Електроніка

49
Eлектронна книга

Komputerowa symulacja układów z liniami transmisyjnymi

Jan Ogrodzki

W niniejszej monografii zostały omówione metody i algorytmy modelowania i symulacji połączeń w układach elektronicznych. Połączenia to elementy przewodzące (wykonane na krzemie, płytce drukowanej lub jako kabel), które dla prądów stałych i wolno zmiennych (o długości fali dużej w porównaniu z długością połączenia), można opisywać rezystancjami albo zwarciami. Jednak dla wysokich częstotliwości (gdy długość fali jest porównywalna z długością połączenia) ma ono charakter układu o stałych rozłożonych, w ogólności wymagającego opisu za pomocą równań Maxwella. Jednak, jeżeli fala w połączeniu 1-D jest TEM lub quasi-TEM wystarczający staje się opis prostszy, za pomocą pary liniowych równań różniczkowych cząstkowych, zwanych równaniami telegrafistów. Należy zwrócić uwagę, że istotną cechą komunikacji z Czytelnikiem zaproponowanej w niniejszej pracy, jest fakt, że każdy z modeli literaturowych z rozdz. 3 oraz autorskich z rozdz. 5-8 został nie tylko opisany, ale także zaprogramowany w środowisku Matlab, aby Czytelnik mający dostęp do tego środowiska mógł sam z nimi eksperymentować. W tym celu dla każdego modelu napisano skrypt do symulacji w dziedzinie czasu. W ten sposób uzyskano własne wyniki dla modeli linii opracowanych wcześniej przez badaczy. Zaproponowano kilka przykładów, które są symulowane wszystkimi omawianymi modelami i przewijają się przez całą pracę - przede wszystkim jest to linia 50-omowa i 75-omowa. Pozwoliło to autorowi ocenić dokładność i złożoność oraz zajętość pamięci dla każdej z rozpatrzonych metod symulacji linii.

50
Eлектронна книга

Laboratorium sygnałów, modulacji i systemów

Mateusz Malanowski

Skrypt jest przeznaczony dla uczestników przedmiotu Sygnały, modulacje i systemy (SYMSE), prowadzonego na trzecim semestrze na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ale może być także wykorzystywany na innych uczelniach i wydziałach. W opracowaniu omówiono pięć ćwiczeń laboratoryjnych ściśle powiązanych z treścią wykładu. Dotyczą one: szeregu Fouriera, badania analogowych układów liniowych, próbkowania sygnałów i ich odtwarzania z probek, badania dyskretnych układów liniowych oraz stabilności układów analogowych i modulacji.

51
Eлектронна книга

Lutowanie od podstaw

Witold Wrotek

Naucz się lutować jak profesjonalista Poznaj technikę lutowania od podstaw Wyposaż warsztat w odpowiednie narzędzia Naucz się łączyć różne elementy elektroniczne Nawet najbardziej zaawansowane układy elektryczne i elektroniczne nie mogłyby działać, gdyby ich elementy nie były ze sobą odpowiednio połączone. Najtańszą, najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą łączenia obwodów jest lutowanie. Zapewnia nie tylko właściwe połączenie elektryczne, lecz również odpowiednio wytrzymałe spojenie mechaniczne, a tym samym umożliwia stabilne mocowanie elementów na płytce drukowanej. I choć zalety lutowania jako techniki łączenia elementów metalowych znane są ludzkości od starożytności, to prawdziwą popularność zawdzięcza ono dopiero pojawieniu się współczesnej elektroniki, a wzrost znaczenia - jej gwałtownemu rozwojowi. Jeśli chcesz poznać technikę lutowania i nauczyć się prawidłowo stosować ją w praktyce, sięgnij po odpowiednie źródło wiedzy! Książka Lutowanie od podstaw krok po kroku wprowadzi Cię w tajniki sztuki łączenia elementów, przedstawi niezbędne narzędzia i dobre praktyki, nauczy unikać typowych błędów popełnianych przez początkujących oraz pokaże najlepsze sposoby lutowania różnych elementów elektrycznych i elektronicznych. Nauczysz się też dzięki niej, jak wykonać proste prace elektryczne w swoim domu, a nawet jak naprawić typowe usterki występujące w urządzeniach AGD. Przygotowanie do lutowania Niezbędne narzędzia i materiały Dobre praktyki i typowe błędy Praktyczne porady dotyczące lutowania Typowe prace i naprawy elektryczne Ćwiczenia poprawiające umiejętności Lutowanie elementów elektronicznych Usuwanie usterek elektronicznych Zostań prawdziwym mistrzem lutownicy!

52
Eлектронна книга

Lutowanie od podstaw. Wydanie II

Witold Wrotek

Lutowanie - prosto, praktycznie, profesjonalnie! Opanuj podstawy techniki lutowania Poznaj przydatne narzędzia pracy Naucz się lutowania w praktyce Lutowanie to najtańsza, najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda łączenia elementów obwodów elektrycznych i elektronicznych. Nawet najbardziej zaawansowane układy nie mogłyby działać bez zastosowania tej techniki, która zapewnia nie tylko właściwe połączenie elektryczne, lecz również odpowiednio wytrzymałe spojenie mechaniczne, umożliwiając tym samym stabilne mocowanie elementów na płytce drukowanej. Do łączenia metalowych części lutowania używano już w starożytności, jednak prawdziwy rozkwit tej metody nastąpił wraz z gwałtownym rozwojem elektroniki. Sięgnij po odpowiednie źródło wiedzy, jeśli chcesz poznać technikę lutowania i nauczyć się prawidłowo stosować ją w praktyce! Drugie wydanie książki Lutowanie od podstaw wprowadzi Cię w tajniki sztuki łączenia elementów, przedstawi niezbędne narzędzia i dobre praktyki, nauczy unikać typowych błędów popełnianych przez początkujących, a także pokaże najlepsze sposoby lutowania różnych elementów elektrycznych i elektronicznych. Dzięki lekturze dowiesz się też, jak wykonać proste prace elektryczne w swoim domu, a nawet jak naprawić typowe usterki urządzeń AGD. Przygotowanie do lutowania Niezbędne narzędzia i materiały Dobre praktyki i najczęstsze błędy Praktyczne porady dotyczące lutowania Typowe prace i naprawy elektryczne Ćwiczenia poprawiające umiejętności Lutowanie elementów elektronicznych Usuwanie usterek elektronicznych Lutuj jak prawdziwy zawodowiec!

53
Eлектронна книга

Lutowanie od podstaw. Wydanie III

Witold Wrotek

Wszystko, co musisz wiedzieć o lutowaniu Lutowanie jest procesem, w którym elementy metalowe łączy się trwale w wysokiej temperaturze za pomocą metalowego spoiwa zwanego lutem. To najtańsza, najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda łączenia elementów obwodów elektrycznych i elektronicznych. Nawet najbardziej zaawansowane układy nie mogłyby działać bez zastosowania tej techniki. Metodę tę ludzkość zna od starożytności, jednak lutowanie stało się szczególnie ważne, kiedy zaczęliśmy na szeroką skalę korzystać z elektroniki. Umiejętność lutowania drobnych elementów przydaje się zarówno zawodowcom, jak i majsterkowiczom hobbystom. Pozwala ona na samodzielny montaż i konserwowanie podzespołów, płytek drukowanych albo większych układów, na przykład tych, które wprawiają w ruch roboty. Jeśli planujesz zająć się elektroniką amatorsko lub zawodowo, ten poradnik jest skierowany właśnie do Ciebie. Dowiesz się z niego między innymi: Jak się przygotować do lutowania W jakie narzędzia i materiały trzeba się zaopatrzyć Na czym polegają dobre praktyki i najczęstsze błędy podczas lutowania Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do procesu Jakie prace lutownicze wykonuje się najczęściej Co możesz zrobić, by poprawić precyzję swojej pracy W jaki sposób lutuje się elementy elektroniczne Jak usunąć najczęściej występujące usterki Trzecie wydanie książki zostało wzbogacone o dodatek poświęcony wyborowi odpowiedniej stacji lutowniczej.

54
Eлектронна книга

Machine Learning Engineering with Python. Manage the lifecycle of machine learning models using MLOps with practical examples - Second Edition

Andrew P. McMahon, Adi Polak

The Second Edition of Machine Learning Engineering with Python is the practical guide that MLOps and ML engineers need to build solutions to real-world problems. It will provide you with the skills you need to stay ahead in this rapidly evolving field.The book takes an examples-based approach to help you develop your skills and covers the technical concepts, implementation patterns, and development methodologies you need. You'll explore the key steps of the ML development lifecycle and create your own standardized model factory for training and retraining of models. You'll learn to employ concepts like CI/CD and how to detect different types of drift.Get hands-on with the latest in deployment architectures and discover methods for scaling up your solutions. This edition goes deeper in all aspects of ML engineering and MLOps, with emphasis on the latest open-source and cloud-based technologies. This includes a completely revamped approach to advanced pipelining and orchestration techniques.With a new chapter on deep learning, generative AI, and LLMOps, you will learn to use tools like LangChain, PyTorch, and Hugging Face to leverage LLMs for supercharged analysis. You will explore AI assistants like GitHub Copilot to become more productive, then dive deep into the engineering considerations of working with deep learning.

55
Eлектронна книга

Mastering PLC Programming. The software engineering survival guide to automation programming

M. T. White

Object-oriented programming (OOP) is a new feature of PLC programming that has taken the automation world by storm. This book provides you with the necessary skills to succeed in the modern automation programming environment.The book is designed in a way to take you through advanced topics such as OOP design, SOLID programming, the software development lifecycle (SDLC), library design, HMI development, general software engineering practices, and more. To hone your programming skills, each chapter has a simulated real-world project that’ll enable you to apply the skills you’ve learned. In all, this book not only covers complex PLC programming topics, but it also removes the financial barrier that comes with most books as all examples utilize free software. This means that to follow along, you DO NOT need to purchase any PLC hardware or software.By the end of this PLC book, you will have what it takes to create long-lasting codebases for any modern automation project.

56
Eлектронна книга

Metody opisu i symulacji układów elektronicznych

Jan Ogrodzki

Niniejsza monografia poświęcona jest metodom formalnego opisu układów elektronicznych i opartej na tym opisie komputerowej symulacji. W procesie projektowania i fabrykacji współczesnych układów scalonych symulacja komputerowa jest nieodzownym narzędziem wspomagającym. Przytoczono podstawowe, najbardziej rozpowszechnione modele elementów półprzewodnikowych, by na ich podstawie wprowadzić Czytelników w dziedzinę opisów matematycznych układów fizycznych. Opisy te mogą mieć postać równań algebraicznych, różniczkowych zwyczajnych lub cząstkowych, lub, co jest równoważne, sieci elektrycznej, czyli połączenia wyidealizowanych elementów elektronicznych. Monografia zajmuje się tylko układami o stałych skupionych, a więc takimi, w których długość fali sygnału zmiennego jest dużo większa od rozmiarów geometrycznych układu.