Деталі електронної книги

Austria w polskim dyskursie publicznym po 1945 roku / Österreich im polnischen öffentlichen Diskurs nach 1945

Austria w polskim dyskursie publicznym po 1945 roku / Österreich im polnischen öffentlichen Diskurs nach 1945

Agnieszka Kisztelińska-Węgrzyńska

Eлектронна книга

„Austria jako temat obecny w polskim dyskursie publicznym posiada dwa zasadnicze wątki przewodnie: przeszłość i kulturę. Do wspólnych doświadczeń, relacji, mitów, dokonań, stosunków gospodarczych dziedziczonych i panujących odwołują się zarówno autorzy analizowanych tekstów, jak i współcześni badacze. Kultura zaś systemowo wzmacniana przez Wiedeń od wieków znajdowała w naszym kraju grono aktywnych odbiorców. Współcześnie kultura ukazuje się jako swoista marka młodej, aktywnej republiki, z jednej strony nawiązującej do tego, co we wspólnocie niemieckojęzycznej ważne i godne naśladowania, z drugiej zaś wyznaczająca własne drogi, wartości i cele.”
Ze wstępu…


Austria w polskim dyskursie publicznym po 1945 roku  to publikacja wymykająca się uproszczonej, jednoznacznej klasyfikacji jako zbiorowego wydawnictwa naukowego poświęconego powojennym relacjom polsko-austriackim i ich badawczej recepcji. Obecność tekstów źródłowych reprezentujących różne obszary ekspresji językowej (od danych statystycznych, poprzez zapis relacji ustnych, publicystykę, a wreszcie po literaturę piękną) każe dopatrywać się w niej respektującego szeroki kontekst interdyscyplinarny dokumentu historycznego. Zaś kompetentny, prowadzony z różnych punktów widzenia (bo przyjmujący perspektywę polską i austriacką) komentarz międzynarodowego kolegium autorskiego stanowi, bez wątpienia, inspirujący przyczynek do analizy zagadnienia, które w polskim piśmiennictwie naukowym nie znalazło jeszcze precedensu, sytuując publikację w kręgu tekstów aspirujących do miana komponentu całościowego namysłu na temat europejskiej historii najnowszej. Nowoczesna metodologia traktująca dyskurs jako podstawowe narzędzie i materiał badawczy pozwala wnikliwiej przyjrzeć się powojennym obrazom austriackim, a wzmiankowane już włączenie do antologii autentycznych materiałów archiwalnych, każe potraktować Austrię w polskim dyskursie publicznym po 1945 roku jako wartościową lekturę  dla "austriofilów", historyków, kulturoznawców, socjologów, prasoznawców, językoznawców oraz (a może przede wszystkim)... czytelników pragnących świadomie współuczestniczyć w procesie tworzenia narracji historycznych.


Agnieszka Kisztelińska–Węgrzyńska – historyk, adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się historią dyplomacji i relacjami polsko-austriackimi. Autorka monografii- RFN w poglądach i dyplomacji Johna Fostera Dullesa w latach 1953-1959, współredaktorka prac zbiorowych na tematy austriackie min.  Austria i relacje polsko-austriackie w XX i XXI wieku. Publikowała teksty w Przeglądzie Zachodnim i Roczniku Polsko-Niemieckim. Od kilku lat współpracuje z Austriackim Forum Kultury nad projektami związanymi z dziejami współczesnej Austrii.

Podziękowania
Agnieszka Kisztelińska-Węgrzyńska
 Słowo wstępne -Vorwort
Georg Ortner, Artur Lorkowski
 Einführung - Wprowadzenie

Maximilian Graf, Peter Ruggenthaler
 Polnisch-österreichische Beziehungen im Kalten Krieg
Jan Barcz
 „Die sowjetische Hypothek”. Die Gestaltung der Sicherheitspolitik Österreichs Anfang der 90er Jahre im Lichte der   politischen Wende in Mittel- und Osteuropa
Ewa Godlewska
 Das Bild Österreichs in Polen nach 1945
Jakub Parnes
 “Von Hitlers Fliegenbart bis Conchitas Vollbart“. Österreich in der Publizistik der Wochenzeitschrift „Polityka“ in den Jahren 1999–2014
Elżbieta Hurnikowa
 Recepcja literatury austriackiej w okresie PRL
Agnieszka Kisztelińska-Węgrzyńska
 Bruno Kreisky w polskim dyskursie publicznym w latach 1956–1983
Ewa Nowak
 Stosunek Polaków do Austrii i Austriaków
Noty o autorach
Zu den Autoren

  • Назва: Austria w polskim dyskursie publicznym po 1945 roku / Österreich im polnischen öffentlichen Diskurs nach 1945
  • Автор: Agnieszka Kisztelińska-Węgrzyńska
  • ISBN: 978-83-242-2183-7, 9788324221837
  • Дата видання: 2020-11-05
  • Формат: Eлектронна книга
  • Ідентифікатор видання: e_1ugm
  • Видавець: Wydawnictwo UNIVERSITAS