E-book details

Umykanie. Pomyślenia z etnografii życia

Umykanie. Pomyślenia z etnografii życia

Wojciech Józef Burszta, Marcin Kafar

Ebook

Innowacyjność [Umykania. Pomyśleń z etnografii życia] sprowadza się do dwóch wymiarów. Po pierwsze mamy tu do czynienia z oryginalnym projektem etnografii życia. Po drugie książka w swej zasadniczej części stanowi autobiografię naukową. Poprzez podobne ujęcie jest to praca bez precedensu w polskich naukach humanistycznych, a zarazem wzorcowa. [...]

W części głównej tekstu do głosu dochodzi splot pomiędzy rozmaitymi problemami współczesnej humanistyki a wątkami osobistymi. Obu tych wątków - naukowego i autobiograficznego - nie można w tej książce rozdzielić. Oba tworzą bowiem integralną całość pracy. [...] Chodzi więc o taki projekt etnograficzny, który buduje napięcie pomiędzy życiem indywidualnym a przestrzenią wspólną, dotyczącą rozmaitych wartości i norm. Można też powiedzieć, że publikacja jest znakomitym przykładem refleksji hermeneutycznej, polegającej na tym, że rozumienie świata, życia i kultury jest jednocześnie samorozumieniem, gdzie rozumienie tego, co ogólne, nie może abstrahować od tego, co indywidualne - i na odwrót.


Prof. dr hab. Michał Januszkiewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

W tym przypadku mamy do czynienia z dziełem szczególnym: to z jednej strony tekst wspomnieniowy, rekapitulacja życia prywatnego i naukowego, swego rodzaju testament Wojciecha J. Burszty, z drugiej - wieloraki komentarz Marcina Kafara, jego ucznia, przyjaciela, a finalnie - redaktora. Czytelnik otrzymuje dzieło hybrydowe, otwarte (w Eco-logicznym rozumieniu), mieszczące się także idealnie w definicji "gatunku zmąconego". To tekst z oczywistych względów otwarty (tym razem we wszystkich możliwych znaczeniach słowa) i strukturalnie niedokończony, przedwczesna śmierć naznacza ten tekst od początku do końca.
Czy życie i śmierć Wojciecha Burszty były oryginalne? A czy opowieść o tym jest innowacyjna? Zamiast tego odpowiem inaczej: nie mam wątpliwości, że ta książka jest ważna i potrzebna. Potrzebna nie tylko najbliższej rodzinie i przyjaciołom Wojtka, lecz także całej rzeszy uczniów i czytelników [...] prof. dr. hab. Wojciecha J. Burszty. A także - jestem tego pewien - szerszej publiczności czytającej, tej zwłaszcza, która wciąż dostrzega wartość w humanistyce naznaczonej prywatną, niepodrabialną sygnaturą. Czyli tym wszystkim, którzy wierzą, że humanistyki nie uprawiają odczłowieczone jednostki (pozbawione uczuć, fascynacji, entuzjazmu, idiosynkrazji i - czemu nie - szaleństw), ale żywi ludzie, których coś realnie obchodzi, fascynuje, którzy dziwią się światu, zanim podejmą się trudnej i niewdzięcznej czasem pracy analitycznej i interpretacyjnej.


Prof. dr hab. Dariusz Czaja, Uniwersytet Jagielloński

Umykanie przed Umykaniem… O projekcie „etnografii życia” Wojciecha J. Burszty (Marcin Kafar) 11

 

CZĘŚĆ PIERWSZA (Wojciech Józef Burszta) 41

Umykanie. Pomyślenia z etnografii życia 43

1. Kataster 43

2. Point de capiton 54

3. Ojciec, biurko, antropologia 81

4. Umieranie Mistrzów 94

5. Szuflowanie chmur 118

 

CZĘŚĆ DRUGA (Wojciech J. Burszta, Marcin Kafar) 165

W dialogu przed Umykaniem… Poszukiwania formatywne 167

 

DOPEŁNIENIA 219

Jędrzej Burszta, Umykanie przed pożegnaniem 221

Michał Burszta, Pożegnanie 229

Matylda Burszta, Where are YOU? 233

 

Bibliografia 235

Nota edytorska 245

Podziękowania 247

  • Title: Umykanie. Pomyślenia z etnografii życia
  • Author: Wojciech Józef Burszta, Marcin Kafar
  • ISBN: 978-83-8331-272-9, 9788383312729
  • Date of issue: 2023-10-03
  • Format: Ebook
  • Item ID: e_3oep
  • Publisher: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego