Details zum E-Book

Minima moralia. Elementy etyki odstępu

Minima moralia. Elementy etyki odstępu

Andrei Pleşu

E-book

Minimia moralia Andreia Pleşu to traktat etyczny w najlepszym znaczeniu tego słowa. Pisany z żarliwością, utrzymany w stylu eseistycznym, daleki od suchej, spekulatywnej etyki uniwersyteckiej, korzystający zarówno z filozoficznej tradycji zachodniej – od Platona po Heideggera i Noikę – jak i z sapiencjalnego pisarstwa wschodnich ojców Kościoła, zarówno z filozofii, jak i z wielkich dzieł literatury, jest, zgodnie ze słowami autora, „poradnikiem dla syna marnotrawnego, nieaktualnym dla niepoprawnego grzesznika, a bez użytku dla porządnego syna, który pozostał w domu”. Tytułowe pojęcie odstępu, bliskie ponowoczesnej różnicy, oznacza tu obszar pośredni, rozciągający się pomiędzy absolutem a przygodnością, instynktem a świętością, immanencją a transcendencją, absolutyzmem a relatywizmem, bezpośredniością pulsującej tkanki życia a sztywnością czystych, „odcieleśnionych” pojęć. Obszar ten, jak dowodzi autor, to właściwa dziedzina człowieka, jedyna, w której może on zamieszkać, i jednocześnie jedyna, w której możliwa jest etyczność. Stąd tytułowa propozycja minimalizmu etycznego, pojętego nie jako uchylanie się od moralnych decyzji, ale jako życie codzienną, drobną moralnością, którą jednak można uczynić sprawą wielką.

Książka zrobiła międzynarodową karierę, przełożono ją na język niemiecki, francuski, szwedzki, węgierski i słowacki.

Cytaty:

„Etyka zaczyna się tam, gdzie zdrowy rozsądek wkracza w kryzys i stwierdza, że wszystkie zasady, które mechanicznie recytował w imię swej złudnej moralnej kompetencji, przestały już obowiązywać”.

„Etyka więc to heroiczna próba odtworzenia absolutu z fragmentów jego milczenia, znalezienia prawa, w imię którego można z godnością przeżywać ukrycie prawdziwego prawa. Etyka jest dyscypliną zrodzoną z oddalenia od absolutu, jest sposobem administrowania tym oddaleniem”.

„Etyka to poradnik dla syna marnotrawnego, nieaktualny dla niepoprawnego grzesznika, a bez użytku dla porządnego syna, który pozostał w domu”.

„Etyka żywej prawdy (prawdy wyboru, nie zaś prawdy rozumowania) to etyka, w której przenikają się cnoty intelektualne i cnoty moralne tak, aby ani ścisłość pojęć nie rozmywała się w obliczu z trudem dającego się klasyfikować życiowego konkretu, ani też proliferacja konkretu, afektów, tego, co bezpośrednie, nie zaćmiewała „poprawnego myślenia”. Zmierzamy w ten sposób ku etyce ciepłego światła, różnej od lodowej, błyszczącej zimnym światłem etyki filozofów uniwersyteckich”.

Kilka zastrzeżeń i wyjaśnień
I. Kompetencja moralna
Dodatek. Kompetencja moralna, wybaczenie i moralny „postęp”
II. Prawo moralne
Dodatek. Prawa jako fakty
III. Porządek, wolność, czas
Dodatek. Falstaff i czas podksiężycowy
Dopisek
IV. Dynamika norm neutralnych
V. Inteligencja i talent moralny
Ekskurs 1. Talent i mądrość
Ekskurs 2. Sens kultury w świecie współczesnym
VI. Osąd moralny i problem przeznaczenia
VII. Etyka Robinsona 1
VIII. Dar łez (etyka Robinsona 2)
IX. Minimalizm etyczny
Jakub Kornhauser, Posłowie
Indeks osobowy

  • Titel: Minima moralia. Elementy etyki odstępu
  • Autor: Andrei Pleşu
  • ISBN: 978-83-242-6413-1, 9788324264131
  • Veröffentlichungsdatum: 2020-01-29
  • Format: E-book
  • Artikelkennung: e_1fdp
  • Verleger: Wydawnictwo UNIVERSITAS