Психологія

585
Eлектронна книга

O wolności sumienia

Feliks Buchwald

Bez wolności przedzierzga się człowiek w narzędzie przemocy, do rzędu roboczych zwierząt lub obracającego się w machinie kółka zniżony, traci godność swoją, przestaje być człowiekiem. Bez wolności wszelkie prawa pozbawione są właściwej wartości. Co np. po prawie własności, jeżeli według mego przekonania i potrzeby zabroniono mi nią rozrządzać? Co po prawie do oświaty, jeśli w urzędowej tylko nabywać ją muszę szkole? Wolność, acz z istoty swej jedna, atoli według przedmiotu swego rozmaicie się nazywa, jako to: wolnością sumienia, słowa, stowarzyszenia, pracy, przesiedlenia itp. Nowożytna wolność, wysławiana i wielbiona przez pewnych ludzi, liczy wiek swój zaledwie od 1789 r., a spoglądając z zadowoleniem i dumą na dotychczasowe zdobycze swe, toczy nieprzerwaną walkę o nowe nabytki. Niezmiernej wszakże wagi i doniosłości jest pytanie: Azali bój na całej linii wrzący, o prawdziwą prowadzony jest wolność? Azali osiągnięte zwycięstwa są wolności tryumfem? Aby to pytanie gruntownie rozwiązać, przypatrzmy się przede wszystkim istocie wolności, zastanówmy się czym ona jest właściwie.

586
Eлектронна книга

Obcy dla samych siebie. Jak choroba psychiczna zmienia to, kim jesteś

Rachel Aviv

Wszyscy czasem zastanawiamy się nad sobą. Co jednak, gdy w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie Kim jestem? zderzamy się z trudną do zaakceptowania diagnozą? Zaburzenia i choroby psychiczne zniekształcają nie tylko nasz obraz rzeczywistości, lecz także to, jak myślimy o sobie. Mamy nadzieję, że terapia i leki przywrócą nasze dawne, prawdziwe ja, ukryte za zmianami chemicznymi w mózgu lub traumą. Ale gdzie przebiega granica między rzeczywistością a opowieścią, którą snujemy na jej temat? Obcy dla samych siebie to pełna fascynujących historii próba odpowiedzenia na nurtujące wielu z nas pytania: Czy moje doświadczenia i emocje to wyłącznie efekt zaburzenia, a jeśli tak, to czy mogę w ogóle ufać swoim zmysłom? Czy przyjmowanie leków, po których czuję się szczęśliwszy, jest tylko sposobem oszukiwania samego siebie? Czy gdybym należał do innej kultury lub wyznawał inną religię, moja choroba byłaby przez otoczenie traktowana inaczej? Czy sam myślałbym o sobie lepiej? Czy mam prawo czuć żal do bliskich, gdy przestają próbować mnie zrozumieć? Obcy dla samych siebie to książka, która zainteresuje nie tylko osoby dotknięte zaburzeniami psychicznymi, lecz także ich najbliższych lub tych, których fascynują nieoczywiste przypadki w historii psychologii i psychiatrii. To introspektywna opowieść o niezwykłych ludziach, którzy wymknęli się poza ramy psychiatrycznego opisu, a także o tym, jak budujemy obraz samych siebie w obliczu kryzysu psychicznego, zaburzenia i diagnozy.

587
Eлектронна книга

Obiektywny i subiektywny wymiar starości

Marcin Muszyński, Elżbieta Dubas

Monografia stanowi zbiór multidyscyplinarnych tekstów dotyczących różnych aspektów starości, jej postrzegania i interpretowania. Zasadnicza refleksja podjęta w publikacji odnosi się do pytania o możliwość zobiektywizowania starości, zamknięcia tej tematyki w liczbach i statystycznych ujęciach bądź też w uproszczonym zbiorowym portrecie, z którego wynikałoby, że większość osób w zaawansowanym wieku ma takie same problemy i potrzeby. Autorzy zastanawiają się, co kształtuje społeczny i indywidualny obraz starości, jak powstają stereotypy jej dotyczące, a następnie zadają pytanie, jaka jest prawdziwa starość. Istotnym wątkiem badawczym w prezentowanym tomie jest subiektywny wymiar starości ukazywany w różnorakich aspektach, także w odniesieniu do odbicia w owym lustrze społecznym. Książka może przyczynić się do stworzenia holistycznej perspektywy postrzegania starości, starzenia się i ludzi starych, a podejmowana w niej tematyka jest ważna społecznie. Teksty zgromadzone w pracy zainteresują badaczy, studentów i doktorantów zajmujących się problematyką gerontologiczną (pedagogów, socjologów, psychologów) oraz instytucje wspierające osoby starsze (domy pomocy społecznej, uniwersytety trzeciego wieku).  

588
Eлектронна книга

Obrona Sokratesa

Platon

Obrona Sokratesa to utwór Platona, filozofa greckiego, ateńczyka, twórcy tradycji intelektualnej znanej jako platonizm.   Na początku swojej obrony, ironicznie wyrażając podziw dla kunsztu słownego mowy oskarżycieli, Sokrates prosi sąd o zrozumienie, że będzie się bronił prostymi słowami, takimi, jakich zawsze używał w dysputach na rynku i ulicach Aten. I takim stylizowanym na mowę potoczną, a jednocześnie barwnym językiem jest rzeczywiście napisana Obrona Sokratesa.  

589
Eлектронна книга

Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu

Jon Kabat-Zinn

Jon Kabat-Zinn to jeden z najbardziej znanych i wpływowych popularyzatorów ruchu mindfulness. To dzięki niemu medytacja uważności stała się częścią życia milionów ludzi. Obudź się to praktyczny poradnik, w którym autor odpowiada na pytania dręczące zarówno początkujących, jak i zaawansowanych adeptów medytacji. Jak można się jej nauczyć? Jak wygląda formalna praktyka? Jak w czasach nieustannego rozproszenia przezwyciężyć trudności związane z włączeniem uważności we własne życie? Odpowiedź na te pytania pomoże nam być bardziej świadomymi swojego ciała i zmysłów, rozwinąć empatię i stać się zdrowszymi fizycznie i psychicznie oraz spełnić się zarówno w drobnych, jak i kluczowych aspektach życia. W codziennym życiu często nieświadomie zatracamy się w negatywnych myślach i wzorcach, nieraz utykając w nich na dobre. Obudź się pokazuje, jak wyzwolić się z negatywnych schematów, zacząć dostrzegać rzeczy radosne i inspirujące, oraz odnosić się do świata w spokojny, akceptujący sposób. Poradnik ten uczy, jak cieszyć się życiem z chwili na chwilę, podnieść odporność na stres oraz koncentrację, radzić sobie z bólem i cierpieniem, a także rozwinąć w sobie bardziej wyrozumiałe podejście dla siebie i innych. Dzięki nauce wiemy, że korzyści płynące z medytacji są nie do przecenienia. W Obudź się Jon Kabat-Zinn kontynuuje swoje dzieło, pokazując czytelnikom, jak uczynić z tej praktyki część swojego codziennego życia, oraz odpowiadając na ponadczasowe pytania.

590
Eлектронна книга

Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu

Dagmara Gmitrzak

Żyj tak, by każdy dzień rozkwitał w Twoich rękach! Otwórz się na kreatywność i zacznij tworzyć Poznaj lepiej samego siebie — odkryj różne aspekty własnej osobowości Aktywuj wewnętrzny twórczy potencjał Zapraszamy do przeczytania artykułu Dagmary Gmitrzak pt. "Jak odnaleźć swoje predyspozycje?" na zwierciadlo.pl Zapraszamy do przeczytania artykułu Dagmary Gmitrzak o budzeniu kreatywności na polki.pl Chcesz być bardziej kreatywny? Pragniesz tworzyć, ale nie wierzysz w swoje możliwości? Czujesz się wypalony i marzysz o pracy, która przyniesie Ci satysfakcję? A może jesteś człowiekiem renesansu, który ma wiele pasji i nie wie, jak je połączyć? Z pomocą tej książki odbędziesz podróż w głąb siebie, której celem jest aktywacja Twojego potężnego twórczego potencjału. Dowiesz się, jak myśleć kreatywnie, docenisz atuty swojego typu osobowości, odkryjesz różnorodne inteligencje. Poznasz sposoby radzenia sobie z negatywnym myśleniem, lękiem i samokrytyką. Odkryjesz dwie życiowe postawy, lifeventure i artventure, które pomogą Ci spełniać największe marzenia. Zrozumiesz, na czym polega sekret fascynacji innymi osobami. Poznasz każdy etap procesu kreacji oraz trzydzieści skutecznych sposobów aktywowania twórczego potencjału. Obudzisz w sobie pasję, zachwyt i ciekawość świata. Twoje życie może być fascynującą przygodą. Skorzystaj z naturalnego daru, jakim jest kreatywność, i doświadczaj spełnienia w każdej sferze życia. Ta książka zainspiruje Cię do wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu. BONUS - Złote Prawa Twórczości w formacie MP3! Patron medialny:

591
Eлектронна книга

Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu. Wydanie II rozszerzone

Dagmara Gmitrzak

Rozwiń skrzydła pasji Kreatywność jest naturalną umiejętnością ludzkiego umysłu. Dlaczego więc nie wszyscy wyrażamy siebie twórczo? Dlaczego większość z nas nie robi w życiu tego, co kocha? Dzieje się tak, ponieważ wierzymy wewnętrznemu krytykowi, który surowo uświadamia nam, że nie warto niczego zmieniać i należy twardo stąpać po ziemi. Lepiej siedzieć cicho, zamiast podążać za głosem serca, które pragnie ekspresji poprzez pisanie, malowanie, uczenie innych czy śpiewanie. A przecież twórczość nie jest zarezerwowana tylko dla wybranych! W każdym z nas drzemią ukryte dary i talenty oraz kreatywność, dzięki której możemy żyć pełniej i szczęśliwiej. Każdy z nas jest do czegoś powołany, a znalezienie tej wyjątkowej drogi to jeden z ważniejszych celów naszego życia. Zanim jednak wkroczymy na ścieżkę powołania, musimy się zmierzyć z lękiem, negatywnym myśleniem i samokrytyką. Ta książka pomoże Ci odbyć wewnętrzną podróż w głąb siebie. Zainspiruje do twórczego życia, do poznania Twoich darów i znalezienia ścieżki swojego powołania. Autorka przygotowała dziesiątki ćwiczeń, które pomogą Ci wzmocnić poczucie własnej wartości i wyjątkowości - i stać się najlepszą wersją siebie. Książka zainspiruje Cię do wykonywania pracy marzeń, dzięki której wyrazisz siebie w pełni. Robiąc to, co kochasz, będziesz inspiracją dla innych. Każdy z nas bowiem ma do opowiedzenia własną historię. Nie czekaj więc dłużej, rozpocznij swoją twórczą podróż! Zobacz relację ze spotkania autorskiego z Dagmarą Gmitrzak w warszawskim Empiku (kliknij w zdjęcie)

592
Eлектронна книга

Od nałogu do miłości. Jak wyzwolić się od uzależnienia od seksu i odnaleźć prawdziwe uczucie

Patrick Carnes

"Od nałogu do miłości" to książka, która tysiącom ludzi dała nadzieje na zdrowe, normalne życie, pomogła znaleźć szczęście w związku z drugim człowiekiem i odkryć lepszą, piękniejszą stronę życia. Współtworzący ją erotomani (autor skorzystał z ankiet blisko tysiąca respondentów) wywodzą się ze środowisk o wysokim prestiżu społecznym - są wśród nich lekarze, duchowni, terapeuci, polityce, ludzie biznesu...