Податки

17
Eлектронна книга

Kiedy rozliczyć VAT od umów długoterminowych

Ewa Kowalska

Jeśli w opisie mają być umieszczone grafiki to należy je przesłać w oddzielnych plikach, a w opisie produktu zamieścić nazwę konkretnego pliku. W przypadku czynności długotrwałych, w wykonaniu których dochodzi do regularnej i powtarzalnej sprzedaży, obowiązek podatkowy jest często ustalany w sposób szczególny. Największy problem powstaje, gdy musimy stosować zasady ogólne, aby ustalić moment powstania obowiązku podatkowego dla usług rozliczanych za następujące po sobie okresy rozliczeniowe. W publikacji znajdziesz odpowiedź na pytanie: - Kiedy powstanie obowiązek podatkowy dla dostaw mediów - Kiedy powstanie obowiązek podatkowy dla usług najmu, leasingu, ochrony oraz stałej obsługi prawnej i biurowej - Kiedy można rozliczać usługi o charakterze ciągłym, dla których nie przewidziano specjalnego terminu powstania obowiązku podatkowego - W przypadku których usług ich ciągły charakter budzi wątpliwości - Kiedy dostawy wykonywane na podstawie umów długoterminowych można rozliczać z końcem okresu rozliczeniowego

18
Eлектронна книга

Koszty 2023 po zmianach

Tomasz Krywan

Koszty uzyskania przychodów to jeden z podstawowych elementów wpływających na wysokość podatku. Obowiązujące zasady ich ustalania są jednym z bardziej skomplikowanych zagadnień - zarówno ze względu na konieczność wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, jak i z powodu licznych wyłączeń niektórych wydatków z kosztów podatkowych. Ponadto w 2023 r. podatników czekają zmiany w tym zakresie. Najważniejsze z nich polegają na: - zmianie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów: składek ZUS - w części finansowanej przez płatnika, składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, - wprowadzeniu możliwości składania przez pracowników wniosków o niestosowanie przez pracodawców podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. W publikacji kompleksowo i na licznych przykładach wyjaśniono zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w 2023 r. Z publikacji Czytelnik dowie się również: - jakie koszty należy ustalać w sposób ryczałtowy, - jak rozpoznawać KUP w działalności gospodarczej.

19
Eлектронна книга

KSeF - Kompendium 2022/2023

Kinga Jańczak

Publikacja zawiera omówienie funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur. Celem opracowania jest przedstawienie m.in.: • czym jest faktura ustrukturyzowana? • w jaki sposób korzystać z systemu KSeF? • jak wystawiać faktury za pomocą KSeF? • jak uwierzytelnić dostęp do KSeF? Zarówno sposób prezentacji tematów, jak i układ tekstu ułatwiają czytelnikowi odnalezienie poszukiwanych informacji. Publikacja wzbogacona jest o kwestie związane z udogodnieniami jakie daje korzystanie z KSeF dzięki czemu lektura ułatwi podjęcie decyzji w zakresie rozpoczęcia korzystania z KSeF.

20
Eлектронна книга

KSeF Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

praca zbiorowa

Poradnik "KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur" jest niezbędnym wsparciem dla podatników VAT, a zwłaszcza księgowych i osób odpowiedzialnych za rozliczenie VAT w firmie, przedsiębiorców i przedstawicieli wolnych zawodów. Przystępnie wyjaśniono w nim, jak uzyskać dostęp do KSeF. Zwięźle omówione są również istotne kwestie związane z KSeF. Czytelnik dowie się z publikacji m.in.: ● kto będzie musiał wystawiać e-faktury w KSeF (faktury ustrukturyzowane), ● jak przygotować się do korzystania z KSeF, ● jakie uprawnienia można nadać pracownikom i współpracownikom, ● jakie pozycje w fakturze ustrukturyzowanej będą obowiązkowe, ● jakie dodatkowe pozycje przewiduje struktura e-faktury w KSeF. W poradniku udzielono ponadto odpowiedzi na pytania pojawiające się w związku z wprowadzaniem KSeF. Poradnik "KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur" jest niezbędnym wsparciem dla podatników VAT, a zwłaszcza księgowych i osób odpowiedzialnych za rozliczenie VAT w firmie, przedsiębiorców i przedstawicieli wolnych zawodów. Przystępnie wyjaśniono w nim, jak uzyskać dostęp do KSeF. Zwięźle omówione są również istotne kwestie związane z KSeF. Czytelnik dowie się z publikacji m.in.: ● kto będzie musiał wystawiać e-faktury w KSeF (faktury ustrukturyzowane), ● jak przygotować się do korzystania z KSeF, ● jakie uprawnienia można nadać pracownikom i współpracownikom, ● jakie pozycje w fakturze ustrukturyzowanej będą obowiązkowe, ● jakie dodatkowe pozycje przewiduje struktura e-faktury w KSeF. W poradniku udzielono ponadto odpowiedzi na pytania pojawiające się w związku z wprowadzaniem KSeF.

21
Eлектронна книга

KSeF Wdrożenie w firmie

praca zbiorowa

Publikacja "KSeF. Wdrożenie w firmie" jest obszernym przewodnikiem po KSeF, prezentującym zasady oraz praktyczne aspekty jego funkcjonowania. Przedsiębiorcy, osoby odpowiedzialne za rozliczenie VAT w firmie, księgowi i główni księgowi, a także właściciele i pracownicy biur rachunkowych dowiedzą się z poradnika, jak korzystać z KSeF oraz jakie działania należy podjąć, aby z sukcesem wdrożyć KSeF. W kolejnych częściach tej publikacji przedstawione zostały: główne cele i założenia KSeF, praktyczne aspekty wynikające z korzystania z tego systemu, włączając w to proces wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych, przechowywanie dokumentów w systemie, rodzaje dostępu oraz narzędzia ułatwiające korzystanie z KSeF. Poradnik kończy się analizą awarii systemu, problemów praktycznych, jakie mogą wyniknąć w trakcie korzystania z KSeF, jak również przepisów przejściowych związanych z wprowadzeniem tego rozwiązania. Z publikacji "KSeF. Wdrożenie w firmie" Czytelnik dowie się między innymi: - jak przebiega proces wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych, - jakie są rodzaje dostępu oraz narzędzia ułatwiające korzystanie z KSeF, - jak radzić sobie podczas awarii KSeF, - jakie problemy praktyczne mogą pojawić się w trakcie korzystania z KSeF. UWAGA: W dniu 19 stycznia 2024 r. Minister Finansów zapowiedział, że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Nie została jednak podana nowa data jego wejścia w życie i nie zmieniono dotąd przepisów ustawy o VAT w tym zakresie. Z KSeF można jednak korzystać dobrowolnie. Dlatego publikacja zawiera aktualne informacje w zakresie dobrowolnego KSeF.

22
Eлектронна книга

KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych

Janina Fornalik, Klaudyna Matusiak-Frey

Z publikacji "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych" kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, skarbnicy, główni księgowi, pracownicy działów księgowo-finansowych oraz centrów usług wspólnych dowiedzą się, jak korzystać z KSeF oraz jakie działania należy podjąć, aby z sukcesem wdrożyć KSeF w swoich jednostkach. Od 1 lipca 2024 r. rewolucja w fakturowaniu obejmie bowiem również jednostki sektora finansów publicznych. Obowiązkowo trzeba będzie nie tylko wystawiać, lecz także odbierać faktury ustrukturyzowane oraz ich korekty za pośrednictwem KSeF. Zakończy się okres przejściowy, w którym wystawianie faktur ustrukturyzowanych jest dobrowolne. Krajowy System e-Faktur służy do elektronicznego fakturowania, przy czym postać tego dokumentu jest ściśle określona i ustandaryzowana. Głównym zadaniem systemu jest obrót tym nowym typem faktury określanej mianem faktury ustrukturyzowanej. Dostosowanie jednostki do wystawiania i odbioru faktur w KSeF to duże wyzwanie, ponieważ wymaga nie tylko zmodyfikowania systemów informatycznych do komunikacji z KSeF, lecz także wprowadzenia odpowiednich zmian w procedurach - w zakresie wystawiania, odbioru, obiegu faktur. Dla wielu podmiotów - zwłaszcza samorządu terytorialnego - wdrożenie KSeF okaże się przedsięwzięciem wyjątkowo złożonym. Na potrzeby VAT podległe im jednostki organizacyjne zostały bowiem scentralizowane i nowe procedury związane z korzystaniem z KSeF muszą to uwzględniać. Już teraz zatem warto przygotować się do zmian i nowości w fakturowaniu. W publikacji "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych" wyjaśniono zwłaszcza: ● co trzeba uwzględnić przy wdrażaniu KSeF - m.in. w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego, ● jakie są zasady wystawiania i przesyłania faktur ustrukturyzowanych, ● jak korzystać z KSeF, ● jakie są metody uwierzytelniania się w KSeF ● którym pracownikom i w jaki sposób nadać uprawnienia dostępu do KSeF.

23
Eлектронна книга

Mechanizmy wspomagania sektora MŚP

Marian Stefański

Publikacja porusza główne zagadnieniami wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw poprzez instytucje i system prawny. Rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw znacząco wpływa na wzrost gospodarek narodowych i regionów, dlatego w publikacji omówiono m. in. wybrane aspekty handlu zagranicznego MŚP oraz rolę eksportu jako czynnika gospodarczego, przedstawiono MŚP jako beneficjentów polityki spójności, a także instrumenty wspierania tego  sektora oferowane przez Powiatowe Urzędy Pracy. W monografii  znalazła się również tematyka społecznej odpowiedzialności biznesu na rynku lokalnym, problemy opodatkowania podatkiem dochodowym podmiotów gospodarczych oraz realizacja obowiązku prawnego w zakresie bezpieczeństwa informacji oraz ochrony danych osobowych jako obszar funkcjonowania podmiotów sektora MŚP w Polsce

24
Eлектронна книга

Nieruchomości w firmie - sprzedaż, aport, wycofanie z działalności

Marcin Jasiński, Joanna Dmowska

Sposób rozliczenia VAT od nieruchomości zależy przede wszystkim od sposobu jej nabycia, a następnie użytkowania. Pierwszym krokiem powinno być zawsze ustalenie, czy taka czynność podlega w ogóle VAT. Następnie ustalamy stawkę VAT. Często przy sprzedaży ma zastosowanie zwolnienie z VAT, ale w niektórych przypadkach możemy z niego zrezygnować. W publikacji krok po kroku pomagamy jak ustalić: - czy sprzedaż nieruchomości w ogóle podlega VAT, - czy można zastosować zwolnienie z VAT, a jeśli tak to które, - jaką stawkę VAT zastosować, gdy nie przysługuje prawo do odliczenia. Poruszamy zasady opodatkowania zarówno nieruchomości firmowych jak i prywatnych, zabudowanych oraz niezabudowanych.