Elementarz

1
Audiobook

8+2. 8 + 2 i domek w lesie

Anne Cath Vestley

Nowe przygody bohaterów najpopularniejszej norweskiej książki dla dzieci: 8 + 2 i ciężarówka. Co to: aż jedenaście par śladów na śniegu przed domkiem w lesie? Właśnie wprowadzili się tutaj mama, tata i ośmioro dzieci: Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i mały Morten. A razem z nimi babcia. Teraz to najweselszy dom w całej Norwegii! Dzieci godzinami bawią się w chowanego, mama niespodziewanie ma czas na czytanie książek, tata wspina się na najwyższe drzewo ze swoim puzonem. A babcia? Trenuje skoki narciarskie, otwiera własny sklep i walczy z Indianami! To drugi z dziewięciu tomów serii o przygodach sympatycznej rodziny: mamy, taty, ośmiorga dzieci i babci. Każdy tom stanowi samodzielną całość. Seria doczekała się norweskiej wersji telewizyjnej i kinowej w latach 70., w której babcię zagrała sama autorka, oraz adaptacji filmowej w 2013 roku.

2
Audiobook

8+2. 8 + 2 i pierwsze święta

Anne Cath Vestly

Trzeci z dziewięciu tomów serii o przygodach sympatycznej rodziny: mamy, taty, ośmiorga dzieci i babci (oraz psa, pięciu kur i ciężarówki). Minęła cała zima, wiosna, lato i przyszła jesień. Jest coraz zimniej, noce są coraz dłuższe, zbliżają się pierwsze święta w domku w lesie Czy lęk przed ciemnością da się opanować za pomocą ćwiczeń? Kto znajdzie migdał w świątecznej kaszy? Czy można się zaprzyjaźnić z ziemniakiem? Dlaczego babcia boi się telefonu? Po co wiewiórce czapka z pomponem? Gdzie pod nieobecność rodziny zniknęły kury i gdzie się podziali sąsiedzi, którzy mieli się nimi opiekować? Poznajcie jesienno-zimowe przygody mamy, taty, Maren, Martina, Marty, Madsa, Mony, Milly, Miny i Mortena (i psa Rurka, i kur, i ciężarówki).

3
Audiobook

8+2. 8 +2 i ciężarówka

AnneCath Vestly

Nowe wydanie najsłynniejszej norweskiej książki dla dzieci. Małe mieszkanie, a w nim duża rodzina. Mama, tata i ośmioro dzieci: Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i mały Morten. Trochę im ciasno, za to bardzo wesoło. I tyle się u nich dzieje! Trzeba odnaleźć skradzioną ciężarówkę taty, pomóc babci wrócić do domu, zeswatać Henryka z Huldą Piętro Niżej, ugasić pożar... Ale gdy działa się taką zgraną gromadką, wszystko musi się udać! Książka ujmująca bezpretensjonalnością, pełna rodzinnego ciepła i poczucia humoru. To pierwszy z dziewięciu tomów serii o przygodach sympatycznej rodziny: mamy, taty, ośmiorga dzieci i babci. Każdy tom stanowi samodzielną całość. Seria doczekała się norweskiej wersji telewizyjnej i kinowej w latach 70., w której babcię zagrała sama autorka, oraz adaptacji filmowej w 2013 roku. Dalsze przygody bohaterów 8 +2 i ciężarówka znajdziecie w tomie 8 + 2 i domek w lesie, 8+2 i pierwsze święta, 8+2 i Anton z Ameryki, 8+2 i Promenada Babci, 8+2 i wycieczka rowerowa do Danii.

4
Audiobook

A ja nie chcę być księżniczką

Grzegorz Kasdepke

Kto by pomyślał, że mała dziewczynka o imieniu Marysia może być aż tak straszliwym smokiem! Na pewno nie jej mama. I tata też nie. Ani babcia. Jedynie dziadek miał pewne podejrzenia. Rezolutna Marysia sprawi, że w rodzinnym domu zapanuje niezłe zamieszanie... Zabawna i przewrotna opowieść o tym, że mądrość jest ważniejsza od urody i że zawsze warto być sobą! Grzegorz Kasdepke najchętniej czytany polski autor książek dla dzieci. Niemal wszystkie z jego kilkudziesięciu tytułów uzyskały status bestsellera (m.in. Kacperiada czy Horror, czyli skąd się biorą dzieci). Kawaler Orderu Uśmiechu, Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Sympatię czytelników łączy z uznaniem krytyków, czego dowodem są najważniejsze nagrody, jakie zdobył za swoją twórczość dla najmłodszych (w tym: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i inne). Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom uznała Detektywa Pozytywkę za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci pierwszej dekady XXI wieku. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

5
Audiobook

Ale historia Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?

Grażyna Bąkiewicz

Cześć, jestem Ela. Mam dwanaście lat i uwielbiam dbać o wygląd i spędzać czas z przyjaciółkami. Niestety ostatnio nie dogadujemy się tak dobrze, jak kiedyś. Hela i Mela uważają, że marzenia o księciu z bajki są bez sensu, a chłopcy z naszej klasy też są całkiem w porządku. Zupełnie się z nimi nie zgadzam i nie zamierzam rezygnować z marzeń Grupka nastolatków przenosi się w czasy Bolesława Chrobrego, aby sprawdzić, jak zdobył koronę. Zadanie okazuje się jednak bardzo skomplikowane Szukając rozwiązania, uczniowie dowiedzą się przy okazji, dlaczego lepiej nie myć się zbyt często, do czego przydaje się martwy święty albo jak zaimponować cesarzowi. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula. Seria Ale historia z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z dziesiątej części dowiecie się między innymi, jak wyglądały średniowieczne pralki, co to jest erem i jak sny papieża mogą zmieniać historię. Wydanie papierowe, bogato zilustrowane przez Artura Nowickiego, zawiera edukacyjne komiksy, których specjalnie opracowanych i wzbogaconych motywem muzycznym można posłuchać również w audiobooku. Grażyna Bąkiewicz historyczka, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść O melba! otrzymała I nagrodę IBBY Książka Roku 2002. Dwie kolejne: Stan podgorączkowy (2003) i Będę u Klary (2004), także skierowane do młodego odbiorcy, równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. Korniszonek (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004 r. Muchy w butelce, powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej Srebrny kałamarz 2008. Ale historia Mieszko, ty wikingu! otrzymała wyróżnienie w 23. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2016. Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

6
Audiobook

BASIA. Basia i bałagan

Zofia Stanecka

Basia z zapałem zabiera się do wypełniania tego, co przez rodziców zostało nazwane obowiązkami domowymi. Jednak nie wszystkie czynności okazują się tak fascynujące, jak myślała choćby to nudne i trudne sprzątanie. Mimo niechęci nie poddaje się i gorliwie pomaga przy pracach.

7
Audiobook

BASIA. Basia i biwak

Zofia Stanecka

Nadchodzą wakacje. Rodzina Basi wybiera się na biwak. Na miejscu jest mnóstwo atrakcji można pływać w jeziorze, siedzieć przy ognisku i spać w namiocie. Co jednak robić, kiedy pada deszcz?

8
Audiobook

BASIA. Basia i gotowanie

Zofia Stanecka

Mama Basi ma dość codziennego gotowania. Dziś dowodzenie w kuchni mają przejąć Tata i dzieci. Wspólne przygotowanie kolacji to ciężka praca i jeden wielki bałagan, ale ostateczny efekt tak dobrze smakuje!