Autor: Marcin Szeliga
1
E-book

ABC systemu Windows 10 PL

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Zaprzyjaźnij się z systemem Windows 10! Nowe firanki w starych okienkach, czyli czym może Cię zachwycić Windows 10 Wirtualne pulpity i tryb continuum, czyli jak używać systemu na laptopie i tablecie Coś dla poszukiwaczy, czyli jak wykorzystać w pełni nowy eksplorator i centrum powiadomień Windows 10 niewątpliwie różni się od swoich poprzedników — nie tylko ma szansę w krótkim czasie zastąpić bardzo popularną siódemkę, lecz także jest prawdopodobnie ostatnią numerowaną wersją tego systemu. Jeśli Microsoft wywiąże się ze swych obietnic, każdy z nas prędzej czy później będzie musiał zetknąć się z nim osobiście. Warto więc dowiedzieć się jak najszybciej, na jakie udogodnienia możesz liczyć jako użytkownik nowych „okienek”. Ta książka pomoże Ci zorientować się w nowościach i zastosować najróżniejsze sztuczki ułatwiające pracę z systemem. Dowiesz się stąd, jak działa nowe menu Start, na czym polega ujednolicony mechanizm wyszukiwania i jak używać widoków zadań. Sprawdzisz, do czego służą zaufane aplikacje, i poprzypinasz okienka programów do rogów oraz krawędzi pulpitu. Zobaczysz, jak działa centrum powiadomień, wykorzystasz imponujące możliwości eksploratora, a może nawet napiszesz własne skrypty we wbudowanym w Windows środowisku PowerShell. Doceń wygodę i elegancję systemu Windows 10. Instalacja i aktualizacja systemu Praca z systemem Konfiguracja systemu Konfiguracja urządzeń Administrowanie kontami użytkowników Sieci lokalne Internet i multimedia Zabezpieczenia Windows 10 — nie daj się zaskoczyć!

2
E-book

ABC systemu Windows 7 PL

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Po niezbyt entuzjastycznym przyjęciu, jakie użytkownicy zgotowali systemowi Windows Vista, firma Microsoft postanowiła dołożyć wszelkich starań, żeby nowy system operacyjny, znany światu jako Windows 7, spełnił oczekiwania użytkowników. System ten pozbawiony został wad swojego poprzednika, oferuje też wiele nowych funkcji i udogodnień, dzięki którym praca zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników ma być znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Zadaniem książki "ABC systemu Windows 7 PL" jest zapewnienie, aby właśnie tak się stało. Dowiesz się z niej, jakie wymagania sprzętowe Windows 7 stawia Twojemu komputerowi, poznasz proces instalacji i konfiguracji środowiska, a także nauczysz podstaw pracy z systemem. Zdobędziesz też wiedzę na temat instalowania urządzeń, zarządzania kontami użytkowników oraz możliwości sieciowych "siódemki". Lektura pozwoli Ci także swobodnie korzystać z multimediów i odpowiednio zabezpieczyć swój system przed atakami z zewnątrz. Poznasz również kwestie optymalizacji działania środowiska. Instalacja i konfiguracja systemu Windows 7 oraz przenoszenie danych Korzystanie z podstawowych możliwości środowiska Dodawanie i konfiguracja urządzeń zewnętrznych Zarządzanie kontami użytkowników oraz zapewnianie bezpieczeństwa i prywatności danych Konfiguracja połączeń sieciowych i korzystanie z internetu Korzystanie z multimediów w Windows 7 Monitorowanie i optymalizacja pracy systemu Już teraz przygotuj się do pracy z systemem operacyjnym jutra! Pobierz dodatkowe rozdziały jako pliki PDF: Rozdział 10 Rozdział 11

3
E-book

ABC systemu Windows 8 PL

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Odkryj na nowo przyjemność korzystania z komputera - z Windows 8 PL! Jak się odnaleźć, czyli gdzie podziały się stary dobry ekran i menu Start? Integracja z usługami online, czyli jak efektywnie używać nowych kont użytkownika? Podręczna kopia na USB, czyli jak zmieścić w kieszeni Windows z własnymi ustawieniami? Wypuszczenie na rynek systemu operacyjnego Windows 8, z ponad 300 nowymi funkcjami, można śmiało uznać za krok równie odważny i niekonwencjonalny, jak opublikowanie wersji Windows 95 siedemnaście lat temu. Tamta wersja zrewolucjonizowała świat komputerów osobistych, natomiast obecna ma wszelkie szanse podbić rynek nie tylko komputerów, ale także smartfonów, tabletów i wielu innych urządzeń. Wyposażona we wszystkie funkcje Windows 7 (i w pełni kompatybilna z tamtym systemem), lecz obdarzona zupełnie nowym interfejsem i kilkoma setkami nowych funkcji, znacznie bezpieczniejsza i bardziej wydajna, być może okaże się zarzewiem nowej rewolucji. Z tą książką bez kłopotu wejdziesz w ekscytujący świat Windows 8 PL. Zrozumiesz, na jakich zasadach działa nowy interfejs, jak należy wykonywać poszczególne operacje i dlaczego w ogóle dokonano tak istotnej zmiany. Poznasz najważniejsze nowe funkcje systemu, w tym tak przydatne, jak przeinstalowywanie sytemu bez usuwania swoich ustawień, a także przenoszenie w pełni działającej kopii Windows 8 na dysku USB, by móc wygodnie na niej pracować po podłączeniu się do dowolnego komputera. Dowiesz się, jak korzystać z usług zdalnego pulpitu i jak używać Windows 8 na urządzeniach innych niż komputery PC. Zajrzyj w przyszłość wirtualnego świata! Instalacja i aktualizacja systemu Praca z systemem Konfiguracja systemu Konfiguracja urządzeń Administrowanie kontami użytkowników Sieci lokalne Internet i multimedia Zarządzanie systemem Bezpieczeństwo i prywatność Zostań mistrzem w obsłudze Windows 8 PL!

4
E-book

Access 2007 PL. Ćwiczenia praktyczne

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Poznaj podstawy tworzenia aplikacji bazodanowych Zaplanuj tabele i relacje Zaprojektuj formularze Zdefiniuj kwerendy Wygeneruj raporty Microsoft Access 2007 PL to najnowsza wersja jednego z najpopularniejszych systemów zarządzania bazami danych wykorzystywanych we współczesnych przedsiębiorstwach. Jednak Access to nie tylko baza danych, ale również rozbudowane wizualne środowisko programistyczne. Korzystając z niego i wspierając się oferowanymi przez niego kreatorami oraz narzędziami pomocniczymi, nawet początkujący użytkownik z łatwością utworzy własną aplikację służącą do przetwarzania danych zgromadzonych w bazie. "Access 2007 PL. Ćwiczenia praktyczne" to wprowadzenie do tematyki tworzenia aplikacji bazodanowych z wykorzystaniem najnowszej wersji Accessa. Czytając tę książkę i wykonując kolejne ćwiczenia, poznasz zasady korzystania z Accessa, projektowania tabel i wiązania ich relacjami. Dowiesz się, w jaki sposób przygotować formularze, modyfikować dane za pomocą kwerend i generować raporty z bazy. Poznasz również zastosowania makropoleceń i nauczysz się dzielić aplikacje bazodanowe na moduły. Praca z plikami baz danych Tworzenie tabel i relacji Operacje na danych z zastosowaniem kwerend Projektowanie formularzy Tworzenie raportów Makropolecenia Korzystanie z plików w formacie XML Wykorzystaj najnowszą wersję Accessa i naucz się tworzyć własne aplikacje bazodanowe.

5
E-book

Access 2010 PL. Kurs

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Odpowiedzi do zadań, które znajdują się na końcu każdego rozdziału, są gotowe do pobrania na serwerze FTP pod adresem ftp.helion.pl >> Pewnie wkrocz w świat baz danych z programem Access 2010! Poznaj zasady rządzące systemami baz danych Naucz się instalować program Access i korzystać z jego możliwości Dowiedz się, jak definiować i modyfikować strukturę bazy Poznaj sposób zarządzania danymi i administrowania bazą Naucz się korzystać z kwerend, formularzy i raportów Bazy danych - myślisz, że to zaawansowane, ocierające się o czary zagadnienie, przeznaczone wyłącznie dla jajogłowych informatyków, którzy zawodowo zajmują się tajemniczym przerzucaniem bajtów z miejsca na miejsce? Nic bardziej mylnego. Bazy danych to mechanizmy przechowywania informacji, z którymi każdy z nas ma do czynienia na co dzień, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Takie systemy wykorzystuje się już dosłownie wszędzie: w kasach fiskalnych sklepów spożywczych, ewidencji ludności prowadzonej przez urzędy państwowe czy rozliczeniach operatorów telefonii komórkowej. Czy w takim razie jest się czego bać? Nie, zwłaszcza gdy zaczniesz poznawać ten temat od programu Access 2010 - prostego, wydajnego i wygodnego w użyciu systemu bazodanowego firmy Microsoft. Pomoże Ci w tym książka "Access 2010 PL. Kurs ", która za pomocą prostego języka i licznych ilustracji prezentuje wszystkie informacje potrzebne początkującemu użytkownikowi do wykonania pierwszych pewnych kroków w tajemniczym świecie baz danych. Autorzy przedstawiają w niej teoretyczne podstawy działania mechanizmów bazodanowych, sposób instalacji i aktualizacji programu Access 2010, najważniejsze działania administracyjne, metody definiowania struktury bazy i wypełniania jej danymi. Z tego podręcznika nauczysz się również, jak modyfikować swoje bazy danych, wydobywać z nich informacje i prezentować je użytkownikom. To jeszcze nie koniec - zdobędziesz także umiejętność tworzenia makr ułatwiających i automatyzujących Twoją pracę administratora oraz posługiwania się nimi. Oprócz teoretycznych informacji w książce znajdziesz sporo zadań do samodzielnego wykonania - dzięki nim utrwalisz uzyskaną wiedzę i sprawdzisz ją w praktyce. Instalacja programu Microsoft Access Tworzenie bazy danych i definiowanie jej struktury Dodawanie, usuwanie i modyfikowanie informacji Wyszukiwanie, sortowanie i filtrowanie danych Zarządzanie tabelami i zbiorami informacji Używanie kwerend, raportów i formularzy Definiowanie i uruchamianie makr Administrowanie bazą danych i zabezpieczanie jej zawartości Dołącz do elity administratorów baz danych dzięki prosto przekazanej wiedzy i czytelnym rysunkom, wyjaśniającym zawiłości Accessa 2010.

6
E-book

Access 2010 PL. Ćwiczenia praktyczne

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Odkryj świat baz danych z nową wersją Accessa Poznaj obiekty baz danych Zaplanuj tabele i relacje Zaprojektuj formularze Zdefiniuj kwerendy Wygeneruj raporty Microsoft Access jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania bazami danych na świecie, a jego najnowsza wersja z pewnością tylko ugruntuje pozycję lidera tej aplikacji na rynku. Access wykorzystywany jest zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i duże przedsiębiorstwa, których pracownicy doceniają nie tylko prostotę korzystania z interfejsu aplikacji, lecz także rozbudowane możliwości programowania i stosowania makr. Nie bez znaczenia jest tu też bogaty zestaw narzędzi i kreatorów, dzięki którym tworzenie baz, zarządzanie nimi i przetwarzanie staje się naprawdę łatwe, a przede wszystkim wydajne. "Access 2010 PL. Ćwiczenia praktyczne " to wprowadzenie do świata baz danych i aplikacji bazodanowych tworzonych za pomocą najnowszej wersji Accessa. Treść książki i zawarte w niej praktyczne ćwiczenia pozwolą Ci sprawnie poznać podstawowe zasady korzystania z programu, projektowania baz danych i prawidłowego stosowania ich obiektów, a także właściwego tworzenia relacji. Nauczysz się też przygotowywać formularze i kwerendy ułatwiające zarządzanie danymi oraz generować raporty. Twoją wiedzę uzupełnią informacje na temat makr i modułów. Praca z plikami baz danych Tworzenie tabel i relacji Stosowanie kwerend Projektowanie formularzy Tworzenie raportów Makropolecenia Import i eksport danych do różnych formatów Skorzystaj z najnowszej wersji Accessa do tworzenia wydajnych aplikacji bazodanowych!

7
E-book

Access 2013 PL. Kurs

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Bazy danych? Z programem MS Access to nic trudnego! Poznaj strukturę i sposób działania bazy danych w programie MS Access Naucz się tworzyć, modyfikować i łączyć tabele oraz wypełniać je danymi Dowiedz się, jak korzystać z kwerend, formularzy, raportów oraz makr Przechowywanie danych i zarządzanie nimi to jedno z podstawowych zadań, do których wykorzystywane są komputery. Nic dziwnego — z wielkimi zbiorami informacji radzą sobie o wiele lepiej niż najsprawniejszy ludzki umysł, umożliwiając bardzo szybkie przeszukiwanie, sortowanie i filtrowanie danych. Wymagają one jednak odpowiedniego zarządzania i właśnie temu celowi służą systemy zarządzania bazami danych, takie jak Microsoft Access. Dzięki prostemu interfejsowi użytkownika, sporym możliwościom i integracji z pozostałymi aplikacjami wchodzącymi w skład pakietu Microsoft Office program ten stał się jednym z popularniejszych tego typu rozwiązań na świecie, a kolejne wersje MS Access wnoszą wiele nowych narzędzi i możliwości, ugruntowując jego pozycję wśród odbiorców. Access 2013 PL. Kurs to podręcznik, który ułatwi Ci rozpoczęcie pracy z programem. Dzięki tej książce i zamieszczonym w niej ćwiczeniom nauczysz się zbierać, porządkować, analizować i udostępniać dane w internecie za pomocą systemu bazy danych firmy Microsoft i oferowanych przez niego narzędzi. Poznasz metodologię projektowania i implementacji bazy, ucząc się tworzenia tabel, łączenia ich i wypełniania danymi, a także sposoby wydobywania i modyfikowania informacji z bazy za pomocą kwerend, formularzy i raportów. Ponadto dowiesz się, jak zautomatyzować często wykonywane operacje przy użyciu makr, i odkryjesz tajniki pracy administratora bazy danych. Nauczysz się również, jak udostępniać bazę w sieci, korzystając z możliwości najnowszej wersji programu Access. Nie czekaj dłużej, pora zacząć pracę!   Podstawowe informacje o bazach danych i programie Access Projektowanie i tworzenie tabel bazy danych Modyfikowanie struktury obiektów bazy danych Definiowanie relacji pomiędzy tabelami bazy Automatyzacja pracy z danymi za pomocą kwerend Ułatwianie dostępu do danych przy użyciu formularzy Prezentacja danych z zastosowaniem raportów Automatyzacja powtarzanych operacji za pomocą makr Zarządzanie bazą danych programu Access Udostępnianie baz za pośrednictwem sieci   Obierz kurs na bazy danych! Wkrocz w ich świat z programem MS Access!  

8
E-book

Access 2016 PL. Kurs

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Nie przegrzewaj mózgu — wrzuć dane do bazy! System zarządzania bazami danych, czyli jak zorientować się, o co chodzi w Accessie Wpisywanie i wyszukiwanie informacji, czyli jak sensownie korzystać z bazy danych Zarządzanie i udostępnianie, czyli jak przejść na wyższy poziom obsługi swoich baz danych Przez całe tysiąclecia ludzkość radziła sobie na co dzień bez pomocy komputerów. Bazy danych towarzyszą nam od zawsze, począwszy od prymitywnych ich form jeszcze z czasów prehistorycznych. Dziś metody zarządzania danymi są o wiele bardziej złożone i niezawodne. Obecnie z pomocą przychodzą nam specjalistyczne, wymyślne systemy bazodanowe oraz Microsoft Access - aplikacja przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą szybko i bez większego wysiłku stworzyć własne tabele do przechowywania danych. Ta książka pomoże Ci w mig opanować obsługę Accessa 2016 PL. Dowiesz się z niej, dlaczego warto stworzyć swoją bazę danych, jak działa taka baza i jak wyglądają tabele. Odkryjesz, jak wpisywać i zmieniać dane, tworzyć połączenia między tabelami i konstruować zapytania podczas wyszukiwania konkretnych informacji. Zobaczysz, do czego służą formularze i raporty, a także nauczysz się pisać makra automatyzujące skomplikowane operacje. Co więcej, zrozumiesz, na czym polega odpowiedzialne zarządzanie bazą danych i jak udostępnić ją w sieci. Sprawdź, na ile taka baza może ułatwić Ci codzienne życie! Serwer baz danych, czyli do czego służy Microsoft Access Bazy danych, czyli jak pracować z plikami programu Access Projektowanie i tworzenie tabel, czyli jak przechowywać informacje w bazie danych Modyfikowanie tabel, czyli jak zmienić strukturę obiektów bazy danych Łączenie tabel, czyli do czego służą relacje Kwerendy, czyli jak zautomatyzować pracę z danymi Formularze, czyli jak ułatwić użytkownikom dostęp do danych Raporty, czyli jak zaprezentować dane Makra, czyli jak zautomatyzować regularnie wykonywane operacje Zarządzanie bazą, czyli na czym polega praca administratora baz danych Aplikacje sieci Web i Office 365, czyli jak udostępnić bazy danych Access 2016 PL — system baz danych dla zapracowanych!

9
E-book

Access 2016 PL. Ćwiczenia praktyczne

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Stwórz bazę danych z prawdziwego zdarzenia! Baza danych od zera, czyli jak zabrać się za porządki w swoim komputerze Wszechobecne kwerendy, czyli co zrobić, by wyszukać lub zmienić dane w bazie Makra i VBA, czyli jak zmusić bazę danych, by dostosowała się do naszych wymagań Access 2016 PL to jeden z najważniejszych programów pakietu Microsoft Office — w każdym razie dla wszystkich tych, którzy muszą przechowywać większe ilości danych na swoim komputerze. Baza danych utworzona w tym programie daje możliwość sensownego posegregowania i szybkiego wyszukania najróżniejszych materiałów, a jednocześnie jest łatwa w obsłudze. Aby dobrze ją poznać i zrozumieć podstawy jej działania, wystarczy sumiennie wykonać ćwiczenia zawarte w znakomitym podręczniku z cenionej serii „Ćwiczenia praktyczne”. W tej książce znajdziesz wszystkie informacje pozwalające na utworzenie i skonfigurowanie bazy danych, a także je podstawowych obiektów, czyli tabel. Odkryjesz, na czym polega genialny pomysł z relacyjnością bazy danych, i nauczysz się ustanawiać relacje między obiektami. Dowiesz się także, jak pisać kwerendy, czyli instrukcje dla bazy, i zarządzać nimi tak, by zawsze działały zgodnie z Twoimi potrzebami. Sprawdzisz, do czego służą formularze i jak zaprezentować użytkownikom dane z bazy w formie czytelnego raportu. Co więcej, opanujesz tajniki automatyzacji powtarzalnych czynności dzięki zastosowaniu makr i poleceń języka VBA. Otwórz Access i ruszaj do dzieła! Baza danych Tabele Relacje Kwerendy krzyżowe i tworzące tabele Kwerendy aktualizujące, dołączające, usuwające Formularze Raporty Makra Moduły Zostań prezesem z nowym Accessem!

10
Videokurs

C#. Kurs video. Zacznij programować obiektowo!

Marcin Szeliga

Obierz kurs na... najpopularniejszy wzorzec programowania! Programowanie obiektowe, jeden ze wzorców programowania, polega na definiowaniu szablonów (klas) łączących określone funkcjonalności z danymi opisującymi stan instancji tych klas (obiektów). Nacisk kładzie się w nim na ułatwienie pisania i konserwacji kodu, a także na to, by raz napisanego kodu można było użyć co najmniej kilkukrotnie. Obecnie jest to najpopularniejszy wzorzec, a jego znajomość obowiązuje nie tylko programistów, lecz również administratorów i inżynierów DevOps. Paradygmat programowania obiektowego stosuje się w wielu językach, takich jak Java, C# czy Python. Również języki skryptowe, na przykład JavaScript, powłoki systemów operacyjnych, jak PowerShell, czy narzędzia do zarządzania infrastrukturą chmury obliczeniowej, takie jak Azure Client, pozwalają używać tego wzorca. Chociaż proste programy można z powodzeniem pisać z zastosowaniem wzorca programowania proceduralnego, programowanie obiektowe jest bardziej intuicyjne i ułatwia tworzenie, utrzymywanie i rozbudowywanie aplikacji przez dowolnie duże zespoły programistów. Przyznasz chyba, że czas najwyższy wziąć się za bary z programowaniem obiektowym i zgłębić jego tajniki? Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia? W ramach tego kursu video między innymi: Poznasz wzorzec programowania obiektowego i zasady pracy z Visual Studio 2019 Community Edition. Opanujesz składnię języka C#. Zobaczysz, jakie są wady i zalety tablic. Nauczysz się definiowania metod statystycznych i klas. Zrozumiesz, na czym polegają zasady dziedziczenia, przesłaniania metod i wywoływania metod przeciążonych. Będziesz konstruować obiekty, dzielić program na moduły i korzystać z bibliotek klas bazowych. Popracujesz z kolekcjami, pakietami NuGet, listami, delegatami, ze słownikami i zdarzeniami. Co więcej... Ukończywszy szkolenie, będziesz znać także wzorzec programowania sterowanego zdarzeniami. C#. Kurs video. Zacznij programować obiektowo! kończy się na poziomie średnio zaawansowanym. Po ukończeniu szkolenia będziesz w stanie samodzielnie pisać programy obiektowe. Rozważasz karierę w IT? Jeśli o tym myślisz, nie jesteś sam. Jako że branża rozwija się w szybkim tempie, fachowców brakuje, a zarobki programistów, administratorów, testerów i innych specjalistów rosną, wiele osób zastanawia się nad wyborem tej ścieżki. Jednak nauka programowania wymaga czasu, wysiłku i jest wieloetapowa - jeden z pierwszych kroków, jakie należy w tym celu wykonać, to opanowanie wzorca programowania obiektowego. Dzięki temu będziesz w stanie samodzielnie rozwiązywać wiele praktycznych problemów w większości popularnych języków programowania. Wzorzec programowania obiektowego został stworzony w 1967 roku na potrzeby języka Simula. Niedługo później stał się najczęściej stosowanym wzorcem programowania, choć od dziesięcioleci toczą się gorące dyskusje, czy zawdzięcza to swoim unikatowym zaletom, czy jest to jedynie efekt popularności zorientowanych obiektowo języków programowania, takich jak Java czy C#. W Polsce programiści to jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych. I chociaż początkujący programista (Junior) nie może liczyć na zarobki wysokości 10 000 zł, to jedną z wyjątkowych cech tego zawodu jest możliwość szybkiego rozwoju i związanego z nim awansu. Programista to osoba, która cały czas się uczy nowych technologii i doskonali swój warsztat pracy — już po kilku latach może zdobyć doświadczenie wystarczające do objęcia samodzielnego stanowiska (Mid), a po mniej więcej dziesięciu — stanowiska Seniora.

11
Videokurs

Instalacja i konfiguracja baz danych. Kurs video. Przygotowanie do egzaminu 70-765 Provisioning SQL Databases

Marcin Szeliga

Obierz kurs na certyfikat Microsoft Microsoft przygotował jeden z najlepiej rozwiniętych programów certyfikacyjnych, a jednym z najpopularniejszych — bo najbardziej potrzebnych — certyfikatów w tym programie jest Microsoft Certified Solutions Associate SQL 2016 Database Administration. By go uzyskać, należy zdać dwa egzaminy: Administering a SQL Database Infrastructure i Provisioning SQL Databases. Szczególnie ciekawy jest ten drugi, ponieważ obejmuje nowe zagadnienia związane z bazami danych w chmurze. Niniejszy kurs został przygotowany tak, by nie tylko nauczyć słuchacza technik instalacji baz danych, ich konfiguracji i zarządzania nimi w chmurze, ale także przygotować go do zdania egzaminu Provisioning SQL Databases. Czy jesteś gotów zanurzyć się w bazodanowej chmurze wraz ze szkoleniem Instalacja i konfiguracja baz danych — kurs przygotowujący do egzaminu 70-765 Provisioning SQL Databases? Zatem — ruszamy! Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia? W trakcie pracy z niniejszym kursem video: zdobędziesz niezbędną wiedzę na temat serwera SQL (budowa, działanie, SQL w chmurze), nauczysz się instalacji SQL Server 2016 oraz aktualizowania serwera do wersji 2016, poznasz zasady administrowania plikami baz danych, będziesz zarządzać aplikacjami w ramach serwera. Co więcej... ...wszystkiego tego będziesz się uczyć nie tylko pod kątem dalszego praktycznego zastosowania, lecz także z uwzględnieniem wymagań egzaminacyjnych! Instalacja i konfiguracja baz danych — kurs przygotowujący do egzaminu 70-765 Provisioning SQL Databases kończy się na poziomie średnio zaawansowanym. Po jego odbyciu słuchacz będzie nie tylko samodzielnie instalować i konfigurować bazy danych działające w usłudze Azure Microsoft oraz serwery SQL Server działające on-premises, ale także zarządzać nimi. Zdobędzie też oczywiście wiedzę i umiejętności potrzebne do zdania egzaminu 70-765 Provisioning SQL Databases. Kto i z czego będzie egzaminowany? Jak podpowiada sam Microsoft, „ten egzamin [70-765 Provisioning SQL Databases] jest skierowany do architektów, starszych programistów, specjalistów ds. infrastruktury i liderów zespołów deweloperskich. Kandydaci powinni posiadać praktyczną wiedzę na temat różnych modeli usług przetwarzania w chmurze i architektur modeli usług, opcji przechowywania danych oraz technik synchronizacji danych. Kandydaci muszą również posiadać praktyczną wiedzę na temat modeli wdrażania, aktualizowania i migrowania baz danych, aplikacji oraz usług, a także integrowania aplikacji Azure z zewnętrznymi zasobami”. Nam pozostaje dodać chyba tylko tyle, że podejście do tego egzaminu powinien rozważyć każdy, kto chce pracować z danymi, ponieważ ucząc się do niego, kursant zdobywa wiedzę na temat Microsoft SQL Server, który jest jednym z bardziej znaczących serwerów baz danych, często wykorzystywanym w architekturze rozmaitych aplikacji. Warto zaznaczyć, że choć firma rzecz jasna chce zarabiać na swoich produktach, to dystrybucja serwera danych odbywa się dwojako — i na zasadach komercyjnych, i nieodpłatnie, przy czym edycje darmowe mają oczywiście pewne ograniczenia, np. do wersji 2005 system nie posiadał narzędzi graficznych, za to miał limit połączeń. Z nowszych wersji oba te utrudnienia usunięto. Odrobina teorii, potem praktyka, praktyka, praktyka Kurs przygotowujący do egzaminu rozpoczyna się od wprowadzenia do budowy oraz zasad działania SQL Server — autor przedstawia SQL Server 2016 jako platformę danych i wyjaśnia mechanizmy jego pracy. Kolejna lekcja to okazja do tego, by przyjrzeć się SQL w chmurze. Pojawia się tu więc system zarządzania Azure SQL Database, planowanie w nim instalacji baz danych oraz instalacja w modelu IaaS. Następnie kurs skupia się na zagadnieniach konfiguracyjnych (konfiguracji systemu operacyjnego, instalacji i konfiguracji SQL Server 2016). A jeśli kursant dysponuje starszą wersją serwera? Wówczas trzeba ją zaktualizować do wersji 2016 — i temu poświęcono kolejną lekcję. Zainstalowany i skonfigurowany serwer jest gotowy do pracy, czyli administrowania plikami baz danych. Czas na zapoznanie się z zagadnieniami systemów dyskowych, konfiguracją plików baz systemowych i baz użytkownika oraz przenoszeniem i kopiowaniem plików baz danych. Kolejnym punktem obowiązkowym kursu jest przyswojenie sobie funkcji buffer pool extension. Ostatnią lekcję kursu poświęcono zagadnieniu zarządzania aplikacjami, czyli m.in. migracji do Azure SQL Database, ochronie poufności danych oraz ich skalowalności. Poznaj naszego eksperta Marcin Szeliga — określa siebie mianem „filozofa danych”. Pracuje jako niezależny konsultant i architekt systemów bazodanowych. Od 20 lat zawodowo związany z SQL Server, w ramach programu Train To Trainers przygotowywał partnerów firmy Microsoft do przejścia na wersje: 2008, 2012 i 2016 tego serwera. Występuje w roli prelegenta na wielu konferencjach w Polsce i Europie oraz podczas spotkań grup pasjonackich. Autor licznych książek i artykułów poświęconych serwerowi SQL. Od 2006 roku jest nieprzerwanie wyróżniany tytułem Microsoft MVP w kategorii Data Platform. Posiada także wiele certyfikatów, w tym Microsoft Certified Solutions Expert, w obszarach: Data Platform, Data Management and Analytics i Cloud Platform and Infrastructure. Czas, którego nie poświęca na pracę, spędza, pływając, tańcząc i odwiedzając puby. Wiek XXI to wiek danych i sztucznej inteligencji. W ciągu najbliższych 15 lat wiele zawodów i umiejętności zniknie, za to specjaliści od przechowywania, przetwarzania i analizowania danych będą coraz cenniejsi. Łatwiej i szybciej można zostać DBA niż data scientist, a zdobycie certyfikatu MCSA jest doskonałym krokiem na drodze do takiej kariery.  

12
E-book

Microsoft SQL Server. Modelowanie i eksploracja danych

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Odkryj najlepsze narzędzia do eksploracji danych Naucz się przygotowywać dane i poprawiać ich jakość Dowiedz się, jak prowadzić zaawansowane analizy danych Poznaj sprawdzone techniki profesjonalnej eksploracji danych! Eksploracja danych jest najmłodszą i najszybciej rozwijającą się dziedziną informatyki. Łączy zaawansowane algorytmy analizowania danych i znajdowania ukrytych w nich wzorców z klasycznymi technikami statystycznymi, rachunkiem prawdopodobieństwa i technologiami bazodanowymi. Dziedzina ta zyskuje na znaczeniu wraz z lawinowo rosnącą ilością informacji cyfrowych, które każdego dnia na całym świecie są wytwarzane, zapisywane i przeszukiwane przez stale zwiększającą się grupę użytkowników technologii informatycznych. Trzydzieści lat temu świat zrewolucjonizowały komputery PC, a dziś w ogarnięciu tego chaosu pomóc mogą jedynie najskuteczniejsze narzędzia do modelowania i eksploracji danych. "Microsoft SQL Server. Modelowanie i eksploracja danych" to książka, z której analitycy, informatycy i biznesmeni dowiedzą się, jak tworzyć właściwe modele, odpowiednio przygotowywać dane i prawidłowo je eksplorować, a także jak należycie analizować i oceniać otrzymane wyniki przy użyciu narzędzi oferowanych przez oprogramowanie Microsoft SQL Server. Publikacja przybliża zagadnienia związane z poszczególnymi etapami procesu modelowania i eksploracji, prezentując przy tym zastosowanie różnych metod i technik analizy do rozwiązywania praktycznych problemów naukowych i biznesowych. Podstawowe techniki i narzędzia wykorzystywane w eksploracji danych Instalacja i konfiguracja niezbędnego oprogramowania Analiza biznesowa projektu eksploracji danych Ocena, przygotowywanie i poprawianie jakości danych Przegląd technik eksploracji danych Wykorzystywanie serwera SQL w procesie eksploracji danych Składnia i zastosowanie języka DMX Łatwe w użyciu narzędzia pakietu Office i zaawansowane narzędzia eksploracji danych serwera SQL firmy Microsoft Zasada działania zaawansowanych algorytmów eksploracji danych Ocena i poprawianie modeli eksploracyjnych Programowanie predykcyjne Naucz się wykorzystywać zaawansowane narzędzia do inteligentnej zamiany dużych zbiorów danych w przydatne informacje!

13
E-book

Praktyczny kurs SQL

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Wykorzystaj pełnię możliwości baz danych Na czym polega model relacyjny? W jaki sposób pobierać dane z bazy? Jak projektować bazy danych i tabele? Systemy zarządzania bazami danych to aplikacje, które spotkać można praktycznie w każdej firmie. Na rynku dostępnych jest wiele takich narzędzi, różniących się od siebie wydajnością, wymaganiami sprzętowymi, potencjalnymi zastosowaniami i - przede wszystkim -- ceną. Użytkownicy mogą wybierać zarówno wśród rozwiązań komercyjnych, jak i nieustępujących im rozwiązań bezpłatnych. Cechą łączącą wszystkie systemy zarządzania bazami danych jest język, na którym opiera się praca z nimi - SQL. To ustandaryzowany zbiór poleceń pozwalających na niemal dowolne manipulacje danymi zgromadzonymi w bazach, tworzenie nowych baz oraz administrowanie serwerami baz danych. Bez jego znajomości wykorzystanie pełni możliwości bazy danych jest praktycznie niemożliwe. "Praktyczny kurs SQL" to książka, dzięki której poznasz ten język. Czytając ją, dowiesz się, czym jest relacyjność w bazach danych, jak skonstruowane są takie bazy i czym są postaci normalne. Nauczysz się pobierać dane w oparciu o różne kryteria, przetwarzać uzyskane wyniki i wyświetlać je na ekranie w odpowiedni sposób. Poznasz funkcje pozwalające na modyfikację istniejących i dodawanie nowych danych, zastosujesz zapytania złożone i podzapytania oraz wykorzystasz mechanizmy transakcji. Przeczytasz także o projektowaniu baz danych oraz definiowaniu i nadawaniu uprawnień do korzystania z nich. Modele baz danych Postaci normalne w modelu relacyjnym Historia języka SQL Pobieranie danych za pomocą instrukcji SELECT Dobór kryteriów wybierania Przetwarzanie wyników zapytań Zapytania złożone i podzapytania Transakcje Modyfikowanie i dodawanie danych Projektowanie baz danych Uprawnienia Uzupełnieniem do książki jest udostępniona tutaj baza danych. Poznaj w praktyce język będący podstawą wszystkich nowoczesnych systemów zarządzania bazami danych.

14
E-book

Praktyczny kurs SQL. Wydanie II

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Poznaj modele baz danych i standardy języka SQL. Naucz się korzystać z instrukcji pobierania i modyfikacji danych. Dowiedz się, jak tworzyć i zmieniać strukturę bazy oraz zarządzać jej użytkownikami. Opanuj język SQL w praktyce! Bazy danych są dosłownie wszędzie. Trudno sobie dziś bez nich wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnej biblioteki, choćby najmniejszego sklepu internetowego, biura rachunkowego czy nawet niewielkiego serwisu WWW. Użytkownicy korzystający z baz danych często nie mają nawet pojęcia, w jaki sposób odbywa się dostęp do informacji i jaki mechanizm jest za to odpowiedzialny. Na ignorancję tę nie mogą sobie jednak pozwolić osoby odpowiedzialne za tworzenie, zarządzanie i konserwowanie baz danych. Powinny one znać przynajmniej jeden z popularnych serwerów bazodanowych i sprawnie posługiwać się językiem SQL stanowiącym standardowe narzędzie komunikacji z relacyjnymi bazami. Jeśli pragniesz dołączyć do ekskluzywnego grona administratorów baz danych lub chcesz zostać programistą aplikacji bazodanowych, lecz przeszkadza Ci brak znajomości SQL-a, sięgnij po książkę "Praktyczny kurs SQL. Wydanie II". W prosty i przystępny sposób prezentuje ona podstawowe pojęcia i zasady rządzące relacyjnym modelem baz danych, a także najważniejsze cechy i konstrukcje języka SQL oraz metody ich wykorzystywania. Lektura książki umożliwi Ci poznanie instrukcji odpowiedzialnych za odczytywanie danych z bazy i ich zapisywanie oraz modyfikację, jak również tworzenie baz i zmianę ich struktury. Poznasz też sposoby tworzenia ról i kont użytkowników oraz zarządzania ich uprawnieniami. Twoją wiedzę ugruntują praktyczne zadania kończące każdy rozdział, a zamieszczone na końcu książki rozwiązania pomogą skorygować ewentualne błędy. Teoretyczne podstawy funkcjonowania baz danych Historia języka SQL i obowiązujące standardy zapytań Odczytywanie, przeszukiwanie, łączenie i grupowanie danych Korzystanie z podzapytań Zapisywanie, modyfikacja i usuwanie danych Transakcje i równoległy dostęp do danych Tworzenie baz danych i modyfikacja ich struktury Korzystanie z widoków i indeksów Zarządzanie użytkownikami, rolami i prawami dostępu do baz danych Dowiedz się, jak tworzyć relacyjną bazę danych i zarządzać nią za pomocą języka SQL.

15
E-book

Praktyczny kurs SQL. Wydanie III

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Ziemia do bazy: nadaję komunikat w języku SQL! Pobieranie i modyfikowanie informacji, czyli jak porozumieć się z relacyjną bazą danych Tworzenie baz danych, czyli jak wcielić w życie własną koncepcję centrum informacji Uprawnienia użytkowników, czyli kto i po co może korzystać z Twojej bazy danych SQL to dziś właściwie jedyny poważny język używany do tworzenia i obsługi relacyjnych baz danych, niezależnie od tego, czy są to bazy Microsoftu, Oracle czy Sun Microsystems. I choć nie wszędzie działa dokładnie tak samo, bez jego znajomości nie ma co marzyć o swobodnym korzystaniu z bazy, nie mówiąc już o jej stworzeniu. Jeśli więc taka baza jest Ci potrzebna, jeśli chcesz zorientować się, jak ułożyć dane w sposób najwygodniejszy dla siebie albo precyzyjnie wysegregować to, czego akurat szukasz, musisz opanować SQL - inaczej serwer bazodanowy nijak Cię nie zrozumie. Trzecie wydanie tej książki traktuje o języku SQL w wersji dla SQL Server firmy Microsoft. Autorzy szybko przeprowadzą Cię od instalacji serwera bazodanowego, przez najróżniejsze operacje na przykładowej, niewielkiej bazie AdventureWorksLT, aż po kwestie związane z tworzeniem własnej bazy i nadawaniem uprawnień jej użytkownikom. Ponadto znajdziesz tu ważne (i nowe!) informacje o partycjonowaniu danych i wydajności zapytań. Bezcennym wsparciem w trakcie nauki będą dla Ciebie zadania - ich rozwiązanie pozwoli Ci poczuć się pewniej i sprawdzić swoje wiadomości w praktyce. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z bazami danych albo odświeżyć swoje informacje, trafiłeś doskonale! Trochę teorii, czyli modele baz danych i standardy języka SQL Odczytywanie danych z wybranej tabeli Wybieranie i grupowanie wierszy Łączenie tabel i wyników zapytań Partycjonowanie wierszy oraz funkcje rankingu, analityczne i okienkowe Podzapytania i wydajność zapytań Transakcje i współbieżność Bazy danych i tabele Widoki i indeksy Nadawanie i odbieranie uprawnień Stwórz bazę na bazie języka SQL!

16
E-book

Serwer SQL 2008. Usługi biznesowe. Analiza i eksploracja danych

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Business Intelligence -- Twoja recepta na sukces! Jak zastosować bazy analityczne? Jak wykorzystać język MDX? Jak administrować serwerem SSAS 2008? Informacja jest bezcenna. Umiejętność jej właściwego wykorzystania i zarządzania nią również stanowi ogromną wartość. Autorzy Microsoft SQL Server, wydajnego serwera baz danych, zauważyli to już blisko dziesięć lat temu. To właśnie w Microsoft SQL Server 2000 zostały po raz pierwszy wprowadzone usługi analityczne. Dzięki możliwościom SQL Server 2008 również Ty możesz podejmować właściwe decyzje biznesowe i osiągnąć sukces! Książka "Serwer SQL 2008. Usługi biznesowe. Analiza i eksploracja danych " jest długo oczekiwaną pozycją, której autorzy w sposób kompleksowy podejmują tematykę związaną z Business Intelligence. Dzięki niej zdobędziesz szczegółowe informacje na temat hurtowni danych, baz analitycznych oraz języka MDX. Ponadto dowiesz się, w jaki sposób administrować serwerem SSAS 2008 oraz jak wykorzystać arkusz kalkulacyjny Excel jako klienta baz analitycznych. Dodatkowo zapoznasz się z różnymi technikami eksploracji danych oraz sposobami tworzenia ich projektów. Jeżeli chcesz podejmować celne decyzje poprzez analizę danych, ta książka jest właśnie dla Ciebie! Hurtownie danych Projektowanie systemów Business Intelligence Modelowanie danych Bazy analityczne Serwery OLAP Serwer SSAS 2008 Obiekty analitycznych baz danych Projektowanie i tworzenie baz analitycznych Wykorzystanie języka MDX Administrowanie serwerem SSAS 2008 Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego Excel 2007 jako klienta baz analitycznych Zastosowania eksploracji danych Tworzenie projektów eksploracji danych Wykorzystanie dodatku Data Mining dla pakietu Office 2007 Zarządzaj informacjami tak, by przynosiły Ci korzyść.

17
Videokurs

SQL. Kurs video. Od zera do bohatera. Modyfikowanie danych

Marcin Szeliga

Obierz kurs na... SQL Wyobraź sobie średniowieczne skryptorium, mnichów pochylonych nad ogromnymi księgami, potem pierwsze drukowane książki i wreszcie ogromne, piętrowe archiwa z labiryntami korytarzy i setkami książek, teczek i skoroszytów. Dawniej do przechowywania informacji zużywano olbrzymie ilości papieru, a żmudną pracę nad gromadzeniem, uaktualnianiem i udostępnianiem danych wykonywał cały sztab urzędników i archiwistów. Porównajmy to z tym, co się kryje w dzisiejszych bazach danych. Sama zawartość papierowych archiwów była stosunkowo niewielka, ale czas, który poświęcano na ich obsługę - wręcz nie do zmierzenia. Sekunda to... za dużo! Kto w czasach internetu czekałby na informację o swoich klientach, o wielkości stanów magazynowych czy o poziomie sprzedaży na przykład tydzień? Po tym czasie uzyskane dane byłyby prawie na pewno nieaktualne i właściwie niemożliwe byłoby prowadzenie jakiekolwiek poważniejszej działalności biznesowej. I tu z pomocą przychodzą nam nowoczesne bazy danych, umożliwiające uzyskanie, ale także aktualizowanie takich informacji w ułamku sekundy. Czy to nie brzmi wspaniale? Owszem, ale to, jak skłonić bazę danych do naprawdę wydajnej współpracy, wcale nie musi być takie oczywiste. Zadawaj właściwe pytania Wbrew popularnemu powiedzeniu całkiem łatwo zadać bazie danych „głupie” pytanie. Odpowiedź, którą wtedy otrzymamy, może być tylko częściowo użyteczna lub też wymagać dodatkowej pracy nad obróbką tak uzyskanych danych. Ponieważ jednak sięgasz po ten kurs, to masz już za sobą jego część pierwszą, czyli SQL. Kurs video. Od zera do bohatera. Odczytywanie danych, i potrafisz zadać bazie danych właściwe pytanie. W przypadku stosunkowo małych zbiorów danych to prawdopodobnie wystarczy. Ale w przypadku nieco większej bazy, w dodatku takiej, której zawartość musi być regularnie uzupełniana i aktualizowana, może się okazać, że obsługa nawet dobrze skonstruowanych zapytań czy odświeżanie danych zajmuje zbyt dużo czasu. To z kolei może nie tylko skutkować koniecznością dłuższego oczekiwania na odpowiedź - w niektórych wypadkach, gdy nałoży się kilka takich żądań do bazy, dane stracą spójność, a baza integralność. Czego się nauczysz podczas naszego profesjonalnego szkolenia Ten kurs zapozna Cię z ważnymi zagadnieniami związanymi z uzupełnianiem i aktualizowaniem danych, rozszerzy Twoje umiejętności tworzenia zapytań, a także pomoże Ci zwiększyć wydajność Twojej bazy. Dowiesz się: Jak i przede wszystkim po co tworzyć podzapytania? Jak dopisywać nowe dane i usuwać stare, jak je zaktualizować i czy można to wszystko wykonać za pomocą jednej instrukcji? Co to znaczy, że baza pracuje transakcyjnie? Jak sobie radzić z błędami? Co to są indeksy i jak je tworzyć? Kiedy indeksy są potrzebne, kiedy niezbędne, a kiedy wręcz przeciwnie? Jak udostępnić użytkownikom tylko określoną część bazy? Co ma wpływ na wydajność bazy? Jak tworzyć procedury składowane i jak ułatwiają one pracę? Nie tylko dla początkujących To kolejny kurs poświęcony językowi SQL tego autora. Porusza on w tym szkoleniu szeroki zakres tematów związanych z bazami danych. I robi to w unikalnym, trudnym do podrobienia stylu. Marcin Szeliga prezentuje poszczególne zagadnienia, bazując na doskonale dobranych przykładach. Pokazuje różnice pomiędzy możliwymi rozwiązaniami i przestrzega przed potencjalnymi pułapkami. W przystępny sposób wyjaśnia mechanizmy i koncepcje, które dla wydajności i bezpieczeństwa są wręcz kluczowe, na przykład transakcyjność czy widoki. Zawartość kursu może być pomocna nawet dla osób, które z bazami danych mają już do czynienia na co dzień, a nie tylko dla początkujących. Dzięki niemu dowiedzą się, jak zoptymalizować swoją pracę.

18
Videokurs

SQL. Kurs video. Od zera do bohatera. Odczytywanie danych

Marcin Szeliga

Obierz kurs na... SQL Informacja to złoto XXI wieku. Nic więc dziwnego, że z każdą minutą bazy całego świata zwiększają ilość przechowywanych danych. Tkwi w tym jednak pewien haczyk. Aby ten ogrom informacji był dla nas jakkolwiek użyteczny, muszą być one łatwo dostępne. Co za pożytek ze zgromadzonych terabajtów danych, jeśli nie da się wśród nich łatwo wyszukiwać tych, które są nam akurat potrzebne? Do rozwiązania tego problemu stworzono język SQL. Opanowanie go umożliwia konstruowanie zapytań do bazy danych, pozwalających pośród tysięcy rekordów odnajdywać dokładnie te, które nas interesują. Komu dane, komu? Nieważne, czy dopiero zaczynasz przygodę z IT, czy masz już pewne doświadczenie, elementarna choćby znajomość języka SQL jest Ci po prostu niezbędna. Zdecydowana większość obecnie tworzonych aplikacji korzysta z jakiejś bazy danych, więc zarówno ich administratorzy, jak i twórcy samych aplikacji są tu oczywistym wskazaniem. A co z ludźmi spoza branży IT? Otóż właściwie każda osoba, której zawód wymaga pracy z dużą ilością danych, odniesie gigantyczne korzyści ze znajomości tego języka. Analitycy, specjaliści do spraw finansów, zarządzający ryzykiem czy nawet dziennikarze różnych specjalności — wszyscy oni dzięki bezpośredniemu dostępowi do danych i umiejętności wykorzystania potęgi SQL będą mogli pracować szybciej i wydajniej. W większości wypadków będą też osiągać dużo lepsze rezultaty, niż gdyby pracowali na danych dostarczonych im przez kogoś innego. Jak handlowiec ma sprawdzić, jaki towar najlepiej sprzedaje się w wakacje, a jaki zimą? Który z młodszych polityków zdobył największe poparcie wśród najstarszej grupy wyborców? Jaki zestaw leków najskuteczniej skraca średni czas trwania terapii konkretnego schorzenia? A jak to wygląda, gdyby chcieć zawęzić wyniki wyszukiwania? Na przykład do grupy pacjentów pracujących w nasłonecznionych terenach na świeżym powietrzu? Język SQL umożliwi wydobycie takich danych za pomocą jednego zapytania. Czego się nauczysz podczas naszego profesjonalnego szkolenia? Ten kurs zapozna Cię z podstawową składnią i zasadami tworzenia takich (i nie tylko) zapytań języka SQL. Poznasz między innymi odpowiedzi na takie pytania: Jak wykonywać obliczenia już w trakcie odpytywania bazy danych? Jak ograniczyć wyniki zwracane przez bazę do interesujących nas rekordów? Jak uporządkować otrzymane wyniki? Jak wyszukać największe lub najmniejsze wartości wśród wszystkich danych? Jak jest zbudowana baza danych? Co to są tabele, a co rekordy? Jak odczytywać dane z kilku powiązanych ze sobą tabel? Jak podzielić wyniki na grupy? SELECT, czyli zapytaj swoją bazę! Twoja przygoda z SQL dopiero się rozpoczyna. Ta część kursu przeprowadzi Cię bezpiecznie przez podstawy. Najpierw dowiesz się, skąd zdobyć i jak przygotować odpowiednie oprogramowanie i przykładową bazę danych. Na niej przećwiczysz wszystko to, czego się nauczysz podczas trwania kursu. Poznasz najczęściej używaną komendę tego języka, czyli SELECT. Każde zapytanie, które kierujemy do bazy danych, musi ją zawierać. Brzmi prosto, ale Marcin Szeliga, autor kursu, udowadnia, opierając się na świetnie dobranych i różnorodnych przykładach, że jeśli zostanie właściwie użyta, ta komenda jest naprawdę potężnym narzędziem. Dowiesz się, jak ją zastosować i jak, w połączeniu z różnorodnymi klauzulami, już na etapie zapytania odnajdywać interesujące Cię dane. Lub też zwracać informacje dotyczące statystyki tych danych. Często osoby zajmujące się analizą danych wydobywają je w postaci surowej z bazy, a do ich dalszej obróbki używają innych programów. Nauczysz się, że nawet pojedyncze zapytanie może nie tylko przeszukać baz, ale od razu tak przetworzyć odnalezione informacje, że mogą się stać gotową odpowiedzią na nurtujący Cię problem. Dobry początek jest najważniejszy! Niewątpliwie do zalet języka SQL należy to, że dzięki prostym zapytaniom bardzo łatwo jest zacząć z nim pracować. Jednak swoją prawdziwą siłę SQL pokazuje wtedy, gdy pozna się go choćby trochę lepiej. Najłatwiej to zrobić, opierając się na doświadczeniu ekspertów, takich jak autor tego kursu. Często, zamiast od razu podać gotowe rozwiązanie, Marcin Szeliga najpierw pokazuje te, które początkującemu mogą się wydawać oczywiste, a które jednak nie dają właściwych wyników. Dzięki temu nabywamy wiedzę i umiejętności, pozwalające w przyszłości na samodzielne przygotowywanie zapytań, także gdy natrafimy na problemy różne od tych przećwiczonych z autorem. Ten kurs będzie też znakomitym wstępem do zgłębiania bardziej zaawansowanych zagadnień języka SQL. Kolejnym krokiem może być: SQL. Kurs video. Od zera do bohatera. Modyfikowanie danych tego samego autora.

19
Videokurs

Sztuczna inteligencja w Azure. Kurs video. Uczenie maszynowe i Azure Machine Learning Service

Marcin Szeliga

Obierz kurs na... uczenie maszynowe z udziałem AI Uczenie maszynowe to dziedzina o rosnącej popularności i coraz szerszym znaczeniu w dzisiejszym świecie technologiczno-biznesowym. Wiele firm i instytucji wykorzystuje je do rozwiązywania różnorodnych problemów, co stwarza duże możliwości kariery dla osób z odpowiednimi umiejętnościami. Jeśli Cię to interesuje i planujesz w przyszłości zająć się zawodowo właśnie machine learning – nasz kurs będzie dla Ciebie idealny. Rozpoczyna się od absolutnych podstaw, których opanowanie pozwoli Ci się zorientować w tym, czym jest i na czym polega uczenie maszynowe, by przejść do zagadnień bardziej skomplikowanych. Solidną bazę wiedzy zdobędziesz, ucząc się współpracować z jednym z najważniejszych narzędzi w dziedzinie machine learning – Azure Machine Learning Service. Azure to popularna platforma chmurowa Microsoftu, która oferuje zaawansowane funkcje do tworzenia i wdrażania modeli uczenia maszynowego, a następnie zarządzania nimi. Ze względu na jej rozległość i dostępność umiejętność korzystania z Azure stanowi świetny wstęp do przygody z machine learning. Proponowane przez nasz szkolenie obejmuje szereg różnorodnych tematów, od uczenia nadzorowanego i nienadzorowanego aż po głębokie uczenie (deep learning) i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem różnych typów danych, takich jak obrazy. Dzięki temu zdobędziesz kompleksową wiedzę i umiejętności, które następnie przydadzą Ci się w bardzo różnych sytuacjach. Kurs nie skupia się tylko na teorii, zapewnia także praktyczne podejście do tematyki machine learning w AI. Pokazuje na przykład, jak w prosty sposób wdrażać modele w usługach online i przetwarzać wsadowo za pomocą Azure. W ramach nauki zatem poznasz kompletny cykl tworzenia i wdrożenia modelu. Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia Podczas szkolenia między innymi: Zrozumiesz, czym jest i na czym polega uczenie maszynowe Nauczysz się przygotowywać dane przeznaczone do modelowania Zapoznasz się z metodami uczenia nienadzorowanego (grupowanie danych, klasteryzacja) Poznasz podstawy uczenia nadzorowanego (regresja) Przybliżysz sobie zagadnienia związane z uczeniem głębokim (sieci neuronowe, techniki deep learning) Będziesz oceniać jakość modeli Dowiesz się, jak się przechowuje i przetwarza dane z Azure Machine Learning Service Potrenujesz modele przy użyciu graficznych narzędzi Azure MLS i Python SDK Azure MLS Zajmiesz się automatyzacją klasycznych eksperymentów za pomocą graficznego kreatora AutoML Zbudujesz model predykcyjny przy użyciu graficznego kreatora Azure Machine Learning Service Przeanalizujesz obrazy przy użyciu graficznego kreatora AutoML Przeprowadzisz eksperymenty z użyciem notatników Jupyter i skryptów Python Będziesz monitorować eksperymenty z zastosowaniem biblioteki MLflow Nauczysz się logować i wdrażać modele, a także nimi zarządzać A ponadto: Wspólnie zastanowimy się nad tym, czym jest odpowiedzialna sztuczna inteligencja Sztuczna inteligencja w Azure. Kurs video. Uczenie maszynowe i Azure Machine Learning Service kończy się na poziomie średnio zaawansowanym. Szkolenie umożliwia zdobycie solidnych podstaw i praktycznych umiejętności związanych z uczeniem maszynowym, jak również przygotowuje do nauki na poziomie zaawansowanym, który obejmuje bardziej skomplikowane techniki i zagadnienia. Praktyczny wymiar uczenia maszynowego Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom będziesz w stanie zastosować machine learning do rozwiązywania różnorodnych problemów w swojej dziedzinie zawodowej. Możesz na przykład pracować jako analityk danych, naukowiec danych (data scientist), specjalista do spraw sztucznej inteligencji lub zajmować się wdrożeniem rozwiązań uczenia maszynowego w firmach. Te umiejętności mogą Ci się również przydać do prowadzenia projektów badawczych lub biznesowych, co może prowadzić do odkrycia nowych wzorców i możliwości w danych – dziś, gdy dane odgrywają kluczową rolę we wszystkich dziedzinach życia, jest to szczególnie cenne.

20
Videokurs

Sztuczna inteligencja w Azure. Kurs video. Usługi AI i Cognitive Services w chmurze

Marcin Szeliga

Obierz kurs na... współpracę ze sztuczną inteligencją w chmurze Sztuczna inteligencja (SI, ang. AI) jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów technologii. Zastosowanie jej w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, finanse, handel, przemysł czy usługi, przynosi ogromne korzyści i zmienia sposób, w jaki funkcjonujemy. Zrozumienie i opanowanie zasad współpracy ze sztuczną inteligencją staje się powoli sprawą kluczową dla osób, które chcą być na bieżąco z postępem technologicznym, a także planują przyszłą karierę zawodową. Ten kurs pozwala rozpocząć przygodę z aktywnością na wiodącej platformie chmurowej, czyli Microsoft Azure. Daje ona dostęp do zaawansowanych narzędzi i usług, które umożliwiają zastosowanie AI w łatwy i efektywny sposób. Na tym właśnie skupia się nasze szkolenie – na zagadnieniach związanych z praktycznym zaprzęgnięciem narzędzi i usług SI obecnych na platformie Azure do pracy w rzeczywistych scenariuszach. Proponowany przez nas kurs składa się z ośmiu modułów, które obejmują różnorodne aspekty związane z obecnością sztucznej inteligencji w Azure i tym samym stanowią kompleksowe wprowadzenie do różnych technologii i możliwości SI w chmurze Microsoftu. W czasie nauki skupimy się także na temacie Cognitive Services. Pod tą nazwą kryje się zbiór gotowych usług, umożliwiających tworzenie inteligentnych aplikacji (między innymi do analizy tekstu, rozpoznawania mowy, analizy obrazu) bez konieczności pisania kodu od zera. Ich opanowanie niezwykle oszczędza czas, co – mamy nadzieję – po ukończeniu szkolenia sprawdzisz osobiście w pracy nad nowymi projektami. Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia Podczas kursu między innymi: Zapoznasz się z rozmaitymi usługami AI dostępnymi w Azure Będziesz tworzyć inteligentne aplikacje korzystające z usług Cognitive Services Nauczysz się przetwarzać język naturalny (NLP) i mowę z Cognitive Services, a także Azure Open AI Zaprojektujesz i zbudujesz czatbot przy użyciu Azure Bot Service Dowiesz się, jak używać Cognitive Services do analizy obrazów i danych nieustrukturyzowanych Zintegrujesz i zautomatyzujesz procesy za pomocą usługi Azure Logic Apps Sztuczna inteligencja w Azure. Kurs video. Usługi AI i Cognitive Services w chmurze kończy się na poziomie średnio zaawansowanym. Po ukończeniu szkolenia będziesz posiadać solidne fundamenty wiedzy i umiejętności w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji w chmurze Azure SI – co dalej? Według raportów branżowych globalny rynek sztucznej inteligencji będzie się rozwijał w bardzo szybkim tempie i w najbliższych latach osiągnie ogromne wartości. Ten wzrost stwarza wiele możliwości zawodowych dla osób posiadających umiejętności związane z pracą ze sztuczną inteligencją. Ta, która została zaimplementowana w chmurze Azure, przyczynia się między innymi do przyspieszenia procesu innowacji poprzez automatyzację zadań, umożliwia analizę dużych zbiorów danych i dostarczanie wartościowych wniosków. Dzięki temu organizacje mogą szybciej reagować na zmiany rynkowe i doskonalić swoje produkty i usługi. AI ma także potencjał przekształcania rynku pracy. Potrzeba automatyzowania procesów, wdrażania czatbotów i szybkiego analizowania danych zmusza przedsiębiorstwa do angażowania specjalistów znających się na sztucznej inteligencji. Dlatego też nasz kurs jest tak wartościowy – dostarczy Ci umiejętności, które są coraz bardziej poszukiwane na rynku pracy. Drodzy uczestnicy kursu, cieszę się, że mieliście okazję do niego dołączyć i pogłębić swoją wiedzę na temat sztucznej inteligencji w platformie Azure. Chciałbym się z Wami podzielić motywującym cytatem, który, mam nadzieję, zainspiruje Was do dalszego rozwoju w tej fascynującej dziedzinie: Technologia staje się prawdziwie potężna, gdy jest dostępna dla każdego Satya Nadella Ten cytat odnosi się do wartości, jaką może dostarczyć sztuczna inteligencja w Azure. Technologia, którą będziemy razem zgłębiać, ma ogromny potencjał transformacji różnych sektorów i sposobu, w jaki funkcjonujemy w społeczeństwie. Azure otwiera drzwi do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, automatyzacji procesów, analizy danych i budowania inteligentnych aplikacji. Podczas kursu będziemy się uczyć o różnych usługach AI dostępnych w Azure, takich jak Cognitive Services, Azure Machine Learning czy Azure Bot Service. Zdobędziemy umiejętności w zakresie przetwarzania języka naturalnego, analizy obrazów, przetwarzania mowy i wielu innych obszarów sztucznej inteligencji. Pamiętajcie, że ta wiedza może mieć ogromny wpływ na Waszą karierę i otworzyć drzwi do nowych możliwości. Skorzystajcie ze zdobytej wiedzy, aby tworzyć innowacyjne projekty, rozwiązywać problemy biznesowe i być częścią rosnącej społeczności specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją. Życzę Wam owocnej i inspirującej podróży w ramach kursu. Bądźcie ciekawi, zadawajcie pytania i rozwijajcie swoje umiejętności. Razem odkrywajmy potencjał sztucznej inteligencji w Azure!

21
E-book

Tablice informatyczne. SQL. Wydanie II

Marcin Szeliga

Koniec z wertowaniem książek i dokumentacji w poszukiwaniu składni poleceń, typów danych czy struktur języka. W tablicach informatycznych znajdziesz wszystkie podstawowe informacje, których potrzebujesz podczas codziennej pracy, podane w sposób zwięzły i treściwy. Składnia poleceń, struktura programu, funkcje i metody, obiekty, typy danych -- jest tu wszystko, nad czym mógłbyś się zastanawiać. "Tablice informatyczne. SQL" to zbiór najważniejszych informacji o strukturalnym języku zapytań - języku wykorzystywanym praktycznie we wszystkich obecnych na rynku serwerach relacyjnych baz danych. W tablicach zebrane są wiadomości dotyczące standardu ANSI SQL99 i jego późniejszych rozszerzeń, przydatne przy odczytywaniu i manipulacji danymi przechowywanymi w bazach takich serwerów jak SQL Server, PostgreSQL, Access czy MySQL, administrowaniu tabelami i kontami użytkowników oraz optymalizowaniu zapytań. Tabele SQL to zebrane w jednym miejscu, najpotrzebniejsze informacje na temat: Typów danych Pobierania danych Łączenie tabel i wyników zapytań Grupowania wyników zapytań Podzapytań Modyfikowania danych Transakcyjnego przetwarzania danych Administrowania uprawnieniami użytkowników Tworzenia baz danych i tabel Indeksów, widoków i ograniczeń

22
E-book

Tablice informatyczne. SQL. Wydanie III

Marcin Szeliga

SQL? Z tablicami to proste! Poznaj instrukcje języka Naucz się tworzyć zapytania Zostań mistrzem SQL-a Relacyjne bazy danych są wszędzie wokół nas, a do podstawowych umiejętności wymaganych od współczesnych programistów należy dobra znajomość języka SQL. Na świecie nie ma jednak osób, którym nie zdarza się czegoś zapomnieć. Jeśli potrzebujesz pomocy w codziennej pracy lub chcesz odświeżyć wiedzę na temat SQL-a, sięgnij po te tablice! Szybko znajdziesz w nich niezbędne informacje i sprawdzisz instrukcje, które umożliwią sprawne osiągnięcie celu. Jedno spojrzenie pozwoli Ci przypomnieć sobie sposób tworzenia zapytań i zastosowanie różnych konstrukcji języka. W publikacji: Znaczniki języka i typy danych Tworzenie prostych zapytań Konstruowanie zapytań analitycznych Zastosowanie podzapytań Modyfikowanie danych i obiektów Tablice informatyczne - cała wiedza w jednym miejscu!

23
E-book

Windows 10 PL. Kurs

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Obierz kurs na Windows 10! Zainstaluj nowy system lub zaktualizuj posiadany Poznaj interfejs użytkownika i narzędzia systemowe Dowiedz się, jak zarządzać plikami, folderami i dyskami Naucz się korzystać z urządzeń zewnętrznych i sieci Windows 10 od dłuższego już czasu reklamowany jest jako prawdziwa rewolucja na rynku systemów operacyjnych i doskonałe środowisko, działające na wszelkich urządzeniach cyfrowych, począwszy od wydajnych i rozbudowanych maszyn serwerowych, poprzez laptopy i komputery stacjonarne, aż po konsole, tablety i smartfony, a nawet urządzenia Raspberry Pi. Nowy system ma być szybszy, ładniejszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy niż jego poprzednie wersje, a jego wieloplatformowość powinna zachwycić użytkowników różnych urządzeń. Co ciekawe, prawdopodobnie po raz pierwszy w historii firmy Microsoft obietnice te wydają się mieć pełne pokrycie w rzeczywistości. W dodatku aktualizacja starszych wersji systemu jest niezwykle prosta i bezproblemowa — i nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jeśli nie chcesz wlec się w technologicznym ogonie, zainstaluj system Windows 10 i sięgnij po książkę Windows 10 PL. Kurs, dzięki której szybko i bezboleśnie poznasz to środowisko. Sprawdź w praktyce nowe narzędzia do wyszukiwania, naucz się korzystać z interfejsu użytkownika, dowiedz się, jak przeprowadzać podstawowe operacje na plikach, katalogach i dyskach oraz uruchamiać tradycyjne programy okienkowe i nowoczesne aplikacje. Podłącz do komputera urządzenia zewnętrzne i wkrocz w świat internetu. Zarządzaj kontami użytkowników, zmieniaj ustawienia systemowe, wypróbuj metody zabezpieczania swojego urządzenia. Baw się, poznawaj świat, pracuj, ucz się, kontaktuj ze znajomymi — to wszystko zapewni Ci Windows 10! Wymagania sprzętowe systemu Windows 10 i wybór wersji systemu Instalacja lub aktualizacja oraz aktywacja systemu Przegląd najważniejszych narzędzi systemowych Konfiguracja systemu i rozwiązywanie problemów Zarządzanie użytkownikami i bezpieczeństwem komputera Praca z plikami, folderami, bibliotekami i dyskami Podłączanie i używanie urządzeń zewnętrznych oraz sieci Poznaj w praktyce najlepszy system operacyjny Microsoftu!

24
E-book

Windows 10 PL. Ćwiczenia praktyczne

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Windows 10 w praktyce! Nowości i tajemnice, czyli co musisz wiedzieć o kolejnej wersji Windows Na progu rewolucji, czyli jak efektywnie pracować w nowym systemie Mury obronne, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo danych i systemu System Windows 10 bez cienia przesady można nazwać rewolucyjnym. Obsługuje on komputery, tablety, smartfony, a nawet konsole do gier — i znakomicie sprawdza się w tej roli. Co więcej, Microsoft zaproponował wszystkim posiadaczom wersji 7 i 8 bezpłatną aktualizację ich systemów do najnowszej wersji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie ciekawe rozwiązania wymyślili inżynierowie z Redmond i czy ich pomysły przekładają się na korzyści dla użytkowników, ta książka z niezwykle lubianej i popularnej serii „Ćwiczenia praktyczne” jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu zestaw ćwiczeń ułatwiających szybkie zapoznanie się z najważniejszymi funkcjami Windows 10 w wersji na komputery PC. Dowiesz się, jak zainstalować i skonfigurować system, poznasz jego interfejs i nauczysz się zarządzać poszczególnymi jego częściami. Zobaczysz, jak zabezpieczać swoje dane, jak przydzielać konta użytkownikom i jak połączyć się z siecią lokalną. Odkryjesz także, jak wygodnie korzystać z bibliotek. Praktyczne przykłady i jasne opisy ćwiczeń zostały uzupełnione o wyjaśnienia najczęstszych wątpliwości i skutków podejmowanych działań. Ćwicz i ucz się w biegu! Instalowanie i aktualizowanie systemu Windows 10 Uruchamianie i zamykanie systemu Menu Start i praca z oknami Nowoczesne aplikacje Ekran blokady i Pulpit Pasek zadań oraz powiadomienia Zarządzanie systemem i konta użytkowników Zabezpieczenia i ochrona danych Eksplorator plików Biblioteki i dysk OneDrive Operacje na plikach i folderach Połączenia sieciowe i praca w sieci lokalnej Internet Zainstaluj Windows 10!