Автор: Anna Romanowska-Tołłoczko
1
Eлектронна книга

Kompetencje miękkie - dyspozycje niezbędne do pracy w zawodach społecznych

Anna Romanowska-Tołłoczko

Jesteś zainteresowany rozwojem osobistym, chcesz świadomie budować i ulepszać swoje kontakty z ludźmi? Sięgnij po tę książkę. Autorka w przystępny sposób przedstawia koncepcje różnych autorów na temat elementów wchodzących w skład kompetencji psychospołecznych, omawia specyfikę oraz uwarunkowania umiejętności składowych tychże kompetencji, wskazuje też narzędzia badawcze służące do pomiaru opisywanych właściwości. Ostatnia część opracowania dotyczy syndromu wypalenia zawodowego oraz znaczenia kompetencji miękkich w zapobieganiu i niwelowaniu jego skutków.

2
Eлектронна книга

Kompetencje psychospołeczne studentów - kandydatów na nauczycieli wychowania fizycznego

Anna Romanowska-Tołłoczko

Celem poznawczym pracy jest diagnoza kompetencji psychospołecznych kandydatów na nauczycieli wychowania fizycznego oraz określenie związków między elementami składowymi tych kompetencji. Cel praktyczny to wykorzystanie uzyskanych wyników do wskazania możliwości systemowego rozwijania osobistych oraz interpersonalnych umiejętności studentów przygotowujących się do pracy pedagogicznej. W książce wiele uwagi poświęcono m.in. omówieniu kompetencji, wymagań i trudności związanych z wykonywaniem zawodu nauczyciela. Skupiono się też na psychospołecznych determinantach efektywności zawodowej nauczyciela, przedstawiono strukturę przyjętego modelu kompetencji psychospołecznych oraz dokonano obszernej charakterystyki komponentów wchodzących w skład tychże kompetencji.

3
Eлектронна книга

Wybrane zagadnienia z teorii i praktyki wychowania

Anna Romanowska-Tołłoczko

Wychowanie dziecka to jedno z najtrudniejszych zadań, z jakim przychodzi zmierzyć się człowiekowi. To jedno z tych wyzwań, do których dorośli przygotowani są nader skromnie. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i nauczycieli, czyli osób, które są w tym procesie najważniejsze i mają największy wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Od ich stosunku do dziecka oraz postępowania wobec niego zależy w znacznym stopniu, jakim stanie się ono człowiekiem, jak będzie funkcjonować wśród ludzi, czy będzie dawać sobie radę w życiu i czy będzie szczęśliwe. Niezwykle istotna jest więc świadomość roli wychowawczej oraz wiedza dotycząca uwarunkowań wychowania. Opracowanie zawiera przegląd literatury psychologiczno-pedagogicznej na temat czynników sprzyjających efektywności działań wychowawczych oraz ją obniżających. Składa się ono z dwóch części. W pierwszej przedstawione zostały treści dotyczące wpływu rodziny na funkcjonowanie dziecka. Omówiono tu metody, taktyki oraz style wychowania, wskazano błędy wychowawcze oraz ich bliskie i dalekosiężne skutki, zaprezentowano różne koncepcje przyczyn trudności pojawiających się w procesie wychowania oraz możliwości działań profilaktycznych i zaradczych. Część druga poświęcona jest kompetencjom wychowawczym nauczycieli. Opisano w niej znaczenie umiejętności psychospołecznych jako kluczowych dyspozycji w pracy pedagoga, które z jednej strony sprzyjają jego efektywności zawodowej, a z drugiej chronią go przed nadmiernym stresem i wypaleniem. To doskonałe źródło wiedzy dla przyszłych nauczycieli. Szereg praktycznych wskazówek znajdą tu także Ci, którzy obcują z najmłodszymi w innych okolicznościach zawodowych niż środowisko przedszkolne czy szkolne.