Literatura

993
Audiobook

Dokąd zmierzamy?

Janusz Garbaliński

Dziesięć opowiadań, dziesięć różnych historii, które łączy jedno prawdziwy obraz otaczającego nas świata. Autor to świetny obserwator rzeczywistości. Za pomocą prostych, niekiedy dosadnych słów, nierzadko okraszonych humorem, przedstawia dość smutny, ale jakże trafny obraz dzisiejszego świata. Nie szczędzi mu krytyki. Jego świat jest pełen biedy, wyzysku, materializmu, powszechnej kontroli, graniczącej z inwigilacją, biurokracji, braku szacunku do drugiego człowieka, zwłaszcza mężczyzn do kobiet, tęsknoty za prawdziwą miłością. Czytając opowiadania, zaczynamy jednak dostrzegać coś, czego wcześniej nie widzieliśmy albo nie chcieliśmy widzieć. Barwni bohaterowie kot, emigrant, wdowa czy nienarodzone dziecko pokazują nam problemy, które często ignorujemy. Książka skłania do refleksji i do zadania sobie pytania: dokąd zmierza ten świat?

994
Audiobook

Dokoła klombu

Bolesław Leśmian

Bolesław Leśmian Napój cienisty Dokoła klombu Gdy wzbiera ciszą śmierci południa upalność, Dokoła mego klombu zgiełk i niewidzialność! Grzmią wozy, chrapią konie i dzwonią kopyta, Lśni kurzawa, ku słońcu bezrozumnie wzbita! Wciąż dokoła, dokoła Wciąż tą samą drogą! Słychać wszystko i wszystkich nie widać nikogo! Pędzą z szumem tysiąca oszalałych borów, Wykrzykując gwiazd ... Bolesław Leśmian Ur. 22 stycznia 1878 r. w Warszawie Zm. 7 listopada 1937 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: zbiory wierszy: Sad rozstajny (1912), Łąka (1920), Napój cienisty (1936), Dziejba leśna (1938); zbiory baśni prozą: Klechdy sezamowe (1913), Przygody Sindbada Żeglarza (1913) i Klechdy polskie Wybitny polski poeta, eseista, prozaik i tłumacz tworzący w Młodej Polsce i dwudziestoleciu międzywojennym. Pochodził ze spolszczonej inteligenckiej rodziny Lesmanów. Spokrewniony z A. Langem i J. Brzechwą. Ukończył studia prawnicze w Kijowie. Współtworzył Chimerę i Teatr Artystyczny w Warszawie. Jego poezję cechował symbolizm, sensualizm, mistycyzm, spirytyzm, zainteresowanie paranormalnością, postulowanie powrotu do natury (poeta jako człowiek pierwotny), poszukiwanie miejsca Boga w świecie, ale i egzystencjalne spory ze stwórcą. Nawiązywał do ludowości (tworząc neologizmy oraz własne mity i postaci), stylistycznie do baroku i romantyzmu, ideowo do filozofii Nietzschego i Bergsona. Mistrz wiersza sylabotonicznego. W 1933 r. został członkiem Polskiej Akademii Literatury. autor: Alicja Szulkowska Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

995
Audiobook

Doktor

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki Bajki i przypowieści Doktor Doktor widząc, iż mu się lekarstwo udało, Chciał go często powtarzać; cóż się z chorym stało? Za drugim, trzecim razem bardzo go osłabił, Za czwartym jeszcze bardziej, a za piątym zabił. ----- Ta lektura, podobnie jak tysiące inn... Ignacy Krasicki Ur. 3 lutego 1735 r. w Dubiecku (Sanockie) Zm. 14 marca 1801 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia (1778), Pan Podstoli (1778 i 1784), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779 i 1782), Antymonachomachia (1779), Wojna chocimska (1780) Wybitny polski poeta, prozaik, komediopisarz i publicysta. Kasztelanic chełmski, hrabia, przeznaczony do stanu duchownego ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Od 1766 r. biskup warmiński. Blisko współpracował z królem Stanisławem Augustem w dziele kulturalnego ożywienia kraju. Tworzył w duchu oświecenia (m.in. napisał w latach 1781-83 dwutomową encyklopedię Zbiór potrzebniejszych wiadomości, był twórcą pierwszego pol. czasopisma, (Monitor), ale jego Hymn do miłości ojczyzny (1774) oraz przekład Pieśni Osjana odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiego romantyzmu. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

996
Audiobook

Doktor i ja - opowiadanie erotyczne

B. J. Hermansson

Mogę prosić panią na chwilę do mojego gabinetu? Podnoszę się z miejsca. Nagle budzi się we mnie podniecenie. Wszystko wiruje, emocje przejmują nade mną kontrolę. Pierwszy raz coś do mnie powiedział". Liz jest sekretarką medyczną w szpitalu. Szaleje na punkcie pewnego przystojnego, błyskotliwego lekarza. Odsłuchuje jego notatki głosowe, po czym wypełnia za niego dokumenty medyczne. Jednocześnie fantazjuje o tym, co on mógłby z nią zrobić. Lekarz działa na nią jak narkotyk. Po tym, jak Liz kilkakrotnie robi błędy w dokumentacji, on prosi ją na rozmowę do swojego gabinetu. Kobieta traktuje to jak szansę i robi wszystko, żeby go uwieść tym razem już naprawdę. Lekarz i ja to opowiadanie erotyczne, w którym główną rolę gra żądza i namiętność.

997
Audiobook

Doktor i zdrowie

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki Bajki i przypowieści Doktor i zdrowie Rzecz ciekawą, lecz trudną do wierzenia powiem: Jednego razu doktor potkał się ze zdrowiem; On do miasta, a zdrowie z miasta wychodziło. Przeląkł się, gdy go postrzegł, lecz że blisko było, Spytał go: Dlaczegóż to tak spieszno uchodzisz? Gdzie idzie... Ignacy Krasicki Ur. 3 lutego 1735 r. w Dubiecku (Sanockie) Zm. 14 marca 1801 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia (1778), Pan Podstoli (1778 i 1784), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779 i 1782), Antymonachomachia (1779), Wojna chocimska (1780) Wybitny polski poeta, prozaik, komediopisarz i publicysta. Kasztelanic chełmski, hrabia, przeznaczony do stanu duchownego ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Od 1766 r. biskup warmiński. Blisko współpracował z królem Stanisławem Augustem w dziele kulturalnego ożywienia kraju. Tworzył w duchu oświecenia (m.in. napisał w latach 1781-83 dwutomową encyklopedię Zbiór potrzebniejszych wiadomości, był twórcą pierwszego pol. czasopisma, (Monitor), ale jego Hymn do miłości ojczyzny (1774) oraz przekład Pieśni Osjana odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiego romantyzmu. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

998
Audiobook

Doktor Lukas - opowiadanie erotyczne

Alexandra Södergran

Przełknęła z trudem. Położyła się, sztywna na całym ciele. W pierwszej chwili spróbowała skrzyżować nogi, ale natychmiast zdała sobie sprawę, jak idiotycznie by to wyglądało, więc zostawiła je prosto i tylko poprawiła spódnicę, obciągając lekko jej brzeg. Podjechał do niej na krześle i kilka razy nacisnął stopą pedał mechanizmu, żeby leżanka podniosła się nieco wyżej. Sofia z powrotem jest w przychodni, a uporczywe dolegliwości nie chcą ustąpić. W dodatku z powodu tego, co ma dziś na sobie i czego nie ma nie czuje się tu zbyt komfortowo. Ale gdy siada naprzeciwko doktora Lukasa, zdaje sobie sprawę, że bóle brzucha, które jej dokuczają, to właściwie niewielka cena, jaką warto zapłacić za możliwość przebywania z nim sam na sam w jednym gabinecie. Zdrowotny problem staje się dla Sofii doskonałym pretekstem i okazją, by mogła zrealizować swój szalony plan. Lekarz bezskutecznie szuka przyczyny jej tajemniczych dolegliwości, jednak w miarę rozwoju sytuacji odkrywa, że ich źródło leży zupełnie gdzie indziej. Czy przystojny doktor Lukas będzie w stanie jej pomóc?

999
Audiobook

Doktor Marvin Cross. Marvin

Iza Korsaj

Jak wiele utraciłeś ze swojego człowieczeństwa? Ile jesteś w stanie znieść, aby ponownie móc nazwać siebie człowiekiem? Pytania te zadaję moim pacjentom podczas Napraw ich zdegenerowanych osobowości. Zawsze daję im wybór i czas na jego dokonanie. Bez nienawiści, ale i bez litości dla słabych. Jedni udzielają poprawnej odpowiedzi i przyjmują mój dar. Inni, cóż... znikają. Pierwsi uczynili swoją egzystencję pełniejszą i wartościowszą, drudzy uratowali życie komuś godnemu miana człowieka. Nazywam się Marvin T. Cross i jestem bostońskim chirurgiem. Uważam się za największego humanistę naszych czasów, gdyż nie mam boga przed człowiekiem. Jeśli marnujesz dany Ci przez naturę potencjał, w moich oczach jesteś bluźniercą. Nie lękaj się jednak, wyciągnę do Ciebie pomocną dłoń...

1000
Audiobook

Doktor Murek zredukowany

Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Co pozostaje człowiekowi, gdy zawodzi go prawo? Urzędnik, doktor prawa Franciszek Murek stoi na straży wszelkich zasad moralnych i poprawności. To służbista poświęcony swojej pracy i zawsze działający zgodnie z kodeksem. Nawet, gdy cierpią na tym najbliższe mu osoby. Gdy sam pada ofiarą niesłusznych oskarżeń i zostaje zwolniony z pracy, jego wysokie poczucie moralności zaczyna topnieć... Drugie życie doktora Murka" to dylogia opowiadająca o losach Franciszka Murka, pracownika lokalnego magistratu. Jego życie wydaje się niczym nie wyróżniać od innych do momentu, w którym zostaje niesłusznie oskarżony o przynależność do nielegalnej organizacji politycznej.