Autor: Magdalena Jasiniak
1
E-book

Efekty cenowe na polskim rynku kapitałowym

Magdalena Jasiniak

Zwykle emocje inwestora oscylują wokół dwóch skrajnych odczuć – strachu i chciwości. Tracąc równowagę emocjonalną, inwestorzy działają pod wpływem impulsu, co przyczynia się do podejmowania decyzji nieracjonalnych. Spośród szeregu czynników, jakie determinują funkcjonowanie rynku kapitałowego, to właśnie emocje inwestorów wydają się mieć kluczowy wpływ na zachowanie się rynku oraz występowanie anomalii rynkowych, wśród których można wymienić efekty cenowe. Niniejsza publikacja obejmuje szeroką analizę zjawisk powiązanych z ceną rynkową akcji. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują jednoznacznie, że cena determinuje wysokość osiąganych stóp zwrotu oraz jest ważnym czynnikiem w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. * Przeprowadzono ciekawe merytorycznie badania efektów cenowych na polskim rynku kapitałowym [...]. Nie są one dostatecznie popularne w literaturze przedmiotu, szczególnie polskiej. Ponadto oryginalność tego opracowania wynika z zastosowania zdywersyfikowanej metodyki badań. Prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska, Uniwersytet Gdański Publikacja wpisuje się w ciągle aktualny nurt finansów behawioralnych. Wielość zjawisk, jakie są w tym obszarze odkrywane, nie wyczerpuje możliwości rozszerzenia i pogłębienia stanu wiedzy na temat zachowań inwestorów i mechanizmów rynku kapitałowego. Badania prezentowane przez Autorkę dotykają interesującego i relatywnie słabo eksplorowanego zagadnienia, przez co stanowią ciekawe uzupełnienie dla pozycji już dostępnych na rynku. Dr hab. Mariusz Kicia, prof. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

2
E-book

Przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne w Polsce. Warunki i efekty działania

Magdalena Jasiniak

 Po latach rozwoju gospodarki krajowej, transformacji ustrojowej i towarzyszącym im nieustającym procesom globalizacji naturalnym zjawiskiem stało się funkcjonowanie przedsiębiorstw krajowych i przedsiębiorstw zagranicznych w ramach tego samego rynku. Przedsiębiorstwa te działają zatem wśród niemalże takich samych uwarunkowań składających się na zewnętrzne bliższe i dalsze otoczenie przedsiębiorstwa. Posiadają jednak różne możliwości pozyskiwania różnych zasobów, umiejętności zarządzania nimi oraz różne motywy postępowania, co wpływa na możliwość osiągania przez przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne rożnych efektów działalności.

3
E-book

Wpływ specjalnych stref ekonomicznych na gospodarkę i społeczeństwo. Doświadczenia Polski

Radosław Pastusiak, Magdalena Jasiniak, Jakub Keller, Bartłomiej Krzeczewski

Monografia jest efektem kilkuletnich badań realizowanych w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki. Zawiera ona wyniki analiz wykonanych na podstawie danych empirycznych pozyskanych w procesie badawczym. Książka przedstawia argumenty pozwalające zająć obiektywne stanowisko w sprawie wykorzystania specjalnych stref ekonomicznych jako narzędzia polityki gospodarczej. W szczególności w publikacji Czytelnik znajdzie odpowiedzi na pytania: Co to jest efektywność Specjalnych Stref Ekonomicznych? Jaki wpływ na efektywność SSE mają czynniki makroekonomiczne charakteryzujące poziom uprzemysłowienia danego regionu kraju? Jaki wpływ miał poziom rozwoju gospodarczego regionów dla wybór lokalizacji inwestycji w SSE? Jakie znaczenie mają ulgi podatkowe dla inwestujących w SSE? Jakie było wykorzystanie ulg podatkowych przez przedsiębiorstwa działające w SSE? Jak oddziałują inwestycje w SSE na spadek bezrobocia w otoczeniu lokalnym? Jakie jest znaczenie stref ekonomicznych w rozwoju regionów peryferyjnych? Autorzy udostępniają wyniki badań, na podstawie których prowadzą wnioskowanie. Ponadto w opracowaniu zamieszczono projekcje finansowe pozwalające w sposób empiryczny zweryfikować wpływ specjalnych stref ekonomicznych zarówno na gospodarkę Polski, jak i na rozwój regionów. Wykonane badania statystyczne dostarczają istotnej wiedzy na temat realnego oddziaływania inwestycji w SSE na spadek bezrobocia, wzrost przedsiębiorczości oraz aktywność samorządów terytorialnych w zakresie przyciągania nowych inwestorów.