Wydawca: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności powstały w 1949 r. Firma przekształcała się - od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (1949-1950)przez przedsiębiorstwo państwowe (1951-1993), ponownie do spółki prawa handlowego (od 1994 do dziś). Efektem naszej działalności jest ponad 10 tysięcy wydanych tytułów o łącznym nakładzie ponad 145 milionów egzemplarzy. Przez cały okres działania pozostaliśmy wierni dynamicznie rozwijającej się tematyce transportu i łączności.

"Technika idzie naprzód, nie pozostawaj w tyle" - inspirowani tą dewizą podejmowaliśmy i podejmujemy wiele działań promujących i upowszechniających nowe kierunki oraz rozwiązania w nauce i technice. Na naszych książkach wychowało się i wykształciło kilka pokoleń Polaków. Wielu z nich zostało znakomitymi naukowcami, dydaktykami, twórcami techniki, wybitnymi konstruktorami, wreszcie autorami kolejnych poczytnych publikacji. Udostępniliśmy polskim Czytelnikom setki wartościowych książek z dziedziny transportu i łączności tłumacząc je z języków obcych. Znaczna liczba publikacji WKŁ powędrowała w świat – jako książki przetłumaczone na języki obce.

1
Ebook

Projektowanie mostów betonowych, wyd.1 / 2010

Arkadiusz Madaj, Witold Wołowicki

Kompendium wiedzy z zakresu kształtowania, wymiarowania i konstruowania mostów betonowych – żelbetowych i sprężonych. W książce zawarto zarówno podstawowe informacje na temat żelbetu czy konstrukcji sprężonych, jak i treści dotyczące zasad projektowania i kształtowania złożonych systemów konstrukcyjnych. Przedstawiono zasady wymiarowania i konstruowania betonowych obiektów mostowych (żelbetowych, skrzynkowych, sprężonych i zespolonych) z obszernym opisem podstaw projektowania mostów, modeli obliczeniowych, własności wytrzymałościowych materiałów używanych do ich budowy, sposobu wymiarowania takich konstrukcji i konstruowania poszczególnych węzłów konstrukcyjnych, kształtowania fragmentów konstrukcji tych mostów i projektowania elementów z różnych materiałów. Podane zalecenia konstrukcyjne oparto na Eurokodach. Odbiorcy: studenci wydziałów inżynierii lądowej wyższych uczelni technicznych I i II stopnia nauczania oraz inżynierowie i technicy zajmujący się budownictwem komunikacyjnym i mostownictwem. 

2
Ebook

Sieci telekomunikacyjne, wyd. 1 / 2008

Wojciech Kabaciński, Mariusz Żal

W książce przedstawiono różnego rodzaju sieci telekomunikacyjne, od historycznej, ale jeszcze funkcjonującej sieci telefonicznej, po najnowsze sieci pakietowe (jaką jest Internet), czy sieci optyczne. Podręcznik ma umożliwić zaznajomienie się z podstawowymi zasadami funkcjonowania sieci telekomunikacyjnych. Zdając sobie sprawę, że zawarcie przeglądu wszystkich sieci i zagadnień w jednej pozycji jest niemożliwe - pominięto w podręczniku szereg sieci rozgłoszeniowych, a także zagadnienia inżynierii ruchu. Zawarty w podręczniku opis podstaw działania różnego typu sieci telekomunikacyjnych ułatwi Czytelnikowi dogłębniejsze studiowanie wybranych typów sieci. 

3
Ebook

Pojazdy samochodowe. Sprzęgła, hamulce i przekładnie hydrokinetyczne, wyd. 1 / 1981

Zbigniew Szydelski

Podstawy teoretyczne, zasady obliczeń, konstruowania i sporządzania charakterystyk, metody badań sprzęgieł oraz liczne przykłady obliczeniowe. Analiza współpracy sprzęgieł i przekładni hydrokinetycznych z silnikami spalinowymi i zasady doboru tych jednostek. Metody prowadzenia obliczeń trakcyjnych pojazdów wyposażonych w sprzęgła, hamulce i przekładnie hydrokinetyczne wraz z przykładami obliczeniowymi. Przykłady nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. Zasady prawidłowej eksploatacji pojazdów wyposażonych w omawiane jednostki. Książka przeznaczona dla studentów wyższych szkół technicznych, pracowników instytutów naukowo-badawczych oraz inżynierów konstruktorów i eksploatatorów.

4
Ebook

Systemy radiokomunikacji ruchomej, wyd. 3 rozszerzone i uaktualnione / 2006

Krzysztof Wesołowski

Radiokomunikacja ruchoma jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się działów telekomunikacji. Systemy radiokomunikacji ruchomej stały się praktycznie przedmiotem powszechnego użytku. Autor stara się przybliżyć tę problematykę omawiając zarówno podstawy teoretyczne, jak i przykłady systemów radiokomunikacji ruchomej i ich standardy. W trzecim, gruntownie zmienionym, wydaniu książki Czytelnik znajdzie: niezbędne podstawy teoretyczne cyfrowych systemów telekomunikacyjnych, opis własności kanałów transmisyjnych spotykanych w systemach radiokomunikacji ruchomej, zasady projektowania takich systemów, opis systemu pierwszej generacji NTM, szczegółowe omówienie struktury i zasad działania systemów drugiej generacji: GSM i IS-95, opis wielu innych systemów RR, takich jak: systemy telefonii bezprzewodowej (np. DECT), systemy trankingowe, przywoławcze, satelitarnej radiokomunikacji osobistej, zastosowanie technik radiokomunikacji ruchomej do realizacji bezprzewodowej pętli abonenckiej, zasady działania i standardy styku radiowego bezprzewodowych sieci komputerowych (WLAN), opis systemów trzeciej generacji UMTS i cdma2000, podstawowe informacje o zasadach działania anten adaptacyjnych. W 2002 roku książka została opublikowana w języku angielskim przez wydawnictwo John Wiley & Sons pod tytułem Mobile Communication Systems. Odbiorcy książki: pracownicy naukowi i studenci elektroniki, telekomunikacji i informatyki, słuchacze studiów podyplomowych w dziedzinie elektroniki, telekomunikacji i informatyki oraz inżynierowie telekomunikacji. 

5
Ebook

Mikrofale. Układy i systemy, wyd. 1 / 2006

Jarosław Szóstka

Książka stanowi wprowadzenie do techniki mikrofalowej oraz współczesnych systemów radiokomunikacji. Omówiono w niej rachunek decybelowy, podstawy propagacji mikrofal w falowodach i atmosferze Ziemi, opisano działanie biernych elementów wykonanych w technice falowodowej i mikropaskowej oraz dopasowanie impedancyjne. Omówiono ponadto macierz rozproszenia, podstawy anten, miernictwo mikrofalowe i wykorzystanie mikrofal w radiokomunikacji i radiolokacji. Bardzo przydatny w czasie samodzielnej nauki może być zamieszczony w książce specjalistyczny słownik angielsko-polski i polsko-angielski. Odbiorcy: inżynierowie i technicy zajmujący się projektowaniem oraz eksploatacją systemów radiokomunikacji i urządzeń mikrofalowych, studenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja wyższych uczelni technicznych, uczniowie techników, radioamatorzy i krótkofalowcy. 

6
Ebook

Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego. Pojazdy samochodowe, wyd. 2 / 2004

Jerzy Wicher

W podręczniku omówiono najważniejsze problemy związane z czynnym i biernym bezpieczeństwem samochodu traktowanego jako element systemu, w którym uwzględnia się również oddziaływanie kierowcy i otoczenia. Przedstawiono właściwości dynamiczne pojazdu, stateczność (poślizgi, wywracanie), problematykę zderzeń, urządzenia elektroniczne wspomagające bezpieczeństwo jazdy. Zagadnienia związane z kierowcą zawierają elementy psychologii, fizjologii i metody oceny odporności biomechanicznej. Zaprezentowano też nowoczesne rozwiązania , umożliwiające zwiększenie bezpieczeństwa systemów ruchu drogowego.

7
Ebook

Podstawy obsługiwania i napraw. Pojazdy samochodowe, wyd. 1 / 2009

Mirosław Uzdowski, Karol F. Abramek

W podręczniku przedstawiono najistotniejsze zagadnienia związane z eksploatacją i naprawą pojazdów samochodowych. Opisano techniczne i eksploatacyjne objawy zużycia pojazdów, organizacyjne aspekty obsługiwania (systemy obsługowo-naprawcze, metody planowanie obsługi, indywidualizację cykli obsługiwanie w zależności od różnych czynników), zakres i czynności obsługiwania (ocenę stanu technicznego z wykorzystaniem metod diagnostycznych), wyposażenie do obsługiwania i napraw pojazdów (w tym urządzenia kontrolno-pomiarowe i przegląd ważniejszych urządzeń), dokumentację warsztatową (m.in. dokumentację technologiczną, dokumentowanie prac obsługowych i napraw oraz bazy danych), problemy podnoszenia poziomu usług w warsztatach i firmach transportowych, technologie napraw i regeneracji, linie diagnostyczne i inne urządzenia obsługowe oraz naprawcze, zasady podejmowania działalności gospodarczej w zakresie obsługi i naprawy pojazdów, zaopatrzenie zakładów obsługowo-naprawczych, ekologiczne aspekty funkcjonowania zakładów obsługowo-naprawczych pojazdów. 

8
Ebook

Motocyklem po Warmii, Mazurach, Podlasiu i Suwalszczyźnie, wyd. 1 / 2006

Marek Harasimiuk

Poradnik z zakresu turystyki motocyklowej po Warmii, Mazurach, Podlasiu i Suwalszczyźnie, umożliwiający indywidualne jednodniowe, weekendowe i tygodniowe wypady, opisujący nie tylko walory historyczne, etnograficzne i przyrodnicze zwiedzanych miejsc, lecz także zabytki techniki użytkowej i militarnej. Układ książki umożliwia szybkie zapoznanie się z najatrakcyjniejszymi miejscami oraz łatwe prowadzenie turysty po opisywanej trasie przy wykorzystaniu zawartych w niej haseł i planów. Wszystkie zaproponowane motocyklowe trasy turystyczne autorzy zjeździli samodzielnie. 

9
Ebook

Poznajemy samochód, wyd. 1 / 2006

Jacek Łęgiewicz

Zwięzły, systematyczny opis budowy współczesnego samochodu osobowego wzbogacony licznymi ilustracjami prezentującymi najważniejsze zespoły i najciekawsze rozwiązania techniczne. Omówienie przyszłościowych tendencji rozwojowych. Przegląd najważniejszych wydarzeń z historii samochodu, wykaz najczęściej stosowanych skrótów w słownictwie motoryzacyjnym. 

10
Ebook

Ruch telekomunikacyjny i przeciążenia sieci pakietowych, wyd. 1 / 2001

Zdzisław Papir

W monografii przedstawiono wykorzystanie stochastycznych strumieni zdarzeń do opisu właściwości ruchu telekomunikacyjnego przekazywanego w sieciach pakietowych z uwzględnieniem strumieni: odnowy, markowowskich, regresyjnych oraz samopodobnych. Omówiono mechanizmy zapobiegania przeciążeniom w sieciach: X.25, Frame Relay, Asynchronous Transfer Mode, TCP/IP i rozładowywania już istniejących przeciążeń. 

11
Ebook

Cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Od teorii do zastosowań, wyd. 2 / 2007

Tomasz P. Zieliński

W książce w sposób przystępny dokonano przejścia od matematycznych podstaw teorii sygnałów analogowych do współczesnych zastosowań analizy i przetwarzania sygnałów cyfrowych. Niezbędne rozważania matematyczne zilustrowano licznymi przykładami obliczeniowymi, rysunkami oraz programami komputerowymi, napisanymi w języku Matlab. Poza klasycznymi tematami, takimi jak filtracja analogowa i cyfrowa oraz ciągła i dyskretna transformacja Fouriera, opisano także zagadnienia bardziej zaawansowane: filtrację adaptacyjną, estymację rekursywną oraz nowoczesne metody analizy częstotliwościowej i czasowo-częstotliwościowej sygnałów, w tym transformację falkową i zespoły filtrów. Podano również podstawy: kodowania i rozpoznawania sygnału mowy, kompresji MP3 sygnału audio, analizy i przetwarzania obrazów oraz cyfrowej modulacji wielotonowej, stosowanej m.in. w szybkich telefonicznych modemach ADSL oraz w lokalnych bezprzewodowych sieciach komputerowych typu Wi-Fi. Książka jest podręcznikiem akademickim. W zamierzeniu autora każdy z rozdziałów stanowi zamkniętą całość, odpowiednią do oddzielnej lektury, dlatego część przedstawionego materiału będzie się w niewielkim stopniu powtarzać, ale zazwyczaj w nieco innej formie. Książka jest adresowana do pracowników naukowych wyższych uczelni, słuchaczy studiów doktoranckich, studentów zgłębiających tajniki cyfrowego przetwarzania sygnałów oraz praktykujących inżynierów zainteresowanych własnym rozwojem. 

12
Ebook

Technologia transportu kolejowego, wyd. 1/2013

Piotr Siedlecki, Paweł Zalewski, Arkadiusz Drewnowski

Podręcznik opisujący podstawowe zagadnienia związane z technologią kolejowych przewozów ładunków i osób, w tym m.in.: zarys procesu przewozowego, poszczególne elementy składowe dróg kolejowych, kolejowych punktów eksploatacyjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, wagony kolejowe towarowe i osobowe, pojazdy trakcyjne spalinowe, elektryczne i parowe, zasady prowadzenia ruchu pociągów na szlakach i stacjach, jak również technologię pracy stacji kolejowych towarowych i osobowych, przemieszczania ładunków i osób w transporcie kolejowym oraz kombinowanych procesów transportowych z udziałem transportu kolejowego. Odbiorcy: studenci wydziałów transportu, logistyki oraz zarządzania wyższych uczelni, doradcy ds. transportu i logistyki przedsiębiorstw, a także osoby zainteresowane problematyką transportu kolejowego. 

13
Ebook

Podstawy projektowania budowli mostowych, wyd. 2 zmienione / 2007

Arkadiusz Madaj, Witold Wołowicki

W podręczniku podano zasady projektowania budowli mostowych z uwzględnieniem najnowszych wymagań formalnych i merytorycznych oraz kompleksowo przedstawiono proces projektowania od wstępnych założeń i oceny, aż do przekazania obiektów do użytku. W książce opisano: projektowanie przejścia mostowego, materiały i wyroby do budowy mostów, kształtowanie komunikacyjne mostów, światła mostów i przepustów, formy konstrukcyjne mostów oraz ich klasyfikację wraz z przykładami, podstawowe metody budowy mostów, obciążenia mostów, modele obliczeniowe i zasady wyznaczania sił wewnętrznych, wymiarowanie mostów wg norm PN i EC, z uwzględnieniem podobieństw i różnic. Drugie wydanie rozszerzono o podstawy projektowania przepustów, zagadnienia związane z przebudową, wzmacnianiem i wyposażeniem mostów oraz ich estetyką. Wprowadzono liczne uaktualnienia i uzupełnienia wynikające ze zmiany przepisów i norm projektowania oraz z rozwoju wiedzy i postępu technicznego. 

14
Ebook

Jak taniej ogrzać dom, wyd. 1 / 2005

Wojciech Oszczak

Ogrzanie domu z wykorzystaniem konwencjonalnych, powszechnie stosowanych źródeł energii, jak olej opałowy, gaz ziemny, mieszanina gazów propan-butan, czy węgiel, stało się operacją na tyle kosztowną, że wielu posiadaczy nieruchomości rezygnuje zimą z utrzymania temperatury zapewniającej komfort bądź poszukuje alternatywnego, tańszego sposobu ogrzewania. Okazuje się, że ciepło można czerpać np. ze stawu, z gruntu przyległego do budynku lub z otaczającego powietrza. Takie ciepło nic nie kosztuje, kosztuje za to instalacja służąca do jego pobierania i rozprowadzania. Niniejszemu zagadnieniu poświęcona jest ta właśnie książka, przystępnie napisana i bogato zilustrowana. Czytelnik o pewnym poziomie wiedzy technicznej będzie mógł na jej podstawie pokusić się o samodzielne wykonanie i uruchomienie pompy ciepła oraz prostej instalacji wykorzystującej energię odnawialną. 

15
Ebook

Czujniki. Mechatronika samochodowa, wyd. 1 / 2008

Andrzej Gajek, Zdzisław Juda

Podręcznik akademicki z cyklu Mechatronika samochodowa, opisujący zasadę działania, budowę i rodzaje czujników stosowanych w pojazdach samochodowych. Zawiera podstawowe informacje o pomiarach (pojęcia i definicje, sygnały pomiarowe, elementy toru pomiarowego, przetwarzanie analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe) oraz o czujnikach (indukcyjnych, hallotronowych, potencjometrycznych, termistorowych, termoelektrycznych, masowego natężenia przepływu, tensometrycznych, pojemnościowych, piezoelektrycznych, ultradźwiękowych, radarowych, lidarowych, fotoelektrycznych i elektrolityczno rezystancyjnych). Opisy bogato zilustrowano w celu ułatwienia zrozumienia treści. Uwzględniono najnowsze rozwiązania konstrukcyjne. Podręcznik przeznaczony jest dla studentów wydziałów mechanicznych politechnik, szczególnie o specjalności samochodowej, uczniów techników samochodowych oraz pracowników serwisów samochodowych, diagnostów i pracowników ośrodków badawczych. Informacje zawarte w podręczniku mogą być również przydatne dla studentów o specjalności "automatyka i robotyka". 

16
Ebook

Węzły drogowe i autostradowe, wyd. 2 zmienione / 2008

Praca zbiorowa, red. Ryszard Krystek

Podręcznik akademicki, będący szeroką monografią problematyki projektowania węzłów drogowych z uwzględnieniem technik komputerowych, zawierający szczegółową klasyfikację węzłów, opis ich elementów geometrycznych, badania i analizy ruchu na węzłach, syntetyczną ocenę wpływu różnych rozwiązań i sposobów organizacji ruchu na jego bezpieczeństwo. Przedstawiono także szczegółowy opis podstawowych rozwiązań kolejnych grup węzłów, ilustrując je zdjęciami obiektów wykonanych w kraju i za granicą. Omówiono także zasady organizacji ruchu pieszego i komunikacji zbiorowej w obszarze węzłów, wybrane problemy projektowania węzłów oraz zasady oceny i wyboru wariantów. Drugie wydanie rozszerzono o nowe rozdziały omawiające inteligentne systemy transportowe ITS oraz nowoczesne techniki komputerowego projektowania geometrycznego. Książka jest przeznaczona dla studentów wyższych uczelni technicznych – specjalności drogowe i urbanistyczne, słuchaczy studiów podyplomowych w zakresie drogownictwa, inżynierii ruchu i urbanistyki, pracowników biur projektowych i administracji drogowej oraz policyjnych służb ruchu drogowego.