Logistyka

1
Ebook

Adaptacyjność łańcuchów dostaw we współczesnej gospodarce. Studium na przykładzie produktów leczniczych i wyrobów medycznych

Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska, Jakub Doński-Lesiuk, Tomasz Adam Karkowski, Urszula Motowidlak

Monografia przybliża zagadnienie adaptacyjności łańcuchów dostaw odpowiadających na zmienne warunki kształtowane przez zmieniające się, dynamiczne otoczenie. Składa się z czterech części: – teoriopoznawczych rozważań zmierzających do zbadania ewolucji łańcuchów dostaw w warunkach zakłóceń i kształtowania filarów adaptacyjności; – ekonomicznych aspektów adaptacyjności łańcuchów dostaw i ich podatności na rekonfigurację determinowaną odgórnie, np. za sprawą czynników politycznych; – doskonalenia łańcuchów dostaw w branży farmaceutycznej, w kontekście wzrostu adaptacyjnych relacji w obliczu nasilającej się niestabilności otoczenia; – uwarunkowań prawnych regulujących funkcjonowanie adaptacyjnych łańcuchów dostaw produktów leczniczych, w tym m.in. szczepionek przeciw COVID-19. Bazując na przeglądzie literatury i studium przypadków, autorzy odnoszą się do klasycznego ujęcia i obserwacji nowych, aktualnych zjawisk społeczno-gospodarczych. Publikacja adresowana jest do menedżerów odpowiedzialnych za funkcjonowanie współczesnych łańcuchów dostaw, organizacji realizujących procesy logistyczne oraz podmiotów ochrony zdrowia i jednostek medycznych zarządzających łańcuchami dostaw. Będzie także użytecznym podręcznikiem dla studentów kierunków związanych z logistyką i zarządzaniem.

2
Ebook

Design for eXcellence 4.0. Projektowanie wspomagające doskonałość

Maciej Bielecki

Monografia Design for excellence 4.0. Projektowanie wspomagające doskonałość zawiera kompleksowy i systematyczny przegląd literatury dotyczący koncepcji Design for excellence (DfX), wykorzystywanych w niej metod i technik oraz współczesnych trendów jej rozwoju. W pierwszej części publikacji zaprezentowane są ogólne zagadnienia związane z projektowaniem wyrobów oraz koncepcją DfX. W części drugiej przedstawiono wyniki badań ilościowych i jakościowych odnoszące się do dwóch obecnie najważniejszych kontekstów wpływających na procesy projektowania i rozwoju produktów. Pierwszy odnosi się do kwestii środowiskowych, zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Drugi dotyczy zagadnień technologicznych, opierających się na założeniach, zasadach i technikach czwartej rewolucji przemysłowej. W trzeciej części opracowania ukazana jest autor ska koncepcja DfX 4.0 uwzględniająca problematykę z zakresu cyrkularności produktów, logistyki odwrotnej, łańcuchów dostaw o obiegu zamkniętym oraz wykorzystania technologii przemysłu 4.0 w procesie projektowania i rozwoju produktów. Książka jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak powinno wyglądać projektowanie i rozwój produktów w najbliższej przyszłości.

3
Ebook

Dzieje logistyki. Od wspierania przemocy do doskonalenia jakości życia

Jarosław Witkowski

Książka opisuje dzieje logistyki wojskowej, ekonomicznej i społecznej oraz przybliża postaci ich prekursorów. Mimo iż praca ma charakter monografii naukowej, nie jest przeznaczona tylko dla pracowników i studentów wyższych uczelni specjalizujących się w logistyce. Przywoływane bowiem fakty historyczne i zidentyfikowane prawidłowości rozwoju teorii i praktyki zarządzania logistycznego mogą zainteresować również wszystkich czytelników dążących do pogłębienia wiedzy o dziejach naszej cywilizacji z perspektywy historii i kierunków rozwoju myśli zarządczej.

4
Ebook

Ekonomiczne i technologiczne aspekty zastosowania megadługich i ciężkich zestawów drogowych

Jarosław Brach

Jednym ze sposobów redukcji powiązanych względnych ekonomicznych i ekologicznych kosztów przemieszczania jest upowszechnienie stosowania wydłużonych i megawydłużonych zestawów o podwyższonej dopuszczalnej masie całkowitej. Wdrożenie takich zestawów oznacza relatywne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, łagodzi zmiany klimatu, a jednocześnie przekłada się na zmniejszenie ekonomicznych i ekologicznych zewnętrznych kosztów transportu. Już od ponad dekady trwają działania na rzecz wprowadzenia na ograniczoną skalę do normalnej eksploatacji (czyli z możliwością poruszania się po normalnych drogach w normalnym ruchu ulicznym) tzw. zestawów megawydłużonych, określanych jako Mega Long Heavy Vehicle – megaciężki i długi pojazd, czyli bardzo wydłużony zestaw o jeszcze bardziej podniesionej dopuszczalnej masie całkowitej i tym samym większych zdolnościach przewozowych. Pojawiają się również określenia Super EcoCombi oraz High Capacity Transport i High Capacity Vehicle. Monografia jest pierwszym w Polsce zwartym opracowaniem poświęconym wdrażaniu zestawów tego rodzaju, tym samym przyczynia się do wyeliminowania poważnej luki badawczej.

5
Ebook

Ekosystem Internetu rzeczy w procesie budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa

Emilian Gwiaździński

Obecnie można zaobserwować transformację cyfrowej gospodarki, która oddziałuje praktycznie na każdy aspekt życia gospodarczego. Zjawisko to kształtuje nową przestrzeń rynkową, wymuszając konieczność wprowadzenia zmian przez każdego z uczestników rynku. W takich warunkach niezbędne jest nowe spojrzenie na rynek i determinanty budowania przewagi konkurencyjnej. Przewaga ta ma współcześnie charakter dynamiczny, dlatego przedsiębiorstwa, które nie otworzą się na cyfrową przemianę, utracą swoją pozycję konkurencyjną lub nawet znikną z rynku. W efekcie poszukują one sposobów umożliwiających im lepszą adaptację do obserwowanych zmian. Nie dziwi zatem ich coraz większe zainteresowanie technologiami cyfrowymi, które - tak jak ekosystem internetu rzeczy - są postrzegane jako kluczowe w dalszej ewolucji rynku. Na podstawie rozważań oraz badań empirycznych wykazano, że większość badanych firm postrzega rolę ekosystemu internetu rzeczy w budowaniu przewagi konkurencyjnej jako znaczącą. Powodem może być możliwość jego implementacji zarówno w zakresie funkcji, jakie zapewnia w swoich różnych konfiguracjach technologicznych, jak i w każdym z kluczowych obszarów działania przedsiębiorstwa. Jego rola jest zróżnicowana w zależności od wielkości, sektora, wiodącego charakteru działalności, branży oraz stopnia dojrzałości cyfrowej danego przedsiębiorstwa. Zweryfikowane założenia monografii, sformułowane na ich podstawie wnioski oraz zaproponowane rekomendacje dla biznesu stanowią punkt wyjścia do dalszych badań i dyskusji związanych z budowaniem przewagi konkurencyjnej współczesnych przedsiębiorstw. Są także pewnym strategicznym drogowskazem dla firm planujących implementację ekosystemu internetu rzeczy oraz rozszerzenie swojej działalności.

6
Ebook

Energetyczne aspekty procesów technologicznych. Wybrane zagadnienia aplikacyjne

Tomasz P. Olejnik

Z recenzji prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Gaski, Politechnika Śląska w Gliwicach: "Monografia reprezentuje bardzo wysoki poziom naukowy. […] Stanowi cenny wkład w rozwój  zaawansowanych metod badawczych w zakresie opracowania modeli matematycznych opisujących wybrane zjawiska fizykochemiczne i ich utylitarnego zastosowania, co jednoznacznie potwierdza wybitne osiągnięcie naukowe podsumowujące wieloletnie badania Autora. Praca jest efektem trudnych i złożonych analiz wykorzystujących wiedzę z zakresu reologii, przemian fazowych oraz zagadnień związanych  z optymalizacją procesów technologicznych pod kątem minimalizacji nakładów energetycznych oraz ograniczenia ubytków masy przetwarzanego surowca." Z recenzji prof. dr. hab. inż. Pawła Ocłonia, Politechnika Krakowska "Praca stanowi rzetelne opracowanie przedstawiające zagadnienia związane z optymalizacją technologii w aspektach możliwości odzysku i wykorzystania energii w wybranych zakładach przetwórczych. […] Opisane prace badawcze i proponowane rozwiązania mogą stanowić podstawę do wprowadzenia zmian  w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Nowatorskim zagadnieniem […] jest opisanie wykorzystania  symulacji komputerowych oraz modeli, [których] zastosowanie umożliwi […] nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem pod kątem minimalizacji strat energii i przetwarzanego surowca, a maksymalizacji zysku – co nawiązuje bezpośrednio do jednego z obszarów (ekonomicznego) zrównoważonego rozwoju."

7
Ebook

Ewaluacja środowiskowa w relacjach z dostawcami

Piotr Cezary Sosnowski

Niniejsza monografia stanowi odpowiedź na rosnące znaczenie ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko w łańcuchu dostaw. W opracowaniu zostały omówione m.in. takie zagadnienia, jak: - istota oceny i ewaluacji dostawców, w tym przede wszystkim ewaluacji środowiskowej, - charakterystyka łańcucha dostaw oraz zarządzania nim, - etapy zarządzania procesem zakupu oraz budowania relacji z dostawcami, - propozycja nowego podejścia do ewaluacji dostawców. Publikacja jest skierowana do: - menadżerów i specjalistów zajmujących się oceną i ewaluacją dostawców, badaczy związanych z obszarami zarządzania zakupami, logistyki, zarządzania łańcuchem dostaw oraz zarządzania środowiskowego, - studentów kierunków ekonomicznych, logistyki, zarządzania i ochrony środowiska. Monografia została opracowana na podstawie rozprawy wyróżnionej jako najlepsza praca doktorska z zakresu logistyki w I Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Prace Dyplomowe z Zakresu Logistyki, organizowanym przez Uniwersytet Szczeciński pod patronatem Enea Operator sp. z o.o.

8
Ebook

Informacyjno-decyzyjne determinanty transportowej obsługi przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego

Joanna Krupska

W warunkach rynkowego działania przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego istotna jest sprawna obsługa transportowa procesów zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji. Przedsiębiorstwa muszą więc wywierać określony wpływ na strukturę systemów informacyjno-decyzyjnych sterujących tymi procesami. Oddziaływanie to powinno zachodzić we wszystkich formach organizacyjnych oraz obszarach usługowej działalności transportowej obsługi produkcji, tak aby doprowadzić w niej do podejmowania decyzji optymalnych w wymiarze strategicznym, taktycznym, a nade wszystko operacyjnym.