Автор: PRACA ZBIOROWA
529
Eлектронна книга

Przegląd lekowy - przypadki apteczne

Praca zbiorowa

Zapoznaj się z 11 przypadkami pacjentów z przeglądów lekowych przeprowadzonych w aptece: Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego - oksymetazolina; Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego - aspiryna; Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego - doksycyklina; Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego: doksycyklina i kleszcze; Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego: aspiryna i ibuprofen; Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego: pokrzywka po zjedzeniu truskawek; i wiele więcej...

530
Eлектронна книга

Przeglądy lekowe - nowa usługa opieki farmaceutycznej

Praca zbiorowa

Opieka farmaceutyczna jest świadczeniem zdrowotnym, udzielanym przez farmaceutę, który współpracując zarówno z pacjentem, jak i lekarzem, a także przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowością farmakoterapii pacjenta. Jedną z usług opieki farmaceutycznej są przeglądy lekowe. Ich celem jest m.in. przekazanie rekomendacji farmaceutycznych pacjentowi i lekarzowi dla optymalizacji farmakoterapii. E-book zawiera wszystkie niezbędne informacje w zakresie pilotażu przeglądów lekowych i zasad jego prowadzenia.

531
Eлектронна книга

Przewiew. 12 historii otwartych

praca zbiorowa

Tej wszędzie pełno, tamten ostrożny i nieśmiały. Ten wariat, ale swoje robi. A ta w ruchu i wirze, jak jej włosy. W 12 reportażach i w fotografiach Anny Bedyńskiej spotykamy bardzo różnych ludzi. Czytając książkę, widzimy, że każdy z liderów pisze niepowtarzalną, wyjątkową historię. Ma własny wzór, nie do podrobienia. Ale kiedy już tę różnorodność i niezwykłość wyraźnie zobaczymy, zaczynają wyłaniać się wspólne ślady, wątki, motywy. "Trzeba szerzej otworzyć okna, będzie większy przewiew" - mówi jedna z bohaterek, a wraz z nią podobnie myślą pozostali. Szukają szczelin, wypatrują nowych możliwości, żeby wpuścić do swoich miejsc więcej powietrza, nową energię. Wiedzą, że "nie będzie innego miasta", innej społeczności, innych mieszkańców, innej Polski i innych Polaków. A jednocześnie pootwierane przez nich okna i większy przewiew stają się szansą, żeby zrobić coś nowego, świeżego, innego. Znane historie uczynić bardziej otwartymi. I robią to. Nowy dom dla dzieci, lepsze ojcostwo, nowa szkoła, inna władza, trudna rozmowa o wspólnej historii i inne umieranie. Biorą się za wszystkie nasze ważne sprawy - od dzieciństwa po śmierć. Robią to, czego nikt inny nie zrobi, rzeczy konieczne i najważniejsze, a jednocześnie powszednie, codzienne... Katarzyna Czayka-Chełmińska, fragment ze "Słowa wstępnego" Reporterzy mawiają, że dobro jest mało atrakcyjne jako temat na reportaż, a najtrudniej pisze się o ludziach, którym się udało. Grupa absolwentów Polskiej Szkoły Reportażu oraz jej wykładowca Filip Springer podjęli się tego niełatwego zadania i opowiedzieli o tych, którzy biorą sprawy w swoje ręce i robią coś dla innych. Powstało 12 tekstów o tym, że liczy się podejmowanie wysiłku. Nawet jeśli na końcu jest porażka. Bo najważniejsze to się nie poddawać. Doświadczenie, jak pisał Oskar Wilde, to nazwa, jaką nadajemy naszym błędom. A bez doświadczenia nie ma życia. Mariusz Szczygieł Latem 2019 roku dwanaścioro znakomitych reporterek i reporterów ruszyło w Polskę. Efektem tej podróży jest niniejsza książka - portret zbiorowy ludzi, którzy działanie mają we krwi. Są w różnym wieku, mają różne przekonania, mieszkają w małych miastach i niewielkich wsiach, ale łączy ich jedno: przekonanie, że żyje się nie tylko dla siebie. To dlatego prowadzą hospicja i grupy wsparcia, organizują obozy i marsze, wyciągają ręce do osób w potrzebie. Czasem płacą za to wysoką cenę, bywają zniechęceni i zmęczeni. Jak mówi jedna z bohaterek: "Przeszłam w życiu testy, które pokazały mi, że jest we mnie siła, z której nie zdawałam sobie sprawy". O tej sile jest ta książka. Olga Gitkiewicz

532
Eлектронна книга

Przewodnik po dyrektywach SUP i ROP

Praca zbiorowa

Tematyka SUP i ROP to nowość na naszym rynku, która budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony niby każdy wie o co chodzi, ale nie do końca wiadomo pod jakie przepisy i kto ostatecznie podlega. Czy każdy musi dostosowywać się do zmian w opakowaniach? Jakie koszty się z tym wiążą. W niniejszej publikacji staramy się odpowiedzieć na te i inne wątpliwości. Zebraliśmy pigułkę informacji z podziałem na poszczególne grupy podmiotów. Opisujemy jakie zmiany weszły w życie w zakresie opakowań, jakie obowiązki dotyczą poszczególne podmioty oraz jakie koszty dodatkowe wiążą się z nowymi przepisami.

533
Eлектронна книга

Przewodnik po historii literatury Tajwanu

praca zbiorowa

Przewodnik po historii literatury Tajwanu powstał jako rozszerzenie wystawy "Potęga literatury: pisząc o naszym Tajwanie Narodowego" Muzeum Literatury Tajwańskiej. Treść kolejnych rozdziałów odpowiada poszczególnym częściom ekspozycji, a każdy okres w dziejach Tajwanu opisany jest w osobnym, niezależnym rozdziale. Dzięki temu czytelnik może śledzić historię literatury zgodnie z chronologią lub zgłębić tylko interesujący go temat. Na literaturę tajwańską składają się różne style języka chińskiego, japońskiego, tajwańskiego, hakka oraz języków tajwańskiej ludności autochtonicznej. Zawiera teksty zapisywane alfabetem łacińskim oraz te pisane logograficznym pismem chińskim, a nawet utwory przekazywane drogą ustną, których nie zaliczamy do literatury pisanej. Literatura tajwańska formowała się pod wpływem różnorakich tendencji literackich napływających z Europy, Ameryki, Japonii i innych krajów Azji, ale równocześnie wyraża własny, tajwański sposób myślenia.

534
Eлектронна книга

Przewodnik po zamówieniach publicznych do 130.000 zł

Praca zbiorowa

W publikacji znajdziesz wskazówki, jak szybko i poprawnie zrealizować zakupy podprogowe: - W jakim trybie wydać niewielkie, zaoszczędzone w ciągu roku środki? - Jak weryfikować wykonawcę zgodnie ze specustawą ukraińską, gdy kupujesz w supermarkecie lub przez Internet? - Kiedy wolno Ci przedłużyć aneksem umowę na zamówienie do 130.000 zł? - Jak uniknąć w procedurze zarzutu naruszenia przepisów RODO? Uzupełnieniem e-booka są interaktywne elementy, dzięki którym w prosty i szybki sposób uzyskasz dostęp do dokumentacji, webinarów, wyszukiwarki kodów CPV oraz wyszukiwarki przetargów.

535
Eлектронна книга

Przewodnik po zmianach przepisów 2023

praca zbiorowa

Autorzy publikacji przystępnie przedstawiają wszystkie zmiany w przepisach podatkowych (VAT, PIT, CIT, akcyzie i innych) oraz w rachunkowości, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych - zarówno wprowadzone z początkiem 2023 r., jak i te, które znane są już teraz, lecz wejdą w życie w trakcie 2023 r. Poradnik prezentuje poszczególne zagadnienia w unikatowej formie - omówione są w nim regulacje przed zmianą przepisów i po ich zmianie. Na początku każdego działu tematycznego znajdują się praktyczne zestawienia tabelaryczne zmian prawa z informacją, czego dotyczy zmiana i na czym polega. Dzięki takiemu ujęciu osoby, które sięgną po publikację, uzyskają m.in. pełną wiedzę o wszystkich zmienianych przepisach podatkowych na 2023 r. oraz limitach rachunkowych ważnych dla wykonania obowiązków nałożonych przepisami o rachunkowości.

536
Eлектронна книга

Przyczyna wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego na przykładach z orzeczeń SN

Praca zbiorowa

Jeśli planujemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie (bez wypowiedzenia, z jego winy), musimy szczególnie uważać. Bardzo wiele "dyscyplinarek" upada bowiem przed sądem. Często przyczyna jest zbyt słaba: np. naruszenie obowiązków nie jest ciężkie albo nie są to podstawowe obowiązki. Bywa też, że przyczyna jest niewłaściwie sformułowana. Jak uniknąć takich błędów i zwiększyć szansę na wygraną w razie ewentualnego sporu? Problemy związane z formułowaniem przyczyny wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego wyjaśniamy na przykładach z praktyki kadrowej.

537
Eлектронна книга

Przyczyna wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego na przykładach z orzeczeń SN

Praca zbiorowa

Jeśli planujemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie (bez wypowiedzenia, z jego winy), musimy szczególnie uważać. Bardzo wiele "dyscyplinarek" upada bowiem przed sądem. Często przyczyna jest zbyt słaba: np. naruszenie obowiązków nie jest ciężkie albo nie są to podstawowe obowiązki. Bywa też, że przyczyna jest niewłaściwie sformułowana. Jak uniknąć takich błędów i zwiększyć szansę na wygraną w razie ewentualnego sporu? Problemy związane z formułowaniem przyczyny wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego wyjaśniamy na przykładach z praktyki kadrowej.

538
Eлектронна книга

Przymierze nowoczesnej teologii z filozofią ku obaleniu Religii Chrystusowej

Praca zbiorowa

Wiek XVIII ze wszystkich poprzedzających był najstraszliwszy dla Kościoła katolickiego. W ciągu niego powstały przeciwko niemu sekty tak zuchwałe, chytre i silne jak nigdy nie było. Pewien rodzaj ˝filozofów˝, już od dawna wszelkich środków nadaremnie próbował ku zaprowadzeniu ogólnej religii ˝czysto ludzkiej˝. Niestrudzonym zabiegom około szerzenia ˝oświaty, religijnej wolnomyślności i powszechnego braterstwa˝ zawsze stawała na przeszkodzie surowa i w żadne układy z doktrynami niewdająca się religia Kościoła Katolickiego. W walce z tą ostatnią okazały się bezskutecznymi nie tylko tak nazwana nauka, lecz nawet podstęp i pochlebstwo, a do użycia siły filozofowie nie chcieli się jeszcze uciekać z tego niby powodu, że powoływanie siły na pomoc nie zgadza się ze wzniosłymi zasadami filozoficznej mądrości.Lecz wtedy także istniała pewna szkoła teologiczna, która nie mogła na żaden sposób pogodzić się z zasadami Kościoła Rzymskiego. Najwięcej nie przypadała do jej gustu niezmienność nauki, odpychająca od siebie wszelkie wymagania ˝ducha czasu˝. Owa szkoła teologiczna bowiem postawiła sobie za cel przeprowadzić ˝postępową reformę Kościoła˝, to jest jego dogmaty i urządzenia tak przykroić, aby w zupełności odpowiadały ˝potrzebom duchowym epoki˝. Na tak przygotowanym gruncie miało nastąpić połączenie wszystkich wyznań chrześcijańskich. Postępowe zabiegi nie odniosły wszakże pożądanego skutku, jakkolwiek ˝nowoczesna szkoła teologiczna˝ większymi rezultatami szczycić się mogła od owoców zebranych przez całe zastępy ˝filozofów˝.

539
Eлектронна книга

Pszczelarstwo SBM

Praca zbiorowa

Fenomen, jakim jest społeczność pszczół, od dawna fascynuje człowieka. Pracowitość tych owadów i ich zorganizowanie stawiane są za wzór, a tym, za co je kochamy, jest zdolność do wytwarzania odżywczego miodu, który jest lekarstwem na wiele różnych dolegliwości. Książka zawiera nie tylko informacje o zachowaniach pszczół, sposobach ich komunikacji czy rasach, ale przyda się również przy zakładaniu własnej pasieki, pomoże w wyborze odpowiednich sprzętów i podpowie, jak chronić te cenne stworzenia.

540
Eлектронна книга

Pyszna i Uzdrawiająca Kuchnia Według Świętej Hildegardy

Praca zbiorowa

Szukasz smacznych i zdrowych przepisów prosto od doktorów Kościoła, którzy dbali o jakość spożywanych posiłków, co pozwalało cieszyć im się długim zdrowiem? Jeśli tak, to nasz poradnik pokaże Ci, jak wykorzystać zapomniane składniki do oczyszczenia organizmu i osiągnięcia duchowego spokoju. Dzięki naszym przepisom dowiesz się: - Jak przygotować się do postu; - Które zapomniane zioło średniowiecza reguluje pracę jelit i działa przeciwzapalnie; - Co daje detoksykacja organizmu i dlaczego ceniona jest przez zakonników i mnichów; - Z których minerałów i przypraw korzystać w codziennej diecie.

541
Eлектронна книга

Quodlibet [co się podoba]. Studia dominikańskie

Praca zbiorowa

W książce zebrano 10 rozpraw dominikanów związanych z krakowskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym. Wszyscy mieli całkowitą wolność w wyborze tematu i podejściu do niego. Postawiono jeden warunek: inspiracją dla tekstu ma być słowo. Efektem jest symfonia, w której wielość wątków i wariacji jednoczy wspólny temat. I tak na przykład historycy, odtwarzając początki dominikanów w Polsce, odpowiadają na pytanie o krytykę tekstów źródłowych. Liturgista mierzy się z przekładem tekstów liturgicznych na języki narodowe. Psychiatra i moralista bada granicę między objawieniem a patologicznym słyszeniem głosów. Filozof formułuje normy etyki wypowiedzi i ostrzega przed inflacją sensu.

542
Eлектронна книга

Rachunkowość i Podatki dla praktyków nr 260

Praca zbiorowa

W numerze znajdują się informacje dotyczące raportowania ESG i tego, jakie firmy zostały objęte tym obowiązkiem. Ponadto zostały poruszone tematy związane m.in. z: małym ZUS-em, zmianami w VAT od nowego roku, AML w biurach rachunkowych, przekształceniem spółki komandytowej w spółkę z o.o.

543
Eлектронна книга

Raportowanie ESG. Sprawdź, jakie firmy zostały objęte tym obowiązkiem w 2025 r

Praca zbiorowa

W 2024 roku w Polsce obowiązek raportowania ESG dotyczył głównie dużych firm notowanych na giełdzie, instytucji finansowych oraz niektórych innych dużych przedsiębiorstw, które spełniają określone kryteria dotyczące wielkości, liczby pracowników oraz obrotów. W świetle obowiązujących przepisów do raportowania ESG już od 2025 roku objętych tym obowiązkiem jest blisko 3500 podmiotów, poza tym coraz więcej średnich firm podejmuje dobrowolne raportowanie ESG. E-book w pigułce wyjaśnia, czym jest ESG i jak przygotować się na raportowanie.

544
Eлектронна книга

Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych

praca zbiorowa

Kosowo, Gruzja, Abchazja, Osetia Południowa, Łotwa i Estonia, Krym, Białoruś. Wydarzenia, które nie schodziły z pierwszych stron gazet. Jaka jest geneza i przebieg konfliktów etnicznych w tych krajach i regionach? Czy wiedzą Państwo, że te konflikty toczą się od wieków? Prezentujemy pierwszą w Polsce książkę popularnonaukową, szeroko opisującą i wyjaśniającą tę problematykę.     Na podstawowe pytania odpowiada Michał Świgoń z redakcji Histmag.org. Skąd pomysł na wydanie tej publikacji? To było pewnego sierpniowego wieczoru 2008, gdy rosyjskie wojska przekroczyły granicę Gruzji i ruszyły w stronę Gori. Maciej Frankowski z zaprzyjaźnionego z „Histmagiem” wydawnictwa ERICA był świadkiem nietypowej sceny. Goszcząc w redakcji jednej z największych ogólnopolskich stacji telewizyjnych usłyszał, jak jeden z dziennikarzy dostał burę za kiepskie przygotowanie materiału. Przełożony polecił mu... strony Histmag.org, gdzie od momentu wybuchu wojny pisaliśmy o tym konflikcie. Duże zainteresowanie materiałami na ten temat (30 000 czytelników, ogromna popularność w serwisie społecznościowym Wykop.pl, cytowania w prasie, liczne wykłady i spotkania) – pokazało nam, że dziennikarstwo internetowe wcale nie musi być gorsze od tego prezentowanego w „tradycyjnych” mediach. Od dłuższego czasu przymierzaliśmy się do wydania własnej książki, wybór tematyki nie był trudny. Tym bardziej, że w przypadku „Źródeł nienawiści” mogliśmy liczyć na duże wsparcie ze strony Wydawnictwa Erica. W książce opisano historię konfliktów etnicznych w sześciu regionach – Kosowie, Abchazji, Osetii Południowej, krajach bałtyckich, na Białorusi i na Krymie. Skąd taki właśnie dobór tematów? To przede wszystkim regiony, w których wydarzenia przyciągnęły uwagę mediów i opinii publicznej. Informacje przekazywane przez prasę i telewizję ograniczały się jednak głównie do tego, co działo się „tu i teraz”. Tymczasem konflikty w Kosowie czy Gruzji mają historię liczącą sobie dziesiątki, a nawet setki lat. Historycy z Gruzji, Abchazji czy Serbii w swoich wywodach odwołują się nawet do wydarzeń sprzed dwóch, trzech tysiącleci. W z pozoru poważnych publikacjach pojawiają się np. argumenty na temat tego... gdzie leżał biblijny raj. Chcieliśmy pokazać, że problemy Krymu, czy Osetii Południowej nie zrodziły się na Kremlu za prezydentury Władimira Putina, czy w gabinecie Micheila Saakaszwiliego po tzw. rewolucji róż. Mają one wielowiekowe podłoże, a zarazem, w dużym stopniu, zostały oparte na historycznych mitach i fałszywym przeświadczeniu o „odwiecznej nienawiści”. Kim są autorzy publikacji? Prawie wszyscy autorzy są wieloletnimi współpracownikami i redaktorami „Histmag.org”. Zdążyli udowodnić, że potrafią pisać w sposób nie tylko fachowy, ale także przystępny, zachęcający do lektury tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy czytelników. To naukowcy i dziennikarze z wykształceniem historycznym lub politologicznym z kilku różnych ośrodków akademickich: Krakowa, Warszawy, Łodzi, Poznania i Katowic. Wśród nich są m.in. wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i adiunkt w Archiwum Akt Nowych dr Dariusz Wierzchoś a także wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, Sławomir Szczesio. Na co położyliście największy nacisk podczas jej przygotowywania? Co czyni tę książkę niezwykłą? Przede wszystkim zajęliśmy się tematami, których dotąd nikt w Polsce nie poruszał. Na temat imperializmu rosyjskiego czy konsekwencji rozpadu ZSRR powstało multum książek, ale nikt nie próbował wyjaśniać tła konfliktów widzianych w skali mikro, może z wyjątkiem nielicznych publikacji poświęconych na przykład Czeczenii. Skupiliśmy się na regionach, narodach i konfliktach, które w Polsce pozostają nieznane, pomimo niedawnego medialnego zainteresowania ich obecną sytuacją. Nasza książka będzie pierwszą publikacją na temat historii Abchazji czy Osetii Południowej, a zarazem jedną z pierwszych popularnonaukowych, zwięzłych prac o historii mieszkańców Krymu czy o podłożu konfliktu w Kosowie. Poszczególne części książki oparliśmy na bardzo szerokiej bazie merytorycznej. Nasi autorzy, żywo zainteresowani tą problematyką, sięgnęli do licznych źródeł – publikacji naukowych, oficjalnych raportów i opracowań oraz doniesień medialnych. Przeciętnego czytelnika może zaskoczyć fakt, że autorzy oparli się nie tylko o opracowania polskie, angielskie, rosyjskie, ale także o materiały np. autorów szwedzkich, kanadyjskich czy japońskich. Zależało nam na naukowej rzetelności, a także staraliśmy się unikać jak ognia hermetycznego, niezrozumiałego języka naukowych dywagacji. Chcemy, by nasze rozważania zainteresowały nie tylko naukowców czy profesjonalistów, ale i zwykłego Kowalskiego, który chciałby się czegoś o rzeczonych konfliktach dowiedzieć. Do kogo kierowane są „Źródła nienawiści”? Zależy nam na tym, by stworzyć kompendium wiedzy dla wszystkich osób, interesujących się tą tematyką – zawodowo (dziennikarze, dyplomaci, urzędnicy, itp.), naukowo (wykładowcy, studenci) i hobbystycznie. Każdy, kto chciałby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w Europie Południowej i Wschodniej, znajdzie w tej książce coś dla siebie.

545
Eлектронна книга

Region a tożsamości transgraniczne. Literatura. Miejsca. Translokacje

praca zbiorowa

Relacje transgraniczne stanowią jeden z istotnych parametrów regionalności jako takiej. W obrębie regionów, które w warunkach polskich w większości są pograniczami, intensyfikują się i nawarstwiają, zwłaszcza w epoce globalizmu i migracji, procesy rozregulowujące homogeniczny porządek w sferze tożsamości i kultury, a granica staje się integralnym elementem doświadczenia codzienności. Literatura regionalna, zapisująca wielorakie konstrukcje „światów pogranicza”, jest z jednej strony dokumentacją tych zjawisk, z drugiej – formą praktykowania transgraniczności kulturowej. Badania regionalistyczne, prowadzone pod tym kątem, pokazują tożsamość kształtującą się w polu oddziaływania wielu etnosów, religii oraz kultur, uwikłaną w skomplikowane układy narodowościowe, etniczne, wyznaniowe, językowe itp., którą można rozpatrywać zarówno w perspektywie jednostkowej (indywidualnych biografii pisarzy), jak i zbiorowej (społeczności regionalnych) z uwzględnieniem przemian historyczno-społecznych. Takie właśnie nachylenie patronuje rozważaniom zawartym w tej książce. Problematyka artykułów zebranych w czwartym tomie serii Nowy regionalizm w badaniach literackich orientuje na podmiotowo traktowane społeczności lokalne oraz obecne w nich translokacje i transgresje, a wpisując się we współczesny dyskurs tożsamości, otwiera na frapujące związki literatury, geografii i biografii. 

546
Eлектронна книга

Rio de Janeiro i São Paulo. Udane Wakacje. Wydanie 1

praca zbiorowa

Rio de Janeiro, położone między brzegami Zatoki Guanabara i Oceanu Atlantyckiego, jest miastem różnorodnym. Jego krajobraz tworzą strome wzgórza, dzikie wybrzeża, laguna... Miasto jest znane dzięki karnawałowi, słynie z białych, piaszczystych plaż, imponującego stadionu piłki nożnej, skarbów architektury kolonialnej i nowoczesnej. W sercu miasta znajduje się Parque Nacional da Tijuca, największy na świecie miejski las. Na górze Corcovado wznosi się majestatyczny posąg Chrystusa Odkupiciela, będący wizytówką miasta. Z kolei Sao Paulo - gospodarcza stolica Brazylii - może pochwalić się dzielnicą biznesową, którą przecinają rozległe aleje. To centrum handlu kawą. Miasto emanuje niespożytym dynamizmem także w dziedzinie kultury: znajdziemy tu wiele muzeów i galerii, poświęconych przede wszystkim sztuce współczesnej. Ruszajcie w świat z przewodnikami Michelina! Zapraszamy w podróż po najwspanialszych regionach świata. W trzech częściach przewodnika z serii "Udane Wakacje" znajdziecie niezbędne informacje o celu Waszej podróży: informacje praktyczne - przydatne przed i w trakcie podróży zaproszenie do podróży - część prezentująca informacje geograficzno-historyczne i kulturowe dzielnice i zabytki - rozdział proponujący trasy zwiedzania danego miasta i opisujący interesujące miejsca Gwiazdki (tradycyjny system oceny atrakcji turystycznych) *** zobacz koniecznie ** warto odwiedzić * godne uwagi Precyzyjne mapy mapa okolic Rio de Janeiro i Sao Paulo plany poszczególnych dzielnic

547
Eлектронна книга

RODO w ochronie zdrowia nr 75

Praca zbiorowa

Czy na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym jako pracodawca uzyskałem informacje o danej osobie z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (dalej: Rejestr, RSS) z bazy dostępu ograniczonego? Czy będąc pracodawcą, zażądałem i otrzymałem od osoby fizycznej informację z Krajowego Rejestru Karnego? Czy zażądałem i otrzymałem od osoby fizycznej nieposiadającej obywatelstwa polskiego informacje z rejestru karnego państwa swego obywatelstwa lub inne wymagane informacje? A może tworząc SOM, uwzględniliśmy wytyczne do ich opracowania? To tylko niektóre z pytań weryfikacyjnych, które mają pomóc w sprawdzeniu, czy stosujemy tzw. ustawę Kamilka zgodnie z RODO. Sprawdź resztę pytań w specjalnie przygotowanej przez naszych ekspertów liście kontrolnej.

548
Eлектронна книга

RODO w ochronie zdrowia nr 76

Praca zbiorowa

Od stycznia 2025 roku korzystanie ze sztucznej inteligencji (AI) w medycynie będzie regulowane nowymi zasadami, mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa, etyki oraz jakości opieki zdrowotnej. Przede wszystkim AI w medycynie musi być wykorzystywana w sposób zgodny z przepisami prawa, w tym z regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych, takimi jak RODO. Systemy AI będą musiały przejść odpowiednie procesy walidacji i certyfikacji, aby potwierdzić ich skuteczność, bezpieczeństwo oraz zgodność z obowiązującymi normami medycznymi. Lekarze i personel medyczny będą zobowiązani do posiadania wiedzy i kompetencji umożliwiających odpowiednie korzystanie z narzędzi AI oraz kontrolowanie wyników generowanych przez te systemy. Wykorzystanie AI w diagnostyce i leczeniu będzie wymagało pełnej transparentności w zakresie algorytmów stosowanych przez systemy, w tym informacji na temat sposobu, w jaki sztuczna inteligencja podejmuje decyzje. Pacjentom będzie przysługiwać prawo do uzyskania informacji o tym, w jaki sposób AI wspiera proces diagnostyczny, oraz do wyrażenia zgody na użycie takich technologii w ich leczeniu. Zasady korzystania z AI w medycynie będą także uwzględniać ochronę prywatności pacjentów, zapewniając, że dane medyczne wykorzystywane przez systemy AI będą odpowiednio szyfrowane i przechowywane w sposób zabezpieczający przed dostępem osób nieuprawnionych. Wprowadzenie nowych zasad będzie również wiązać się z koniecznością regularnych audytów i kontroli jakości systemów AI, aby zapewnić, że pozostają one zgodne z najwyższymi standardami etycznymi i medycznymi. Zasady te mają na celu zapewnienie, że sztuczna inteligencja będzie wspierać, a nie zastępować, decyzje lekarskie oraz że nie dojdzie do dehumanizacji opieki zdrowotnej.

549
Eлектронна книга

RODO w ochronie zdrowia nr 77

Praca zbiorowa

Aby przygotować analizę ryzyka w związku ze zgłaszaniem naruszeń przez sygnalistów, należy na początek zidentyfikować potencjalne zagrożenia związane z tym procesem, takie jak obawa przed represjami, utratą pracy czy dyskryminacją. Następnie warto ocenić wpływ tych ryzyk na organizację, uwzględniając aspekty prawne, reputacyjne i operacyjne. Kolejnym krokiem jest zbadanie skuteczności aktualnych środków ochrony sygnalistów, takich jak anonimowość zgłoszeń, procedury wewnętrzne czy dostępność odpowiednich kanałów komunikacji. W analizie ryzyka powinno się także uwzględnić możliwe konsekwencje w przypadku nieprawidłowego lub nieefektywnego zarządzania systemem zgłaszania naruszeń. Ostatecznie należy opracować konkretne środki zaradcze, takie jak szkolenia dla pracowników, audyty systemów zgłoszeniowych oraz wprowadzenie procedur monitorujących skuteczność działań w obszarze ochrony sygnalistów. Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł przygotowany przez ekspertów czasopisma "RODO w Ochronie Zdrowia"

550
Eлектронна книга

RODO w ochronie zdrowia nr 78

Praca zbiorowa

W numerze tym szczególną uwagę poświęcamy zasadom likwidacji niepodjętych depozytów w szpitalach, które należy prowadzić zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych. Poruszamy także istotne zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej, które są kluczowe w kontekście nowych wyzwań wynikających z wdrażania sztucznej inteligencji w praktyce medycznej, uwzględniając najnowsze postanowienia Aktu o Sztucznej Inteligencji. Dodatkowo, nasze artykuły przybliżają kwestie związane z raportowaniem incydentów zabezpieczenia danych osobowych na podstawie RODO oraz dyrektywy NIS-2. Ważne jest, aby placówki medyczne były przygotowane na skuteczne reagowanie i zarządzanie ryzykiem w przypadku naruszeń ochrony danych.

551
Eлектронна книга

RODO w ochronie zdrowia, numer specjalny 20

Praca zbiorowa

Rok 2023 obfitował w liczne procesy legislacyjne dotyczące ochrony zdrowia, konsekwencją których było uchwalanie nowych przepisów. Niektóre z nich weszły w życie w ubiegłym roku, a niektóre w roku 2024. Bieżące wydanie specjalne czasopisma "RODO w Ochronie Zdrowia" poświęcone jest w całości omówieniu najistotniejszych zmian w prawie, które miały zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania placówek medycznych. Wykaz tych zmian obejmuje regulacje dotyczące utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych na rzecz rekompensat za wystąpienie zdarzenia medycznego, poprzez nowy model opieki nad seniorami na mocy ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej oraz licznym nowościom wprowadzonym przez ustawę o niektórych zawodach medycznych. Przyjrzyjmy się zatem tym zmianom, sprawdźmy dokładnie, na czym polegały, i zweryfikujmy, czy wszystkie z nich faktycznie realizujemy zgodnie z przepisami. Na potrzeby bieżącego wydania specjalnego czasopisma "RODO w Ochronie Zdrowia" nasi eksperci przygotowali również szereg pomocnych wzorów dokumentów, jak np.: - Istotne aspekty opieki koordynowanej z perspektywy efektywności i oczekiwanych rezultatów (str. 18), - Sporządzanie Kart zgonu z uwzględnieniem najważniejszych zmian w przepisach (str. 19), - Instrukcja ubiegania się pacjenta o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych (str. 20)

552
Eлектронна книга

RODO w ochronie zdrowia, numer specjalny 21

Praca zbiorowa

Akt AI (pełna nazwa: Akt o Sztucznej Inteligencji, z ang. Artificial Intelligence Act, w skrócie AI Act) to propozycja unijnego rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie kompleksowych regulacji dotyczących rozwoju, wdrażania i używania sztucznej inteligencji (AI) na terenie Unii Europejskiej. Jest to pierwsze na świecie całościowe podejście do kwestii prawnych i etycznych związanych z AI. Celem aktu jest zapewnienie, że rozwój technologii sztucznej inteligencji odbywa się w sposób bezpieczny, przejrzysty i zgodny z prawami człowieka oraz zasadami demokratycznymi. Jego stosowanie wiąże się z koniecznością wypełnienia odpowiednich obowiązków w określnym czasie. Dlatego eksperci czasopisma "RODO w Ochronie Zdrowia" przygotowali specjalne kalendarze wdrażania Aktu o AI na rok 2025 oraz kolejny na lata 2026-2027 w kontekście przepisów RODO. Każdy z kalendarzy jest przedstawiony w formie listy sprawdzającej. Dzięki temu w łatwy sposób możesz przygotować harmonogram działań. Sprawdź przygotowane dokumenty: - grupa zasad, które firmy mają stosować od 2 lutego 2025 r. plus najważniejsze związane z tym obowiązki wynikające z RODO (str. 3), - grupa zasad, które firmy mają stosować od 2 sierpnia 2026 r. plus najważniejsze związane z tym obowiązki wynikające z RODO (str. 9).