Law

569
Ebook

Systemy konstytucyjne wybranych państw Azji Południowo-Wschodniej: Singapur, Malezja, Tajlandia, Timor Wschodni

Anna Michalak

W polskiej nauce prawa konstytucyjnego ustroje krajów Azji Południowo-Wschodniej były dotychczas pomijane. W monografii przedstawiono zarys funkcjonowania systemów konstytucyjnych wybranych demokracji w tym regionie. Podczas dokonywania wyboru państw poddanych badaniom najistotniejsze znaczenie miał wpływ systemu konstytucyjnego państw-kolonizatorów na współczesny kształt państwa. Przeanalizowano więc systemy konstytucyjne Malezji i Singapuru, które przyjęły parlamentarno-gabinetowy system rządów wzorowany na modelu westminsterskim. Z kolei Timor Wschodni, który przyjął konstytucję silnie wzorowaną na ustawie zasadniczej Portugalii, pozostaje istotnym punktem odniesienia dla Singapuru. Tajlandię natomiast wyróżnia to, że nigdy w znaczeniu formalnym nie została skolonizowana, jednak - zarówno przyjmując pierwszą konstytucję w 1932 roku, jak i drugą w 2007 roku - korzystała z modelu westminsterskiego. Zaprezentowane rozważania stanowią wstęp do dalszych badań nad systemami konstytucyjnymi państw Azji Południowo-Wschodniej, a przede wszystkim umożliwiają analizę funkcji parlamentów w omawianych demokracjach.

570
Ebook

Szacowanie podstawy opodatkowania

Agata Kłosińska

Przedmiotem monografii jest instytucja szacowania podstawy opodatkowania uregulowana w art. 23 Ordynacji podatkowej. Opracowanie zawiera analizę obowiązujących przepisów dotyczących procedury szacowania podstawy opodatkowania, w szczególności odnoszącą się do przesłanek oraz metod szacowania, a także pozycji strony postępowania prowadzonego w tym trybie, z uwzględnieniem orzecznictwa sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego. W monografii przedstawiono także ewolucję regulacji prawnej szacowania podstawy opodatkowania, określono miejsce i funkcję tej instytucji w polskim prawie podatkowym oraz dokonano analizy obowiązujących przepisów w kontekście zasad i wartości konstytucyjnych. Polską regulację prawną przedstawiono na tle rozwiązań przyjętych w ustawodawstwach zagranicznych.

571
Ebook

Szkolenia pracowników: finansowanie, płatne zwolnienia od pracy i inne zasady (KK)

Praca zbiorowa

Jeśli pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, to przysługują mu płatne zwolnienia na zajęcia i - w niektórych przypadkach - płatny urlop szkoleniowy. Natomiast pracodawca może też - choć nie musi - finansować takie szkolenie w całości lub części (i pokrywać inne koszty, jak koszty dojazdów, zakwaterowania itd.). W przypadku takiego dobrowolnego umówienia się na zwrot kosztów strony często zawierają tzw. umowę szkoleniową. Jest ona konieczna w przypadku, gdy chcemy, aby pracownik "odpracował" szkolenie.

572
Ebook

Szkolenie okresowe pracowników służby BHP + przykładowy program szkolenia

Lesław Zieliński

Praktyczna wiedza opracowana przez ekspertów portalu BHP Z e-booka dowiesz się: - Jakie są formy szkolenia okresowego BHP - Które jednostki mogą prowadzić szkolenie - Jakie informacje powinny być zawarte w ramowym programie szkolenia - Jak powinien przebiegać egzamin - Jakie mogą być przykładowe pytania i zadania egzaminacyjne

573
Ebook

Sztuczna inteligencja w bibliotece - przydatne narzędzia, nowe przepisy, scenariusz zajęć dla dorosłych

Maciej Lipka, Anna Kiełczewska

Wdrożenie rozwiązań z zakresu AI w bibliotece może wynikać nie tylko z chęci pracy z nową technologią. AI może sama się wprosić do biblioteki, gdy dostawca obecnej technologii wprowadzi do niej ulepszenia lub gdy nasz personel sam zaprojektuje określone rozwiązania. Do tego dochodzą przepisy europejskiego aktu o AI, które częściowo zaczną obowiązywać od 2 lutego 2025 r. Sprawdź, jak przygotować cały personel biblioteki do obsługi AI. Rozdziały I i II Aktu należy stosować już od 2 lutego 2025 r. Sprawdź, jak je właściwie wprowadzić do biblioteki.

574
Ebook

Środki prawne inspektora pracy - jak skutecznie im przeciwdziałać

Sebastian Kryczka

Kontrola inspektora pracy - zarówno z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy, jak również mająca charakter kompleksowy nie jest celem samym w sobie. Jeżeli inspektor wykaże nieprawidłowości - wówczas zastosuje względem pracodawcy przewidziane w przepisach środki prawne. W dużej części przypadków nie jest to dla pracodawcy przysłowiowy "koniec świata", ponieważ podobnie jak w przypadku kontroli również na etapie czynności nadzorczych można wdać się z organami PIP w skuteczną polemikę - również z szefem jednostki organizacyjnej Inspekcji, jakim jest okręgowy inspektor pracy.

575
Ebook

Świadectwo pracy

praca zbiorowa

Poradnik dostarcza szczegółowych wskazówek, jak sporządzić świadectwo pracy. Wyjaśniono w nim zasady wypełniania świadectwa pracy po zmianach przepisów, które weszły w życie 23 maja 2023 r. Wzór świadectwa pracy został dostosowany do nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej rozwiązania zawarte w dyrektywie work-life balance. Zgodnie z nowymi przepisami w świadectwie pracy trzeba obecnie podawać informację o wykorzystanym w danym roku urlopie opiekuńczym, zwolnieniu od pracy z tytułu siły wyższej oraz okazjonalnej pracy zdalnej. Publikacja zawiera wzór świadectwa pracy wypełnionego zgodnie z nowymi przepisami oraz liczne przykłady. Można się z niej dowiedzieć m.in.: ● kiedy nie trzeba wydawać świadectwa pracy, ● jak podać pracownikowi w świadectwie pracy informację o urlopie wypoczynkowym, ● jak wskazywać w świadectwie pracy informację o okazjonalnej pracy zdalnej, ● kiedy trzeba pracownikowi wydać kopię świadectwa pracy, ● czy można na wniosek pracownika zamieścić w świadectwie opinię o nim. To przystępne i wyczerpujące opracowanie jest wsparciem dla specjalistów z działów personalnych i HR. Zainteresuje też pracodawców i dyrektorów działów HR oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w zakresie kadr i płac.

576
Ebook

Tax cancellation: A comparative analysis

Piotr Buława

Niniejsza książka przedstawia instytucję umorzenia zobowiązań podatkowych w porządkach prawnych: Polski, Niemiec, Republiki Czeskiej i Anglii w szerokim kontekście prawa podatkowego oraz prawa upadłościowego. Monografia koncentruje się na trzech formach umorzenia zobowiązań podatkowych: umorzeniu administracyjnym, oddłużeniu i układzie. Przeprowadzona analiza jest oparta na komparatystyce prawnej, która umożliwia wyjście poza utarte schematy badawcze i dostarcza nowej perspektywy dla lepszego poznania instytucji umorzenia zobowiązań podatkowych. Pomimo istotnych różnic pomiędzy analizowanymi porządkami prawnymi, omawiane w książce problemy mają charakter uniwersalny.