Szczegóły ebooka

Materiał dowodowy. Szkice drugie

Materiał dowodowy. Szkice drugie

Roman Zimand

Ebook

Seria JERZY GIEDROYC I… to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Publikacje mają udostępniać i przybliżać historię oraz dorobek Instytutu Literackiego w Paryżu. Proponujemy Czytelnikom indywidualne i zbiorowe monografie naukowe; naukowe edycje archiwaliów i korespondencji z zasobów Archiwum Instytutu Literackiego oraz problemowe antologie tekstów z „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”. A także reedycje wybranych książek opublikowanych w ramach Biblioteki „Kultury”.

***

Reedycja tomu zawierającego szkice Romana Zimanda wydane w wyborze i z przedmową Doroty Siwickiej nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu w 1992 roku. Czytelnik znajdzie tu autobiograficzny zapis prywatnej historii myślenia Zimanda i zarazem dokument do dziejów kształtowania się świadomości inteligencji polskiej w PRL, intelektualnego formowania się antytotalitarnej opozycji. W posłowiu Jan Olaszek przedstawia zarys historii współpracy Zimanda z Instytutem Literackim w Paryżu, okoliczności powstania tego zbioru, a także naświetla problem stosunku Zimanda do jego komunistycznej przeszłości.

*

Nie sposób biografii intelektualisty powojennego półwiecza wepchnąć do słoika z jedną etykietą (co w odniesieniu do Zimanda nie jest rzadką praktyką, ale tu uniknięto klasyfikowania z użyciem terminów „rewizjonista”, „wściekły” czy „pryszczaty”). Oryginalność losów polskich intelektualistów, ich specyfika polegająca na przeżyciu kilku ostrych ideologicznych zakrętów, jest przedmiotem refleksji socjologicznej. Roman Zimand może być przedstawiany jako egzemplifikacja tego fenomenu, a autor posłowia potrafił to pokazać. Wznowienie książki też pełni taką funkcję.

dr hab. Magdalena Mikołajczyk, UWr

Tom szkiców Romana Zimanda należy do jednego z najciekawszych nurtów polskiej humanistyki, w której naukowym metodom badawczym towarzyszy precyzyjna argumentacja, dbałość o logikę przekazu i uroda języka. Autor posłowia zasadnie wskazuje na wyjątkowe miejsce Zimanda pośród publicystów ruchu opozycyjnego w PRL w latach 70. i 80. XX wieku. Podkreśla jego postawę krytyczną wobec własnego środowiska, nonkonformistyczną także wobec ruchu, którego cele podzielał.

dr hab. Jan Skórzyński, prof. CC

Dorota Siwicka, Przedmowa          7

 

Roman Zimand, Materiał dowodowy. Szkice drugie 11

O narodach             13

Trzy dylematy zasady narodowej         15

Piołun i popiół. Czy Polacy i Żydzi wzajem się nienawidzą?        27

Uwagi o teorii narodu            73

Podróż i o podróży 123

„Zaproszenie” – pożegnanie    125

Wykaz publikacji niecytowanych         179

Gatunek: podróż       187

Materiał dowodowy             221

Materiał dowodowy  223

Noty             297

 

Jan Olaszek, Posłowie      313

Nota edytorska   343

Podziękowania   345

Wykaz skrótów   347

Indeks osób         349

  • Tytuł: Materiał dowodowy. Szkice drugie
  • Autor: Roman Zimand
  • ISBN: 978-83-8331-001-5, 9788383310015
  • Data wydania: 2022-12-29
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_30xx
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego