Publisher: Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej
Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej to jeden z oddziałów Biblioteki Politechniki Łódzkiej. Rocznie wydaje ok. 65 publikacji: wśród nich są monografie i czasopisma naukowe, podręczniki i skrypty oraz materiały konferencyjne. Wydawnictwo wydaje szereg czasopism naukowych w serii Monografie Politechniki Łódzkiej, a także podręczniki, skrypty, materiały konferencyjne i czasopisma naukowe. Do 2015 roku wydawana była też seria Rozprawy Naukowe. Nowosci wydawnicze sprzedawane są w księgarni stacjonarnej oraz sklepie online, a wiele z publikacji dostępnych jest online, w trybie Open Access, za pośrednictwem repozytorium lub biblioteki cyfrowej CYBRA.
1
Ebook

Logistyka a rozwój współczesnych przedsiębiorstw. Wybrane problemy

Redakcja naukowa: Anita Fajczak-Kowalska

Monografia wieloautorska pod redakcją naukową Anity Fajczak-Kowalskiej zawiera dwanaście rozdziałów poświęconych szerokiej problematyce powiązań pomiędzy logistyką a rozwojem współczesnych przedsiębiorstw. Mowa tu m.in. o rynku e-commence w Polsce, sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw transportowych, zrównoważonym łańcuchu dostaw, standardach raportowania GRI, wymaganiach e-konsumentów, gospodarce magazynowej, rozliczeniach kosztów produkcji, ekorozwoju czy płynności finansowej przedsiębiorstw transportowych.

2
Ebook

Modern Brand Management

Magdalena Grębosz-Krawczyk, Dagna Siuda

The main purpose of this monograph is to present the concept of brand and the strategies of brand management, with particular emphasis on the importance of brand elements, brand identity and brand promotion. This monograph has resulted in two important contributions. Froma theoretical standpoint, it has contributed to brand management concept and has provided a better understanding of brand development possibilities especially thanks to the on-line activities implementation. From the substantive standpoint, it has shed light on the brand strategy implementation as well on the attitudes of Polish consumers towards branded products. This information can be useful for managers to understand how to implement different brand strategies and what outcomes can be expected.

3
Ebook

MEMS Fundamentals with ANSYS simulation of basic sensors and actuators

Michał Szermer, Andrzej Napieralski (Eds.)

The purpose of this book is to help universities and individuals extend their traditional microelectronics education into the MEMS area. It is organized in a set of tutorials primarily aimed at electronic engineering students and practicing engineers. Based on carefully selected examples of sensors and actuators, it introduces the reader to device operating principles, modeling approaches, simulation tools and design methodologies.

4
Ebook

Projektowanie klimatyzacji w obiektach basenowych

Henryk Grzegorz Sabiniak, Marek Pietras

Podręcznik akademicki podejmuje szeroko rozumiane zagadnienie techniki basenowej. Pojęcie to dotyczy nie tylko technologii przygotowania (uzdatniania) wody basenowej, lecz również zapewnienia odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego zarówno w aspekcie komfortu przebywania użytkowników, jak i ochrony obiektu basenowego (budynku) przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Może służyć w procesie dydaktycznym, zarówno pracownikom naukowym, jak i studentom.

5
Ebook

Tkaniny gofrowane. Właściwości biofizyczne

Małgorzata Matusiak

Niniejsza monografia poświęcona jest tkaninom gofrowanym, ich strukturze, technologii, a przede wszystkim właściwościom biofizycznym, czyli takim, które wpływają na komfort termofizjologiczny. Zależność właściwości biofizycznych tkanin gofrowanych od ich struktury omówiono na przykładzie badań tkanin gofrowanych bawełnianych o zróżnicowanej strukturze. Zróżnicowanie struktury uzyskano poprzez zastosowanie różnych raportów pasków gofrowanych oraz różnych przędz wątkowych.

6
Ebook

Współczesne aspekty zarządzania logistyką

Barbara Galińska (red.)

Tematyka monografii ma silny związek ze współczesnymi zagadnieniami dotyczącymi logistyki i mieści się w zakresie dyscypliny naukowej ,,nauki o zarządzaniu i jakości” lub ,,inżynieria lądowa i transport”. Monografia ma charakter uniwersalny i może być z powodzeniem wykorzystana przez badaczy różnych specjalności, zajmujących się problematyką logistyki i zarządzania przedsiębiorstwem oraz studentów i doktorantów kierunków studiów o profilu społecznym lub technicznym. Może być też użytecznym kompendium wiedzy dla praktyków – menedżerów organizujących procesy logistyczne w różnych obszarach. Ze względu na dużą uniwersalność, książka może być skierowana do stosunkowo szerokiego spektrum odbiorców.

7
Ebook

Płatwie z kształtowników profilowanych na zimno

Jerzy Goczek, Łukasz Supeł

Podczas ostatnich lat nastąpił szybki rozwój rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych lekkiej obudowy. Wpłynęło to istotnie na kształtowanie konstrukcji wsporczej. Najczęściej spotykanym układem dachu jest dach płatwiowy, w którym belki (płatwie) wspierające obudowę usytuowane są poziomo, równolegle do okapu, obrócone zgodnie z nachyleniem połaci. W zależności od rozpiętości, rozstawu, wartości obciążeń mogą to być płatwie z kształtowników walcowanych na gorąco, profilowanych na zimno, płatwie ażurowe bądź kratowe. W ostatnich dekadach szczególnie szeroko rozpowszechniły się stalowe płatwie z kształtowników profilowanych na zimno (giętych), zwłaszcza w systemach hal stalowych. Belki z kształtowników tego rodzaju charakteryzują się korzystnym stosunkiem masy do nośności i sztywności. Ich zastosowanie jest uzasadnione względami wykonawczymi i ekonomicznymi.

8
Ebook

Politechnika Łódzka w informacjach prasowych z lat 1945-1950

Czesław Żyliński, Jolanta Przyłuska

Czesław Żyliński ukończył Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie w Łodzi. Od 1969 roku pracował jako bibliotekarz w Politechnice Łódzkiej, kolejno w Bibliotece Wydziału Budownictwa Lądowego, Bibliotece Instytutu Materiałoznawstwa i Technologii Metali oraz w Bibliotece na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Kronikarstwo jest jego pasją. Szperanie w dawnych rocznikach gazet, przeglądanie strona po stronie i odtwarzanie historii PŁ sprawiło, że stał się ekspertem od informacji prasowych, w szczególności z lat 1945- 1960, a często nawet do 1990 roku. Posiada swoją „kartotekę europejską” za lata 1945-1990 zawierającą nazwiska głów państw, premierów, ministrów spraw zagranicznych Europy od 1945 roku. Opublikował kilkaset listów do redakcji, sprostowań, uzupełnień i uwag prasowych. Teksty związane z PŁ lub życiem akademickim tworzył na podstawie różnych źródeł. Drukowano je obok „Kronik” w „Życiu Uczelni” – łącznie 80 pozycji. Oprócz prasy codziennej pomocą służyły czasopisma techniczne, informatory, a nawet encyklopedie. Praca nad wydawnictwem „Politechnika Łódzka w informacjach prasowych z lat 1945-1960” to spełnienie jego planów. Autor opracował kroniki wydarzeń związanych z PŁ do roku 1960. Powstały one na podstawie informacji zawartych głównie w „Dzienniku Łódzkim”, „Ekspresie Ilustrowanym” i „Głosie Robotniczym”. Poszukując informacji o PŁ, organizacjach studenckich i profesorach, Pan Czesław przeglądał każdą stronę gazet i spisywał interesujące go teksty. Do każdego półrocza lub kwartału dopisywał komentarz chrakteryzujący dany okres.