Edukacja

449
Ebook

Jak czesać włochatą kulę. Matma bez liczb

Milo Beckman

Czy można napisać książkę o matematyce, nie używając liczb? Owszem! Jedyne liczby w tej książce to numery stron. Jak czesać włochatą kulę. Matma bez liczb to oryginalny przewodnik po trzech głównych gałęziach matematyki abstrakcyjnej topologii, analizie i algebrze które okazują się zaskakująco łatwe do zrozumienia. Ta książka wywraca do góry nogami tradycyjne podejście do matematyki, zachęcając do kreatywnego myślenia o kształcie i wymiarze, o nieskończoności, symetriach, dowodach oraz ich wzajemnych powiązaniach. Na czytelników czeka fascynująca, ilustrowana wycieczka po niezwykłych tajemnicach, strukturach i wzorach, które nazywamy matematyką. Dzięki lekturze tej jedynej w swoim rodzaju książki zadasz sobie pytania: Ile jest kształtów? Czy istnieje coś większego niż nieskończoność? I czy matematyka jest w ogóle prawdziwa?

450
Ebook

Jak mówić, żeby wzbogacić dyskusję?

Małgorzata Stachowiak

Może znasz i/lub używasz innych trudnych słów? Może pamiętasz sytuacje, w których doszło do nieporozumienia językowego z powodu nieznajomości znaczenia użytych słów? Było nieprzyjemnie czy zabawnie? Nasz poradnik pozwoli Ci uniknąć wielu językowych, często niefortunnych, pomyłek, poza tym ułoży Ci w głowie listę słów, których użycie spowoduje, że każda dyskusja czy rozmowa będzie bardziej barwna i żywa. Zestaw słów, które wzbogacą oraz ożywią każdą dyskusję! Uwaga na wyrazy trudne Wyrazy trudne w języku polskim: znasz, rozumiesz, używasz? Czy rozumiesz wszystko, co usłyszysz? Ile razy zdarzyło ci się usłyszeć słowo, którego nie znasz? Jak zachowałeś się w tej sytuacji? Udawałeś, że rozumiesz, czy popędziłeś do biblioteki, żeby sprawdzić znaczenie nieznanego słowa? Dlaczego ludzie używają tzw. wyrazów trudnych? Dlatego że chcą dobrze wypaść przed innymi czy zamierzają używać modnych słów? Może mają wyższe aspiracje lub są po prostu zarozumiali? Problem wymaga rozstrzygnięcia w sposób indywidualny, ponieważ każdy z nas podejdzie de tej kwestii inaczej. Co znajdziesz w naszym e-booku? Zobaczmy, które trudne wyrazy przysparzają nam najwięcej kłopotów językowych. Prześledzimy tę kwestię, zaglądając do trzech rozdziałów: w pierwszym rozdziale omawiamy znaczenie przymiotników trudnych, w drugim zaś prezentujemy pary wyrazów podobnie brzmiących, jednak mających inne znaczenia, trzeci rozdział przeznaczamy słownictwu związanemu ze sferą psychiki, osobowości i charakteru. W każdym rozdziale znajdziesz trudne wyrazy, znaczenie słowa i przykłady użycia w zdaniach. Możesz też sprawdzić swoją znajomość tzw. wyrazów trudnych, wykonując ćwiczenia znajdujące się pod każdym rozdziałem. Pozwolą ci one zorientować się, jak dobrze posługujesz się poprawną polszczyzną. Jak mówić poprawnie, nie myląc znaczenia danego słowa? Może znasz i/lub używasz innych trudnych słów? Może pamiętasz sytuacje, w których doszło do nieporozumienia językowego z powodu nieznajomości znaczenia użytych słów? Było nieprzyjemnie czy zabawnie? Nasz poradnik ułoży Ci to wszystko w głowie!

451
Ebook

Jak poprawić trudne relacje z rodzicami - 3 gotowe scenariusze zajęć w bibliotece

Anna Kiełczewska

Relacja dorastających dzieci z rodzicami bywa skomplikowana. Czy da się ją poprawić? Co zrobić, aby stała się harmonijna? Pobierz gotowe scenariusze zająć, które można przeprowadzić zarówno w bibliotece szkolnej, jak i publicznej. Polecamy warsztaty dla starszych klas szkoły podstawowej i dla rodziców. Zakazywać tak, aby nastoletnie dzieci nas słuchały? To możliwe pod warunkiem że zastosujesz zasady analizy transakcyjnej. Ten warsztat uczy, jak skutecznie rozmawiać o granicach.

452
Ebook

Jak się uczyć

Ron Fry

Program, który pomógł milionom uczniów i studentów uczyć się mądrze i skutecznie. Jak się uczyć przedstawia rewolucyjny system nauki bogato ilustrowany przykładami dzięki niemu wszyscy, którzy chcą zdobywać wiedzę, poradzą sobie na każdym etapie kształcenia. Jeśli jesteś uczniem starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum/technikum. Jeśli jesteś studentem. Jeśli starasz się o stypendium lub chcesz podjąć naukę za granicą. Jeśli po latach przerwy chcesz wrócić do nauki ta książka jest dla ciebie! Dzięki niej poznasz dogłębnie podstawowe elementy procesu uczenia się - czyli czytanie, pisanie, zarządzanie czasem, pamięć i umiejętność zdawania testów i egzaminów po to, żeby niczego nie przegapić w procesie zdobywania wiedzy. Znajdziesz tu wskazówki, jak najlepiej przygotować sobie warunki sprzyjające nauce, jak wyróżniać się w klasie czy grupie, jak prowadzić poszukiwania online i wiele innych. Jak się uczyć: Pomaga uczniom i studentom w każdym wieku od szkoły podstawowej aż do uzyskania dyplomu, nawet tym, którzy po długiej przerwie wracają do nauki. Wpaja umiejętności, które będą przydatne również poza szkołą czy uczelnią i w późniejszym życiu. Zawiera wskazówki, jak pomagać w nauce młodszym dzieciom, zwalczać zmęczenie i znudzenie w trakcie nauki, najwięcej skorzystać z zajęć klasowych i wiele innych.

453
Ebook

Jak się uczyć, żeby zapamiętać

Małgorzata Grześlak

Czy można sprawić, by nauka stała się łatwiejsza i przyjemniejsza? Tak, są na to sposoby. Niektóre z nich możecie poznać, czytając tę książkę. Mnemotechniki - bo o nich mowa - to metody poprawiające pamięć. Mogą przydać się w niejednej sytuacji. Dobromysłowi pomogły zdobyć rękę księżniczki, pokonać smoka oraz zaimponować gościom na królewskim przyjęciu. A wszystko to dzięki wróżce Mnemozynie, która nauczyła go kilku sztuczek. Pozycja ta skierowana jest do dzieci, które chcą ułatwić sobie proces nauczania, a także do rodziców i nauczycieli, którzy chcą im w tym pomóc. Wykorzystana tu forma baśniowych opowieści pomaga w zrozumieniu i zapamiętaniu wybranych technik pamięciowych. To pierwszy krok w stronę poznania mnemotechnik, które wymagają początkowo wysiłku i treningu, ale wytrwałych zaskakują swą skutecznością i efektywnością. Małgorzata Grześlak - absolwentka filologii polskiej, obecnie spełniona żona i mama trójki dzieci, miłośniczka poprawnej polszczyzny i technik wspierających efektywną naukę.

454
Ebook

Jak tego dowieść - krótka opowieść. Dowody matematyczne dla każdego

Dariusz Laskowski

Popularnonaukowa książka o dowodach matematycznych Trzydzieści wybranych twierdzeń matematycznych z pełnymi dowodami Trzy główne typy dowodów: dowody wprost, dowody przez sprowadzenie do niedorzeczności i dowody indukcyjne Opowieści o niewymierności liczby i liczby e, nieprzeliczalności zbioru liczb rzeczywistych, twierdzeniu Pitagorasa, nieskończoności zbioru liczb pierwszych i inne Profesor na wykładzie myśli A, mówi B, a na tablicy pisze C. A student słyszy D, widzi E, do kajetu pisze F, a i tak nic z tego nie rozumie. prof. L. Jeśmanowicz Większości z nas matematyka kojarzy się ze zlepkiem niezrozumiałych twierdzeń, ślęczeniem nad zeszytami i strużką potu na czole podczas zmagań pod tablicą. W dodatku - bez względu na to, czy darzysz królową nauk gorącą miłością, czy też nie - na którymś etapie życia po prostu musisz ją zaliczyć. Jednak nie ma co drzeć szat i wylewać krokodylich łez. Pozaszkolna matematyka to naprawdę świetna zabawa, sensacyjne odkrycia i fascynujące opowieści. Nie na darmo przecież matematyk i publicysta Michał Szurek twierdzi, że "matematyka jest jedyną humanistyczną nauką ścisłą". Trudno Ci w to uwierzyć? W takim razie potrzebujesz dowodu! Książeczka, którą trzymasz w ręku, jest Twoim biletem wstępu do tej części matematyki, która większości (także wykształconych) ludzi wydaje się niedostępna, a może nawet dziwna. I jeśli pragniesz ją jak najszybciej odłożyć, dowiedz się, że jest ona właśnie dla Ciebie! Zamieszczone tu dowody czyta się jak zwykłe opowieści, choć nie skutkuje to najmniejszym uszczerbkiem na ich ścisłości. Dla zrozumienia wszystkich dowodów wystarcza znajomość matematyki na poziomie szkoły średniej, a większość rozdziałów jest odpowiednia także dla gimnazjalistów. Po lekturze niektóre matematyczne zawiłości zaczniesz rozgryzać w sposób iście lekkoatletyczny - "Rzut oka na tablicę i wszystko widać". Dariusz Laskowski jest absolwentem Wydziału Matematyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauczycielem matematyki z wieloletnim doświadczeniem wciąż zafascynowanym swoim przedmiotem, jest też autorem kilkunastu artykułów zamieszczonych w "Delcie", "Matematyce w Szkole", "Magazynie Miłosników Matematyki", "Matematyce - Czasopiśmie dla nauczycieli". W swojej książce Jak tego dowieść - krótka opowieść. Dowody matematyczne dla każdego w taki sposób przybliża Czytelnikowi metody dowodowe stosowane w matematyce, że można czytać z przyjemnością ich rozumienia.

455
Ebook

Jak tłumaczyć dzieciom matematykę. Poradnik nie tylko dla rodziców

Danuta Zaremba

Po co ludzie uczą się matematyki? Żeby uczyć matematyki innych. Hugo Steinhaus Szkolna matematyka nie ma najlepszej prasy. Po zmaganiach z dodawaniem patyczków i odkładaniem ich na bok dla większości dzieciaków zaczynają się schody. Schody o pewnej wysokości, kątach, bokach. Nic przyjemnego. I tak przynajmniej do matury. Nadchodzi zło, mrok i matematyka. Wbrew pozorom matematyka, sama w sobie niezwykle logiczna, przez młodych ludzi jest odbierana zupełnie inaczej. Wiąże się to z różnicami w postrzeganiu świata, sztucznymi definicjami i niezrozumiałym nazewnictwem. Mamy jednak dobrą wiadomość: matematykę można dzieciom przybliżyć! Wystarczy, że nawiążemy do ich własnych doświadczeń, pozwolimy im posługiwać się potocznym językiem, a przede wszystkim będziemy odwoływać się do zdrowego rozsądku. Ta książka przeznaczona jest dla rodziców, których pociechy uczęszczają do szkół podstawowych i gimnazjów. Przyda się także nauczycielom, którzy szukają nieszablonowych pomysłów, by pomóc uczniom oswoić świat ułamków i wielokątów, a także całej reszcie, żyjącej w przekonaniu, że matematyka jest tylko dla wybranych.

456
Ebook

Jakość życia dzieci a status społeczno-ekonomiczny rodziny. Teoria i badania

Marta Petelewicz

Publikacja ukazuje zależności pomiędzy jakością życia dzieci a statusem społeczno-ekonomicznym rodziców. Przedstawia zastosowanie koncepcji jakości życia do badań zróżnicowania sytuacji życiowej dzieci (na przykładzie łódzkich szóstoklasistów) z perspektywy analiz strukturalnych. Przybliża kwestie teoretyczne związane z jakością życia oraz jakością życia dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem child indicators movement. W pogłębiony sposób porusza metodologiczne i etyczne kwestie badań ankietowych z dziećmi. Dwutorowa analiza - bazująca na wypracowanym modelu jakości życia, uwzględniającym takie sfery, jak: relacje rówieśnicze i rodzinne, sytuacja materialna, zdrowie, funkcjonowanie w szkole, subiektywny dobrostan dzieci, a także wykorzystująca koncepcję having, loving, being Erika Allardta - daje pogłębiony obraz sytuacji życiowej najmłodszych. Zarówno poszczególne obszary życia, jak i jego jakość ujmowana całościowo wiążą się ze statusem społeczno-ekonomicznym rodziny, co pozwala wnioskować o nierównościach społecznych występujących w okresie dzieciństwa. Badania ujawniają wielowymiarowość i zróżnicowanie sytuacji życiowych respondentów, pozwalają też wskazać grupę dzieci doświadczającą skumulowanej deprywacji. Zaproponowany pomiar daje możliwość sporządzenia rzetelnej diagnozy, uwzględniającej różne aspekty sytuacji życiowej, w których należy podjąć interwencję.