Autor: Grzegorz Ziółkowski
1
Ebook

Łączenie i podział spółek.Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Emilia Bartkowiak, Gyöngyvér Takáts, Grzegorz Ziółkowski

Jeśli myślisz o wzmocnieniu swojej firmy na rynku przez konsolidację lub rozważasz optymalizację zysków dzięki wydzieleniu części firmy - ta książka jest dla Ciebie. Autorzy - specjaliści w swojej dziedzinie: radca prawny, doradca podatkowy, właściciel biura rachunkowego - omawiają najważniejsze kwestie związane z łączeniem się i podziałem spółek, jakie uregulowano w Kodeksie spółek handlowych, w tym transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych oraz proces łączenia się spółek z udziałem spółek osobowych. Zagadnienia prawne, podatkowe i rachunkowe zostały zaprezentowane z uwzględnieniem odrębności: ● procesu łączenia się spółek kapitałowych przez inkorporację (przejęcie) bądź przez zawiązanie nowej spółki (fuzję); ● procesu łączenia się spółek z udziałem spółek osobowych; ● połączenia spółki kapitałowej ze spółką zagraniczną; ● połączenia spółki komandytowo-akcyjnej ze spółką zagraniczną; ● różnych wariantów podziału spółki. Łączenie spółek jest instytucją prawną pozwalającą firmom na konsolidację, rozwój oraz zmianę pozycji na rynku i podniesienie konkurencyjności. Z kolei podział spółki jest szansą na restrukturyzację jej przedsiębiorstwa, gdyż umożliwia wydzielenie jego zorganizowanej części. Obydwie procedury mają ustalony przebieg i wymagają podjęcia działań wykraczających poza standardowe obowiązki sprawozdawcze w roku obrotowym. Ponadto są różne warianty połączenia i podziału spółek, toteż wybór optymalnej procedury wiąże się z rozstrzygnięciem wielu dylematów - wynikają one ze skutków prawnych i podatkowych tych procesów. W przypadku łączenia i podziału spółek należy pamiętać, aby uwzględnić regulacje z różnych dziedzin prawa. Publikacja w praktyczny sposób pokazuje, jak w trakcie przekształcenia postępować zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości oraz przepisami podatkowymi. ATUTY PUBLIKACJI: Kompleksowość, wiele przykładów i wzorów dokumentów. Przystępnym językiem wyjaśnia trudne i złożone zagadnienia.

2
Ebook

Inwestycja w obcym środku trwałym - koszty, amortyzacja, skutki rozwiązania umowy, sprzedaż i likwidacja

Grzegorz Ziółkowski, Tomasz Krywan, Paweł Muż

Z publikacji dowiesz się kiedy dokonane nakłady można uznać za inwestycję w obcym środku trwałym, w jaki sposób amortyzować inwestycję w obcym środku trwałym, jak rozliczyć inwestycję w przypadku jej sprzedaży, likwidacji bądź nieodpłatnego pozostawienia właścicielowi tego środka trwałego. Wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym wymagają rozliczenia również w zakresie VAT. Przy zakupach przysługuje im prawo do odliczenia VAT na zasadach ogólnych, przy zmianie przeznaczenia wydatków mają obowiązek korekty, a przy sprzedaży inwestycji obowiązek zapłaty należnego VAT. Raport zawiera również ewidencję rachunkową opisanych czynności i zdarzeń związanych z inwestycją w obcym środku trwałym. Z publikacji dowiesz się: 1. Czy inwestycja w majątku małżonka to inwestycja w obcym środku trwałym 2. Czy inwestycja na gruncie należącym do wspólnika spółki cywilnej to inwestycja w obcym środku trwałym 3. Czy inwestowanie bez tytułu prawnego może być inwestycją w obcym środku trwałym 4. Czy budowa budynku na cudzym gruncie to inwestycja w obcym środku trwałym 5. Kiedy mamy do czynienia z inwestycją, czyli ulepszeniem 6. Jak dokonać amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym 7. Jakie są skutki rozwiązania umowy dotyczącej obcego środka trwałego 8. Jakie są skutki zbycia inwestycji w obcym środku trwałym 9. Jakie są skutki nabycia środka trwałego przez najemcę 10. Czy od zakupów związanych z inwestycjami w obcych środkach trwałych można odliczyć VAT 11. Czy inwestycje w obcym środku trwałym są objęte obowiązkiem korekty odliczonego VAT 12. Jak rozliczyć VAT w związku z zaniechaniem inwestycji, nieodpłatnym pozostawieniem inwestycji oraz sprzedażą poniesionych nakładów.

3
Ebook

Nowe rozwiązania w amortyzacji - rozliczenie podatkowe i ewidencja

Grzegorz Ziółkowski, Paweł Muż

Przepisy wprowadzone od 1 stycznia 2024 r. pozwalają na przyspieszoną amortyzację wybudowanych we własnym zakresie budynków użytkowych i budowli, które znajdują się na obszarze gmin dotkniętych wysokim bezrobociem. W przypadku niektórych dofinansowań podatnicy mogą wybrać, czy stosować do nich zwolnienia albo wyłączenie z opodatkowania, czy też traktować jako przychód podatkowy. W zależności od dokonanego wyboru odpisy amortyzacyjne od składników nabytych z dofinansowania będą kosztem podatkowym albo będą wyłączone z kosztów. Z publikacji dowiesz się: - jakie warunki muszą spełnić podatnicy będący MŚP by indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wytworzonych we własnym zakresie budynków (lokali) niemieszkalnych i budowli, zaliczonych do grupy 1 i 2 KŚT, w przypadku gdy ten środek trwały znajduje się na obszarze gminy dotkniętej bezrobociem i gdzie mieszkańcy osiągają niskie dochody; - jakie skutki ma skorzystanie z możliwości nie stosowania zwolnień/wyłączeń podatkowych w odniesieniu do określonych dotacji, subwencji, dopłat, innych nieodpłatnych świadczeń lub kwot otrzymanych od agencji rządowych lub agencji wykonawczych.

4
Ebook

Pit-y i ulgi podatkowe 2023

Grzegorz Ziółkowski

PIT-y i ulgi podatkowe 2023" to wyjątkowa publikacja na rynku wydawniczym. Zawarte w niej informacje i wskazówki pomogą prawidłowo sporządzić zeznanie roczne za 2023 r. oraz skorzystać z ulg podatkowych po zmianach przepisów. Główną zaletą poradnika jest praktyczny komentarz wzbogacony o konkretne przykłady liczbowe wraz z wypełnionymi zeznaniami: ● PIT-28, ● PIT-36, ● PIT-36S, ● PIT-36L, ● PIT-37, ● PIT-38, ● PIT-39. W poradniku znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i dowiesz się m.in.: ● jak bezbłędnie wypełnić zeznanie podatkowe, ● w jaki sposób skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem, ● jak prawidłowo skorzystać z ulg podatkowych w rozliczeniu za 2023 r., ● jak rozliczyć dochody z pracy, działalności gospodarczej i najmu. Do publikacji dołączony jest również program, który pomoże z łatwością sporządzić zeznanie roczne za 2023 r. Autor publikacji jest doradcą podatkowym, który na co dzień odpowiada na pytania dotyczące podatku dochodowego. Na swoim koncie ma setki artykułów oraz liczne publikacje książkowe na ten temat. Sprawdź, co doradzi Ci ekspert, dzięki czemu zeznanie PIT za 2023 r. sporządzisz bezbłędnie

5
Ebook

PKPiR 2024

Grzegorz Ziółkowski

"PKPiR 2024" to jedyne na rynku - aktualne na 2024 r. - kompleksowe omówienie zasad prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - z ponad 140 praktycznymi przykładami liczbowymi i ewidencją w PKPiR. Dzięki naszej publikacji prawidłowo zaksięgujesz w 2024 r. swoje koszty i przychody w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W publikacji znajdziesz wyjaśnienie najtrudniejszych zagadnień, takich jak: - rozliczanie przychodów w PKPiR, w tym otrzymanych zaliczek, a także sposób dokonywania korekty przychodów, - rozliczanie kosztów w PKPiR, - sposób dokonywania korekty kosztów, - ewidencja faktur ustrukturyzowanych, - prowadzenie PKPiR w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, - ewidencja sprzedaży kasowej, - ulga na złe długi, - zamknięcie księgi. Autor publikacji jest doradcą podatkowym, który na co dzień odpowiada na pytania dotyczące podatku dochodowego oraz prowadzi PKPiR wielu podmiotom gospodarczym. Na swoim koncie ma setki artykułów dotyczących tej tematyki. Sprawdź, co doradzi Ci ekspert, dzięki czemu w 2024 r. poprowadzisz PKPiR bezbłędnie.

6
Ebook

Rozliczenie roczne PIT przedsiębiorców za 2022 r. - odpowiedzi na pytania

Grzegorz Ziółkowski

Do 2 maja 2023 r. (termin przesunięty, ponieważ 30 kwietnia przypada w 2023 r. w niedzielę, a 1 maja przypada święto) podatnicy PIT muszą złożyć zeznanie roczne za 2022 r. W związku z licznymi zmianami przepisów jakie miały miejsce w 2022 r. podatnicy mają wiele wątpliwości jak prawidłowo sporządzić zeznanie za ten rok. W publikacji przedstawiono odpowiedzi na pytania dotyczące rozliczenia PIT przez przedsiębiorców. Czytelnicy dowiedzą się z niej m.in.: - Czy należy złożyć "zerowe" zeznanie roczne z działalności gospodarczej - Czy zawsze ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyklucza wspólne rozliczenie małżonków - Jak złożyć zeznanie roczne po zmarłym wspólniku spółki cywilnej

7
Ebook

Ryczałt ewidencjonowany Podatki 1/2024

Grzegorz Ziółkowski

W poradniku "Ryczałt ewidencjonowany" kompleksowo omówiono warunki, jakie należy spełnić, aby w 2024 r. móc korzystać z tej formy opodatkowania i prawidłowo rozliczać się z fiskusem. Główną zaletą publikacji jest praktyczny komentarz wzbogacony o ponad 80 przykładów oraz aktualne orzecznictwo i interpretacje podatkowe. Od 2024 r. podatnicy będą mogli rozliczać najem prywatny tylko ryczałtem ewidencjonowanym. Z naszej publikacji dowiesz się .in.: ● jak obliczyć limit przychodów uprawniający do korzystania z ryczałtu, ● z jakich stawek ryczałtu korzystać, ● w jakim terminie opłacać ryczałt, ● jak prowadzić ewidencję podatkową, ● z jakich ulg i zwolnień podatkowych warto skorzystać. Autor publikacji jest doradcą podatkowym, który na co dzień odpowiada na pytania dotyczące ryczałtu ewidencjonowanego. Na swoim koncie ma liczne artykuły dotyczące tej tematyki. Sprawdź, co doradzi Ci ekspert, dzięki czemu w 2024 r. unikniesz błędów przy rozliczaniu ryczałtu ewidencjonowanego.

8
Ebook

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych

Grzegorz Ziółkowski

Jeśli masz problem ze swoimi kontrahentami, to książka dla Ciebie. Autor w praktyczny sposób objaśnia, jak zastosować przepisy dotyczące ulgi na złe długi - zarówno w kontekście ustaw podatkowych (CIT, PIT, ryczałt ewidencjonowany), jak i w świetle ustawy o VAT. Omawiane rozwiązania mają przede wszystkim zapobiegać nadmiernym zatorom płatniczym i ochronić przed negatywnymi skutkami opieszałego zachowania kontrahenta. Przedmiotowa ulga w zakresie ustawy o VAT funkcjonuje już kilkanaście lat, ale szczegółowe rozwiązania wciąż ulegają zmianom. Publikacja zawiera wiele przykładów, interpretacji i wyroków sądów, które ilustrują, jak w praktyce powinno stosować się te rozwiązania podatkowe. Autor - doradca podatkowy - przystępnie wyjaśnia: ● za jaki okres najwcześniej podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi; ● kiedy dłużnik musi dokonać korekty kosztów, gdy nie ureguluje długu; ● w deklaracji za jaki okres należy skorygować VAT naliczony, gdy wierzytelność została sprzedana; ● jak dokonać korekty, gdy zapłata nastąpiła tylko w części. Ponadto Czytelnik znajdzie w książce omówienie pozostałych mechanizmów, które może zastosować wierzyciel w przypadku nieotrzymania należnej mu zapłaty.