Ebooki
47281
Ebook

W dolinie Skawy

Maria Konopnicka

Obserwowany przez narratorkę ceremoniał wiejskiego pogrzebu staje się pretekstem do refleksji o odchodzeniu. Chłopi, którzy, przy wtórze odśpiewywanej pieśni, żegnają zmarłego, stają się uosobieniem szlachetnej prostoty i siły człowieka.

47282
Ebook

W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku

Bill Bryson

Historia życia domowego nie jest wyłącznie historią łóżek, sof i pieców kuchennych, jak mgliście oczekiwałem, lecz dziejami szkorbutu, guana, wieży Eiffla, pluskiew, wykradania zwłok i prawie wszystkiego innego, co się kiedykolwiek wydarzyło. Domy nie są schronieniami przed historią, lecz miejscami, gdzie historia ostatecznie trafia Fascynująca książka o odkrywaniu na nowo rzeczy zwyczajnych i znajdowaniu rzeczy niezwyczajnych w codziennej życiowej rutynie. W swojej genialnej Krótkiej historii prawie wszystkiego Bryson zajął się nauką. Nową książkę można by zatytułować Krótka historia prawie całej reszty". The Times Podczas gdy bestsellerowa Krótka historia prawie wszystkiego przedstawiała rozległą panoramę świata, uniwersum i w ogóle wszechrzeczy, W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku zagląda w życie prywatne przez mikroskop. Billa Brysona pewnego dnia zafrapowała myśl, że znacznie więcej czasu poświęcamy studiowaniu historii bitew i wojen niż tego, z czego historia naprawdę się składa: stuleci spokojnego zajmowania się przez ludzi codziennymi sprawami jedzeniem, spaniem i próbami osiągnięcia bardziej komfortowych warunków życia. Zafrapowało go również, że większość najważniejszych odkryć ludzkości można znaleźć w czterech ścianach domów, w których mieszkamy. Zainspirowało go to do podjęcia podróży po własnym domu, starej plebanii w Norfolk - wędrował od pokoju do pokoju i zastanawiał się, jak powstały zgromadzone tam przedmioty codziennego użytku. Przy okazji przeprowadził gigantyczne badania absolutnie wszystkiego, od architektury po elektryczność, od przechowywania żywności po epidemie, od handlu przyprawami po Wieżę Eiffla, od krynolin po ubikacje. Spenetrował również genialne, twórcze i często ekscentryczne umysły, które stały za rozmaitymi wynalazkami z tych dziedzin. I odkrył, że chociaż z pozoru w naszym codziennym życiu nie ma niczego niezwykłego, w zakamarkach każdego domu kryje się mnóstwo historii, fascynujących ciekawostek, a nawet niebezpieczeństw.

47283
Ebook

W domu robaka

George R.R. Martin

Mroczna opowieść w stylu dark fantasy o podziemnym świecie pełnym cudów i grozy Pod walącym się w gruzy miastem na zapomnianej planecie kryje się świat pełen spisków i zdrady. Młody Annelyn wiódł w podziemnym mieście życie człowieka uprzywilejowanego, ale gdy na oczach jego szlachetnie urodzonych przyjaciół upokorzył go sprytny łowca grounów zwany Dostarczycielem Mięsa Annelyn, na spółkę z tymi samymi przyjaciółmi, stworzył skomplikowany plan, mający mu umożliwić wywarcie zemsty. Jednakże plan kończy się niepowodzeniem i Annelyn musi zapuścić się w podziemne czeluści, gdzie odkrywa straszliwą prawdę o mitycznym Białym Robaku, któremu oddawali cześć jego przodkowie W domu robaka to niepokojąco klaustrofobiczna, straszliwa i mroczna opowieść opisująca niepowtarzalny świat. Jak wiele utworów Georgea R.R. Martina w sposób metaforyczny opowiada o bezsensowności wojny i o tym, że lubimy sobie wyobrażać nieprzyjaciół jako bezmyślnych, pozbawionych twarzy morderczych obcych.

47284
Ebook

W drodze

Jack Kerouac

Powieść zaliczona do grona 100 najważniejszych książek XX wieku! Światowy bestseller, który odmienił oblicze literatury i spojrzenie każdego, kto po nią sięgnął. Dwójka przyjaciół wyrusza w podróż przez Stany Zjednoczone. Nie mają pieniędzy, zadzierają z prawem, ale pragną przygód. Upajają się alkoholem, narkotykami, wojną i miłością. Ich celem jest odnalezienie sensu życia w świecie szarzejącym od zwyczajności. Książka ta, nasycona wątkami autobiograficznymi, stanowi najważniejsze dzieło w dorobku Jacka Kerouaca. Napisana z mieszaniną smutnej naiwności i dzikiej ambicji, przesiąknięta miłością do kraju, a zarazem współczuciem dla ludzkości, jest kwintesencją amerykańskiego snu o wolności. Jako na poły anarchistyczny manifest kultury beatników, zdefiniowała głos pokolenia protestującego przeciwko kultowi przeciętności i obłudzie Ameryki.

47285
Ebook

W drodze do CCNA. Część I

Adam Józefiok

Zobacz część II książki W drodze do CCNA>> Zobacz też W drodze do CCNA. Zadania przygotowujące do egzaminu >> Zdobądź wiedzę i certyfikat w dziedzinie sieci komputerowych! Podstawy i działanie sieci komputerowych Modele sieci, media sieciowe, adresacja IP Praktyczne wykorzystanie możliwości sieci i przykładowy egzamin Certyfikat CCNA, poświadczający świetną znajomość działania, tworzenia i obsługi sieci komputerowych, coraz częściej staje się przepustką do zdobycia wymarzonej pracy. Ponadto opanowanie wiedzy w tym zakresie bywa bardzo przydatne w praktyce — nie trzeba wówczas z każdą zmianą czy choćby drobną rozbudową małej biurowej sieci biegać do "fachowca" i płacić mu bajońskich sum. Wbrew pozorom dziedzina sieci komputerowych nie należy do tajemnych — każdy może nauczyć się ich budowania i zarządzania nimi, a wielu powinno zrobić to jak najszybciej. Książka "W drodze do CCNA. Część I " w sposób zwięzły i treściwy prezentuje wszystkie zagadnienia związane z sieciami komputerowymi — na poziomie pozwalającym przygotować się do egzaminu ICND1. Znajdziesz w niej opis tworzenia, działania i modeli sieci komputerowych, kwestie związane z adresacją IP, mediami sieciowymi, routerami, a także sieciami Ethernet, WAN i bezprzewodowymi. Na końcu rozdziałów znajdują się ćwiczenia do wykonania, tematycznie powiązane z ich treścią. Oprócz tego podręcznik zawiera informacje o wymaganiach egzaminacyjnych na poziomie ICND1, przykładowy test oraz słownik pojęć związanych z sieciami komputerowymi. Certyfikacja Cisco Podstawy i działanie sieci komputerowych Modele sieci komputerowych Adresacja w sieciach komputerowych Sieć Ethernet i media sieciowe Oprogramowanie IOS i przełączniki Cisco Działanie sieci WAN i sieci bezprzewodowe Routing i praca z routerami Poznawanie sąsiadów w sieci Przykładowy egzamin Słownik pojęć z wyjaśnieniami Zostań specem od sieci komputerowych!

47286
Ebook

W drodze do CCNA. Część II

Adam Józefiok

Zobacz część I książki W drodze do CCNA>> Zobacz też W drodze do CCNA. Zadania przygotowujące do egzaminu >> Certyfikat na wyciągnięcie ręki! Sieci VLAN i sieci rozległe Routing, protokoły i algorytmy routingu Translacja adresów, listy kontroli dostępu i przykładowy egzamin Jeśli interesuje Cię ta książka, z pewnością wiesz, jak wielkim ułatwieniem przy zdobywaniu i utrzymaniu świetnie opłacanej pracy jest certyfikat CCNA. Masz już za sobą pierwszy etap przygotowań, poświadczony zdaniem egzaminu ICND1, a przed sobą perspektywę poszerzenia wiedzy i przystąpienia do egzaminu ICND2. Wiesz też, że warto iść za ciosem, by jak najszybciej zdobyć szlify mistrza w dziedzinie sieci komputerowych i tworzyć sprawne, szybkie oraz bezawaryjne sieci, dostosowane do indywidualnych potrzeb ich użytkowników. Pora zatem zabrać się do dzieła. Druga część książki "W drodze do CCNA " zawiera informacje pozwalające wejść na wyższy poziom wtajemniczenia i bez kłopotu otrzymać certyfikat ICND2. Poza krótkim przypomnieniem zagadnień z zakresu ICND1 oraz ważnych wiadomości na temat samego egzaminu znajdziesz tu wiadomości o sieciach VLAN, sieciach rozległych i protokołach STP oraz IPv6. Dowiesz się, czym różni się routing statyczny od dynamicznego, jak działają konkretne protokoły routingu (OSPF, EIGRP) i jakie algorytmy są przy tym wykorzystywane. Przeczytasz o listach kontroli dostępu i translacji adresów. Będziesz też mógł rozwiązać zadania z przykładowego egzaminu, uporządkować wiedzę dzięki słownikowi pojęć i skorzystać ze spisu literatury tematycznej, zamieszczonego na końcu książki. Certyfikacja Cisco Przypomnienie wiadomości z ICND1 Sieci VLAN Protokół STP Protokoły routingu i algorytmy routingu Protokoły routingu — OSPF Routing i protokoły routingu — EIGRP Listy kontroli dostępu — ACL Translacja adresów — NAT Wprowadzenie do protokołu IPv6 Sieci rozległe Przykładowy egzamin Słownik pojęć z wyjaśnieniami Literatura CCNA — przepustka do nowoczesności!

47287
Ebook

W drodze do CCNA. Zadania przygotowujące do egzaminu

Adam Józefiok

Zobacz część I książki W drodze do CCNA>> Zobacz część II książki W drodze do CCNA>> Zostań specjalistą - CCNA masz w zasięgu ręki! Podstawy sieci komputerowych Routing w sieciach komputerowych Przełączanie w sieciach LAN Technologie WAN i bezpieczeństwo sieci Uzyskanie certyfikatu CCNA to ważny krok na drodze do kompleksowego opanowania wszelkich zagadnień związanych z działaniem sieci komputerowych. Wiedza na temat tego, co dzieje się w rzeczywistej, działającej sieci, pozwala nie tylko rozwiązywać bieżące problemy, lecz także przewidywać nadciągające katastrofy. I często okazuje się bezcenna, zarówno w małym biurze, jak i ogromnej firmie. W dzisiejszym świecie połączenia między komputerami zapewniają obieg informacji, pozwalają szybko się porozumiewać i przesyłać dokumenty. Bez żadnej przesady można nazwać je krwioobiegiem każdego przedsiębiorstwa, warunkującym jego normalne funkcjonowanie. Ekspertom w tej dziedzinie na pewno nigdy nie zabraknie pracy! Dwie pierwsze części cyklu "W drodze do CCNA" dawały przyszłym profesjonalistom w zakresie sieci komputerowych świetne przygotowanie teoretyczne, natomiast część trzecia zapewni świetne przygotowanie praktyczne. Twoim celem będzie rozwiązanie jak największej ilości zamieszczonych tu zadań o bardzo różnym charakterze oraz udzielenie odpowiedzi na setki pytań testowych. Przyjrzysz się skomplikowanym problemom, zdarzającym się w realnie działających sieciach, i postarasz się zaproponować sensowne rozwiązania, a potem porównasz je z podanymi odpowiedziami. Książka podzielona jest na cztery części, odpowiadające czterem najważniejszym obszarom tematycznym. Wprowadzenie do sieci komputerowych, symulatory i emulatory sieci Komunikacja w sieciach LAN i adresowanie w sieciach komputerowych Podstawowa konfiguracja urządzeń Cisco Działanie routera i routing statyczny Routing dynamiczny i tworzenie podsieci Dynamiczne protokoły routingu - RIPv1, RIPv2, EIGRP, OSPF Podstawy przełączania i routing pomiędzy sieciami VLAN Protokoły VTP i STP Sieci WAN, Frame Relayi i listy ACL Serwer DHCP i technologia NAT Bądź pewniakiem - zdobądź bez trudu certyfikat CCNA!

47288
Ebook

W drodze do ciebie lesbijskie opowiadanie erotyczne

Annah Viki M.

Łucja patrzyła zafascynowana na wypiętą kochankę, na jej drobne pośladki. Oto przeżywała swój pierwszy raz z kobietą i od razu eksperymentowała. Poczuła, że chce to zrobić, że ją to podnieca. Dawanie przyjemności ją nakręcało. Nigdy wcześniej nie myślała o tym w ten sposób. Po prostu uprawiała seks. Teraz zrozumiała, że chce, by kobieta, która się jej oddawała, nie tylko miała orgazm, ale miała także ogromną satysfakcję ze zbliżenia z nią. Dlatego najpierw przybliżyła swoje usta do jej wypiętych pośladków i ugryzła je delikatnie. Ewa zamruczała. Łucja ugryzła ją więc mocniej. Ewa jęknęła błogo." Ewa porywa Łucję w podróż, by przekonać ją do siebie. Tymczasem Łucja nie chce związać z kobietą, ponieważ boi się konsekwencji społecznych i rodzinnych. Czy ta podróż zbliży dziewczyny do siebie? Czy Ewa wyzna Łucji, co ją najbardziej podnieca?

47289
Ebook

W drodze do wyzdrowienia. Jak pomóc sobie w walce z poważną chorobą

Alicja Grzesiak

Walcz o siebie — uczyń oręż z siły umysłu i duszy! Zaglądanie do wnętrza Porządkowanie zakamarków umysłu Gdy usłyszałeś diagnozę i później Chwila, w której dowiadujesz się, że Twoje zdrowie, a czasem nawet życie, jest zagrożone, z pewnością należy do najgorszych, jakie tylko mogą się zdarzyć. Jednak gdy pierwszy szok minie, możesz wybrać różne drogi przeżywania swojej choroby i mierzenia się z jej skutkami. Możesz zamknąć się w domu i czekać na nieuchronny koniec albo potraktować to jako ostrzeżenie, wyzwanie, przeszkodę do usunięcia. Ta druga droga daje zdecydowanie więcej nadziei na pozytywne zakończenie procesu leczenia, a także okazję do przewartościowania całego życia, ustalenia nowych priorytetów, odnalezienia się w „najlepszej możliwej wersji siebie”. Chwila, w której uświadamiasz sobie, że nie jesteś wieczny, może stać się bezcennym doświadczeniem, jeśli pozwoli Ci odkryć prawdziwe pragnienia oraz podążyć ścieżką intuicji. Autorka tej książki pokazuje, jak nie dać się zwieść fałszywym przesłankom, nie dać się pochować za życia, nie ulegać presji — ze strony rodziny, lekarzy, przyjaciół i szarlatanów — na którą narażony jest każdy poważnie chory człowiek. W serii pytań i odpowiedzi próbuje wyjaśnić, jak działa mózg i jak można go „przeprogramować”, aby nie wpaść w depresję czy panikę i nie pogorszyć własnego stanu, a także podpowiada, jak wykorzystać możliwości umysłu i duszy do wspomagania procesu leczenia. Przypomina, że każdy z nas jest żywym, czującym człowiekiem, a nie przypadkiem statystycznym, i że nie można załamywać się z powodu niepomyślnych rokowań. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co warto zmienić we własnym życiu i jak żyć po diagnozie — od razu zabierz się za lekturę! Poszukiwania wewnętrznego sabotażysty i sprawdzanie blokujących przekonań Emocje warunkują jakość życia, a ciało nigdy nie kłamie Wewnętrzne osobowości i neurobiologia zmiany Prawidłowa komunikacja czy umysłowi oprawcy Asertywność i obraz własnego „JA” Natrętne myśli i lęki Poczucie własnej wartości i zaufanie do swojej wewnętrznej mądrości Warunkowanie immunologiczne Medytacja i wyobraźnia bez granic Nadzieja umiera ostatnia Zdrowienie to cały proces… cel jest ważny, ale to droga do niego może zmienić na lepsze Twoje życie.

47290
Ebook

W drodze po więcej

Aleksandra Machniak

Książka ,,W drodze po więcej” 40 wskazówek jak pielęgnować szczęście w codzienności to rodzaj autoterapii, w której autorka dokonuje podsumowania najmłodszej części swojego życia i wyciska jak z kwaśnej cytryny doświadczeń to, co dobre i wartościowe. Znajdziesz tu codzienne życie, relacje z Bogiem i psychologię. To poradnik pozytywnego myślenia dla tych, którzy chcą nieustannie inwestować w swój rozwój i poczucie szczęścia, aby wieść spełnione życie, szyte na swoją miarę. Mówi o radościach, nie bojąc się dotykać także bólu i cierpienia. Pokazuje, że niezależnie od tego, jak kręte są drogi życia - można to akceptować i czerpać z niego to, co dobre. Książka ma zadanie inspirować, dodawać sił, budzić radość i nadzieję. To inspirator, który ma kierować do wnętrza siebie, aby odkrywać niezgłębione pokłady wszelkiego dobra dla siebie i innych. Podaje na talerzu kilka recept na udaną codzienność. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

47291
Ebook

W drodze z Jezusem. Podróż wewnętrzna na przekór niepokojom

Henri M. J. Nouwen

Ta książka jest dla tych, którzy pragną odkryć cel swojego życia i móc całkiem szczerze powiedzieć: Teraz wiem, po co żyję! W jednym z najtrudniejszych dla siebie momentów H. Nouwen wygłosił serię wykładów o znaczeniu naśladowania Jezusa w epoce niepokoju. Podjął temat powołania, sensu życia, lęku i nadziei. Sporo uwagi poświęcił praktycznym wskazówkom, które od lat pomagają ludziom poruszać się określoną drogą drogą wiary. W tej książce dzieli się przejmującym świadectwem, że podstawowe prawdy Ewangelii wystarczą do zaspokojenia naszych najgłębszych potrzeb.

47292
Ebook

W DROGĘ, TRZYKROTKI!

Katarzyna Kielecka

Trzykrotki, czyli Kamilla, Aleksandra i Katarzyna, cieszą się na kolejne wspólne wakacje. Ich plany krzyżują rodzinne komplikacje oraz scheda po średniowiecznej królowej Elżbiecie Bośniaczce ukryta w murach chorwackiego zamku nieopodal Zadaru. Przyjaciółki po licznych perypetiach wyruszają wreszcie w drogę szlakiem najpiękniejszych jaskiń Europy w towarzystwie humorzastej kobiety i małego, rezolutnego chłopca. Jednak nad ich głowami wisi fatum, które sprawia, że wyprawa staje się pełną niespodzianek przygodą... W drogę, Trzykrotki! to druga powieść Katarzyny Kieleckiej o trzech przyjaciółkach, które mimo sześćdziesiątki na karku nie tracą wigoru i wciąż mają duży apetyt na życie. Autorka przenosi czytelników w piękne zakątki Europy, serwuje sporą dawkę humoru doprawioną dreszczykiem emocji i pokazuje, że najcenniejsze w życiu są miłość i przyjaźń. Edycja książki z dużym, wygodnym drukiem.

47293
Ebook

W dwóch światach

Szewach Weiss, Tomasz Dostatni

Pochodzą z dwóch różnych światów - Szewach Weiss i o. Tomasz Dostatni rozmawiają o wartościach duchowych, Bogu, sumieniu, o Żydach i Polakach w czasach wojny i pokoju. "Wolę ludzi, którzy patrzą sercem na drugiego człowieka, myślą sercem, niż takich czystych intelektualistów. [...] Mogą być ludzie niewykształceni, bardzo prości, którzy tak naprawdę są bliżej drugiego człowieka, bliżej Boga". "Skrzypce są instrumentem muzycznym żydowskim, bo skrzypce można było wziąć pod rękę i uciec. Żydzi przyjeżdżający teraz z Rosji - jak ktoś nie wychodzi z samolotu ze skrzypcami, to znaczy, że ma w bagażu fortepian". Szewach Weiss (1935 r.) - w latach 1969-1972 kierował Wydziałem Nauk Politycznych Uniwersytetu w Hajfie, gdzie w 1975 r. założył Wydział Mediów i jest tam profesorem. Prowadził audycje dla dzieci i młodzieży w radiu Głos Izraela oraz programy cykliczne. Do 1996 przewodniczący Knesetu i delegat do Rady Europy. Ambasador Izraela w Polsce 2000-2004. Przewodniczący Światowej Rady Yad Vashem 2000-2006. Autor wielu książek dla dzieci i młodzieży oraz dotyczących nauk politycznych, zarządu miejskiego, Holokaustu. Jest również profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Tomasz Dostatni (1964 r.) - dominikanin, mieszka w Lublinie, gdzie prowadzi Fundację "Ponad granicami". Publicysta, duszpasterz inteligencji, społecznik, dziennikarz. Założyciel Ośrod ka Kultury Chrześcijańskiej w Pradze. Do 2000 r. kierował Wydawnictwem W drodze. Autor programów telewizyjnych "Rozmowy w drodze". Współorganizator programu "Przekraczać mury i cyklu debat "Europa, ale jaka?" Prowadzi z PKO BP konwersatorium "Przedsiębiorczość kultura religia", a w ramach Konfrontacji Teatralnych stały cykl "Jak żyć?" Organizuje "Debaty Dwóch Ambon". Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny. Autor książek, m.in.: Sługa słowa - rozmowy z arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim , Zza bramy klasztoru , Przekraczać mury .

47294
Ebook

W dziecinne moje cudne lata

Juliusz Słowacki

W dziecinne moje cudne lata... W dziecinne moje cudne lata  Nieraz dziecinne ucho słyszało  Jaką — od ojców prawdę — niecałą,  Jako dyjament z innego świata,  Dziwnie błyszczącego.    [...]Juliusz SłowackiUr. 4 września 1809 r. w Krzemieńcu Zm. 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu Najważniejsze dzieła: Kordian (1834), Anhelli (1838), Balladyna (1839), Lilla Weneda (1840), Beniowski (1840-46), Sen srebrny Salomei (1844), Król-Duch (1845-49); wiersze: Grób Agamemnona (1839), Hymn o zachodzie słońca (1839), Odpowiedź na ?Psalmy przyszłości? (1848) Polski poeta okresu romantyzmu, epistolograf, dramaturg. W swoich utworach (zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją Polaków) podejmował problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, przeszłością narodu i przyczynami niewoli. Jego twórczość cechuje kunsztowność języka poetyckiego. W późniejszym, mistycznym okresie stworzył własną odmianę romant. mesjanizmu i kosmogonii (system genezyjski). Studiował prawo w Wilnie, krótko pracował w Warszawie w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu oraz w Biurze Dyplomatycznym Rządu powstańczego 1831 r. Podróżował po Szwajcarii, Włoszech, Grecji, Egipcie i Palestynie. Osiadł w Paryżu, gdzie zmarł na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Montmartre. W 1927 r. jego prochy złożono w katedrze na Wawelu. autor: Katarzyna Starzycka Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

47295
Ebook

W dzień zaduszny

Józef Birkenmajer

Józef Birkenmajer Wycieczka W dzień zaduszny Lubię nawiedzać myślą to ustronie, Gdzie ty, braciszku, wieczny masz spoczynek; Pośród stokroci i niezapominek Tam leżysz senny Nad tobą czuwa biały krzyż kamienny Las ci pobliski szmery śle i wonie; Nad tobą brzoza wstrząsa swe warkocze, Ptak co odlata piosenkę szczebiocze, Rozwodzi żale Ty leżysz cicho i nie słuchasz wcale Pomnę, jakeśmy na święto Zaduszek Grób twój wieńcami przychodzili ... Józef Birkenmajer Ur. 19 marca 1897 w Czernichowie Zm. 26 września 1939 w Warszawie Najważniejsze dzieła: Opowiadania Margośki, Łzy Chrystusowe, Poszumy Bajkału, Ulicą i drogą, artykuły i studia krytyczne w czasopismach Był synem astronoma Ludwika Antoniego Birkenmajera i Zofii z Karlińskich. Miał liczne rodzeństwo. Podczas pierwszej wojny światowej służył dla armii cesarskiej, później znalazł się w niewoli rosyjskiej na Syberii. Poznał tam swoją żonę Marię Jentkiewicz. Mieli syna Krzysztofa. Po I wojnie światowej przeszedł przez wszystkie szczeble naukowe na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku slawistyka. Później, jako profesor, przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie był do 1939 r. W tym samym roku powrócił do Warszawy. Zginął podczas oblężenia stolicy w 1939 r. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

47296
Ebook

W dżunglach Bengalu. Powieść podróżnicza

Karol May

Dżungle Bengalu historycznej, azjatyckiej krainy ulokowanej na terytorium Indii i Bangladeszu ociekają krwią ofiar składanych groźnej bogini Kali. Podróżujący przez dzikie zakątki dżungli biali poszukiwacze przygód próbują zapobiec rytualnym mordom, jednak sami przy tym narażają się na potworne niebezpieczeństwo. A mimo to podejmą nierówną walkę z okrucieństwem.

47297
Ebook

W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982

Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand

Mrożek i Tyrmand - niepokorni pisarze o literaturze, emigracji i Polsce O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści Zły, do tej pory wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat od 1965 do 1982 roku. Obaj pisarze przebywali wówczas na emigracji i z tej właśnie, emigracyjnej, perspektywy obserwują i komentują bieżące wydarzenia. Mimo oddalenia często wędrują w swych listach do Polski, zastanawiając się,  jak może się rozwinąć sytuacja w ojczyźnie. Sporo miejsca poświęcają też podróżom po świecie, kontaktom towarzyskim i życiu prywatnemu. Najczęściej jednak Mrożek i Tyrmand piszą o literaturze, dzieląc się między sobą informacjami na temat powstających właśnie utworów. Co połączyło Mrożka i Tyrmanda? Jakiego rodzaju była to więź? Ciekawe jest choćby to, że Tyrmand, starszy od Mrożka o całe dziesięć lat, zwraca się do niego jak do mistrza i przewodnika duchowego. A podobnych niespodzianek jest w tych listach więcej Autorem opracowania, wstępu i przypisów jest Dariusz Pachocki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, posłowie w formie mini esejów biograficznych napisał Tadeusz Nyczek.

47298
Ebook

W epoce żaglowców. Morze od antyku do XVIII wieku

Beata Możejko, Ewa Bojaruniec-Król

Temat monografii to morska żegluga, jej różne aspekty od antyku po wiek XVIII. Pretekstem do powstania tomu była 560 rocznica przejścia Gdańska, morskiego miasta pod panowanie królów polskich. Ideą monografii jest pokazanie możliwie szerokiego spektrum zagadnień morskich w czasach, gdy statki i okręty napędzane były siłą mięśni ludzkich i energią wiatru. Na monografię składa się 28 artykułów poświęconych m.in. takim tematom, jak historie morskich wojen rzymskich i greckich w świetle najnowszych odkryć archeologicznych i badań nad tekstami antycznymi; sytuacja morska w dobie świetności Hanzy; trudy morskiej żeglugi dla podróżników i kupców; sposoby rozwiązywania morskich konfliktów o statki i ich własność; fascynujące losy szesnasto-, osiemnastowiecznych statków, obecnie wraków na Zatoce Gdańskiej; osobiste losy ludzi morza; metody ratowania statków z katastrof u schyłku XVIII wieku; rozwój floty morskiej na Bałtyku.

47299
Ebook

W głąb i w dal Ja. O poezji Mickiewicza i Słowackiego

Leszek Zwierzyński

Książka W głąb i w dal Ja. O poezji Mickiewicza i Słowackiego jest próbą nakreślenia zarysu wyobraźni polskiego romantyzmu. Opisanie tejże wyobraźni dokonane zostało na dwóch poziomach. Na pierwszym istotne tematy romantycznej poezji (skupione wokół dwóch centrów – Bytu i podmiotowości) analizowane są w perspektywie wyobraźni poetyckiej, której zmodyfikowane i rozwinięte instrumentarium umożliwiło zbadanie różnorodnej i złożonej problematyki. Na drugim poziomie owo badanie romantycznych tematów pozwoliło wydobyć i opisać istotne i indywidualne rysy samej romantycznej wyobraźni. W części pierwszej książki (Ja w przestrzeniach Bytu) zbadane i opisane zostały stabilne (metafizyczne) i dynamiczne modele bytowości poezji Słowackiego i Mickiewicza. Ta fenomenologia romantycznego Bytu dopełniona została interpretacją zła – jako drugiej, ciemnej strony Bytu – w poezji Mickiewicza. Część druga (Przestrzenie Ja) zawiera rozpoznanie i opisanie niestandardowych modeli podmiotowości romantycznej, wykraczającej poza dotychczasowe ujęcia. W centrum znalazła się interpretacja późnej poezji Mickiewicza i Słowackiego. Całość dopełniona została analizami świata wewnętrznego i kształtów romantycznej poezji mistycznej.

47300
Ebook

W głąb siebie. Podróż z Azją w tle

Yonina Leloch

Książka jest zbiorem wiedzy zebranej podczas dwuletniej podróży po Azji. To przewodnik jak odnaleźć szczęście, zdrowie, wewnętrzny spokój. Autorka prowadząc pamiętniki, pokazuje swoją wewnętrzną transformację. Napotkani ludzie i ich historię stanowią zbiór mądrości życiowych oraz można w ich historiach odnaleźć inspirację. Historia w książce rozgrywa się na terenie Europy, Ameryki oraz głównie Azji. Hong Kongu, Japonii, Indiach, Nepalu, Sri Lance i wielu innych ciekawych miejscach. Bali podczas wypraw staje się tymczasowym domem. Konfrontacja własnej śmierci, liczne operacje w wyniku choroby Crohna Leśniowskiego oraz śmierć bliskich osób stały się siłą napędową by zostawić strefę komfortu i jechać w nieznane. Yoga, 10 dniowa medytacja w milczeniu, medycyna wschodu oraz lokalni znachorzy to tylko część drogi bohaterki, opisywanej w książce. Każda kultura ma swoje sekrety szczęścia, które każdy odnajduje w inny sposób. Osoby poszukujące zmian zawodowych, zmian w strukturze rodzinnej, zmagające się problemami zdrowotnymi, ciekawe świata i innych kultur odnajdą tam odpowiedzi na wiele nas nurtujących pytań. Jak można zmienić swoje życie, poprawić swoje zdrowie fizyczne oraz samopoczucie psychiczne. Ta powieść to recepta na satysfakcjonujące życie oraz pokazuje, że nie jesteśmy sami nasi bliscy wspierają nas, nawet jeśli fizycznie nie ma ich już z nami.

47301
Ebook

W głąb. Szkice o współczesnej poezji Śląska i Zagłębia

Magdalena Piotrowska-Grot

Zebrane w książce szkice dotyczą wybranych utworów poetyckich pisarzy Śląska i Zagłębia. Na podstawie przeprowadzonych analiz monografia unaocznia różnorodne poetyckie korelacje z przestrzenią oraz sposoby wyrażania stanowiska wobec kategorii miejsca i nie-miejsca w poezji współczesnych twórców regionu - Macieja Meleckiego, Krzysztofa Siwczyka, Grzegorza Olszańskiego, Marty Podgórnik, Marka Baczewskiego, Pawła Lekszyckiego, Pawła Sarny, Pawła Barańskiego. Mówiąc o nie-miejscach (Marc Aúge) wspomnieć należy także o problematyce eschatologicznej, która pojawia się w tej poezji niezwykle często, nabiera jednak wyraźnie anty-metafizycznego charakteru, poeci Śląska i Zagłębia w swych postindustrialnych obrazach ukazują bowiem wyraźnie dokonującą się implozję mitów i obrazów archetypicznych miejsc. Od wyobraźni przestrzennej płynnie przechodzimy więc, jako czytelnicy tej poezji, do problematyki egzystencjalnej (antropologicznej/antropocentrycznej ale także niejednokrotnie post-humanistycznej). Należy jednak zauważyć, iż przestrzeń, która stanowi punkt wyjściowy poszczególnych analiz, funkcjonuje w poetyckim świecie nie tylko jako tło, ale także jako „współuczestnik” wydarzeń. Obszar otaczający człowieka z wiersza może więc być wynikiem jego kreacji, ale także przez owo otoczenie został poniekąd ukształtowany. Owa koegzystencja, korelacja człowieka i przestrzeni w analizowanych utworach przynosi w trakcie interpretacji ciekawe, nieraz zaskakujące efekty.

47302
Ebook

W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce

Jack Barsky, Cindy Coloma

Fascynujące wspomnienia agenta KGB opowieść o podwójnym życiu, trudnych wyborach, rozterkach i zdradzie Jedna decyzja może zakończyć wszystko lub doprowadzić do niespodziewanego odkupienia 8 października 1978 roku obywatel Kanady William Dyson wysiadł z samolotu na lotnisku OHare w Chicago i skierował się ku kontroli celnej. Dwa dni później William Dyson przestał istnieć. Jego tożsamość została wymyślona przez KGB, to dzięki niej młody, ambitny agent z Niemiec Wschodnich miał przedostać się do Stanów Zjednoczonych. Plan się powiódł i tak narodził się nowy szpieg: Jack Barsky. Pracował w konspiracji przez kolejne dziesięć lat, realizując tajne operacje w czasie zimnej wojny aż w końcu znalazł się w sytuacji, która postawiła pod znakiem zapytania wszystko, w co (jak mu się zdawało) dotąd wierzył. W głębokiej konspiracji ujawni tajemne życie człowieka bez ojczyzny, i opowie historię, której nikt się nie spodziewał. Niesamowite spojrzenie na zdumiewającą podróż agenta KGB w czasie zimnej wojny. To wspomnienia, przewodnik i dokument historyczny w jednym, doskonale opisujące paraliżujący charakter życia szpiega. Joe Weisberg, były oficer CIA, pomysłodawca i producent wykonawczy serialu Zawód: Amerykanin Jako podwójny agent, który pracował przeciwko Rosji, myślałem, że słyszałem już wszystko. Potem usłyszałem historię Jacka. Naveed Jamali, były podwójny agent i autor książki Jak złapać rosyjskiego szpiega

47303
Ebook

W głowie mordercy. Zbrodnia, prawo i medycyna okiem psychiatry sądowego

Dr. Sohom Das

Szokujące, otwierające oczy i ponuro fascynujące oto prawdziwe historie lekarza przestępców z zaburzeniami psychicznymi. Zadaniem psychiatry sądowego Sohoma Dasa jest leczenie i rehabilitacja osób, z których wiele napada, rabuje, gwałci, a nawet zabija. Jego praca prowadzi go do więzień o zaostrzonym rygorze i bezpiecznie zamkniętych oddziałów szpitalnych w całym kraju, a także do sal sądowych, gdzie składa zeznania w charakterze biegłego. Od młodej kobiety, która w przypływie psychozy udusiła swojego dwuletniego siostrzeńca, po nastolatka, który podpalił swój dom z zamkniętą w środku matką doktor Das musi zagłębić się w umysły tych brutalnych przestępców, zrozumieć ich działania i zapobiec przyszłym okrucieństwom. W tym bezpośrednim, odkrywczym i momentami humorystycznym pamiętniku autor dzieli się historiami z piętnastu lat pracy, szczegółowo opisując niektóre z najbardziej ekstremalnych, poruszających i dziwacznych przypadków. Fascynująca, pouczająca i szczera lektura.

47304
Ebook

W głuszy

Justyna Jelińska

Życie w malowniczej Trzebieży toczy się niespiesznie. Dla trójki przyjaciół jednak czas płynie w zupełnie innym tempie. Annę Jankowską po trudnych życiowych doświadczeniach trafia strzała amora. Mieczysława Zarzycka i Kamil Kier próbują rozwiązać sprawy, które ktoś usiłuje zamieść pod dywan. Zaangażowani w nową zagadkę szukają powiązań męża Mieci z tajemniczą Osadą. Im bardziej się w to zagłębiają, tym większy mrok ich otacza. Czy Osada naprawdę istnieje? Jakie sekrety skrywają lasy Trzebieży? I czy faktycznie zło czai się w głuszy? Kontynuacja powieści Sąsiadka i Zdążyć przed śmiercią, bardzo dobrze przyjętych przez czytelników.