Kindergarten

1
E-book

Antek (3) - Antek się dąsa

Alberte Winding

Antek jest obrażony. Mama i tata urządzili wczoraj wieczorem imprezę i teraz nie mogą się podnieść z łóżka. A kiedy tata w końcu wstaje, z jego ust wydobywa się nieprzyjemny zapach. Dlatego Antek jest obrażony. Ale tylko do czasu, gdy tata robi naleśniki.

2
E-book

Arteterapia w twórczym rozwoju. Ćwiczenia, warsztaty, projekty dla dzieci i młodzieży

Wiesław Karolak, Barbara Karolak

Publikacja składa się z trzech rozdziałów. Rozdział pierwszy to rozważania związane z istotą najprostszej jednostki dydaktycznej i treningowej, jaką są ćwiczenia. W dalszej części tego rozdziału prezentowane są scenariusze i opisy realizacji piętnastu przykładowych ćwiczeń. Drugi rozdział zawiera rozważania związane z istotą większej jednostki dydaktycznej, terapeutycznej, artystycznej, jaką są warsztaty. W dalszej części tego rozdziału prezentowane są scenariusze zajęć warsztatowych z dokumentacją fotograficzną i opisami. Trzeci rozdział zawiera rozważania związane z istotą najbardziej rozbudowanej, a zarazem dość skomplikowanej jednostki dydaktycznej, terapeutycznej, artystycznej, jaką są projekty. W tym rozdziale – podobnie jak w dwóch poprzednich – prezentowane są scenariusze, opisy wybranych projektów wraz z dokumentacją fotograficzną i opisami. Książka może stanowić cenną pomoc dla nauczycieli, metodyków, arteterapeutów, jak również studentów wielu specjalności pedagogicznych, edukacji artystycznej i arteterapii. Z tej publikacji, jak z przewodnika, mogą korzystać wszyscy, którzy, prowadząc różne grupy zajęć, poszukują atrakcyjnych metod pracy, dających uczestnikom radość tworzenia i zwiększających efektywność działań twórczych.

3
E-book

Edukacja sześciolatka

Agnieszka Weiner, Anna Koper

Publikacja w swoisty sposób włącza się w dyskusję na temat edukacji sześciolatka, nie narzucając określonej wizji rzeczywistości szkolnej, ale zachęcając do krytycznej refleksji, poprzez szerokie spectrum odniesień do najnowszych teorii pedagogicznych, psychologicznych i socjologicznych, ukazanie przykładów zastosowania wyników badań i dyskusji naukowych w praktyce, a także dylematów i wyzwań stojących przed nauczycielami, którzy chcą sprostać wyzwaniom nowoczesnego kształcenia dzieci. Spektrum poruszanych wątków jest szerokie, w tomie pomieszczono między innymi analizy dotyczące: regulacji prawnych w kwestii obowiązku szkolnego w polskim systemie oświatowym; europejskiego kontekstu edukacji małych dzieci; potencjału współczesnych uczniów w wieku wczesnoszkolnym i ich partycypacji we własnym uczeniu się; czynników warunkujących dobrą edukację dzieci sześcioletnich; włączania niepełnosprawnych sześciolatków do edukacji w szkołach powszechnych i inne

4
E-book

Edukacyjna wartość dziecięcych pytań

Jolanta Bonar, Anna Buła

Inicjatywa cyklicznego publikowania prac w ramach serii "Twórczość i Edukacja" wyrosła z potrzeby stworzenia miejsca spotkania badaczy i praktyków zainteresowanych rozwijaniem oraz wspieraniem zdolności twórczych dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych. W serii ukazują się prace dotyczące problematyki edukacyjnych oraz społecznych uwarunkowań rozwoju szeroko pojętej aktywności twórczej. Dotychczas ukazały się w serii: Zasoby twórcze człowieka. Wprowadzenie do pedagogiki pozytywnej, red. K. J. Szmidt, M. Modrzejewska-Świgulska M. Modrzejewska-Świgulska, Twórczość codzienna w narracjach pedagogów Biograficzne badania nad twórczością. Teoria i empiria, red. M. Modrzejewska-Świgulska K. J. Szmidt, Edukacyjne uwarunkowania rozwoju kreatywności A. Chmielińska, Dynamika transgresji twórczych. Studia przypadków pedagogów Zwrócenie uwagi na rolę pytań w stymulowaniu aktywności poznawczej dzieci na etapie kształcenia elementarnego jest niezwykle potrzebne i ważkie, gdyż jest to etap kluczowy i krytyczny dla rozwoju wszystkich podstawowych umiejętności poznawczych uczniów. [...] Autorki prezentują zarówno wyniki badań, jak i zagadnienia naukowe przy jednoczesnej swobodzie gatunku i użytego słownictwa. Świadczy o tym posługiwanie się językiem nacechowanym w znacznym stopniu, dobrze pojętym w tym przypadku, subiektywizmem i ekspresyjnością. Obraz zjawiska jest konkretny, poddany oglądowi w kontekście osobistych doświadczeń, przemyśleń, ale także aktualnego stanu wiedzy i kierunków rozwoju myśli naukowej z prezentowanego obszaru dociekań. Należy podkreślić, że Autorki swoje rozważania teoretyczne ilustrują wynikami badań własnych, które znacznie wzbogacają i wzmacniają sformułowane tezy. Materiał empiryczny jest bardzo ciekawy i zawiera ogromny potencjał interpretacyjny. Z recenzji dr hab. Renaty Michalak, prof. UAM

5
E-book

Eksperymenty w przedszkolu

Aleksandra Batura - Mańka

Przedstawiamy Państwu inspiracje na ciekawe zabawy i urozmaicenie zajęć. E-book "Eksperymenty w przedszkolu" to wsparcie dla każdego nauczyciela przedszkolnego, który chciałby wzbogacić program o interesujące eksperymenty. W e-booku przedstawiamy 5 działów: 1. Eksperymenty powietrzne 2. Eksperymenty kulinarne 3. Sensoryczne zabawy i eksperymenty 4. Kolorowe eksperymenty 5. Żywiołowe eksperymenty W każdym z nich prezentujemy kilka pomysłów na ciekawe doświadczenia, które doskonale urozmaicą zajęcia w każdym przedszkolu. Wszystkie doświadczenia można dostosować do odpowiedniej grupy wiekowej. Polecamy Państwu e-book z ciekawymi eksperymentami, które doskonale ubarwią codzienne zajęcia w przedszkolu.

6
E-book

Ekspresja seksualna małego dziecka. Norma kliniczna a przekonania rodziców i nauczycieli

Justyna Ratkowska-Pasikowska

Przedmiotem prezentowanej książki jest ekspresja seksualna małego dziecka. Zachowania seksualne dziecka szczególnie interesują mnie ze względu na ich, z jednej strony, wymiar rozwojowy (biologiczny), z drugiej - restrykcyjność, której podlegają. Mitologizowanie i tabuizowanie tego obszaru rozwojowego (wiek przedszkolny) skutkuje w przyszłości właśnie takim rozumieniem kreowanego przez siebie świata społecznego (interpretacją świata). Jest on z góry skazany na demonizowanie i wyłączanie go z obiegu codziennego procesu wychowania. Postawiony w ten sposób problem jest interesujący dla pedagogiki, szczególnie kiedy wiąże się z kwestiami wychowania i socjalizacji (zwłaszcza tej pierwotnej). Skłoniło mnie to do postawienia następujących pytań: Czy postawy nauczycieli i rodziców różnią się ze względu na podejście do zachowań seksualnych dziecka? A może atmosfera wokół seksualności w rodzinie generacyjnej determinuje postawy wobec takich zachowań? Udzielenie odpowiedzi na te i wiele innych pytań stało się celem tej publikacji. Ze Wstępu

7
E-book

Inspirujące i zdrowe jadłospisy w przedszkolu

Dr Dorota Wiśniewska

E-book "Inspirujące i zdrowe jadłospisy w przedszkolu. Zestawy na każdy tydzień" to gotowe jadłospisy na cały rok. Przepisy zostały przygotowane na każdy tydzień i dzień z podziałem na: śniadanie, obiad, podwieczorek. 290 stron wypełnionych zdrowymi i apetycznymi pomysłami na posiłki dla dzieci przedszkolnych. Zdrowe jadłospisy dla dzieci na każdy dzień to godne uwagi pomysły na menu w przedszkolu. Zdrowe jadłospisy dla dzieci zostały przygotowane specjalnie dla przedszkolaków na cały rok. Biorąc pod uwagę pory roku, tydzień po tygodniu, dzień po dniu przedstawiliśmy jadłospisy, uwzględniając sezonowość produktów oraz oczekiwania małych brzuszków. Zdrowe jadłospis dla dzieci dzielą każdy dzień na posiłki: śniadanie (x2), obiad, podwieczorek. Dla każdego tygodnia zawarliśmy zestawienie tabelaryczne, obejmujące listę wszystkich składników pokarmowych m.in. wartość energetyczną, białko, tłuszcz, witaminy. Menu, które zaproponowaliśmy w e-booku jest niewątpliwie zdrowe i z pewnością zachęci do spożywania posiłków nawet największe "przedszkolne niejadki". Posiłki, które proponujemy są urozmaicone, kolorowe i niewątpliwie smaczne. Na pewno zwrócą na to uwagę najmłodsi konsumenci. Nasze jadłospisy dla dzieci zawierają posiłki wraz z listą występujących w nich alergenów. Jest to niezwykle istotne w czasach, kiedy tak wiele dzieci boryka się z nietolerancjami pokarmowymi lub alergiami. Przedstawiamy Państwu 290 stron wypełnionych zdrowymi i apetycznymi pomysłami na posiłki dla dzieci przedszkolnych.

8
E-book

Kodeks malucha i starszaka

Małgorzata Swędrowska, Monika Sobkowiak

E-book "Kodeks malucha i starszaka. Jak zachowywać się w przedszkolu?" to zbiór metod wychowawczych. W e-publikacji zostały przedstawione sprawdzone sposoby na wdrożenie kodeksu malucha i starszaka wśród dzieci przedszkolnych i naukę zasad dobrego postępowania w przedszkolu i przestrzeni publicznej. Kodeks malucha i starszaka. Jak zachowywać się w przedszkolu? - metody wychowawcze i savoire vivre w przedszkolu E-book: "Kodeks malucha i starszaka. Jak zachowywać się w przedszkolu?" to sprawdzone metody na wdrożenie reguł odpowiedniego zachowania się i nauka zasad savoire vivre w przedszkolu. W części pierwszej omówione zostały sposoby zapanowania nad hałaśliwą i dokazującą gromadką przedszkolaków, z uwzględnieniem metod wychowawczych adekwatnych do wieku dzieci. Część druga dotyczy wytycznych dobrego wychowania. Część I: przykładowe umowy, dzieci mają głos, pory brykania, system dyżurów. Część II: projektowanie zajęć, zwroty grzecznościowe powitalne i pożegnalne, magiczne słowa, zachowanie się w miejscach publicznych, zachowanie się przy stole; stosunek do osób starszych.