Author: Maciej Karpiński
1
Ebook

Inicjacje filozoficzne. 39 postulatów

Maciej Karpiński

Inicjacje filozoficzne są zbiorem konstatacji dotyczących źródła, struktury i przedmiotu filozofii. Autor kieruje się przekonaniem, iż doniosłość uprawiania filozofii polega na autentyzmie i intymności indywidualnej myśli, na dawaniu wyrazu owym trudnym do uchwycenia, głęboko wewnętrznym poruszeniom - momentom intensywności, koncentracji i wtajemniczenia - nierzadko zaskakującym nawet tych, którzy ich doświadczają. Tak rozumiana filozofia może być "służebnicą życia" (ancilla vitae) - rodzi się z egzystencji, na powrót ku niej prowadzi i przemienia ją. Nicią przewodnią prezentowanych w Inicjacjach rozważań jest stopniowe odkrywanie dynamiki refleksji filozoficznej, której nerwem okazuje się być wola transcendensu. Filozofia jest swoistą emanacją początku, stanu jedności-niezróżnicowania. Sama przybiera postać podmiotowo-przedmiotowego dualizmu, rządzonego zasadą racji. Równocześnie jednak nie może utracić więzi ze wspomnianym przedracjonalnym początkiem, gdyż tylko on dostatecznie ją uzasadnia. Filozofia przebywa więc naraz niejako w dwóch przestrzeniach. Życie, mądrość, osoba, świat, transcendens - na gruncie racjonalnym różne od siebie, a nawet (jak w przypadku transcendensu) niepojmowalne - w sferze przed-, czy też ponadracjonalnej, pozostają jednością. Czy ta wędrówka - od jedności, przez dualizm, ku tejże samej jedności - jest w ogóle potrzebna? Czy przykładanie racjonalnej miary, właściwej rzeczywistości podmiotowo-przedmiotowej, do czegoś spoza niej, ma sens? Czy słuszność jest po stronie Mikołaja z Kuzy, gdy twierdzi, że "jest rzeczą pożyteczną często mówić to, czego nie da się nigdy dostatecznie powiedzieć", czy też po stronie Ludwiga Wittgensteina, kończącego swój Traktat słowami: "o czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć"?  Odpowiedź przychodzi poniekąd sama: jeśli chcesz mówić - mów, jeśli nie chcesz - zamilknij.

2
Ebook

Jak za pomocą regulaminu wynagradzania uchronić się przed roszczeniami pracowników

Maciej Karpiński

Kodeks pracy nakłada na pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników obowiązek uregulowania warunków wynagradzania za pracę zatrudnianych osób w regulaminie wynagradzania. Regulamin wynagradzania powinien ustalać warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w zakresie i w sposób umożliwiający określanie, na jego podstawie, indywidualnych warunków umów o pracę. Sprawdź, jak za pomocą dobrze skonstruowanych zapisów w regulaminie wynagradzania uchronić się przed roszczeniami swoich pracowników.

3
Ebook

Umowy i świadczenia pracownicze - TOP 10 Kadry

Katarzyna Dorociak, Anna Hugiel-Lazarowicz, Beata Ilnicka, Maciej Karpiński, ...

Pracodawcy mają możliwość kształtowania wynagrodzeń pracowników poprzez przyznawanie im różnych premii i dodatków do pensji. Z naszej publikacji: • dowiesz się, jakie składniki wynagrodzeń stosuje się najczęściej; • poznasz różnice między premią uznaniową a regulaminową; • zgłębisz temat dodatku funkcyjnego i stażowego; • dowiesz się kiedy pracownik może żądać wypłaty premii; • poznasz zasady oskładkowania i opodatkowania dodatkowych składników wynagrodzenia. Są to najważniejsze informacje, jakie powinien znać pracodawca i każda osoba pracująca w kadrach!