Netzwerkaufbau

49
E-book

Preparing for the Certified OpenStack Administrator Exam. A complete guide for developers taking tests conducted by the OpenStack Foundation

Matt Dorn

This book provides you with a specific strategy to pass the OpenStack Foundation’s first professional certification: the Certified OpenStack Administrator. In a recent survey, 78% of respondents said the OpenStack skills shortage had deterred them from adopting OpenStack. Consider this an opportunity to increase employer and customer confidence by proving you have the skills required to administrate real-world OpenStack clouds.You will begin your journey by getting well-versed with the OpenStack environment, understanding the benefits of taking the exam, and installing an included OpenStack All-in-One Virtual Appliance to work through objectives covered throughout the book. After exploring the basics of the individual services, you will be introduced to strategies to accomplish the exam objectives relevant to Keystone, Glance, Nova, Neutron, Cinder, Swift, Heat, and troubleshooting.Finally, you’ll benefit from the special tips section and a practice exam to put your knowledge to the test. By the end of the journey, you will be ready to become a Certified OpenStack Administrator!

50
E-book

Projekty i rozwiązania sieciowe w praktyce

Paweł Zaręba

Praktycznie rzecz ujmując… o sieciach Paweł Zaręba, autor Praktycznych projektów sieciowych, od wielu lat związany z branżą IT i ICT, za namową swoich wiernych czytelników napisał drugą książkę. Tę wcześniejszą można traktować jako kompendium wiedzy na temat sieci komputerowych - Projekty i rozwiązania sieciowe w praktyce są niejako kontynuacją tamtej publikacji. Podczas lektury tej książki, wymagającej znajomości zagadnień sieciowych, przyswoisz podstawowe pojęcia z zakresu sieci (takie jak router, przełącznik), odkryjesz niespodzianki w sieci LAN i zasady funkcjonowania internetu, zrozumiesz, czym jest i do czego służy DNS, zapoznasz się z chmurą i jej działaniem, spojrzysz na sieci od kuchni, czyli od serwerowni. Dzięki przemyślanym przykładom dowiesz się między innymi, jak używać narzędzia Postman, samodzielnie wykonasz projekt sieci związany z automatyzacją i przeprowadzisz własne eksperymenty w języku skryptowym Python. Ten przewodnik, skierowany do poszukujących praktycznych aspektów sieci i do zaawansowanych sieciowców, ma jeden cel: jak najprzystępniej przedstawić skomplikowane zagadnienia sieciowe, a jednocześnie ugruntować podstawowe informacje. Komponenty sieciowe i architektura modelu TCP/IP Projektowanie adresacji IP Narzędzia do diagnostyki sieci Metody dostępu do internetu Niezależne wirtualne instancje routingu VRF Konfiguracja sieci za pomocą routera Mikrotik Tajniki Cisco Modeling Lab Przenoszenie tablic routingu OSPF za pomocą BGP Utworzenie sieci wirtualnej w GNS3 Mapowanie maszyn wirtualnych NAT i CGNAT Działanie sieci od strony ISP (MPLS L3VPN i MPBGP) Korzystanie z REST API Wirtualizacja sieci w chmurze Azure Cisco DNA Center Spójrz na sieci od strony praktycznej!

51
E-book

Routing i switching. Praktyczny przewodnik

Bruce Hartpence

Gwarancja niezawodności Twojej sieci! Bez zaawansowanych mechanizmów trasowania i przełączania sieć - taka, jaką znamy - nie miałaby szans zaistnieć. To właśnie te mechanizmy gwarantują, że nasze dane docierają w odpowiednie miejsce. Niezwykle istotne jest więc ich zrozumienie i wykorzystanie w praktyce. Dzięki temu Twoja sieć będzie bardziej niezawodna, a użytkownicy bardziej zadowoleni. W trakcie lektury tej wspaniałej książki zdobędziesz bezcenne informacje na temat strategii trasowania i przełączania, protokołu drzewa rozpinającego oraz sieci VLAN. Poznasz dogłębnie protokół RIP w wersji 1 i 2 oraz protokół OSPF. Autor na każdym kroku stara się uwypuklić zagadnienia związane z bezpieczeństwem tych rozwiązań, a przygotowane ćwiczenia laboratoryjne pozwolą Ci jeszcze lepiej zrozumieć poruszane problemy. Jeżeli Twoje codzienne zadania związane są z sieciami komputerowymi, ten przewodnik jest Twoją obowiązkową lekturą na najbliższe dni! Dzięki tej książce: poznasz strategie trasowania i przełączania zobaczysz różnice pomiędzy wersją 1 i 2 protokołu RIP sprawdzisz atuty protokołu OSPF poprawisz bezpieczeństwo w Twojej sieci Opanuj zagadnienia sieciowe dzięki uniwersalnym zasadom!

52
E-book

Rozwiązania zadań z sieci komputerowych

Jerzy Kluczewski

ROZWIĄZANIA ZADAŃ Z SIECI KOMPUTEROWYCH jest uzupełnieniem książki pt. ZBIÓR ZADAŃ Z SIECI KOMPUTEROWYCH. Stanowi ona kompletny zestaw rozwiązań zagadnień problemowych przedstawionych w powiązanej pozycji. Wśród rozwiązań możemy znaleźć, wypełnione karty pracy ucznia/studenta wraz z przykładowymi wnioskami. Książka przeznaczona jest dla nauczycieli szkół średnich na kierunku: TECHNIK INFORMATYK oraz wykładowców uczelni kierunków IT o specjalizacji SIECI KOMPUTEROWE. Wszystkie proponowane rozwiązania w postaci gotowych kart pracy oraz rozwiązanych problemów symulacyjnych w programie Packet Tracer stanowią dodatek, dla każdego posiadacza książki, które można pobrać wprost z serwera naszego wydawnictwa. ROZWIĄZANIA ZADAŃ Z SIECI KOMPUTEROWYCH, zgodnie z zawartością bliźniaczej pozycji, która mieści zbiór scenariuszy zadań do wykonania, zawiera następujące zagadnienia: - tworzenie różnych rodzajów topologii sieci, - konfigurowanie i badanie adresacji IPV4 i IPV6, - bezklasowa metoda przydzielania adresów statycznych adresacji IPV4, - tworzenie prostej sieci bezprzewodowej oraz przewodowej, - badanie procesu enkapsulacji i dekapsulacji, - badanie protokołów ARP, ICMP, CDP, DNS, - badania struktur ramek Ethernet 802.3, Ethernet II, 802.1Q, - konfigurowanie tras statycznych IPV4 i IPV6, - konfigurowanie i badanie statycznych tras zapasowych, - konfigurowanie wymiany tras między obszarami routingu EIGRP, OSPF, RIP, - konfigurowanie DHCP na routerze bezprzewodowym, kilku serwerów DHCP, - przyporządkowanie adresów IP na podstawie adresów MAC, - konfigurowanie dwóch routerów DHCP dla dwóch sieci, - konfigurowanie protokołu DHCP SNOOPING, - konfigurowanie i badanie protokołów RADIUS, NTP, NETFLOW, VTP, - tworzenie wielopoziomowej topologii fizycznej, elementy sieci strukturalnej, - tworzenie VLANów oraz ich konfigurowania, - badanie statycznej i dynamicznej translacji adresów IP, - filtrowanie ruchu FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IP, DNS, za pomocą ACL, - konfigurowanie wirtualnej sieci prywatnej VPN. Autorem książki jest Jerzy Kluczewski, długoletni instruktor Akademii CISCO CCNA. W swoim dorobku autorskim posiada już kilka publikacji książkowych na temat symulatora Packet Tracer. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy w przemyśle, obecnie jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.  

53
E-book

Security CCNA 210-260. Zostań administratorem sieci komputerowych Cisco

Adam Józefiok

Nie pozwól, by sieć wymknęła Ci się z rąk! Uwierzytelnianie i hasła, czyli jak wstępnie zabezpieczyć sieć i urządzenia Systemy IPS i szyfrowanie danych, czyli jak wytoczyć cięższe działa Zapory ogniowe i listy ACL, czyli jak bezwzględnie walczyć z intruzami Bezpieczeństwo sieci komputerowych to temat, którego nie da się zgłębić do końca. Systemy informatyczne bezustannie ewoluują, a utalentowany haker złamie najbardziej wyrafinowane zabezpieczenia. Jednak nie ma co załamywać rąk. Ta książka powstała po to, by pomóc Ci zabezpieczyć Twoją sieć tak dokładnie, jak to możliwe. Na tym etapie powinieneś wiedzieć, jak działają podstawowe technologie wykorzystywane w sieciach. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, warto zapoznać się najpierw z pozycją CCNA 200-120. Zostań administratorem sieci komputerowych Cisco. W opisanej tu historii odegrasz kolejno rolę obserwatora, włamywacza i administratora bezpieczeństwa. Poznasz teorię, potem zastosujesz ją, by włamać się do sieci, a na końcu zabezpieczysz tę sieć. Dowiesz się stąd, jak ochronić całą sieć wraz z urządzeniami peryferyjnymi. Zobaczysz, jak wykorzystać różne protokoły uwierzytelniania, listy kontroli dostępu, firewalle systemowe i zewnętrzne oraz systemy IPS. Odkryjesz, na czym polega dobre szyfrowanie i jak zabezpieczyć komunikację przez skonfigurowanie sieci VPN. Zapoznasz się także bliżej z kwestią rejestrowania i raportowania niepożądanych zdarzeń. Wiedza zawarta w tej książce pozwoli Ci zdać egzamin na certyfikat Cisco CCNA Security, ale przede wszystkim zabezpieczyć Twoją sieć na mistrzowskim poziomie! Podstawy bezpieczeństwa sieci Lokalne zabezpieczanie urządzeń Działanie i wykorzystanie RADIUS i TACACS+ Sposoby zabezpieczania warstwy 2 modelu ISO OSI Listy ACL IPv4 ACL w sieci IPv6 Zapora i jej zastosowanie w oparciu o IOS Zapora ogniowa oparta na urządzeniu Cisco ASA Systemy IPS (Intrusion Prevention System) Konfiguracja szyfrowania i sieci VPN Logowanie zdarzeń, raportowanie i zarządzanie bezpieczeństwem sieci za pomocą 802.1x Administrowanie przez zabezpieczanie!    

54
E-book

Sieci komputerowe. Kurs

Witold Wrotek

Poznaj tajniki budowy sieci komputerowych Jak skonfigurować protokół sieciowy? Jak zarządzać użytkownikami i grupami? Jak wykorzystać zaporę sieciową? Sieć komputerowa to medium, które pozwala na połączenie komputerów lub urządzeń zewnętrznych tak, aby mogły się wzajemnie komunikować i korzystać ze swoich zasobów. Istnieje wiele sposobów wzajemnego rozmieszczania urządzeń sieciowych. Różnią się one kosztami budowy, możliwością rozbudowy i niezawodnością. Prawidłowe zaprojektowanie, wykonanie i skonfigurowanie sieci wpływa na oszczędność, usprawnienie pracy i podniesienie wydajności. O tym, jak wybrać i wykonać optymalny rodzaj sieci, dowiesz się z tego podręcznika. Książka "Sieci komputerowe. Kurs" przeznaczona jest dla wszystkich, którzy mają więcej niż jeden komputer lub prowadzą firmę z kilkoma stanowiskami komputerowymi. Nie musisz dysponować zaawansowaną wiedzą informatyczną ani umiejętnościami, aby stworzyć własną sieć, korzystając z tego podręcznika. Wystarczy, że potrafisz obsługiwać urządzenia biurowe i znasz pracę w środowisku Windows. W tej książce znajdziesz bogato ilustrowane informacje dotyczące projektowania, montażu i konfigurowania sieci. Dowiesz się, co to jest medium transmisyjne, magistrala, pierścień i gwiazda. Na koniec poczujesz satysfakcję ze zbudowania własnej, sprawnie działającej sieci. Projektowanie sieci komputerowej Wykonanie okablowania Instalacja i sprawdzanie karty sieciowej Połączenie urządzeń sieciowych Uruchamianie i zabezpieczanie routera Wykrywanie i usuwanie uszkodzeń sieci Udostępnianie plików i folderów Konfigurowanie zabezpieczeń systemowych Blokowanie wyświetlania reklam Teraz także i Ty możesz zbudować niezawodną sieć komputerową!

55
E-book

Sieci komputerowe. Kurs. Wydanie II

Witold Wrotek

Zbuduj swoją własną sieć — to naprawdę proste! Jak utworzyć i skonfigurować własną sieć komputerową? Jak udostępniać zasoby i kontrolować dostęp do sieci? Jak zabezpieczyć sieć przed zagrożeniami i blokować niewłaściwe treści? W sieci jest wszystko, a sieć jest wszędzie, dlatego trudno obecnie wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez dostępu do sieci. O ile podpięcie do internetu pojedynczego urządzenia nie stanowi już problemu, o tyle w przypadku konieczności połączenia kilku urządzeń często stajemy przed sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. A któż nie ma w tej chwili komputera, tabletu, smartfona, odbiornika Smart TV i... rodziny lub współpracowników, z których każdy używa jednego lub nawet kilku takich sprzętów naraz i nie chce podjąć się zadania utworzenia i skonfigurowania sieci? Jeśli należysz do tego grona, sięgnij po książkę Sieci komputerowe. Kurs. Wydanie II. Krok po kroku dowiesz się z niej, jak zaprojektować i zbudować własną sieć w domu lub biurze, podłączyć i skonfigurować odpowiednie urządzenia oraz oprogramowanie, reagować na błędy i uszkodzenia oraz zabezpieczyć swoją sieć przed włamaniami , a podłączone do niej komputery przed działaniem wirusów. Poznasz też sposoby udostępniania drukarek i danych, metody kontroli dostępu do zasobów i zarządzania użytkownikami oraz ich grupami, a także narzędzia umożliwiające blokowanie niechcianych treści i reklam. Co najważniejsze, przyswojenie całej tej wiedzy nie będzie wymagało doktoratu z nauk ścisłych, ponieważ książka napisana jest przystępnym i zrozumiałym językiem, który przemówi nawet do osób pozbawionych szczególnych zdolności technicznych. Do dzieła! Projektowanie sieci komputerowej Wykonanie okablowania sieciowego Wybór, instalacja i sprawdzanie karty sieciowej Łączenie urządzeń sieciowych Uruchamianie, konfigurowanie i zabezpieczanie routera Konfiguracja protokołu sieciowego Wykrywanie i usuwanie uszkodzeń sieci Zarządzanie użytkownikami i grupami Udostępnianie plików, folderów i urządzeń Zabezpieczenia systemowe i ochrona przeciwwirusowa Blokowanie wyświetlania reklam i niewłaściwych treści Nie takie straszne sieci, jak je malują!

56
E-book

Sieci komputerowe. Najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Russ White, Ethan Banks

Zrozumienie budowy i działania sieci komputerowych nie jest łatwe. Trzeba przyswoić wiele pojęć, zrozumieć bardzo zawiłe mechanizmy, a także przygotować się na gwałtowny rozwój technologii sieciowych. Mimo dostępności licznych podręczników i wypracowania różnych podejść do nauczania podstaw sieci komputerowych wciąż wielu inżynierów nie rozumie tych zagadnień. Te braki w wiedzy i w umiejętnościach należy traktować jako istotny problem: w przyszłości będą się pojawiać coraz to nowsze rozwiązania sieciowe, a ich znaczenie dla niemal każdego przedsiębiorstwa będzie rosło. W książce zastosowano podejście problemowe, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć budowę oraz działanie współczesnych sieci komputerowych i protokołów, jak również wyzwania, z jakimi mierzą się dzisiejsze systemy. W praktyczny sposób opisano zagadnienia transportu danych i sterowania pracą sieci, przeanalizowano też kilka typowych projektów i architektur sieci, w tym sieci szkieletowe centrów danych i nowoczesne sieci rozległe definiowane programowo (SD-WAN). Szczegółowo zaprezentowano takie technologie jak sieci definiowane programowo (SDN). Każdemu zagadnieniu towarzyszy omówienie typowych problemów i ich rozwiązań, a także sposobów ich implementacji w protokołach oraz metod wdrożenia. W tej książce między innymi: protokoły transportu w warstwach sieci i komunikacja międzywarstwowa pakiety, usługi, topologia sieci zabezpieczanie sieci, redundancja i odporność wzorce projektowe w sieciach automatyzacja zarządzania siecią internet rzeczy oraz inne nowości w sieciach Czy rozumiesz już działanie swojej sieci?

57
E-book

Sieci komputerowe. Ujęcie całościowe. Wydanie VII

James Kurose, Keith Ross

Zagadnienia związane z sieciami komputerowymi są wyjątkowo złożone. Opanowanie tej tematyki wymaga przyswojenia sobie wielu pojęć oraz zrozumienia licznych protokołów i technologii, które dodatkowo są ze sobą powiązane w zawiły sposób. Konieczne jest również uwzględnienie gwałtownego rozwoju technologii sieciowych i rosnącej złożoności nowych aplikacji. Aby poradzić sobie z tymi zagadnieniami, konieczne jest całościowe ujęcie tematyki sieci komputerowych. Ta książka jest siódmym, zaktualizowanym i ulepszonym wydaniem znakomitego podręcznika. Zrozumienie zagadnień ułatwia oparcie się autorów na metodzie omawiania zagadnień „od góry do dołu”, od ogółu do szczegółu, a więc prezentowania jako pierwszej warstwy aplikacji, a następnie kolejnych, niższych warstw — aż do warstwy fizycznej. W książce szczególnie dużo miejsca poświęcono wiedzy o działaniu internetu, jego architekturze i protokołach. Zaprezentowano tu także fundamentalne zasady budowy i działania sieci oraz informacje o podstawowych problemach sieciowych i metodach ich rozwiązywania. W efekcie ten podręcznik pozwala na zdobycie gruntownej wiedzy, umożliwiającej zrozumienie niemal każdej technologii sieciowej. W tej książce między innymi: warstwowość architektury sieciowej warstwa aplikacji, w tym strumieniowanie i sieci CDN działanie routerów i sterowanie logiką warstwy sieciowej bezpieczeństwo sieci administrowanie siecią Aplikacje sieciowe, protokoły, internet — wszystko, co musisz wiedzieć.

58
E-book

Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych

Marek Serafin

Poznaj i wykorzystaj w praktyce metody korzystania z sieci VPN Na czym opiera się standard SSL?  Jak zestawiać tunele VPN w systemach Windows i Linux? Jak połączyć oddziały firm za pomocą tunelu IPSec? Serwery plików i baz danych spotykamy niemal w każdej firmie. Architektura klient-serwer umożliwia dostęp do aplikacji nie tylko wewnątrz firmy, ale także z dowolnego innego miejsca. Rozwój sieci pozwolił wielu organizacjom na sprawną komunikację i otworzył perspektywy dla tych pracowników, którzy z różnych względów wykonują swoje obowiązki poza biurem. Niestety -- zdalny dostęp do firmowej infrastruktury IT niesie ze sobą także zagrożenia związane z możliwością utraty, uszkodzenia lub wydostania się na zewnątrz cennych danych. Rozwiązaniem tego problemu są łącza szyfrowane, nazywane VPN. Książka "Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych" to praktyczny przewodnik dla administratorów sieci firmowych, którzy zajmują się wdrażaniem rozwiązań umożliwiających pracę na odległość. Opisuje wszystkie aspekty konfigurowania tuneli VPN z wykorzystaniem protokołów SSL (OpenVPN) i IPSec (OpenSWAN) w systemach Linux i Windows. Czytając ją, poznasz standard SSL, zasady generowania certyfikatów oraz metody implementacji sieci VPN. Analizując zawarte w książce przykłady, nauczysz się otwierać zdalny dostęp do sieci korporacyjnej, łączyć oddziały firmy za pomocą IPSec i uruchamiać tunele VPN w urządzeniach mobilnych. Zagrożenia wynikające z konstrukcji protokołu TCP/IP Przesyłanie danych z wykorzystaniem SSL Zapewnianie pracownikom zdalnego dostępu do zasobów firmy Generowanie kluczy Tworzenie tuneli SSH Instalacja i konfiguracja programu OpenVPN Tunele VPN w urządzeniach mobilnych Implementacja IPSEC/L2TP w systemie Linux Konfiguracja VPN w systemie Windows Zabezpiecz dostęp do swojej sieci. Skorzystaj z wiedzy doświadczonego administratora.

59
E-book

Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych. Wydanie II rozszerzone

Marek Serafin

Poznaj działanie i wykorzystaj w praktyce metody tworzenia tuneli VPN. Na czym oparty jest standard SSL Jak działa protokół IPSec Jak skonfigurować tunele VPN w systemach Linux, Windows i routerach Cisco? Jak w bezpieczny sposób połączyć oddziały firmy? Rozwój sieci pozwolił wielu firmom i organizacjom na sprawną i szybką komunikację i tym samym otworzył nowe perspektywy dla tych pracowników, którzy z różnych względów wykonują swoje obowiązki poza biurem. Niestety -- zdalny dostęp do firmowej infrastruktury IT niesie ze sobą także zagrożenia związane z możliwością utraty, uszkodzenia lub wydostania się na zewnątrz cennych danych. Rozwiązaniem tego problemu są łącza szyfrowane, nazywane VPN. Jeśli chcesz stworzyć właśnie taką możliwość bezpiecznej choć zdalnej pracy w Twojej firmie, z tego podręcznika dowiesz się jak to zrobić! Książka "Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych. Wydanie II" to drugie, poszerzone wydanie praktycznego przewodnika dla administratorów sieci firmowych, którzy zajmują się wdrażaniem rozwiązań umożliwiających pracę na odległość. Ten bestsellerowy podręcznik opisuje wszystkie aspekty konfigurowania tuneli VPN z wykorzystaniem protokołów IPSec oraz SSL w systemach Linux, Windows oraz routerach Cisco. Czytając ją poznasz standard SSL, zasady generowania certyfikatów, a także zrozumiesz zasadę działania protokołu IPSec. Analizując zawarte w książce przykłady, nauczysz się otwierać zdalny dostęp do sieci korporacyjnej, łączyć oddziały firmy za pomocą IPSec i uruchamiać tunele VPN w urządzeniach mobilnych. Zagrożenia wynikające z konstrukcji protokołu TCP/IP Przesyłanie danych z wykorzystaniem SSL Generowanie kluczy i certyfikatów Zapewnianie pracownikom zdalnego dostępu do zasobów firmy Instalacja i konfiguracja programu OpenVPN Tunele VPN w urządzeniach mobilnych Implementacja IPSEC/L2TP w systemie Linux Konfiguracja IPSec w routerach i Cisco Konfiguracja VPN w systemach Windows Server Metody łączenia oddziałów firmy w systemach Linux, Cisco, Windows Otwórz bezpieczny, zdalny dostęp do sieci!

60
E-book

Symulacje komputerowe w fizyce

Maciej Matyka

Książka prezentuje algorytmy umożliwiające komputerowe symulowanie rozmaitych procesów fizycznych. Po przedstawieniu metody różnicowej rozwiązywania zwyczajnych równań różniczkowych, Autor pokazuje, w jaki sposób zastosować ją przy rozwiązywaniu konkretnych problemów fizycznych. Opisano między innymi: Symulowanie zjawisk mechaniki klasycznej w oparciu o prawa dynamiki Newtona Rozwiązanie numeryczne równania falowego Symulacje dynamiki cieczy nieściśliwej Rozwiązanie numeryczne równania Schrödingera "Symulacje komputerowe w fizyce" to książka, którą powinni zainteresować się nie tylko fizycy: niektóre przedstawione tu algorytmy znajdują zastosowanie w aplikacjach CAD/CAM, a nawet przy tworzeniu gier komputerowych.

61
E-book

Understanding TCP/IP. A clear and comprehensive guide to TCP/IP protocols

Libor Dost?É?íÂ!°lek, Alena Kabelov?É?íÂ!°, CP Books a.s.

This book covers in detail the Open System Interconnection (OSI) reference model and the TCP/IP protocols that operate that different layers. Its coverage includes various application protocols. The authors explain in an easy-to-read style networking concepts and protocols, with examples that make the book a practical guide in addition to its coverage of theory.

62
E-book

VMware dla administratorów sieci komputerowych

Christopher Wahl, Steve Pantol

Wykorzystaj w pełni możliwości wirtualizacji! Rosnący ruch sieciowy i coraz większa ilość przetwarzanych danych sprawiają, że wciąż rośnie także liczba serwerów, które trzeba zaprząc do pracy. Czy musi się to wiązać z koniecznością rozbudowy serwerowni? Budową nowych budynków oraz zwiększeniem przestrzeni? Niekoniecznie! Na pomoc przychodzi wirtualizacja systemów komputerowych. Dzięki wirtualnym środowiskom administratorzy są w stanie zapanować nad infrastrukturą oraz zapewnić ciągłość działania centrów danych czy chmur obliczeniowych. Jeżeli jesteś administratorem, a do Twoich obowiązków należy dbanie o wirtualne systemy, trafiłeś na doskonałą książkę. Znajdziesz w niej najistotniejsze informacje dotyczące wirtualnych środowisk opartych na rozwiązaniach firmy VMware — jednego z liderów na rynku wirtualizacji. Lektura tej fantastycznej książki pozwoli Ci przypomnieć sobie model TCP/IP oraz OSI, a następnie przejść do zgłębiania wiedzy na temat najróżniejszych protokołów sieciowych. Ponadto przekonasz się, jak budować VLAN-y w wirtualnym świecie, używać różnych urządzeń sieciowych oraz rozwiązywać typowe problemy. Książka ta jest doskonałą i obowiązkową lekturą dla wszystkich administratorów korzystających z dobrodziejstw wirtualizacji lub chcących się tego nauczyć. Tematy omówione w tej książce: Absolutne podstawy: modele, warstwy i interfejsy sieciowe, i dlaczego mają znaczenie. Budowanie sieci, które są mniej złożone, bardziej modularne i w pełni interoperacyjne. Ulepszanie stosu sieci wirtualnej: porady, sztuczki i techniki unikania typowych pułapek. Zapewnienie bardziej efektywnej współpracy pomiędzy specjalistami od sieci i pamięci masowych. Sieć Ethernet, zaawansowane zagadnienia warstwy drugiej, warstwa trzecia oraz nowoczesna infrastruktura konwergentna. Przełączanie wirtualne i różnie między przełączaniem wirtualnym i fizycznym. Projektowanie i działanie standardowego i rozproszonego przełączania vSphere. Wykorzystanie przełączników innych producentów, w tym przełącznika Cisco Nexus 1000V. Tworzenie wszechstronnych, elastycznych sieci wirtualnych do obsługi kluczowego ruchu pamięci masowej. Wykorzystanie serwerów rackowych z adapterami sieciowymi 1 Gb i 10 Gb Ethernet. Wirtualizacja serwerów kasetowych z konwergentnym ruchem i wirtualnymi kartami sieciowymi. Obowiązkowa lektura dla administratorów sieci komputerowych! Chris Wahl — ma bogate, ponad 10-letnie doświadczenie w branży IT. W swojej karierze zajmował się projektowaniem i wdrażaniem skomplikowanych infrastruktur klasy enterprise. Przyczynił się do powstania wielu centrów danych oraz prywatnych chmur obliczeniowych. Aktualnie pracuje jako starszy architekt w firmie Ahead. Steve Pantol — od 14 lat pełni różne role w świecie IT. Większość z nich dotyczy technologii VMware. Na co dzień pracuje jako starszy architekt w firmie Ahead. Zajmuje się budowaniem coraz lepszych centrów danych oraz propagowaniem technologii chmury.

63
E-book

Wearable-Tech Projects with the Raspberry Pi Zero. Create imaginative, real-world wearable tech projects with the Rapsberry Pi Zero

Jonathan Witts

With Wearable-Tech Projects with the Raspberry Pi Zero, you will begin with learning how to install the required software for your upcoming projects. You will also learn how to control electronic devices with the GPIOZero Python library. Next, you will be creating some stylish wearable-tech projects such as a motion-reactive LED cap and a Tweet-activated LED T-shirt. Toward the end of the book, you will be creating some useful health and fitness wearable-tech projects; these will help you monitor your heart rate, track your movements with GPS, and count your footsteps with your own pedometer.By the end of the book, you will have created a range of wearable-tech projects and learned enough about your Raspberry Pi Zero that you should be able to adapt these projects further or come up with your own creations!

64
E-book

Zaawansowana inżynieria sieci w Pythonie. Automatyzacja, monitorowanie i zarządzanie chmurą. Wydanie IV

Eric Chou

Programiści cenią Pythona za wyrazistość i zwięzłość kodu, a także za bogatą kolekcję narzędzi i bibliotek. Z tych zalet mogą korzystać również inżynierowie sieci. Programistyczne zarządzanie siecią stanowi odpowiedź na rozwój technologii ― tradycyjny interfejs wiersza poleceń i pionowo zintegrowane metody kontroli sieci nie są już najlepszymi sposobami zarządzania współczesnymi sieciami. Oto uzupełnione i zaktualizowane wydanie bestsellerowego przewodnika dla inżynierów sieci. Dzięki niemu przejdziesz trudną (ale ekscytującą!) drogę od tradycyjnej platformy do platformy sieciowej opartej na najlepszych praktykach programistycznych. Zaczniesz od zagadnień podstawowych, aby następnie zagłębić się w tajniki stosowania bibliotek Pexpect, Paramiko czy Netmiko do komunikacji z urządzeniami sieciowymi. W kolejnych rozdziałach znajdziesz solidny przegląd różnych narzędzi wraz ze sposobami ich użycia: Cisco NX-API, Meraki, Juniper PyEZ, Ansible, Scapy, PySNMP, Flask, Elastic Stack i wielu innych. Rozeznasz się również w kwestiach związanych z kontenerami Dockera, a także usługami sieciowymi chmur AWS i Azure. Lektura tej książki pozwoli Ci się w pełni przygotować na następną generację sieci! W książce między innymi: interakcja Pythona z urządzeniami sieciowymi uzyskiwanie informacji o sieci i analiza danych sieciowych tworzenie wysokopoziomowych API korzystanie z biblioteki AsyncIO paradygmat programowania sterowanego testami w Pythonie zastosowanie GitLab w praktykach DevOps w kontekście zagadnień sieciowych Chcesz mieć sieć najnowszej generacji? Python jest dla Ciebie!