Autor: dr Katarzyna Trzpioła
1
E-book

Auto w firmie

dr Katarzyna Trzpioła

Transakcje kupna oraz sprzedaży aut, jak również wydatki na ich eksploatację często sprawiają problemy w zakresie ewidencji w księgach rachunkowych. W e-booku przedstawiono przykłady rozliczeń, które mogą pomóc przy tych czynnościach. Dodatkowo poruszono również temat samochodu zastępczego udostępnionego nieodpłatnie głównie w ramach wykupionego ubezpieczenia AC. Powstaje wtedy pytanie, jak rozliczyć różnego rodzaju wydatki związane z ich eksploatacją, np. tytułem zapłaty za paliwo. Ekspert wyjaśnia, jak zrobić to poprawnie.

2
E-book

KSR 10 Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera wskazanie i omówienie charakterystyki umów o partnerstwie oraz umów koncesji. Zawiera wskazówki dotyczące identyfikacji i wyceny aktywów i zobowiązań związanych z realizacją umów o partnerstwie i umów koncesji u obu stron kontraktu. Zawiera zasady ustalania przychodów i kosztów związanych z realizacją umów oraz ich ujmowania w księgach rachunkowych. Omawia prezentacje i ujawnianie informacji o umowach o partnerstwie i umowach koncesji. W e-booku znajdziesz Czym się rożni umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym od umowy koncesji na roboty budowlane lub usług

3
E-book

KSR 11 Środki trwałe

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera szczegółowe objaśnienie wszystkich etapów związanych z identyfikacją, ujęciem i wyceną aktywów będących środkami trwałymi. Daje wskazówki co do obiektów inwentarzowych, w tym zbiorczych, ustalania ich wartości początkowej, zasad amortyzacji oraz stosowania uproszczeń w tym zakresie. Wskazuje uwarunkowania techniczne, organizacyjne i prawne dotyczące momentu rozpoczęcia ujmowania środka trwałego oraz momentu wyłączenia go z ksiąg. Zawiera objaśnienia, w jaki sposób rozróżnić nakłady na ulepszenie od nakładów na remont definicje modernizacji, przebudowy, rozbudowy, adaptacji.

4
E-book

KSR 12 Działalność rolnicza

dr Katarzyna Trzpioła

Wskazuje, jak ogólne zasady ustawy zastosować przy specyfice działalności rolniczej. Wskazuje, jak identyfikować aktywa biologiczne, jak odróżnić aktywa trwałe od obrotowych w tym zakresie. Szczegółowo omawia ujęcie i wycenę środków trwałych będących inwentarzem żywym i roślinami, aktywów obrotowych oraz niebiologicznych produktów rolniczych uzyskanych z produkcji zwierzęcej i roślinnej. Zawiera wskazówki dotyczące techniczno-organizacyjnych sposobów prowadzenia ksiąg rachunkowych. Omawia ustalanie przychodów i kosztów wytworzenia sprzedanych produktów rolniczych.

5
E-book

KSR 14 Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności

dr Katarzyna Trzpioła

Ten standard został poświęcony sporządzaniu sprawozdań finansowych jednostek, które działają w warunkach zagrożenia. Ma za zadanie wyjaśniać zagadnienia związane z oceną zasadności założenia kontynuacji działalności, w tym z zasadami rachunkowości stosowanymi w sytuacji braku kontynuowania działalności. W e-booku znajdziesz: 25 stron Objaśnienia do zasad wyceny aktywów i pasywów Zasady wyceny majątku jednostki przy założeniu braku kontynuowania działalności w zależności od przyjętego sposobu likwidacji Wycena aktywów i zobowiązań przy założeniu braku kontynuowania działalności

6
E-book

KSR 15 Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych półproduktów, towarów i materiałów

dr Katarzyna Trzpioła

Najnowszy KSR obowiązuje od 2023 i objaśnia zasady ujmowania i wyceny przychodów ze sprzedaży dóbr wynikające z ustawy o rachunkowości. Regulacje ustawy o rachunkowości są w tym zakresie dość lakoniczne, ograniczają się przede wszystkim do wskazania ogólnych reguł, zatem Komitet Standardów Rachunkowości podjął się opracowania regulacji, które będą zawierały wskazówki odnoszące się do konkretnych sytuacji, okoliczności i będą zawierały wyjaśnienie, w jaki sposób należy postąpić w celu rzetelnego odzwierciedlenia w księgach i sprawozdaniu finansowym wartości przychodów ze sprzedaży dóbr.

7
E-book

KSR 3. Niezakończone usługi budowlane

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera zasady identyfikowania usług długoterminowych, łączenia i dzielenia kontraktów na potrzeby prawidłowej wycen. Omawia koszty, które są kosztami umów długoterminowych, przychody, które mogą być przypisane do kontraktu. Zawiera omówienie metod ustalania stopnia zaawansowania na przykładach i wskazuje sposób wyceny przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów wynikających z kontraktu. Zawiera omówienie odroczonego podatku dochodowego z tytułu umów budowlanych.

8
E-book

KSR 4. Utrata wartości aktywów

dr Katarzyna Trzpioła

Wskazuje procedurę ustalania odpisu z tytułu utraty wartości w odniesieniu do aktywów pojedynczo oraz aktywów wspólnie wypracowujących korzyści ekonomiczne. Wskazuje szczegółowo, z przykładami, warunki stosowania i etapy procedury aktualizacji wyceny aktywów. Zawiera odrębne części poświęcone zidentyfikowaniu aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo i ustalenie obiektów oceny utraty wartości oraz ustaleniu aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne grupowo i ustalenie obiektów oceny utraty wartości.

9
E-book

KSR 5. Leasing, najem i dzierżawa

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera objaśnienie warunków identyfikowania umów jako tzw. leasing finansowy. Pokazuje na przykładach sposób księgowania umów leasingu, najmu i dzierżawy zarówno przez korzystającego, jak i finansującego. Pokazuje sposób obliczania efektywnej stopy procentowej i rozliczania za jej pomocą rat w podziale na część odsetkową i kapitałową. Uszczegóławia ujmowanie umów leasingu zwrotnego, rozliczanie ich, w tym różnic między wartością przedmiotu a wartością płatności z tej umowy.

10
E-book

KSR 6 Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera rozróżnienie rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych oraz zobowiązań warunkowych. Szczegółowy sposób księgowania ich zwiększeń, wykorzystania i rozwiązania. Zawiera sposób wyceny różnych rezerw i RMB pokazany na przykładach. Prezentacja i ujawnianie informacji. W e-booku znajdziesz: Zasady rachunkowości a tworzenie rezerw i rmb Kto zatem może stosować te uproszczenia? Nie każda rezerwa jest w istocie rezerwą Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe różnią się ujęciem w ewidencji księgowe

11
E-book

KSR 7 Zmiany zasad rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera omówienie i objaśnienie zakresu dokumentacji polityki rachunkowości ze wskazaniem zasad wprowadzania zmian, w tym w wyniku uzyskania lub utraty prawa do uproszczeń. Określa sposób wprowadzania zmian danych szacunkowych, sposób poprawiania błędów w zależności od momentu ich ujawniania, postępowanie w celu zapewnienia porównywalności danych w przypadku zmian polityki rachunkowości, poprawienia błędu czy różnej długości okresów sprawozdawczych. Zawiera klasyfikacje zdarzeń po dniu bilansowym z ich przykładami i sposobem postępowania w przypadku zaistnienia określonych faktów

12
E-book

KSR 8 Działalność deweloperska

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera omówienie specyfiki działalności deweloperskiej z uwzględnieniem sposobu ich późniejszej wyceny jako kontrakt długoterminowy lub sprzedaż wyrobu gotowego, zasady łączenia i dzielenia umów o przedsięwzięcie deweloperskie. Zawiera zasady ujmowana gruntu przez deweloperów. Zawiera omówienie specyfiki przychodów i kosztów związanych z przedsięwzięciami, ujmowanie rezerw i rmb dotyczących kontraktów deweloperskich. W e-booku znajdziesz: Pojęcie działalności deweloperskiej Etapy przedsięwzięcia deweloperskiego Klasyfikacja umów w przedsięwzięciach Zasady ujmowania gruntów Ujawnienia

13
E-book

KSR 9 Sprawozdanie z działalności

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera szczegółowe omówienie celu, charakteru i cechy jakościowe sprawozdania z działalności. Omówienia cech, jakie powinna zawierać informacja zawarta w tym sprawozdaniu. Wskazuje techniczne zasady sporządzania i prezentacji sprawozdania z działalności. Dokładne pokazuje zawartości sprawozdania z działalności ze wskazaniem danych, jakie powinny być w poszczególnych jego częściach omówione. W odrębnych częściach omawia też oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego oraz oświadczenie (sprawozdanie) na temat informacji niefinansowych.

14
E-book

Polityka rachunkowości 2025

dr Katarzyna Trzpioła

Praktyczny komentarz zawiera omówienie zasad funkcjonowania poszczególnych kont syntetycznych oraz charakterystykę operacji ewidencjonowanych na tych kontach. Opracowanie zawiera przykładową dekretację na każdym z kont uwzględniając przy tym znowelizowane przepisy prawa bilansowego. Komentarz uwzględnia nie tylko postanowienia ustawy o rachunkowości, ale także wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych, jak i wiążących przepisów ustaw o podatku dochodowym.

15
E-book

Polityka rachunkowości NGO 2024

dr Katarzyna Trzpioła

"Polityka rachunkowości 2024" z komentarzem do planu kont dla organizacji pozarządowych przedstawia gotowy do zastosowania w jednostce NGO dokument - Polityka rachunkowości. Ponadto zawiera kompleksowy opis zakładowego planu kont, ze szczegółowymi opisami funkcjonowania poszczególnych kont oraz księgowaniami na kontach po stronach WN i MA. Jest to obowiązkowa pozycja w każdej jednostce NGO, która gwarantuje prawidłowość zasad rachunkowości w jednostce.

16
E-book

Polityka rachunkowości NGO 2025

dr Katarzyna Trzpioła

"Polityka rachunkowości 2025" z komentarzem do planu kont dla organizacji pozarządowych przedstawia gotowy do zastosowania w jednostce NGO dokument - Polityka rachunkowości. Ponadto zawiera kompleksowy opis zakładowego planu kont, ze szczegółowymi opisami funkcjonowania poszczególnych kont oraz księgowaniami na kontach po stronach WN i MA. Jest to obowiązkowa pozycja w każdej jednostce NGO, która gwarantuje prawidłowość zasad rachunkowości w jednostce.