Фінанси

Jeśli poszukujesz specjalistycznych publikacji z kategorii finansów, trafiłeś w dobre miejsce. Zajrzyj do naszej ebiblioteki, w której znajdziesz książki omawiające zagadnienia rozliczania podatków, rachunkowości, analizy finansowej, giełdy, czy fundraisingu. Zrozum nie tylko finanse osobiste, ale i te na poziomie przedsiębiorstw.

137
Eлектронна книга

Jak zarabiać na surowcach? Inwestycje na rynkach towarowych w czasach finansjalizacji

Adam Zaremba

ECONOMICUS 2014 - III w kategorii "Najlepszy poradnik ekonomiczny"   Inwestycja jak złoto Ostatnie lata cechuje ogromny wzrost ilości i wysokości inwestycji na rynkach surowcowych. Według danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych (ang. Bank for International Settlements – BIS) liczba otwartych pozycji w surowcowych kontraktach futures wzrosła z nieco ponad 20 mln w 1993 roku do niemal 160 mln siedemnaście lat później. Obroty nie pozostawały w tyle. W 1993 roku uczestnicy rynku zawarli transakcje łącznie na 40 mln sztuk kontraktów futures, a w roku 2010 tych transakcji było już prawie 600 mln, co oznacza, że wzrost wolumenu był aż piętnastokrotny. Zjawisku temu zaczęły towarzyszyć gwałtowne wzrosty i spadki cen ropy naftowej, złota, żywności. W prasie na stałe zagościły „nadmierne spekulacje”, odmieniane przez wszystkie przypadki. Niniejsza książka w sposób kompleksowy opisuje wpływ strukturalnych zmian wywołanych wzrostem aktywności inwestorów finansowych na giełdach towarowych na warunki inwestowania na tychże rynkach. Szczególny nacisk został tu położony na strategiczną alokację aktywów w ramach portfela inwestycyjnego i korzyści z niej płynące. Tym samym publikacja ma na celu wypełnienie istotnej luki w literaturze przedmiotu. Ze względu na precedensowy charakter analiza została przeprowadzona z punktu widzenia inwestora globalnego i nie ograniczyła się jedynie do rynku polskiego. Jest to ważne dla polskiego inwestora, który chce zaangażować swoje pieniądze np. na rynku złota czy ropy naftowej, ponieważ są to rynki globalne, podlegające prawom i trendom ogólnoświatowym.

138
Eлектронна книга

Jak zarządzać pieniędzmi w czasach kryzysu?

Justyna Broniecka, Mateusz Borowiecki, Katarzyna Ciupa-Wojtasik, Beata Gulczyńska, ...

  Książka jest zbiorem 13 różnych perspektyw w temacie finansów osobistych. Powstała w odpowiedzi na zgłaszane realne problemy ludzi z zarządzaniem pieniędzmi, z radzeniem sobie z inflacją, z radzeniem sobie z kredytami. W książce zawarliśmy ogrom praktycznych wskazówek na temat tego jak poukładać sobie temat finansów osobistych. Znajdziesz w niej porady na temat tego, jak ułożyć swój prywatny lub rodzinny budżet, w jakich sytuacjach wesprzeć się kredytem, jak negocjować ceny nawet w supermarketach, jak podejść do tematu problemów ze spłatą zadłużenia, jak wyciągać wnioski ze swoich błędnych decyzji finansowych i wiele innych. Z książki skorzysta każdy, kto chce poprawić swoją sytuację związaną z finansami osobistymi.   Co jest w środku:  298 stron praktycznej wiedzy i porad, które możesz zastosować od zaraz 13 bloków tematycznych - każdy z nich mówi o finansach osobistych, ale z innej perspektywy 15 formatek do pracy własnej - to nie jest teoretyczna książka. Każdy rozdział kończy się praktycznymi ćwiczeniem. A cała książka zwieńczona jest gotowymi do wypełnienia formatkami pomagającym ułożyć budżet domowy.   JAK SKORZYSTASZ NA TEJ KSIĄŻCE? Będziesz lepiej rozumieć sposoby zarządzania swoimi pieniędzmi. To Ty zaczniesz zarządzać pieniędzmi, a nie pieniądze Tobą. Będziesz umieć lepiej podejmować decyzje o kredytach, ratach, kartach kredytowych. Będziesz lepiej radzić sobie z dzieckiem rzucającym się w sklepie na podłogę. Będziesz wiedzieć, jak i kiedy negocjować ceny. Będziesz umieć sprawdzić, jakiego realnie ubezpieczenia potrzebujesz. Dowiesz się jak obserwować swoje otoczenie, aby wiedzieć, czy idą lepsze, czy raczej trudniejsze czasy.   DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?  - Dla osób, którym dramatycznie wzrastają raty kredytu.  - Dla osób, które uważają, że nie mają z czego oszczędzać.  - Dla osób, którym nie zawsze starcza do kolejnego pierwszego.  - Dla osób, których nie stać na żadne przyjemności.  - Dla osób, które często czują, że nie mogą sobie na coś pozwolić.  - Dla osób, które często używają stwierdzenia „nie stać mnie”. 

139
Eлектронна книга

Kapitalizm interesariuszy. Globalna gospodarka a postęp, ludzie i planeta

Klaus Schwab, Peter Vanham

Obecny system gospodarczy opiera się na maksymalizacji krótkookresowych zysków, unikaniu opodatkowania i przerzucaniu niekorzystnych efektów działalności na społeczeństwo. Jego konsekwencją są pogłębiające się nierówności, wzrost zadłużenia, zwiększająca się polaryzacja społeczeństwa i polityki, a także nasilająca się degradacja środowiska. Pandemia COVID-19 udowodniła, że taki system ekonomiczny jest nie do utrzymania. Jego niezrównoważenie i kruchość grożą kolejnymi katastrofami. Konieczne są dalsza ewolucja i przejście z "kapitalizmu akcjonariuszy" do "kapitalizmu interesariuszy". Ta książka jest świetnie napisanym, szczerym wyjaśnieniem natury globalnych problemów, ich możliwych przyczyn i konsekwencji, a także związków z obecnymi systemami zarządzania. Przedstawiono w niej też ideę kapitalizmu interesariuszy: systemu gospodarczego opartego na inkluzywności, zrównoważonym rozwoju i równości. To holistyczne rozwiązanie, w którym odpowiedzialność jest proporcjonalnie rozłożona na rządy państw, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. W książce znalazło się wiele rad i wskazówek, z których może skorzystać każdy: polityk, właściciel firmy, aktywista, społecznik i obywatel. Okazuje się, że "rzeczywistość po COVID-19" może być dla ludzkości czasem współdziałania, w którym teraźniejszość i przyszłość dają możliwość wykreowania zrównoważonego świata. Świata, w którym wszyscy czują się dobrze. W książce: jak powstawał świat globalnego wzrostu konsekwencje: problemy światowej gospodarki model interesariuszy i jego realizacja koncepcja kapitalizmu interesariuszy jak można się przyczynić do rozwoju zrównoważonego świata Kapitalizm interesariuszy: sercem systemu jest równowaga!

140
Eлектронна книга

Kapitał finansowy a wzrost gospodarczy w Polsce

Iwona Maciejczyk-Bujnowicz

Rozwój bankowości inwestycyjnej stanowi jeden z czynników determinujących rozwój współczesnej gospodarki rynkowej. W Polsce rozwój usług bankowości inwestycyjnej wpływa na rozwój gospodarczy, przez co rośnie konkurencyjność polskiej gospodarki na rynku Unii Europejskiej. Pomiędzy rozwojem bankowości inwestycyjnej w Polsce a rozwojem gospodarczym istnieją określone współzależności. W monografii poddano badaniu wzajemne zależności pomiędzy wielkością i stopniem rozwoju systemu finansowego a wzrostem gospodarczym. Przedmiotem rozważań jest analiza znaczenia poszczególnych segmentów sektora finansowego w stymulowaniu wzrostu gospodarczego oraz badanie wpływu tego wzrostu na dalszy rozwój rynku finansowego. Przedstawione w opracowaniu zarówno aspekty teoretyczne, jak i aplikacyjne są kontynuacją prowadzonych badań w tym obszarze. Zbudowany model ekonometryczny jest pionierski dla gospodarki polskiej. Wyniki badań są jedną z pierwszych prób pokazania wzajemnych zależności pomiędzy stopniem rozwoju rynku finansowego w Polsce, w podziale na aktywa sektora bankowego, pozabankowego oraz giełdy papierów wartościowych, a wzrostem gospodarczym. 

141
Eлектронна книга

Kapitał własny spółek kapitałowych jako kategoria prawna i ekonomiczna sprawozdania finansowego

Ewa Walińska, Anna Rzetelska, Anna Jurewicz

W literaturze często stwierdza się, że „kapitał” jest pojęciem wieloznacznym. Spotyka się takie określenia, jak: „kapitał trwały”, „kapitał społeczny”, „kapitał ludzki”, „kapitał intelektualny”. Uzasadnia to podjęcie pogłębionej analizy, czym jest kapitał własny jako kategoria ekonomiczna, z uwzględnieniem tego, jakie czynniki go kształtują, według jakich kryteriów może być odnoszony do kategorii normatywnych kapitału zakładowego, zapasowego i rezerwowego oraz zysku na gruncie prawa spółek. Celem monografii jest wskazanie prawnej i ekonomicznej istoty kapitału własnego, a także zasad jego prezentacji w sprawozdaniu finansowym spółek kapitałowych. Przedstawiono różnice pomiędzy prawnym i ekonomicznym aspektem kapitału własnego oraz zagrożenia będące następstwem tych rozbieżności dla rzetelności i przejrzystości sprawozdań finansowych składanych wspólnikom tych spółek. Rachunkowość - poprzez prawo bilansowe - ustanawia nowe kategorie kapitału własnego, które nie są rozpoznawane przez prawo handlowe. Wspólnicy spółek kapitałowych mogą żądać zatrzymania tego procesu, jeśli sfera ich prawnie chronionych interesów na gruncie prawa spółek nie będzie prawidłowo realizowana.

142
Eлектронна книга

Klasyczne i nieklasyczne metody analizy nierówności dochodowych

Alina Jędrzejczak

Początki badań rozkładów dochodów i ich nierównomierności sięgają przełomu XIX i XX stulecia, kiedy ukazały się pierwsze prace włoskiego ekonomisty Vilfredo Pareto (1848-1923), współtwórcy teorii równowagi ekonomicznej. Monografia obejmuje szeroko rozumianą metodologię statystyczną dotyczącą rozkładów dochodów i nierówności dochodowych. Obecnie obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania badaniami nierówności, niesprawiedliwości, wykluczenia i ubóstwa, a także wymiarem praktycznym rezultatów tych analiz. W publikacji prezentowana jest szeroka gama mierników nierówności opartych na różnych podejściach: aksjomatycznym, opisowym, normatywnym, w tym współczynniki Giniego, Theila i Zengi, z uwzględnieniem dekompozycji , a także miary różnic między rozkładami pozwalające na ocenę deprywacji wyróżnionych grup. Oddając książkę do rąk Czytelników, wyrażam nadzieję, że spełni oczekiwania statystyków, ekonomistów i polityków oraz ożywi dyskusję nad problemami społecznymi wynikającymi ze zbyt dużych różnic w dochodach, które często prowadzą do ubóstwa i wykluczenia najsłabszych grup ludności.

143
Eлектронна книга

Klasyfikacja budżetowa 2022

Barbara Jarosz

W rozdziale I książki znajduje się tekst rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej oraz załączników do tego rozporządzenia, w których przedstawiono podziałki klasyfikacji budżetowej wraz z objaśnieniami – z uwzględnieniem ostatniej nowelizacji dokonanej w 2020 roku; podano także przykłady innych rodzajów dochodów lub wydatków, niewymienionych w objaśnieniach, a także wyjaśnienia RIO i MF dotyczące dochodów i wydatków, których klasyfikowanie budziło wątpliwości interpretacyjne. W rozdziale drugim przedstawiono pytania i odpowiedzi.

144
Eлектронна книга

Kluczowe zmiany kadrowo-płacowe, na które pracodawcy muszą przygotować się w 2025 roku

Praca zbiorowa

Publikacja stanowi praktyczną pigułkę wiedzy o planowanych zmianach w prawie pracy, na które pracodawcy muszą przygotować się w 2025 roku i latach kolejnych. Z publikacji dowiesz się m.in.: - jakie obowiązki wiązać się będą dla pracodawców z wdrożeniem nowych przepisów w zakresie jawności wynagrodzeń, - jakie kolejne okresy będą zaliczane do pracowniczego stażu pracy, - co ma zmienić się w zakresie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, - z czego skorzystają pracodawcy na podstawie nowych przepisów o rynku pracy.