Autor: Praca zbiorowa
409
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 26 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." przedstawiamy sposób wykonywania sprawdzenia oświetlenia oraz parametry, jakie powinno one spełniać w różnych miejscach. W pierwszym tekście omawiamy zasady przeprowadzania kontroli oświetlenia oraz przedstawiamy przykładowy protokół z pomiarów. Kolejny artykuł prezentuje normy, z których należy korzystać podczas sprawdzania oświetlenia. W trzecim materiale poruszamy temat opraw oświetleniowych - przy kontroli systemu oświetleniowego należy sprawdzić ich klasę, krzywe rozsyłu oraz stopień ochrony od porażeń i rodzaj obudowy według kodu IP. Czwarty tekst w tym numerze "Pomiarów..." poświęcony jest kontroli specyficznego systemu, jakim jest oświetlenie awaryjne. Jest ono elementem ochrony pożarowej, więc zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi powinno być kontrolowane minimum raz w roku. Mówi o tym rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Numer kończymy prezentacją zapisów normy PN-EN 12464-1 dotyczących parametrów oświetlenia w różnych pomieszczeniach. Te wartości należy mierzyć podczas kontroli systemu oświetleniowego. Przedstawiamy m.in. wymagania wobec oświetlenia części wspólnych budynków wielorodzinnych, wymagane parametry światła elektrycznego w szkołach, biurach czy sklepach.

410
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 27 numer specjalny

Praca zbiorowa

W numerze specjalnym "Pomiarów..." omówiono badania zasilaczy UPS, które umożliwiają ocenę ich działania u użytkownika. Pierwszy artykuł przedstawia metody wykorzystania analizatorów jakości energii elektrycznej do badania parametrów napięć i prądów generowanych przez UPS. Pogorszenie tych parametrów może wskazywać na problemy wymagające naprawy. Drugi artykuł opisuje zastosowanie oscyloskopów jako tańszego narzędzia do części badań, szczególnie przy analizie zjawisk szybkozmiennych. W ostatnim artykule omówiono pomiary parametrów podzespołów pasywnych i półprzewodnikowych, które mogą być wykonywane przez doświadczonych specjalistów, zdolnych do złożenia zasilacza po diagnostyce. Numer podkreśla rolę umiejętności, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu pomiarowego.

411
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 28 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." radzimy, jak unikać wypadków przy pracach elektrycznych. Nie skupiamy się na samych pomiarach, bo o zagrożeniach z nimi związanych pisaliśmy w numerze 63 przed dwoma laty. W tym wydaniu zwracamy natomiast uwagę na zasady ochrony przed porażeniami i łukami elektrycznymi w ogóle podczas prac elektrycznych. Piszemy m.in. kiedy należy pracować z asekuracją - a przepisy dotyczące tego zagadnienia nie są tak jasne, jak kiedyś. Sporo miejsca poświęcamy też pracom na wysokości. Czyli jeden metr nad powierzchnią podłoża (tak mówią przepisy). Upadki z drabiny lub rusztowania to niestety wypadki zdarzające się bardzo często. Tematy poruszone w tym numerze specjalnym "Pomiarów..." nie obejmują całej tematyki zachowania bezpieczeństwa podczas prac elektrycznych. Zachęcam więc do sięgnięcia do poprzednich numerów naszego czasopisma, w których omawialiśmy inne aspekty tego tematu.

412
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 29 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." opisujemy sposób wyliczania odstępu separacyjnego według aktualnej normy PN-EN 62305-3:2011 - Ochrona odgromowa - Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia. Piszemy też, jak był ustalany rozmiar odstępu zgodnie z PN-E-05003-01:1986 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Wymagania ogólne. Ta ostatnia informacja jest szczególnie ważna dla pomiarowców sprawdzających instalacje odgromowe w starszych budynkach. Obowiązuje tam bowiem zasada ochrony zastanej, czyli oceny zgodności instalacji - w tym przypadku - odgromowej z przepisami obowiązującymi, gdy była ona wykonywana.

413
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 30 numer specjalny

Praca zbiorowa

Ten numer specjalny "Pomiarów..." poświęcamy badaniom instalacji elektrycznej w mieszkaniach. Korzystamy z normy PN-HD 60364-6 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Sprawdzanie. Przypominam, że występuje ona w dwóch postaciach. W spisie norm dołączonym do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nadal jako obowiązkowa podawana jest PN-HD 60364-6:2008. Natomiast nowa, ostrzejsza PN-HD 60364-6:2016-07 jest uważana za aktualną przez Polski Komitet Normalizacyjny. W drugim tekście tego numeru przedstawiamy podstawowe zasady wykonywania instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych. To olbrzymia część budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Niestety deweloperzy skąpią (osprzęt deweloperski = najtańszy), a budujący samodzielnie wiedzę mają z internetu. Porządnie sprawdzając instalacje w takich obiektach, trzeba brać poprawkę na te okoliczności.

414
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 31 numer specjalny

Praca zbiorowa

Spotykamy stałe instalacje agregatów prądotwórczych i instalacje ruchome. Ręcznie sterowane i automatyczne. Podziałów, i wynikających z nich konkretnych rozwiązań technicznych, jest więcej. W tym numerze specjalnym "Pomiarów Elektrycznych w Praktyce" przedstawiamy najważniejsze informacje o zespołach prądotwórczych. Charakteryzujących je parametrach, zasadach doboru do potrzeb, zasadach eksploatacji.

415
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 31 numer specjalny

Praca zbiorowa

Spotykamy stałe instalacje agregatów prądotwórczych i instalacje ruchome. Ręcznie sterowane i automatyczne. Podziałów, i wynikających z nich konkretnych rozwiązań technicznych, jest więcej. W tym numerze specjalnym "Pomiarów Elektrycznych w Praktyce" przedstawiamy najważniejsze informacje o zespołach prądotwórczych. Charakteryzujących je parametrach, zasadach doboru do potrzeb, zasadach eksploatacji.

416
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 32 numer specjalny

Praca zbiorowa

Podstawową normą dotyczącą ochrony ludzi i zwierząt przed porażeniem prądem elektrycznym jest PN-EN 61140:2016-07 - Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym - Wspólne aspekty instalacji i urządzeń. Odnosi się ona do urządzeń i instalacji elektrycznych niezależnie od wartości napięcia lub prądu (do częstotliwości 1000 Hz). Tę właśnie normę omawiamy w tym numerze specjalnym "Pomiarów...". Jest to dokument ogólny, do którego odwołują się inne normy. W tym podająca szczegółowe wymagania wobec urządzeń nn, PN-HD 60364-4-41:2017-09 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 4.41. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa - Ochrona przed porażeniem elektrycznym. Przedstawiamy normę ogólną, ponieważ jej zapisy, m.in. podające zasady ochrony przeciwporażeniowej i definicje, są podstawą do zrozumienia wymagań innych norm.