Wydawca: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności powstały w 1949 r. Firma przekształcała się - od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (1949-1950)przez przedsiębiorstwo państwowe (1951-1993), ponownie do spółki prawa handlowego (od 1994 do dziś). Efektem naszej działalności jest ponad 10 tysięcy wydanych tytułów o łącznym nakładzie ponad 145 milionów egzemplarzy. Przez cały okres działania pozostaliśmy wierni dynamicznie rozwijającej się tematyce transportu i łączności.

"Technika idzie naprzód, nie pozostawaj w tyle" - inspirowani tą dewizą podejmowaliśmy i podejmujemy wiele działań promujących i upowszechniających nowe kierunki oraz rozwiązania w nauce i technice. Na naszych książkach wychowało się i wykształciło kilka pokoleń Polaków. Wielu z nich zostało znakomitymi naukowcami, dydaktykami, twórcami techniki, wybitnymi konstruktorami, wreszcie autorami kolejnych poczytnych publikacji. Udostępniliśmy polskim Czytelnikom setki wartościowych książek z dziedziny transportu i łączności tłumacząc je z języków obcych. Znaczna liczba publikacji WKŁ powędrowała w świat – jako książki przetłumaczone na języki obce.

17
Ebook

Obiekty inżynierskie z blach falistych. Projektowanie i wykonawstwo, wyd. 2 uaktualnione / 2009

Arkadiusz Madaj, Leszek Janusz

Monograficzne opracowanie zawierające opis projektowania, wykonawstwa i utrzymania obiektów inżynierskich ze stalowych i aluminiowych blach falistych. Omówiono podstawy ekonomiki i organizacji budowy z uwzględnieniem charakterystyki konstrukcji oraz zastosowanych materiałów i wyrobów. Opisano zagadnienia związane z obciążeniem i projektowaniem konstrukcji podatnych oraz zamieszczono podstawowe wiadomości z hydrauliki i mechaniki gruntów. 

18
Ebook

Mikrokontrolery Nitron - Motorola M68HC08, wyd. 1 / 2005

Dariusz Kościelnik

Podręcznik z zakresu techniki cyfrowej, poświęcony budowie i programowaniu mikrokontrolerów Nitron, 8-bitowych układów firmy Motorola (Freescale Semiconductor). W przystępny sposób opisano zarówno samą jednostkę centralną CPU08, jak i poszczególne układy peryferyjne mikrokontrolerów Nitron. Szczególną uwagę zwrócono na wyjaśnienie związków przyczynowo-skutkowych, występujących między sposobem konfigurowania poszczególnych modułów i przykładowymi sytuacjami, mogącymi wystąpić podczas pracy układu. Omówione zagadnienia zilustrowano przykładami wielu praktycznych urządzeń. Przedstawione programy lub ich fragmenty mogą ułatwić Czytelnikowi rozwiązywanie wielu problemów, napotkanych w trakcie przygotowywania własnych konstrukcji. Odbiorcy: studenci wyższych uczelni technicznych o specjalności: informatyka, elektronika i telekomunikacja, a także elektronicy hobbyści oraz inżynierowie poszukujący nowoczesnych podzespołów elektronicznych do realizowanych przez siebie projektów. 

19
Ebook

Ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła, wyd. 1 / 2009

Wojciech Oszczak

Omówienie sposobów wykorzystania energii odnawialnej pobieranej z gruntu, rzek, jezior lub otaczającego powietrza, do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej w budownictwie jednorodzinnym. Praktyczne sposoby realizacji ekologicznych instalacji grzewczych, w których zastosowano pompy ciepła. Zasady obliczania i konstruowania własnych instalacji grzewczych (dla osób bardziej zaawansowanych technicznie). Diagnostyka i naprawy pomp ciepła. Liczne porady praktyczne i wskazówki dla zainteresowanych pozyskiwaniem ciepła z otoczenia. Książka, przystępnie napisana i bogato zilustrowana, uzupełniona informacjami dotyczącymi obowiązujących przepisów i norm. 

20
Ebook

Podstawy cyfrowych systemów telekomunikacyjnych, wyd. 1 / 2006

Krzysztof Wesołowski

Tematem książki są podstawy teoretyczne cyfrowych systemów telekomunikacyjnych. Omówiono w niej podstawowe elementy teorii informacji i kodowania kanałowego, metody transmisji w pasmie podstawowym oraz w kanałach pasmowych. Przedstawiono własności fizyczne najważniejszych kanałów transmisyjnych. Zaprezentowano także podstawowe zasady systemów z rozpraszaniem widma oraz układów synchronizacji. Książka jest przeznaczona dla studentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Może być również przydatna inżynierom pragnącym poszerzyć swoją wiedzę w zakresie cyfrowych systemów telekomunikacyjnych. 

21
Ebook

Motocyklem po Mazowszu, Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie i Księstwie Łowickim, wyd. 1 / 2008

Marek Harasimiuk

Przewodnik turystyczny dla motocyklistów po północnym i wschodnim Mazowszu, Podlasiu, Polesiu, Wyżynie Lubelskiej, Zamojszczyźnie, Górach Świętokrzyskich, Zagłębiu Staropolskim i dawnym Księstwie Łowickim. Przedstawiono w nim propozycje sześciu tras weekendowych i trzech tras tygodniowych, opisując nie tylko walory historyczne, etnograficzne i przyrodnicze zwiedzanych miejsc, lecz także zabytki architektury i techniki, pomniki (także przyrody), muzea, ośrodki kultu religijnego, miejsca pochówku sławnych Polaków. Wszystkie trasy były pokonane osobiście przez autorów książki. 

22
Ebook

Komputerowe systemy pomiarowe, wyd. 2 uaktualnione / 2006

Waldemar Nawrocki

W książce omówiono najważniejsze standardy interfejsów i magistral cyfrowych wykorzystywanych w komputerowych systemach pomiarowych. Przedstawiono parametry interfejsów szeregowych: RS-232, RS-485, CAN oraz magistral szeregowych USB i IEEE-1394. Omówiono równoległe interfejsy pomiarowe: IEEE-488 i VXI oraz magistrale równoległe PCI oraz ISA. Opisano sposoby bezprzewodowej transmisji danych kanałem radiowym lub łączem IrDA w systemach pomiarowych. Odbiorcami książki są studenci wydziałów elektroniki i telekomunikacji oraz studenci specjalności systemy pomiarowe na innych kierunkach studiów. Przykłady dotyczące aparatury lub języków programowania systemów pomiarowych będą pomocne inżynierom lub naukowcom zajmującym się zestawianiem i eksploatacją komputerowych systemów pomiarowych. 

23
Ebook

System sygnalizacji nr 7. Protokoły, standaryzacja, zastosowania, wyd. 1 / 2005

Wojciech Kabaciński, Grzegorz Danilewicz

Opis zasad działania systemu sygnalizacji nr 7, stanowiącego podstawowy system sygnalizacji cyfrowej wspólnokanałowej zawierający zbiór protokołów wymiany informacji sterujących w sieciach telekomunikacyjnych. Podano funkcje, budowę i zestaw protokołów systemu sygnalizacji nr 7, zasady budowy i planowania sieci sygnalizacyjnej, zastosowanie tego systemu sygnalizacji w sieciach telefonii stacjonarnej, ISDN i ruchomej, wykorzystanie sygnalizacji do obsługi usług w sieciach inteligentnych i szerokopasmowych B-ISDN, rozwój sygnalizacji w celu jej wykorzystania w sieciach następnej generacji. Uwzględniono również zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego zarządzania, w tym eksploatacji i utrzymania oraz testowania systemu, a także planowanie sieci sygnalizacyjnej. Odbiorcy: pracownicy naukowi i studenci wydziałów elektroniki i technik informacyjnych o kierunku elektronika i telekomunikacja wyższych uczelni technicznych, słuchacze studiów podyplomowych oraz praktykujący inżynierowie zainteresowani własnym rozwojem. 

24
Ebook

Paliwa do silników o zapłonie samoczynnym, wyd. 2 uaktualnione / 2008

Tadeusz Kałdońsk, Kazimierz Baczewski

Opis współczesnych paliw przeznaczonych do silników o zapłonie samoczynnym, ich własności, parametrów i wymagań, a także zasad przechowywania i dystrybucji. Omówiono szczegółowo oleje napędowe, a także paliwa alternatywne, które mogą być stosowane samodzielnie lub jako domieszki do oleju napędowego, ze szczególnym uwzględnieniem olejów roślinnych i ich estrów (głównie oleju rzepakowego), a także możliwości stosowania w silnikach wysokoprężnych paliw gazowych – gazu płynnego LPG i naturalnego gazu ziemnego CNG oraz lekkich olejów opałowych i paliw lotniczych. Odbiorcy książki: pracownicy sektora przechowywania, dystrybucji i handlu paliwami oraz kontroli ich jakości, pracownicy zaplecza techniczno-obsługowego motoryzacji, a także studenci specjalizujący się w eksploatacji pojazdów mechanicznych. 

25
Ebook

Poradnik antenowy dla krótkofalowców amatorów i służb profesjonalnych, wyd. 2 / 2002

Jacek Matuszczyk

Poradnik dla początkujących i zaawansowanych krótkofalowców. Zawiera parametry, opis budowy i zasady działania wszystkich typów anten zarówno krótkofalowych jak i ultrakrótkofalowych, w tym najnowszych typów anten magnetycznych i logarytmiczno-periodycznych. Wskazówki dotyczące materiałów i podzespołów używanych do budowy anten oraz montażu i uziemień anten (wraz z zasadami bhp) umożliwiające samodzielne zbudowanie anteny dowolnego typu. Drugie wydanie rozszerzono o anteny wykorzystywane w łączności służbowej (policja, straż pożarna, pogotowie, energetyka, straż leśna i inne). Odbiorcy: krótkofalowcy, hobbiści, przedstawiciele łączności profesjonalnych służb oraz wszyscy zainteresowani tematyką anten KF i UKF. 

26
Ebook

Podstawy budowy i działania komputerów, wyd. 4 / 2004

Andrzej Skorupski

W książce przedstawiono budowę i działanie klasycznych komputerów. Omówiono ich bloki (procesory, pamięci i zasady ich współpracy z urządzeniami zewnętrznymi), współpracę pomiędzy nimi, funkcje oprogramowania. Na końcu książki omówiono współczesne mechanizmy stosowane w komputerach dla przyspieszenia ich pracy. Przy wyborze zagadnień Autor kierował się swoim wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym zdobytym na wielu wyższych uczelniach m. in. Politechnice Warszawskiej i uniwersytetach kanadyjskich. Zrozumienie książki nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a zatem może być wykorzystywana nie tylko przez studentów kierunków informatycznych, ale też przez szeroki krąg odbiorców. 

27
Ebook

Podstawy budowy silników. Pojazdy samochodowe, wyd. 3 / 2011

Sławomir Luft

Podręcznik akademicki z zakresu ogólnej budowy głównych zespołów i układów samochodowych tłokowych silników spalinowych. Część 1 to teoria budowy, obejmująca m.in. zasadę działania, obiegi cieplne, podstawowe wskaźniki i charakterystyki, tworzenie mieszanki i spalanie, tworzenie mieszanki i spalanie, wymianę ładunku, doładowanie, toksyczność spalin. Część 2 stanowi bogato ilustrowany przegląd rozwiązań konstrukcyjnych pokazujący zmiany konstrukcji omawianych zespołów, wyjaśniający przyczyny ich wprowadzania i wynikające z tego korzyści , wraz z szerokim omówieniem współczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. 

28
Ebook

Gaźniki motocyklowe, wyd. 1/2004

Rafał Dmowski

Książka w przystępny sposób opisuje budowę, obsługę i użytkowanie gaźnikowych układów zasilania we współczesnych i klasycznych motocyklach. Zawiera podstawowe informacje o gaźnikach motocyklowych z uwzględnieniem ich budowy, opisu działania poszczególnych elementów i układów oraz czynności obsługowo-naprawczych możliwych do wykonania przez indywidualnego użytkownika motocykla. Książkę uzupełniają liczne fotografie i rysunki techniczne, które ułatwią zrozumienie zasad działania poszczególnych zespołów i układów, a także regulację, demontaż, naprawę i ponowny montaż gaźnika. 

29
Ebook

Fale i anteny, wyd. 3 uaktualnione / 2006

Jarosław Szóstka

Książka zawiera systematyczny wykład z podstaw elektromagnetyzmu, techniki antenowej i propagacji fal radiowych. Omówiono w niej równania Maxwella, właściwości fali płaskiej, teorię linii transmisyjnych, podstawy techniki mikrofalowej, parametry anten i ich pomiary, dokonano przeglądu anten wykorzystywanych we współczesnych systemach radiokomunikacyjnych oraz opisano propagację fal radiowych. Przedstawiono również wstępne informacje dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej oraz zaprezentowano wpływ prądu elektrycznego i pól elektromagnetycznych na organizm człowieka wraz z obowiązującymi przepisami BHP. 

30
Ebook

Konstrukcja nadwozi samochodów osobowych i pochodnych, wyd. 3 uaktualnione / 2008

Andrzej Zieliński

Bogato ilustrowany wykład z zakresu konstrukcji nadwozi samochodów osobowych i pochodnych, z uwzględnieniem historii rozwoju, systematyki, budowy, projektowania, zarysu technologii produkcji, wybranych zagadnień eksploatacyjnych oraz tendencji rozwoju. Praktyczne rozwiązania zespołów nadwozi wraz z elementami wyposażenia i najnowszymi systemami bezpieczeństwa. Odbiorcy książki: studenci wyższych lat studiów magisterskich i inżynierskich kierunków mechanicznych o specjalności samochodowej i pokrewnych, słuchacze studiów podyplomowych w zakresie budowy pojazdów samochodowych, inżynierowie o specjalności samochodowej i pokrewnych, uczniowie techników samochodowych. 

31
Ebook

Metody bayesowskie w niezawodności i diagnostyce z przykładami, wyd. 1 / 2001

Jerzy Jaźwiński, Franciszek Grabski

Codzienny kontakt z systemami biologicznymi, technicznymi, ekologicznymi, ekonomicznymi itp. dostarcza ogromnych ilości informacji. Bayesowskie metody statystyki matematycznej pozwalają te informacje analizować i wyciągać wnioski dotyczące stanu tych systemów. W książce zawarto teoretyczny opis metod bayesowskich i liczne przykłady ich wykorzystania, szczególnie w zagadnieniach identyfikacji stanu systemów biologicznych i technicznych oraz zagadnieniach niezawodności. Tematyka książki stanowi interesujący materiał dla specjalistów zajmujących się badaniami niezawodności i bezpieczeństwa systemów, diagnostyką medyczną i techniczną, lekarzy, ekonomistów, ekologów, a także dla studentów wyższych uczelni. 

32
Ebook

Emisja zanieczyszczeń motoryzacyjnych w świetle nowych przepisów Unii Europejskiej, wyd. 1 / 2012

Jacek Pielecha, Jerzy Merkisz, Stanisław Radzimirski

Monograficzne ujęcie obowiązujących przepisów Unii Europejskiej, dotyczących emisji zanieczyszczeń przez pojazdy samochodowe, które zostały znacznie zmienione w latach 2006-2011. Wyjaśniono strukturę i zakres obowiązywania przepisów, zasady homologacji typu pojazdów lekkich oraz możliwości rozszerzenia homologacji, jak również zasady homologacji typu pojazdów ciężkich. W rozważaniach uwzględniono też samochody o napędzie alternatywnym. Przedstawiono także najważniejsze zagadnienia z zakresu kontroli zgodności produkcji i w eksploatacji oraz pomiary toksyczności spalin w rzeczywistych warunkach ruchu i porównano ich wyniki z toksycznością badaną w warunkach hamownianych. Podano wyniki testów badawczych nie tylko lekkich i ciężkich pojazdów drogowych, lecz także pojazdów pozadrogowych (np. ciągników rolniczych, maszyn do robót ziemnych i leśnych, pojazdów szynowych i kołowego transportera opancerzonego Rosomak). Odbiorcy: inżynierowie o specjalności samochodowej, studenci wyższych uczelni o kierunkach samochody, transport i pokrewnych oraz wszyscy zainteresowani tematyką emisji zanieczyszczeń przez pojazdy samochodowe.