluczowej dla tego nurtu książki krytycznej Świat nie przedstawiony. Od innych przedstawicieli nurtu odróżnia go kontrolowana skłonność do surrealistycznego obrazowania, elementy symbolizmu i zwrot ku tematyce prywatnej. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

66098
Ebook

Medialny obraz kształtowania się stosunków polsko-niemieckich. Na podstawie analizy tygodników

Małgorzata Schulz

W publikacji pokazuję, w jakim stopniu partie polityczne oraz mass media wpływają na kształtowanie dwustronnych, polsko-niemieckich stosunków, a także na budowanie wizerunku obu krajów i narodów. Zasadniczy problem badawczy monografii dotyczy wiodącego zagadnienia - obrazu Polski i Niemiec oraz relacji polsko-niemieckich kreowanego przez polskie i niemieckie opiniotwórcze media na przykładzie "Polityki" i "Der Spiegel" od 2005 do 2017 roku. W jakim stopniu był on odzwierciedleniem konsensusu, a w jakim rozbieżności między tymi tygodnikami? Podstawą analizy uczyniłam nie tylko wypowiedzi dziennikarzy, lecz także liderów wiodących partii politycznych, ludzi nauki i przedstawicieli elit symbolicznych. Od Autorki Zaletami książki są: ciekawa, autorska koncepcja badań, trafny dobór materiału badawczego, staranne przeprowadzenie poszczególnych etapów projektu badawczego, ogrom "benedyktyńskiej" pracy przy autorskich tłumaczeniach i interpretacji publikacji z tygodnika "Der Spiegel", wykorzystanie wiedzy historycznej i politologicznej przy analizach i interpretacjach własnych. Z recenzji dr hab. Justyny Szulich-Kałuży, prof. KUL Uważam publikację za interesującą i przedstawiającą raczej słabo zbadany temat na polskim rynku wydawniczym. Na uznanie zasługują obie części pracy - teoretyczna i analityczna. W ich przygotowanie Autorka włożyła z pewnością sporo pracy. Wskazuje na to staranność opracowania, dobór literatury, logiczny tok analizy [...]. Z recenzji dr hab. Barbary Wiśniewskiej-Paź, prof. UWr

66099
Audiobook

Przemiana

Franz Kafka

"Przemiana" Franza Kafki to jedno z najbardziej znanych i intrygujących dzieł literatury XX wieku. Opowiadanie rozpoczyna się od niezwykłego wydarzenia: główny bohater, Gregor Samsa, budzi się pewnego ranka i odkrywa, że zamienił się w ogromnego robaka. Ta surrealistyczna przemiana staje się punktem wyjścia do głębokiej analizy ludzkiej egzystencji, alienacji i bezradności. Gregor, wcześniej pracowity komiwojażer, staje się obiektem odrazy i litości ze strony swojej rodziny. Jego nowa forma fizyczna symbolizuje jego wewnętrzne zmagania i izolację od społeczeństwa. Kafka mistrzowsko przedstawia dramat człowieka, który staje się obcy nawet dla najbliższych. "Przemiana" to opowieść o utracie tożsamości, dehumanizacji i desperackiej próbie znalezienia sensu w świecie, który wydaje się obojętny i wrogi. Słuchając "Przemiana", zanurzamy się w mroczny, ale fascynujący świat, który zmusza nas do refleksji nad własnym życiem i miejscem w społeczeństwie. To dzieło, które pozostawia trwały ślad w umyśle i sercu słuchacza. Przekład na język polski - Juliusz Kydryński. 2024 Wydawnictwo Błysk (Audiobook): 9788368186154

66100
Ebook

FC Mezzi. FC Mezzi 7 - Młodzieżowe Mistrzostwa Danii (#7)

Daniel Zimakoff

FC Mezzi bierze udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Danii. Członkowie drużyny rozgrywają kolejne mecze. Spędzają też czas z graczami z innych zespołów. Jake czuje się osamotniony. Próbuje jednak skupić się na sporcie. Chce wypaść jak najlepiej, bo mecze obserwuje łowca talentów. Ależ by było pięknie, gdyby jeden z graczy FC Mezzi dostał propozycję grania w większym klubie! Nagle dochodzi do wypadku i trzeba wezwać karetkę. Czy FC Mezzi wyjdzie z grupy i dostanie się do finału?

66101
Ebook

L'Effet-Bataille. De la littérature d'exces a l'écriture. Un "texte-lecture"

Michał Krzykawski

Autor podejmuje próbę odczytania dzieła Georges’a Battaille’a w świetle francuskich tekstów krytycznych drugiej połowy XX wieku. Próba ta opiera się na założeniu, że uchwycenie otwartości charakteryzującej myśl Bataille’a, dzisiaj klasyka literatury francuskiej, który doczekał się wydania powieści i opowiadań w prestiżowej bibliotece Plejady, musi się wiązać ze sprzeniewierzeniem się owej myśli, ujmowanej przez większość krytyków w kategoriach egzegezy historyczno-literackiej, co paradoksalnie umożliwia „wierną” lekturę tekstu. Przyjęta w rozprawie metodologia wypływa z zaproponowanej przez Rolanda Barthes’a szczególnej strategii lektury, polegającej na „czytaniu z uniesioną głową”, uniemożliwiającym ograniczenie lektury do wybranego korpusu badawczego (dzieło Bataille’a), akcentując tym samym jej otwarty charakter, pozwalający na jej kontynuację w obrębie innych tekstów. Metodologia ta odrzuca charakterystyczne dla dyskursu historyczno-literackiego pojęcie „wpływu”, przeciwstawiając mu pojęcie „efektu”, a ściślej mówiąc „efektu Bataille’a”, będącego trawestacją „efektu motyla” – metafory obrazującej zjawisko meteorologiczne odkryte przez Edwarda Lorenza, które dało matematyczne podwaliny teorii chaosu w fizyce.

66102
Ebook
66103
Audiobook

Zaczarowany Zamek. Zaczarowany Zamek 9 - Łzy Jednorożca (#9)

Peter Gotthardt

Zrozpaczony jednorożec tęskni do miejsca z którego pochodzi - doliną, położoną wysoko w górach. Przyjaciółki pomagają mu w odnalezieniu drogi. Wyruszają w niebezpieczną podróż pełną niespodzianek. Czy dziewczynom uda się pomóc w spełnieniu marzeń jednorożca? Zaczarowany Zamek Nowa seria książek, opowiadająca o trzech przyjaciółkach, które trafiają do Zaczarowanego Zamku - miejsca, gdzie wszystko może się wydarzyć. Za każdym razem, otwierając kolejne drzwi, dziewczyny przenoszą się do innego świata. Podczas swoich podróży spotykają między innymi zakochanych, którzy potrzebują ich pomocy, elfy, w których krainie panuje susza, złego czarownika czy smoka, który nienawidzi deszczu.

66104
Ebook

Demiurg. Biografia Adama Michnika

Roman Graczyk

Biografia Adama Michnika - jednego z najbardziej znanych architektów przemian polskiej rzeczywistości. Roman Graczyk nie pisze z pozycji ani przeciw Michnikowi, ani za Michnikiem, lecz z pozycji o Michniku. Nie wyklucza to jego pozytywnych ani negatywnych ocen, ale omija wszystkie założenia a priori w stosunku do opisywanej postaci. Jedni Adama Michnika kochają, inni szczerze nie cierpią. Nie da się powiedzieć ani jednego, ani drugiego o autorze tej książki. Rzetelnie opisuje nieproste koleje życia swojego bohatera. Przedstawia wyraziste poglądy Adama Michnika i mechanizmy tworzenia ideowych biegunów sceny politycznej. Książka ukazuje potężną i wpływową osobowość, kogoś, kto ma ambicje budowania nie tylko sceny politycznej, ale i meblowania głów polskiej inteligencji. I to mu się w poważnym stopniu udało.