Inne

9
Ebook

Komunikowanie danych i zastosowanie sieci komputerowych w biznesie. Wydanie XIII

Jerry FitzGerald, Alan Dennis, Alexandra Durcikova

Połączenie komputerów w sieć zapoczątkowało prawdziwy skok cywilizacyjny. Dziś zarządzanie przepływem danych między komunikującymi się urządzeniami stanowi jeden z fundamentalnych czynników rozwoju współczesnego biznesu. Wraz z upowszechnianiem się kolejnych nowinek, takich jak internet rzeczy, nasze życie coraz bardziej staje się życiem online. W konsekwencji zrozumienie zagadnień dotyczących mobilności, bezpieczeństwa, skalowalności i zarządzania siecią może mieć niebagatelne znaczenie dla pomyślnej realizacji celów biznesowych. Dotyczy to nie tylko inżynierów, lecz także twórczych jednostek, które dzięki kreatywnemu zagospodarowaniu technologii zwiększają konkurencyjność swoich firm. To kolejne wydanie znakomitego podręcznika dla inżynierów i menedżerów, którzy chcą dogłębnie zrozumieć fundamentalne koncepcje związane z sieciami i komunikowaniem danych. Wyczerpująco omówiono tu podstawy funkcjonowania sieci komputerowych - szczególną uwagę zwrócono na różnorodne aspekty projektowania niezawodnej sieci i zarządzania nią. Książka została zaktualizowana i uzupełniona o najnowsze zalecenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa zarówno dla starszych rozwiązań, jak i dla architektur chmurowych czy sieci wykorzystujących urządzenia mobilne. Znakomitym uzupełnieniem treści są analizy przypadków oraz praktyczne zestawy ćwiczeń, dzięki którym można lepiej zrozumieć opisane koncepcje i techniki. W tej książce między innymi: modele sieci i standardy sieciowe funkcje poszczególnych warstw sieci rodzaje sieci, w tym sieci szkieletowe, LAN i bezprzewodowe bezpieczeństwo sieci i zapobieganie włamaniom zarządzanie ruchem w sieci i kontrolowanie awarii Komunikacja w sieci: być albo nie być współczesnego biznesu!

10
Ebook

Konfiguracja usług sieciowych na urządzeniach MikroTik

Łukasz Guziak

Poznaj alternatywę dla urządzeń Cisco MikroTik, łotewska firma z siedzibą w Rydze, od lat produkuje sprzęt sieciowy. Przystępna cena i świetna jakość sprawiły, że urządzenia sygnowane logo MikroTik zdobyły niezwykłą popularność - po produkty łotewskiej marki sięga się coraz częściej. Jeśli planujesz zmodernizować lub zbudować sieć i chcesz w tym celu użyć urządzeń MikroTik, ta książka Ci w tym pomoże. Dzięki zawartym w niej praktycznym informacjom bez problemu rozpoczniesz pracę z urządzeniami MikroTik. Poznasz ofertę producenta, nauczysz się pracować z jego sprzętem i przygotujesz się do certyfikacji. Łotewska firma bowiem, podobnie jak amerykański gigant Cisco, opracowała ścieżkę szkoleń pozwalających zdobyć wiedzę niezbędną do zarządzania sieciami opartymi na urządzeniach marki. A to doskonałe rozwiązanie!

11
Ebook

Książka Packet Tracer 6 dla kursów CISCO Tom 2 - Podstawy konfiguracji IOS

Marek Smyczek, Robert Wszelaki

Książka Packet Tracer 6 dla kursów CISCO Tom 2 – Podstawy konfiguracji IOS, dedykowana jest wszystkim osobom chcącym nauczyć się projektować i tworzyć nie tylko sieci lokalne, ale również zarządzać sprzętem spotykanym w sieciach rozległych. Tom 2 poświęcony jest routerom i przełącznikom CISCO wyposażonym w system IOS, ale również pokazuje możliwości programu, pozwalające na ich podstawową konfigurację bez konieczności zagłębiania się w arkana IOS. Autorzy poruszając w książce zagadnienia routingu i przełączania w sieciach LAN, posługują się wieloma przykładami i ćwiczeniami, dlatego podręcznik idealnie nadaje się dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sprzętem CISCO. Książka nadaje się również, jako idealny podręcznik uzupełniający wiedzę praktyczną podczas nauki na dwóch pierwszych semestrach kursów CISCO.

12
Ebook

Książka Packet Tracer 6 dla kursów CISCO Tom 5 - ACL, routing statyczny oraz zaawansowane technologie sieciowe

Jerzy Kluczewski

Książka Packet Tracer 6 dla kursów CISCO Tom 5 – ACL, routing statyczny oraz zaawansowane technologie sieciowe jest kontynuacją poprzednich tomów. Tom 5 zawiera przykłady, ćwiczenia, zadania problemowe obejmujące zagadnienia takie jak: routing statyczny, listy kontroli dostępu (ACL), praca z urządzeniami typu Chmura, technologia VoIP, protokoły STP, RSTP, VTP, Frame Relay, HDLC, PPP, technologie RADIUS i NETFLOW.

13
Ebook

Okablowanie strukturalne sieci. Teoria i praktyka. Wydanie III

Rafał Pawlak

Zaprojektuj niezawodną sieć teleinformatyczną! Charakterystyka i cele tworzenia systemu okablowania, czyli elementarz projektanta Elementy składowe okablowania strukturalnego, czyli kompletowanie niezbędnych materiałów Projekt sieci, czyli szczegółowe rozwiązania i przewidywanie potencjalnych zagrożeń Zagadnienie okablowania, czyli de facto stworzenia całej struktury sieciowej w przestrzeni o określonym, często skomplikowanym układzie, nie jest tak proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Samo ułożenie kabli poprzedzone musi być za każdym razem kompleksową analizą wszystkich elementów powstającego systemu, od aspektów ściśle technicznych (gdzie umieścić szafy, ulokować serwerownię, jakie instalacje towarzyszące wdrożyć?), aż po sposoby i miejsca wykorzystywania sieci przez użytkowników. To zadanie wymaga wiedzy oraz świadomości celów, a także dużej wyobraźni, nie tylko przestrzennej. Indywidualne dostosowanie powstającej infrastruktury do specyfiki lokalizacji docelowej i potrzeb użytkowników zawsze zależy od projektanta, a niezbędną wiedzę pozwalającą na stworzenie sprawnie działającej sieci teleinformatycznej znajdziesz właśnie w tej książce! "Okablowanie strukturalne sieci. Teoria i praktyka. Wydanie III" to podręcznik, dzięki któremu kwestia zaprojektowania i wykonania systemu okablowania strukturalnego przestanie wydawać Ci się nie do pokonania. Dowiesz się, co należy wziąć pod uwagę na pierwszym etapie projektowania sieci, jakie materiały i urządzenia musisz zgromadzić oraz jak je ze sobą połączyć, a także jakie środowisko pracy wybrać dla centrum danych. Zrozumiesz, po co Ci szczegółowa dokumentacja projektowa i na czym polega odbiór projektu. Poznasz normy obowiązujące przy projektowaniu sieci i sprawdzone sposoby zabezpieczania infrastruktury przed awarią oraz neutralizacji ewentualnych jej skutków. Krótko mówiąc, książka ta to znakomite przygotowanie do pracy nad jednym z najważniejszych systemów działających we współczesnych firmach. Charakterystyka i cele tworzenia systemu okablowania Przewodowe media transmisyjne Elementy składowe okablowania strukturalnego Środowisko pracy dla centrum danych (DATA CENTER) Dokumentacja projektowa i odbiór systemu okablowania Porady techniczno-instalacyjne Okablowanie strukturalne a normy Redundancja okablowania pionowego Okablowanie strukturalne a backup danych Reakcja na awarie i projekt sieci Okablowanie strukturalne w pytaniach i odpowiedziach Zbuduj system okablowania strukturalnego skrojony na miarę!

14
Ebook

Packet Tracer 6 dla kursów Cisco - Tom4 - Tworzenie plików PKA i praca w trybie Multiuser

Jerzy Kluczewski, Robert Wszelaki

Książka Tworzenie plików PKA i praca w trybie Multiuser, dedykowana jest przede wszystkim dla instruktorów chcącym nauczyć się projektować i tworzyć interaktywne zadania sprawdzające umiejętności uczestników kursów. Tom 4 pokazuje możliwości programu Packet Tracer przydatne dla instruktorów Akademii Cisco. Opisano w nim główne zasady tworzenia i konfigurowania praktycznych zadań interaktywnych oraz pracy w trybie Multiuser. Autorzy opisują w książce szczegółowo możliwości pracy w trybie wielodostępowym oraz opcje kreowania plików zadań PKA (Packet Tracer Activity). Opisy w książce odnoszą się do najnowszej wersji Packet Tracer 6.2 dostępnej w chwili jej publikowania.

15
Ebook

Praktyczne projekty sieciowe

Paweł Zaręba

Opanuj sieci - w praktyce! Poznaj tajniki połączeń sieciowych Skonfiguruj sieć lokalną i dostęp do Internetu Zaimplementuj VoIP oraz zastosuj technologię VPN Kontroluj i monitoruj dom za pośrednictwem sieci Fale radiowe, światłowody, kable - sieci oplatają świat. Dziś komputer bez połączenia z Internetem stanowi właściwie tylko kosztowny kawałek elektronicznego złomu. To właśnie sieć sprawia, że otaczające nas zewsząd urządzenia cyfrowe zapewniają dostęp do interesujących treści, umożliwiają korzystanie z map, pozwalają monitorować otoczenie, słuchać strumieniowanej muzyki i oglądać filmy - słowem, dają nam wszystkie te możliwości, które kojarzymy z rewolucją informacyjną. Książka Praktyczne projekty sieciowe bezboleśnie wprowadzi Cię w świat współczesnych technologii sieciowych. Przedstawia najistotniejsze informacje na temat ich możliwości oraz ograniczeń. W niezwykle praktyczny sposób uczy, jak radzić sobie z zadaniami stawianymi przed projektantami i administratorami sieci. Prezentuje szereg konkretnych przykładów i projektów, które z pewnością przydadzą Ci się w pracy. Jeśli szukasz kompendium praktycznej wiedzy na temat sieci, lepiej nie można było trafić. Podstawowe informacje o typach sieci i technologiach sieciowych Zapewnianie dostępu do Internetu i tworzenie VLAN-ów Zestawianie lokalnych i globalnych połączeń VoIP Projektowanie sieci mobilnych oraz zastosowanie technologii MPLS i VPN Wykorzystanie IoT do monitorowania i zarządzania domem Praktyczne zastosowanie technologii QoS, NetFlow i RADIUS Administracja złożonej sieci Wi-Fi Zarządzanie sieciami i rozwiązywanie problemów Sieci? Z tą książką to nic trudnego!

16
Ebook

Prawdziwa Historia Internetu na Świecie - wydanie 4 rozszerzone

Marek Pudełko

„Prawdziwa historia Internetu na świecie” to już czwarte wydanie obszernego źródła wiedzy o Internecie i jego ewolucji na całym świecie. To jedyny i zarazem unikatowy zbiór najważniejszych wydarzeń oraz postaci, które miały wpływ na rozwój i ewolucję sieci. Znajdziemy tu szczegółowo opisane najważniejsze usługi, protokoły i programy dzięki którym łatwo i sprawnie wymieniamy pliki, rozmawiamy, dzielimy się wiedzą i przeżyciami, czyli po prostu surfujemy po sieci. Książka kierowana jest dla ludzi, którym nie wystarcza samo surfowanie po Internecie, lecz pociąga ich wiedza i ciekawość. To także niesamowita gratka dla nauczycieli-pasjonatów historii współczesnej z zacięciem do IT, którzy wiedzę zawartą w książce mogą swobodnie wykorzystać podczas ciekawej, innowacyjnej lekcji historii z uczniami np. omawiając światowe wojny przeglądarek internetowych lub batalie wyszukiwarek informacji. Ponieważ kierowana jest nie tylko dla profesjonalistów, lecz dla każdej osoby chcącej zgłębić tajniki wiedzy o Internecie, nie można jej traktować jako podręcznika uczącego o sieciach. Jest książką popularnonaukową, w której autor postawił sobie bardzo trudne zadanie: w jasny i przejrzysty sposób pokazać pełną historię Internetu. Autorem książki jest Marek Pudełko, urodzony w 1974 roku, w czasach, gdy działały już pierwsze sieci, ale w naszym kraju, zwykli ludzie o komputerach wiedzieli niewiele. Zafascynowany tymi urządzeniami zdecydował się studiować informatykę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie szczególnie zaciekawił go Internet i jego szybki rozwój. Obecnie jest nauczycielem informatyki w Zespole Szkół Łączności w Krakowie. Oprócz tej publikacji, jest autorem bliźniaczej pozycji: „Prawdziwa historia Internetu na świecie” oraz „Zbioru zadań z Pascala”. Prowadzi również stronę zelota.netshock.pl z materiałami o budowie komputerów.