Видавець: 2
705
Eлектронна книга

Kryzysy w Unii Europejskiej w drugiej dekadzie XXI wieku. Uwarunkowania - przebieg - implikacje

red. Tomasz Kubin, Mieczysław Stolarczyk

Unia Europejska znalazła się w drugiej dekadzie XXI wieku w kryzysie egzystencjalnym. Przyczyną tego stanu było współwystępowanie (nakładanie się) wielu kryzysów i stosunkowo słabe efekty podejmowanych działań zmierzających do ich rozwiązania. Celem badawczym książki jest poddanie analizie najważniejszych kwestii dotyczących głównych przyczyn i przejawów kryzysów występujących w UE w drugiej dekadzie XXI wieku oraz wskazanie na możliwości ich rozwiązania, a także na ich implikacje dla dalszej realizacji europejskiego projektu integracyjnego. Prezentowany praca zbiorowa zawiera dwadzieścia cztery artykuły, które zostały pomieszczone w czterech częściach zatytułowanych: Teoretyczne aspekty kryzysów w Unii Europejskiej, Uwarunkowania kryzysów w Unii Europejskiej, Przejawy kryzysów w Unii Europejskiej oraz Implikacje kryzysów w Unii Europejskiej. Autorami poszczególnych opracowań są badacze z wielu polskich ośrodków akademickich. Opracowanie adresowane jest do szerokiego grona Czytelników. Artykuły zamieszczone w publikacji powinny zainteresować badaczy procesów integracji europejskiej, studentów, dziennikarzy, polityków oraz tych wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat głównych przyczyn, przejawów i implikacji kryzysów występujących w Unii Europejskiej w drugiej dekadzie XXI wieku (m.in. kryzysu strefy, euro, kryzysu uchodźczo-migracyjnego, kryzysu polityki bezpieczeństwa i obrony, kryzysu aksjologicznego, kryzysu uznanego (powszechnie akceptowanego) przywództwa Niemiec w UE).

706
Eлектронна книга

Władza lokalna a państwo, społeczeństwo i rynek. Studia przypadków wybranych gmin województwa łódzkiego

Aldona Podgórniak-Krzykacz, Magdalena Kalisiak-Mędelska, Jacek Chądzyński, Eugeniusz Wojciechowski

Niniejsza publikacja jest efektem drugiego etapu badań dotyczących współpracy i konkurencji w gminach, zrealizowanego w latach 2011−2013 w ramach projektu „Władza lokalna między państwem, społeczeństwem i rynkiem. Współpraca i konkurencja”. Zawiera wyniki pogłębionych badań w gminach województwa łódzkiego, stanowiących uzupełnienie pierwszej publikacji dotyczącej gmin w ujęciu ogólnopolskim. Obecnie analizą ilościową objęto 16 łódzkich gmin wytypowanych na podstawie wyników badania ogólnopolskiego, a 6 spośród nich poddano analizie jakościowej w postaci studiów przypadków. Przyjęta formuła badania pozwoliła na analizę mechanizmów i czynników warunkujących współpracę. Celem badań była próba identyfikacji lokalnych uwarunkowań kooperacji w wybranych gminach. W części pierwszej zawarto charakterystykę województwa łódzkiego, w której skoncentrowano uwagę na działalności gmin, ich kondycji finansowej oraz sposobach realizacji zadań publicznych. Rozdział drugi poświęcony został omówieniu zastosowanych metod badawczych, a w rozdziale trzecim scharakteryzowano wybrane gminy oraz zaprezentowano ilościowe ujęcie zachodzących w nich procesów współpracy. Najobszerniejszy jest rozdział czwarty, poświęcony analizie studiów przypadków 6 gmin wybranych na podstawie stopnia zaangażowania we współpracę. W kolejnej części przedstawiono działalność lokalnych grup działania, w skład których wchodzą analizowane gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. W rozdziale szóstym przeprowadzono analizę treści podstawowych programów samorządowych pod kątem programowania działań współpracy. Publikację zamyka karta dobrej praktyki, która ma szansę wzbogacić nadal jeszcze skromną wiedzę w zakresie zintegrowanego podejścia do współpracy na poziomie gminy. Książka jest polecana wszystkim osobom zainteresowanym problematyką samorządu terytorialnego, a w szczególności aspektami współpracy i konkurencji międzysektorowej.  

707
Eлектронна книга

"Nowa Biblioteka. New Library. Usługi, technologie informacyjne i media" 2016, nr 1 (20): Międzynarodowe aspekty bibliotekarstwa

red. Anna Seweryn

Recenzowany kwartalnik naukowy „Nowa Biblioteka. Usługi, Technologie Informacyjne i Media”, publikowany przez Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zawiera artykuły, komunikaty, materiały, sprawozdania oraz recenzje i omówienia publikacji z zakresu szeroko pojętej bibliologii i informatologii. Od 2013 roku periodyk uwzględniany jest w części B wykazu czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – za publikację przyznawane są 4 punkty. Każdy z tomów czasopisma ma charakter monograficzny.   Prezentowany numer 1/2016, pod redakcją Anny Seweryn, opatrzony jest tytułem „Międzynarodowe aspekty bibliotekarstwa”. Teksty opublikowane w tym tomie można przyporządkować zasadniczo do dwóch grup tematycznych. Pierwszą stanowią artykuły, w których poruszane są wybrane zagadnienia związane ze współpracą bibliotek na płaszczyźnie międzynarodowej. Do tej kategorii można zaliczyć artykuł Anny Matysek, poświęcony działalności międzynarodowych organizacji standaryzacyjnych i normalizacyjnych w zakresie bibliotekarstwa (w ujęciu historycznym i współcześnie); pracę Katarzyny Janczulewicz, dotyczącą transgranicznej współpracy bibliotek i innych instytucji kultury, realizowanej w ramach euroregionów (na przykładzie projektów podjętych przez placówki z województwa śląskiego); oraz tekst Ewy Pali, prezentujący doświadczenia polskich bibliotekarzy, którzy – jako beneficjenci Programu Rozwoju Bibliotek – uczestniczyli w Międzynarodowej Akademii Młodych Bibliotekarzy (International Young Librarians Academy), zorganizowanej w 2012 roku na Łotwie. Odmienny charakter mają teksty Sergiusza Czarzastego i Natalii Wilczek – autorzy ci podjęli problematykę specyfiki działalności bibliotecznej w kontekście międzynarodowych konfliktów zbrojnych, skupiając się na doświadczeniach związanych z odbudową książnic zniszczonych w wyniku działań wojennych w Afganistanie i w Kosowie.

708
Eлектронна книга

Musical. Spotkania z gatunkami filmowymi

Bogumiła Fiołek-Lubczyńska, Katarzyna Żakieta, Mateusz Żebrowski

Od niemal dziewięćdziesięciu lat musical filmowy, pomimo wzlotów i upadków, przyciąga do kin widzów, czym udowadnia swoją żywotność. W drugim tomie z serii „Spotkania z gatunkami filmowymi” dwunastu autorów z ośrodków akademickich w całej Polsce próbuje przyjrzeć się fenomenowi gatunku zapoczątkowanego Śpiewakiem Jazzbandu z roku 1927. Książka zawiera refleksję nad zjawiskami klasycznymi dla gatunku, jak również porusza problematykę musicalu w kinie współczesnym. Autorzy zwracają uwagę na najnowsze produkcje, a także na obecność konwencji w serialach. Można tu znaleźć rozważania o antymusicalu (Popeye R. Altmana, Tańcząc w ciemnościach L. von Triera, 9 songs M. Winterbottoma) oraz o zjawiskach peryferyjnych, takich jak: kino jidysz w okresie międzywojennym, musical czeski, meksykański czy nawet próby zaadaptowania gatunku na rodzimy grunt w dobie PRL-u.

709
Eлектронна книга

Les Gens de Bureau

Émile Gaboriau

Les gens de bureau est un récit plaisant et en mme temps une une tres bonne satyre de ladministration du XIX siecle. Ici vous pouvez trouver les paralleles faire avec lactuelle ou reconnaître quelques collegues dans les descriptions des fonctionnaires. Avec le portrait dun jeune homme, Romain Caldas, Gaboriau réalise le portrait de différents types demployés et de leurs miseres. Est-ce que le travail dans ladministration publique a bien changé?

710
Eлектронна книга

Ogień Jozjasza

Tahni Cullen

Joe i Tahni Cullen zostali wepchnięci do dezorientującego świata autyzmu, gdy ich malutki synek Jozjasz nieoczekiwanie stracił zdolność mowy, zabawy i życia społecznego. Diagnoza: spektrum zaburzeń autystycznych. Gdy Cullenowie próbowali doprowadzić do poprawy stanu syna oraz odzyskania przez niego mowy, dotknęły ich problemy zdrowotne, emocjonalne i finansowe. Inne dzieci robiły postępy, a z ich chłopcem było tylko gorzej. Pięć lat później Jozjasz, który nigdy nie był uczony czytania i pisania, nagle zaczął wypisywać na swoim iPadzie dogłębne frazy na temat Boga, nauki, historii, biznesu, muzyki, nieznajomych i nieba. Jego wizje, niebiańskie spotkania i ponadnaturalne doświadczenia zmusiły rodzinę do porzucenia swojej strefy komfortu i utartej teologii oraz zaprowadziły do niesamowitego doświadczenia miłości Jezusa. · Odnajdź nadzieję w trudnościach. · Uchwyć świeże spojrzenie na niebo. · Naucz się słuchać Bożego głosu i ufać mu. · Rozpoznaj role Ojca, Syna i Ducha Świętego. · Zwróć uwagę na pracę, którą wykonują aniołowie! Wyrusz szlakiem prawdy do tajemniczego świata Jozjasza i dowiedz się, dlaczego jego rodzina i przyjaciele nie mogli już dłużej zachować milczenia. Tahni Cullen jest licencjonowanym pastorem oraz mówcą konferencyjnym. Dostarcza pełne mocy przesłanie o nadziei i odnowieniu. Cheryl Ricker jest autorką ekscytujących książek – prawdziwych, ponadnaturalnych historii o Bożej zniewalającej obecności, miłości i potędze.

711
Eлектронна книга

Poradnik pani domu. Praktyczne wskazówki

Katarzyna Zioła-Zemczak

Nasze mamy, babcie i prababcie doskonale radziły sobie z nadmiarem codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem domu. Korzystając z ich sprawdzonych sposobów i dostępnych dziś nowoczesnych rozwiązań, stworzyliśmy poradnik, który pomoże każdej gospodyni. Książka podpowie, jak radzić sobie w kuchni: przygotować smaczne posiłki, udekorować potrawy, przygotować rodzinne przyjęcie. Poradnik poinstruuje, jak zrobić zabawki dla dzieci i rozmaite upominki, jak dbać o zdrowie rodziny, a także jak planować dzień i rok, by nie zapomnieć o ważnych wydarzeniach.

712
Eлектронна книга

Hands-On Penetration Testing on Windows. Unleash Kali Linux, PowerShell, and Windows debugging tools for security testing and analysis

Phil Bramwell

Windows has always been the go-to platform for users around the globe to perform administration and ad hoc tasks, in settings that range from small offices to global enterprises, and this massive footprint makes securing Windows a unique challenge. This book will enable you to distinguish yourself to your clients.In this book, you'll learn advanced techniques to attack Windows environments from the indispensable toolkit that is Kali Linux. We'll work through core network hacking concepts and advanced Windows exploitation techniques, such as stack and heap overflows, precision heap spraying, and kernel exploitation, using coding principles that allow you to leverage powerful Python scripts and shellcode.We'll wrap up with post-exploitation strategies that enable you to go deeper and keep your access. Finally, we'll introduce kernel hacking fundamentals and fuzzing testing, so you can discover vulnerabilities and write custom exploits. By the end of this book, you'll be well-versed in identifying vulnerabilities within the Windows OS and developing the desired solutions for them.