Prawo

569
Ebook

Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym a umowa administracyjna

Kacper Rożek

Publikacja podejmuje zagadnienia istotne nie tylko dla nauki prawa administracyjnego, ale i dla praktyki prawniczej. Administracja publiczna, zwłaszcza samorządowa, stale nawiązuje stosunki prawne z podmiotami prywatnymi. Z punktu widzenia nauki prawa administracyjnego od dawna stawiane jest pytanie o charakter form działania administracji, które stosowane są w tego rodzaju sytuacjach. Wątpliwości nauki i praktyki wynikają m.in. z przywiązania do tradycyjnego katalogu  konsensualnych form działania administracji, do których zalicza się porozumienia, umowy (cywilnoprawne), czy też umowy administracyjne. Te ostatnie budzą najwięcej kontrowersji, ponieważ istotą umowy ma być zajęcie przez organ administracji publicznej pozycji równorzędnej w ramach stosunku prawnego, jednak „administracyjny” charakter umowy ma wskazywać narachowanie jakichś elementów władztwa po stronie organu administracji, a więc świadczyć o braku równorzędności. Stąd też Autor dostrzega potrzebę rozważenia szczególnego charakteru tzw. umów publicznoprawnych zawieranych w celu przekazywania lub wspólnej realizacji zadań publicznych związanych z przebudową infrastruktury, jak też świadczenia usług powszechnie dostępnych, w szczególności z punktu widzenia możliwości zakwalifikowania takich aktów jako umów administracyjnych. Odpowiedź na tak postawione pytanie stanowi novum badawcze.   Fragment Recenzji dr. hab. Pawła Chmielnickiego, prof. WSIiZ

570
Ebook

Umowa o pracę. Kompendium wiedzy, które musisz znać

dr Danuta Klucz

Książka, dedykowana obydwu stronom, a więc pracodawcy i pracownikowi. W bardzo przejrzysty sposób gromadzi i opisuje przysługujące im możliwości ustaleń, od momentu zawarcia umowy, przez cały okres jej trwania. Kompendium opisuje poszczególne artykuły kodeksu pracy, porządkując je i wyjaśniając. Dla ułatwienia, na marginesach zamieszczono w ramkach omawiane artykuły, dzięki czemu bardzo łatwo odszukać interesujący czytelnika fragment. Publikacja jest jednak nie tylko zbiorem wiedzy, ale również praktycznym przewodnikiem zarówno dla pracodawców i pracowników, jak i osób studiujących prawo pracy.

571
Ebook

Umowy i świadczenia pracownicze - TOP 10 Kadry

Katarzyna Dorociak, Anna Hugiel-Lazarowicz, Beata Ilnicka, Maciej Karpiński, ...

Pracodawcy mają możliwość kształtowania wynagrodzeń pracowników poprzez przyznawanie im różnych premii i dodatków do pensji. Z naszej publikacji: • dowiesz się, jakie składniki wynagrodzeń stosuje się najczęściej; • poznasz różnice między premią uznaniową a regulaminową; • zgłębisz temat dodatku funkcyjnego i stażowego; • dowiesz się kiedy pracownik może żądać wypłaty premii; • poznasz zasady oskładkowania i opodatkowania dodatkowych składników wynagrodzenia. Są to najważniejsze informacje, jakie powinien znać pracodawca i każda osoba pracująca w kadrach!

572
Ebook

Umowy o dzieło Jak się bronić przed atakiem ZUS

Bohdan Babacki

Umowy o dzieło cieszą się zrozumiałym zainteresowaniem przedsiębiorców i osób wykonujących pracę, gdyż jest to praktycznie jedyna forma umów dotyczących pracy, której nie dotyczą wysokie i skomplikowane składki na ZUS.   Jednak ZUS przeprowadza masowe i uciążliwe kontrole, które kwestionują praktycznie każdą umowę o dzieło. Potem wydaje decyzje, w których zmienia te umowy na umowy o świadczenie usług nie uregulowanych innymi przepisami, żąda zapłacenia od nich „zaległych składek” wraz z odsetkami oraz wykonania skomplikowanej i czasochłonnej pracy wystawienia i korekty wielu dokumentów.   Jak wykazaliśmy w tej książce, opierając się o przepisy prawa, te decyzje ZUS są w ogromnej większości niezgodne z prawem, błędne. W znacznej mierze to samo można powiedzieć o wyrokach sądów, do których trafiają odwołania przedsiębiorców.   Książka ta jest przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorców broniących się przed niezgodnymi z prawem atakami ZUS, a także dla obsługujących ich adwokatów i radców prawnych. Dzięki zawartym w niej informacjom ta obrona będzie skuteczniejsza.   Przedstawiono w niej też szczegółowe wytyczne jak optymalnie, bezpiecznie i zgodnie z obowiązującym prawem, zawierać umowy o dzieło. Wyjaśniono także dokładnie i obszernie czym są, zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, umowy o dzieło.   Książka ta zawiera też szereg nowych, nieznanych dotąd interpretacji prawnych o dużym praktycznym znaczeniu. Dlatego powinna być też interesująca dla wszystkich osób, których praca i zainteresowania są związane ze stosowaniem prawa i jego interpretacją.

573
Ebook

Umowy o pracę - kompendium 2022

Katarzyna Dorociak, Agnieszka Walczyńska

Bycie pracodawcą to nie tylko ogromna odpowiedzialność, to także liczne obowiązki. Choć poprawnie sporządzona umowa, to pierwszy krok do sukcesu, nie wolno zapomnieć o czającym się za rogiem ZUS i spoglądającym z sąsiedzstwa urzędzie skarbowym.  Dzięki publikacji: poznasz etapy zatrudnienia pracownika na umowę o pracę oraz dowiesz się, jaka dokumentacja jest wymagana z tego tytułu; zgłębisz temat przysługujących pracownikowi dni wolnych; zaznajomisz się z problematyką czasu pracy; poznasz cechy innych umów, a tym samym koszty z jakimi się one wiążą. O tym, że pracodawcy mają sporo obowiązków, nie trzeba wiele mówić, ale warto przeczytać, by nie popełnić dotkliwego błędu.

574
Ebook

Umowy o pracę - zasady zawierania i rozwiązywania po zmianach przepisów

Sebastian Kryczka

W wyniku nowelizacji przepisów Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. wprowadzono zmiany w zawieraniu umów na okres próbny oraz rozwiązywaniu umów na czas określony. Rozszerzono również obowiązki pracodawcy dotyczące informowania pracowników o możliwości zmiany umowy o pracę na umowę innego rodzaju. Pomocą w stosowaniu nowych regulacji jest poradnik "Umowy o pracę - zasady zawierania i rozwiązywania po zmianach przepisów". Można się z niego dowiedzieć m.in.: - na jakie okresy można zawierać umowy na okres próbny, - kiedy można ponownie podpisać umowę na okres próbny z tym samym pracownikiem, - jakie limity obowiązują w przypadku zawierania umów na czas określony, - kiedy można złożyć wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę, - w jakim przypadku pracodawca może podać przyczynę wypowiedzenia umowy na okres próbny. Najtrudniejsze zagadnienia zostały wyjaśnione na przykładach. Poradnik zawiera również najważniejsze wzory dokumentów dotyczące zawierania umów o pracę.

575
Ebook

Umowy zlecenie - Kompendium

"Katarzyna Dorociak, Emilia Lazarowicz, Katarzyna Tokarczyk, Agnieszka Walczyńska"

Umowa zlecenie to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia, co ma swoje uzasadnienie. Jest ona szczególnie korzystna dla przedsiębiorcy, który nie ponosi znaczących kosztów z niej wynikających, jak i dla zleceniobiorcy, który może cieszyć się elastycznością zatrudnienia. Publikacja odpowiada m.in. na pytania: • Jakie wady i zalety ma tego rodzaju umowa i dlaczego określana jest mianem "umowy śmieciowej"? • W jaki sposób ustalać minimalną stawkę godzinową oraz jak dokumentować przepracowane godziny? • Jakie składki zobowiązany jest opłacać zleceniodawca, jak i zleceniobiorca? • Na jakich zasadach zleceniobiorca może przystąpić do PPK oraz jak należy rozliczać wpłaty? A także wiele innych kwestii rozłożonych na czynniki pierwsze i wytłumaczonych w atrakcyjny sposób na bazie licznych przykładów.

576
Ebook

Unijna polityka współpracy na rzecz rozwoju. Zagadnienia prawne

Katarzyna Cichos

Celem monografii było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, na ile unijne regulacje prawne, przyjęte w prawie pierwotnym i wtórnym (w tym dotyczące celów, zasad, obszarów udzielania pomocy, instrumentów, mechanizmów oraz procedur unijnej polityki współpracy na rzecz rozwoju), umożliwiają UE realizację celu wskazanego w art. 3 i 21 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) oraz art. 208 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), tj. eliminacji ubóstwa. Drugim celem była próba wskazania regulacji prawnych uniemożliwiających efektywną realizację pomocy i wskazanie nowych, odpowiednich rozwiązań. Dokonując analizy aktów prawnych UE, została udowodniona teza, że jakość i efektywność unijnej pomocy rozwojowej są uzależnione od jakości i przejrzystości stanowionego prawa. Niespójne regulacje prawne negatywnie wpływają na efektywność podejmowanych działań oraz uniemożliwiają realizację celu polityki współpracy na rzecz rozwoju, jakim jest likwidacja ubóstwa.  W ramach monografii zostały omówione takie obszary badawcze, jak: zakres przedmiotowy i podmiotowy unijnej polityki współpracy na rzecz rozwoju, źródła prawa oraz hierarchia aktów prawnych w zakresie regulacji unijnej polityki rozwojowej, zakres kompetencji instytucji realizujących unijną politykę rozwojową, obszary działań, które obejmuje unijna polityka rozwojowa, mechanizmy kontroli efektywności i skuteczności współpracy na rzecz rozwoju.