Wydawca: Helion
Helion - niekwestionowany lider wśród wydawców (lub największe wydawnictwo informatyczne) literatury informatycznej w Polsce. Działa na polskim rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku.

Od początku swojej działalności wydawnictwo Helion wspiera rozwój specjalistów z szeroko pojętej branży IT. To doskonała baza wiedzy dla osób, które chcą poznać tajniki informatyki, programowania, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy grafiki komputerowej i innych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami.

Helion oferuje szeroki wybór książek oraz ebooków z różnych dziedzin informatyki, zawsze aktualnych i zgodnych z najnowszymi trendami technologicznymi.
1953
Ebook

Zen prezentacji. Proste pomysły i ważne zasady. Wydanie III

Garr Reynolds

Zbyt często zadręcza się odbiorców prezentacji slajdami, które są źle zaprojektowane, nieczytelne i przynoszą więcej szkody niż pożytku. W biznesie i w nauce przeważają prezentacje multimedialne, które wywierają złe wrażenie na odbiorcach i utrudniają przyswojenie przedstawianych kwestii. Takie błędy jak wykorzystywanie elementów wizualnych wyłącznie jako kontenery na duże ilości tekstu czy też zmuszanie odbiorców do równoczesnego słuchania i czytania wynikają z nieuwzględniania sposobu przetwarzania informacji przez ludzki umysł. Filozofia zen, której podstawą jest podejście "tu i teraz" oraz rozwijanie samoświadomości i dostrzegania, dostarcza narzędzi, dzięki którym tworzenie i wygłaszanie prezentacji okaże się prostsze, naturalniejsze i dużo bardziej skuteczne. Dzięki tej książce zmienisz podejście do projektowania prezentacji slajdowych. Dowiesz się, jak przebić się przez szum informacyjny, nawiązać kontakt z odbiorcami i sprawić, by dobrze zapamiętali treść i zaangażowali się w to, co chcesz im przekazać. Nauczysz się łączyć zasady projektowania z koncepcją prostoty zen. Przekonasz się, że sukces prezentacji ostatecznie zależy od umiaru w przygotowaniu, prostoty w projektowaniu i naturalności w przekazywaniu. Innymi słowy, ten poradnik zainspiruje Cię do porzucenia złych nawyków, wyzwolenia swojej kreatywności i przygotowania się do takiej pracy, aby Twoje prezentacje stały się krótkie, proste, czytelne i... nieodparcie interesujące! W tej książce między innymi: koncepcja prezentacji w duchu zen jak rozpoznawać ograniczenia i wyzwalać kreatywność o wyższości prostoty i umiaru jak uzyskać doskonały design prezentacji jak nawiązać więź z odbiorcami i ich zaangażować Prezentacja idealna? Umiar, prostota, naturalność!

1954
Ebook

Zwinne wytwarzanie oprogramowania. Najlepsze zasady, wzorce i praktyki

Robert C. Martin

Poznaj nowoczesne sposoby wytwarzania oprogramowania! Czasy kaskadowego tworzenia projektów odchodzą w niepamięć. Obecne tempo rozwoju aplikacji i rynku nie pozwala poświęcać miesięcy na analizę, tworzenie dokumentacji, projektowanie, a na końcu wytwarzanie, testowanie i wdrażanie. Produkt musi być dostępny błyskawicznie! Pozwala to na natychmiastowe zebranie opinii na jego temat, dostosowanie go do oczekiwań i szybkie reagowanie na wymagane zmiany. Takie założenia może spełnić tylko i wyłącznie zespół wytwarzający oprogramowanie w zwinny sposób! Ta książka została w całości poświęcona zwinnym praktykom. Sięgnij po nią i przekonaj się, w jaki sposób planować kolejne iteracje, tworzyć kod, a następnie go testować. W kolejnych rozdziałach poznasz praktyczne aspekty zwinnego tworzenia kodu – zobaczysz, jak istotne są zasady: pojedynczej odpowiedzialności, podstawienia Liskov czy odwracania zależności. Znajdziesz tu także zasady projektowania pakietów oraz przydatne wzorce projektowe, omówione na konkretnych przykładach. Książka ta jest obowiązkową lekturą dla wszystkich osób zaangażowanych w wytwarzanie oprogramowania i chcących udoskonalić swój proces. Dzięki tej książce: poznasz fundamenty zwinnego wytwarzania oprogramowania zaznajomisz się z najlepszymi praktykami przekonasz się, jak refaktoryzować kod wybierzesz właściwe wzorce i unikniesz typowych błędów poprawisz swój proces wytwarzania oprogramowania Zwinne programowanie = większa szansa na sukces projektu!   To jest chyba pierwsza książka, w której ujęto w spójną całość metodykę agile, wzorce projektowe oraz podstawy nowoczesnego wytwarzania oprogramowania. Kiedy Bob Martin mówi, lepiej słuchaj!. — John Vlissides, konsultant i autor książki Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku Czekałem na tę książkę o wiele za długo. Bob ma ogromną ilość wiedzy do przekazania na temat pragmatyki uprawiania naszego rzemiosła. — Martin Fowler, konsultant i autor książki Architektura systemów zarządzania przedsiębiorstwem. Wzorce projektowe W książce Zwinne wytwarzanie oprogramowania. Najlepsze zasady, wzorce i praktyki, Bob Martin zaprezentował się zarówno jako mistrzowski programista, jak i nauczyciel. Zachwyca swoją praktyczną wiedzą i pięknym stylem. — Craig Larman, konsultant i autor książki UML i wzorce projektowe. Analiza i projektowanie obiektowe oraz iteracyjny model wytwarzania aplikacji

1955
Ebook

Python. Nowoczesne programowanie w prostych krokach. Wydanie II

Bill Lubanovic

Python nie jest językiem idealnym, jednak przybywa programistów, którzy uważają go za bliski ideału. Wyróżnia się prostotą i wszechstronnością. Jest wdzięcznym narzędziem do badania danych i tworzenia systemów sztucznej inteligencji, uwielbiają go analitycy, ekonomiści i naukowcy. Może posłużyć do tworzenia stron WWW czy aplikacji specjalnego przeznaczenia. Python należy do najbardziej spójnych i czytelnych języków programowania. Jest przykładem całkiem udanego kompromisu pomiędzy prostotą, łatwością przyswajania i wyjątkową skutecznością. Z pewnością warto się go nauczyć, jednak od początku dobrze jest wpoić sobie nawyki pisania kodu nowoczesnego, wysokiej jakości, zgodnego z dobrą praktyką. Oto znakomity, przystępny i świetnie napisany podręcznik do nauki Pythona. Opisuje podstawy kodu i struktur danych i stopniowo wprowadza bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak praca z bazami danych i stronami WWW, podstawy działania chmury obliczeniowej, uczenia maszynowego i strumieniowania zdarzeń. Poza standardową biblioteką Pythona przedstawiono tu przydatne zewnętrzne pakiety, dokładniej opisano te najbardziej pomocne. Omówiono dobre praktyki tworzenia, testowania i diagnozowania kodu. Książka zawiera też mnóstwo wskazówek i przykładów kodu. Wyjaśnia pewne szczególne funkcjonalności Pythona, których stosowanie jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż adaptowanie technik z innych języków. Nawet jeśli dziś o programowaniu wiesz mniej niż niewiele, dzięki temu podręcznikowi staniesz się prawdziwym pythonowcem! W tej książce między innymi: podstawy Pythona oraz funkcje, moduły i pakiety programowanie zorientowane obiektowo praca z bazami danych: relacyjnymi i NoSQL klienty internetowe, serwery, interfejsy API i usługi zarządzanie programami, procesami i wątkami implementacja współbieżności i komunikacji sieciowej Problemy? Rozwiąż je po pythonowsku!

1956
Ebook

Implementowanie Czystej Architektury w Pythonie

Sebastian Buczyński

Zaawansowane programowanie zaczyna się tam, gdzie kończy się framework Praca programisty wydaje się dziś znacznie prostsza niż kilkanaście lat temu. Wydaje się taka, ponieważ ma on dostęp do niezliczonych bibliotek przypisanych do języków programowania. Gdy pojawia się problem, sięga do biblioteki ― i po sprawie. Problem rozwiązany, zgadza się? I tak, i nie. Owszem, w wypadku prostych projektów wystarczy bazowa znajomość zasad programowania, podstawowa znajomość danego języka i wiedza na temat tego, co zawiera konkretna biblioteka. Tak jednak działa to jedynie przy nieskomplikowanych aplikacjach. Bez wątpienia dziś łatwiej zacząć programować i szybciej można uzyskać mierzalne efekty, ale... ...prawdziwe programowanie zaczyna się poziom wyżej. Na etapie większych projektów. Bo duże systemy, niezależnie od języka, w jakim zostały napisane, zawsze są trudne ― zarówno w rozwijaniu, jak i w utrzymaniu. Książka, którą trzymasz w ręku, została napisana ze świadomością tej programistycznej prawdy. Adresowana do średnio zaawansowanych programistów zajmujących się rozwojem aplikacji internetowych, stanowi kompletny przewodnik po implementacji czystej architektury. Znajdziesz tu także opisy wielu technik, które pomogą Ci zapanować nad projektami rozwijanymi od dłuższego czasu, takich jak strategia testowania czy modularyzacja. Dzięki ich opanowaniu będzie Ci o wiele łatwiej dbać o poprawność funkcjonowania systemów, nad którymi sprawujesz programistyczną pieczę.

1957
Ebook

Myśl w języku Java! Nauka programowania

Allen B. Downey, Chris Mayfield

Myśl w języku Java! Nauka programowania Zacznij myśleć jak programista! Naucz się łączyć umiejętności płynące z różnych dziedzin: matematyki, inżynierii i nauk przyrodniczych. Różnorodna wiedza ułatwi Ci pokonywanie przeszkód w pracy programisty — dzięki niej zdefiniujesz problem i sformułujesz jasne i precyzyjne rozwiązanie. Jak się okazuje, te wszystkie trudne umiejętności można sobie przyswoić, ucząc się programowania. Znajomość języka Java stanie się dodatkową korzyścią — jest to język o ugruntowanej pozycji, lubiany, dojrzały i najzwyczajniej bardzo przydatny. Trzymasz w ręku zwięzły podręcznik programowania napisany z myślą o osobach mających niewielkie lub zerowe doświadczenie w tej materii. Przedstawiono w nim najbardziej podstawowe zagadnienia, a poszczególne koncepcje zaprezentowano w logicznej kolejności. Sam język Java nie został może wyczerpująco opisany, jednak ważniejsze konstrukcje, strategie i techniki programistyczne zostały pokazane w bardzo zrozumiały i przystępny sposób. Poszczególne koncepcje zilustrowano praktycznymi przykładami kodu. Ten starannie przemyślany układ treści sprawi, że „myślenie jak informatyk” bardzo szybko przestanie być Twoim problemem! Poznawaj po jednym zagadnieniu naraz: opanuj skomplikowane tematy, rozbijając je na szereg drobnych kroków popartych przykładami. Zrozum sposób formułowania problemów, myśl kreatywnie o rozwiązaniach i pisz programy klarownie i precyzyjnie. Wybierz techniki programowania, które najlepiej sprawdzą się w Twojej sytuacji i przećwicz ważną umiejętność debugowania kodu. Odkryj relacje pomiędzy danymi wejściowymi i wyjściowymi oraz poznaj instrukcje decyzyjne i pętle, klasy i metody, łańcuchy znakowe i tablice. Wykonaj ćwiczenia związane z grami słownymi, grafiką komputerową, zagadkami i grami karcianymi. Java — już wkrótce zaczniesz myśleć jak informatyk!

1958
Ebook

Korporacyjne jezioro danych. Wykorzystaj potencjał big data w swojej organizacji

Alex Gorelik

Koncepcja big data, nauka o danych i analityka danych wspomagają dziś procesy decyzyjne w przedsiębiorstwach w niespotykanym wcześniej zakresie. Zwiększają poziom efektywności pracy w wielu różnych branżach. Korporacje zaczęły więc eksperymenty z wykorzystaniem big data i technologii chmury, aby budować jeziora danych oraz tworzyć oparte na nich systemy podejmowania decyzji. Niejeden z tych projektów się nie powiódł, gdyż nie został dostosowany do kultury i potrzeb przedsiębiorstwa. Najwyraźniej zabrakło wiedzy, w jaki sposób skutecznie przeprowadzać tak radykalną transformację. Ta książka jest praktycznym przewodnikiem, który ułatwia wdrażanie architektury jeziora danych (ang. data lake) w przedsiębiorstwie. Omówiono tu różne podejścia do jej uruchamiania i rozwijania, w tym kałuże danych (analityczne piaskownice) i stawy danych (hurtownie danych), a także budowanie jezior danych od podstaw. Opisano konfigurowanie różnych stref, co pozwala na odpowiednie rozmieszczenie zarówno surowych, jak i starannie zarządzanych i przetworzonych danych. Wyjaśniono znaczenie zarządzania dostępem do stref. Zawarto tu również wskazówki umożliwiające zachowanie zgodności z regułami zarządzania danymi przedsiębiorstwa. W tej książce: wprowadzenie do hurtowni danych, big data i nauki o danych praktyczne techniki budowania jezior danych najlepsze praktyki dostarczania analitykom dostępu do danych projektowanie architektury jeziora danych oraz różne techniki implementacji zalety i wady różnych podejść do budowania magazynów danych i zarządzania nimi Jeziora danych i big data - ocean możliwości!

1959
Audiobook

Mapa Agile & Scrum. Jak się odnaleźć jako Scrum Master

Mateusz Żeromski

Lepiej, szybciej, skuteczniej! SCRUM, czyli zwinne (ang. Agile) podejście do wytwarzania usług i produktów, wymyślono po to, by realizować zadania w krótszym czasie, z użyciem mniejszej ilości zasobów i w jak najlepszym "dopasowaniu" do oczekiwań klienta. Zespoły pracujące w Scrumie, starzy agile'owi wyjadacze, zwykle sobie to podejście chwalą i chętnie korzystają z niego przy prowadzeniu kolejnych projektów. Niestety dla osoby, która dopiero zaczyna pracować w podejściu zwinnym, sprawa zwykle nie jest prosta. Wdrożenie się do "zwinności" wymaga czasu i wskazówek od doświadczonych Scrum Masterów. Skoro mowa o wskazówkach od bardziej doświadczonych praktyków Scrumu - książka, którą Ci proponujemy, stanowi świetny wstęp do tego, by zacząć działać zwinnie. Jej autor, sam znawca tematu, praktykujący Agile & Scrum oraz dzielący się tą wiedzą z uczestnikami szkoleń, zebrał w tej publikacji wskazówki własne i wielu innych Scrum Masterów. Poczynając od zupełnych podstaw i zasad Scruma, przez problemy, z jakimi spotkasz się w codziennej pracy nad projektami, aż po kwestie dyskusyjne, postrzegane z różnych punktów widzenia - niniejszy poradnik stanowi swego rodzaju kompendium praktycznej wiedzy na temat Scruma i Agile'a podany w przystępnej hasłowej formie. Dzięki temu będzie Ci się łatwo po nim poruszać. Książka składa się z dwóch głównych części. Pierwsza, napisana wspólnie przez praktyków, opiera się na naszych doświadczeniach. Nie boimy się poruszać ważnych tematów, nie pomijamy ich. Stworzyliśmy przewodnik, w którym poruszamy wiele różnych obszarów i wierzymy, że każdy otwarty czytelnik znajdzie coś dla siebie. Druga część jest transkrypcją kursu Agile & Scrum. Współautorzy pierwszej części książki: Bartosz Pierzchalski - Z wykształcenia pedagog resocjalizacyjny, zawodowo związany z branżą badawczą, w której zajmuje się usprawnianiem procesów i doskonaleniem firmowych produktów. Swoje kompetencje rozwijał jako menedżer projektów, coach mocnych stron, trener programów społecznych oraz instruktor sportów walki. Od 2020 r. związany z podejściem zwinnym, aktywnie propaguje wykorzystanie Scruma w przestrzeniach zawodowych i prywatnych. Sylwia Skolimowska - Posiada wieloletnie doświadczenie jako Kierownik Projektów IT w branży mediowej. W związku ze swoimi zainteresowaniami dotyczącymi projektów i poszerzaniem wiedzy w tym zakresie została Scrum Masterem. Obecnie wykorzystuje zdobytą wiedzę i doświadczenie w swoim środowisku zawodowym. Mateusz Żeromski - Niepoprawny optymista, który obrał sobie za cel popularyzowanie Agile'a i Scruma. Założyciel meet-upu Scrum Warsaw, autor dwóch książek oraz Akademii Scrum, w ramach której powstała ta książka. Wierzy w zespoły, w to, że w pracy można naładować baterie, odpocząć od codzienności, miło spędzić czas - ale tylko wtedy, gdy mamy dobry i mocny zespół. Niech #Scrum będzie z Wami! Gabriela Załoga - Wspiera organizacje w procesie budowania wartościowych produktów. Doświadczenie ze sportu wykorzystuje podczas budowania mistrzowskich zespołów. Balansuje pomiędzy biznesem a zespołami technologicznymi. Pasjonatka odkrywania i rozwijania produktów. Nie lubi marnotrawstwa, dlatego nieustannie kwestionuje status quo. Czerpie energię od ludzi, ceni wartościowe dyskusje, zwłaszcza te przy kawie. Prywatnie minimalistka. Lubi otaczać się dobrą sztuką i designem. Odpoczywa, spacerując z psem, czytając, medytując lub praktykując jogę. Andrzej Piechocki - Entuzjasta zwinności. Absolwent zarządzania i marketingu na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, z doświadczeniem w różnych branżach. 100% Scrum Master licensed by PSM II /scrum.org/ Tomasz Balicki - Strategy & Operations Manager, specjalista w zakresie zarządzania projektami międzynarodowymi (Agile, Scrum Master), planowania marketingowego, strategii klienta i kreowania marki. Jest menedżerem operacyjnym z ponad 10-letnim międzynarodowym doświadczeniem zawodowym, zorientowanym na procesy, procedury i projekty w zakresie budowania nowych ścieżek rozwoju, zarządzania marką i rozwoju biznesu. Jego mocnymi stronami są efektywne realizowanie KPI związane z wdrażaniem innowacji w realizowanych kampaniach CRM, targetowanie, sekwencjonowanie, testy A/B.

1960
Ebook

Platforma Node.js. Przewodnik webdevelopera. Wydanie III

David Herron

Platforma Node.js służy do tworzenia aplikacji ogólnego przeznaczenia w języku JavaScript, które nie wymagają przeglądarki internetowej, a sam kod może działać zarówno po stronie klienta, jak i serwera. W Node.js wykorzystano szybki silnik JavaScriptu, V8. Platforma ta udostępnia stabilną bibliotekę do obsługi asynchronicznych sieciowych operacji wejścia-wyjścia. Dodatkowo programista ma do dyspozycji bogaty zestaw niezależnych modułów. Szczególnie atrakcyjne jest wykorzystanie Node.js do budowy aplikacji związanych z internetem rzeczy (IoT) i mikrousług. W tej książce znajdziesz przegląd zagadnień potrzebnych do nauki programowania w Node.js. Dowiesz się między innymi, w jaki sposób można zaimplementować mechanizmy przechowywania danych w bazach danych, uwierzytelniania użytkownika czy komunikacji między użytkownikami w czasie rzeczywistym. Dodatkowo zaprezentowano tu technikę instalowania kodu na serwerze za pomocą platformy Docker. Nie zabraknie też opisu najlepszych praktyk z dziedziny tworzenia oprogramowania i rozkładania dużego obciążenia między serwery zaplecza. Ciekawym tematem ujętym w książce jest implementacja mikrousług REST w architekturze wielowarstwowej. Najważniejsze zagadnienia przedstawione w książce: czym jest platforma Node.js, jak się rozwija i do czego może się przydać opis konfigurowania platformy i omówienie modułów, a także korzystanie z narzędzia npm tworzenie aplikacji dla urządzeń mobilnych, w tym wdrożenie modelu REST korzystanie z biblioteki Socket.IO testowanie aplikacji, w tym testy jednostkowe, testy REST i testy funkcjonalne Node.js — platforma, która zapewnia niezawodność, prostotę i wydajność kodu! David Herron przez wiele lat był inżynierem oprogramowania w Dolinie Krzemowej. Pracował nad różnorodnymi projektami, włączając w to aplikacje do monitorowania wydajności systemów paneli słonecznych. Jako starszy inżynier w Sun Microsystems pracował w zespole Java SE Quality Engineering, Herron pracował też dla firmy VXtreme nad oprogramowaniem, które później stało się aplikacją Windows Media Player. Interesuje się pojazdami elektrycznymi, światowymi zasobami energii, zmianami klimatu i ochroną środowiska.

1961
Ebook

Praktyczna analiza pakietów. Wykorzystanie narzędzia Wireshark do rozwiązywania problemów związanych z siecią. Wydanie III

Chris Sanders

Przechwytywanie pakietów i badanie ich zawartości może kojarzyć się z szemraną działalnością domorosłych hakerów i włamywaczy. Okazuje się jednak, że analiza pakietów jest jednym ze skuteczniejszych narzędzi do rozwiązywania problemów z siecią. O ile samo przechwycenie pakietu, na przykład za pomocą popularnego narzędzia Wireshark, zasadniczo nie sprawia problemu, o tyle zbadanie zawartości tego pakietu i wykorzystanie zdobytej wiedzy do poprawy działania sieci bywa sporym wyzwaniem nawet dla doświadczonych administratorów. Niniejsza książka jest niezwykle praktycznym, przystępnie napisanym podręcznikiem, który znakomicie ułatwia zrozumienie tego, co się dzieje w sieci, i podjęcie adekwatnych działań w celu poprawy jej funkcjonowania. Niniejsze, trzecie wydanie książki zostało przejrzane i zaktualizowane, uwzględniono w nim również najnowszą wersję narzędzia Wireshark (2.x). Opisano sposób wykorzystywania przechwyconych danych do rozwiązywania problemów sieci. Gruntownie omówiono protokoły IPv6 i SMTP, znalazł się tu również nowy rozdział opisujący narzędzia tshark i tcpdum. Działają one na poziomie powłoki i służą do analizy pakietów. Najważniejsze zagadnienia ujęte w książce: badanie komunikacji sieciowej w czasie rzeczywistym wykrywanie przyczyn problemów z siecią wyodrębnianie plików z pakietów działanie złośliwego kodu na poziomie pakietów generowanie raportów i statystyk dotyczących ruchu sieciowego Sprawdź, co w pakiecie piszczy! Chris Sanders — jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. Pochodzi z Mayfield w stanie Kentucky. Pracował dla wielu agencji rządowych i wojskowych, a także dla kilku firm z listy Fortune 500. W czasie współpracy z Departamentem Obrony USA Sanders rozwijał modele dostawcy usług sieciowych oraz narzędzia wywiadowcze. Założył fundację, której celem jest rozwój zaawansowanych technologii informatycznych na obszarach wiejskich. W wolnych chwilach ogląda mecze koszykówki, grilluje i spędza czas na plaży. Wraz z żoną Ellen mieszka w Charleston, w stanie Karolina Południowa.

1962
Ebook

Hello World! Przygoda z programowaniem dla dzieci i absolutnie początkujących. Wydanie II

Warren Sande, Carter Sande

Nauka programowania to świetny pomysł, ale musimy Cię ostrzec: programowanie wciąga! Jeśli nauczysz się porozumiewać z komputerem w jego języku, szybko zorientujesz się, że napisanie własnej gry, skryptu do złożonych obliczeń czy funkcjonalnej aplikacji do codziennego użytku daje wielką satysfakcję i sprawia mnóstwo radości. Co więcej, programowania można nauczyć się niemal w każdym wieku. Wystarczy odrobina cierpliwości i konsekwencji! Trzymasz w ręce chyba najlepszy podręcznik do nauki programowania dla osób absolutnie początkujących — nawet takich, które komputera używają wyłącznie do przeglądania stron i obsługi poczty. W sposób szczególny nadaje się on dla dzieci, ale skorzystają z niego również dorośli, którzy chcą poznać podstawy programowania. Jasno i klarownie przedstawiono tu wszystkie niezbędne informacje, a liczne (bardzo zabawne) przykłady pozwalają na głębsze zrozumienie prezentowanych treści. Nauka odbywa się w języku Python. Jest to język łatwy w nauce, a przy tym bardzo popularny i wciąż rozwijany. Co więcej, przyswojenie sobie Pythona pozwala na szybką naukę innych języków! W tym podręczniku znajdziesz informacje m.in. o tym: jak przygotować się do pracy: zainstalować Pythona i napisać pierwsze linie kodu czym są i do czego służą zmienne, typy danych, operatory czym jest GUI i jak go napisać jakie są rodzaje pętli, co to są funkcje i na czym polega obsługa zdarzeń jak przygotować symulacje komputerowe Witaj w niezwykłym świecie programowania! Warren Sande — jest inżynierem systemów elektronicznych. Na co dzień korzysta z Pythona zarówno do nauczania programowania, jak i do pisania w pełni profesjonalnych skryptów. Carter Sande — jest uczniem o wielkiej pasji do technologii. Troszczy się o szkolną sieć informatyczną, chętnie pomaga kolegom w rozwiązywaniu problemów z komputerami, a ponadto uwielbia jeździć na rowerze i grać w stare gry wideo.

1963
Ebook

Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania

Karolina Zmitrowicz

Zarządzaj jakością projektu od narodzin po końcowe testy! Koncepcja jakości — co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz pilnować poziomu Twoich produktów Zarządzanie jakością (oprogramowania) — ustaw procesy, zasady i standardy Testowanie — znaczenie ostatniego etapu pracy z projektem Zapewnianie wysokiej jakości oprogramowania to niełatwe zadanie. Osiągniesz ją, jeśli będziesz przestrzegać wysokich standardów procesu wytwarzania i dopilnujesz, by każdy problem został rozwiązany do końca. Jednak zadziwiająco wielu producentów nie traktuje poważnie sygnałów o błędach. Ujawniają się one dopiero podczas testowania, czyli na etapie, gdy już niewiele można zrobić. Ta książka podpowie Ci, jak już na pierwszych etapach tworzenia kodu wykrywać i rozwiązywać pojawiające się problemy. Popraw efektywność swojej pracy już dziś! Karolina Zmitrowicz zebrała najistotniejsze koncepcje z dziedziny zarządzania jakością oprogramowania i uzupełniła je o własne doświadczenia. Znajdziesz tu omówienie podstaw testowania oraz pomoc w organizacji i planowaniu pracy. Nauczysz się tworzyć jakość, a nie tylko ją sprawdzać. Poznasz przydatne metody weryfikacji i walidacji, podstawy tworzenia dokumentacji wyników i narzędzia Lean Software Development. Dzięki zawartym w książce wskazówkom udoskonalisz swoje produkty, zoptymalizujesz proces ich wytwarzania i powiększysz grono zachwyconych klientów. Definicja jakości i znaczenie jakości w projektach informatycznych Zarządzanie procesowe, jakością i przez jakość Zasady Deminga i koła jakości Zarządzanie jakością oprogramowania Manifest jakości i standardy Planowanie procesu zapewnienia jakości Weryfikacja i walidacja, metryki Anomalie — charakterystyka i sposób obsługi Podstawy testowania, organizacja i techniki testów Metryki związane z testowaniem i dokumentacja testów Wsparcie narzędziowe i standardy w testowaniu Doskonalenie procesów organizacyjnych i procesu testowego Lean Software development (LSD) Dbaj o jakość — pamiętaj, że stać Cię na więcej!

1964
Ebook

Zautomatyzuj swoją firmę z Pythonem. Praktyczne rozwiązania dla firmowej sieci

Bassem Aly

Żadna współczesna firma nie może funkcjonować bez rozwiązań IT. Co więcej, stale trzeba mieć na uwadze wzrost wymagań wobec systemów informatycznych i konieczność wdrażania kolejnych aplikacji. Poza tym nie można ani na chwilę zapominać o kwestiach cyberbezpieczeństwa - ryzyko naruszenia integralności i bezpieczeństwa danych spędza sen z powiek wielu administratorom. Jeśli do tego dodać standardowe zadania związane z bieżącym działaniem firmowej sieci, okaże się, że praca administratora nie jest ani łatwa, ani prosta. Ratunkiem może być automatyzacja, która znacznie usprawnia czynności administracyjne. Książka jest przeznaczona dla administratorów sieci, którzy chcą wykorzystać Pythona do zautomatyzowania części swoich obowiązków. Pokazano tu kilka praktycznych przykładów takiego zastosowania Pythona oraz narzędzi Ansible i Python Fabric, opisano też techniki konfiguracji serwera. Szczegółowo przedstawiono sposoby automatyzacji zadań związanych z zarządzaniem użytkownikami, bazą danych oraz procesami. Znalazły się tu również wskazówki ułatwiające pisanie skryptów dla usług testowych oraz przygotowanie automatyzacji pracy na maszynach wirtualnych i w środowisku chmurowym. W końcowych rozdziałach zaprezentowano niezwykle ważne zagadnienia bezpieczeństwa wraz z możliwościami automatyzacji w tym zakresie. Najważniejsze zagadnienia przedstawione w książce: Python, jego IDE PyCharm oraz biblioteki używane do automatyzacji korzystanie z protokołów telnet i SSH (biblioteki netmiko, paramiko i telnetlib) monitorowanie systemu i generowanie raportów maszyny wirtualne i wykorzystanie hipernadzorcy VMWare automatyzacja usług AWS za pomocą Boto3 tworzenie skanera sieci w Pythonie Automatyzacja zadań - najlepszy przyjaciel najlepszych adminów!

1965
Ebook

Projekty i rozwiązania sieciowe w praktyce

Paweł Zaręba

Praktycznie rzecz ujmując… o sieciach Paweł Zaręba, autor Praktycznych projektów sieciowych, od wielu lat związany z branżą IT i ICT, za namową swoich wiernych czytelników napisał drugą książkę. Tę wcześniejszą można traktować jako kompendium wiedzy na temat sieci komputerowych - Projekty i rozwiązania sieciowe w praktyce są niejako kontynuacją tamtej publikacji. Podczas lektury tej książki, wymagającej znajomości zagadnień sieciowych, przyswoisz podstawowe pojęcia z zakresu sieci (takie jak router, przełącznik), odkryjesz niespodzianki w sieci LAN i zasady funkcjonowania internetu, zrozumiesz, czym jest i do czego służy DNS, zapoznasz się z chmurą i jej działaniem, spojrzysz na sieci od kuchni, czyli od serwerowni. Dzięki przemyślanym przykładom dowiesz się między innymi, jak używać narzędzia Postman, samodzielnie wykonasz projekt sieci związany z automatyzacją i przeprowadzisz własne eksperymenty w języku skryptowym Python. Ten przewodnik, skierowany do poszukujących praktycznych aspektów sieci i do zaawansowanych sieciowców, ma jeden cel: jak najprzystępniej przedstawić skomplikowane zagadnienia sieciowe, a jednocześnie ugruntować podstawowe informacje. Komponenty sieciowe i architektura modelu TCP/IP Projektowanie adresacji IP Narzędzia do diagnostyki sieci Metody dostępu do internetu Niezależne wirtualne instancje routingu VRF Konfiguracja sieci za pomocą routera Mikrotik Tajniki Cisco Modeling Lab Przenoszenie tablic routingu OSPF za pomocą BGP Utworzenie sieci wirtualnej w GNS3 Mapowanie maszyn wirtualnych NAT i CGNAT Działanie sieci od strony ISP (MPLS L3VPN i MPBGP) Korzystanie z REST API Wirtualizacja sieci w chmurze Azure Cisco DNA Center Spójrz na sieci od strony praktycznej!

1966
Ebook

JavaScript. Przewodnik dla absolutnie początkujących

Kirupa Chinnathambi

Naukę języka programowania można porównać do nauki języka obcego: jedno i drugie wymaga sporej ilości wysiłku i systematyczności. Trzeba najpierw przyswoić sobie podstawy, potem przejść do bardziej złożonych zagadnień i jak najwięcej ćwiczyć. JavaScript szczególnie dobrze nadaje się do nauki programowania, a przy tym jest językiem elastycznym i wciąż rozwijanym. W połączeniu z CSS3 i HTML5 pozwala na tworzenie wszechstronnych aplikacji internetowych i mobilnych. Książka, którą trzymasz w dłoni, jest przystępnie napisanym, praktycznym podręcznikiem programowania w JavaScripcie. Zawarte tu wyjaśnienia, wskazówki i proste instrukcje pozwolą Ci na bardzo szybkie przyswojenie sobie podstaw tego języka, nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kodowaniem. Po przedstawieniu podstaw programowania wyjaśniono nieco bardziej złożone koncepcje, posługując się licznymi — często bardzo zabawnymi — przykładami. Lektura książki jest przy tym niezwykle interesująca i przyjemna. Po zakończeniu ostatniego rozdziału będziesz przygotowany, by sprostać większości wyzwań związanych z językiem JavaScript. Jak zacząć pisać kod i gdzie go umieścić Wykorzystanie zmiennych, funkcji i pętli Co to jest zakres globalny i lokalny Czym są domknięcia Programowanie obiektowe w JavaScripcie Operacje na danych tekstowych i listy danych JavaScript: dzięki niemu stron WWW stają się piękniejsze, lepsze i bardziej imponujące!

1967
Ebook

Projektowanie oprogramowania dla zupełnie początkujących. Owoce programowania. Wydanie V

Tony Gaddis

Programowanie to nie tylko umiejętność pisania kodu oraz organizowania go w funkcje, procedury i moduły. Nawet najbardziej finezyjne języki i najnowocześniejsze paradygmaty programowania nie zapewnią sukcesu, jeśli projekt aplikacji jest nieprzemyślany, a jej logice brakuje... logiki. Z drugiej strony poświęcenie odrobiny czasu na stworzenie dobrego projektu sprawi, że praca nad pisaniem kodu będzie łatwiejsza, sama aplikacja będzie pracować lepiej i bardziej niezawodnie, a późniejsze modyfikacje i rozwój oprogramowania przysporzą mniej problemów. Jeśli planujesz napisać swoją pierwszą aplikację, sięgnij po tę książkę. Aby zrozumieć zawartą w niej treść, nie trzeba znać żadnego języka programowania. Pokazano tu, jak działają programy i jak można z ich wykorzystaniem rozwiązywać konkretne zadania. Wiedza o zasadach projektowania jest przekazywana za pomocą pseudokodu i schematów blokowych. Omówiono zarówno podstawowe zagadnienia, takie jak typy danych, zmienne, funkcje, jak i nieco bardziej zaawansowane: programowanie obiektowe, tworzenie graficznych interfejsów użytkownika i pisanie programów sterowanych zdarzeniami. W tym wydaniu książki wprowadzono wiele poprawek i uzupełnień, dotyczących między innymi języków Java, Python i C++ oraz programowania aplikacji dla urządzeń mobilnych. Dzięki tej książce dowiesz się: jak działa komputer, czym są programy i do czego służą dane z jakich modułów i struktur składają się programy oraz jak działają funkcje w jaki sposób pracuje się na plikach oraz czym jest przetwarzanie tekstu czym jest rekurencja i do czego można ją wykorzystać czym się różni programowanie proceduralne od obiektowego Bez dobrego projektu zawiedzie najlepszy kod!

1968
Ebook

Node.js w akcji

Mike Cantelon, Nathan Rajlich, Marc Harter, TJ Holowaychuk

Poznaj potencjał Node.js! JavaScript to jeden z niewielu języków programowania w historii, który wzbudzał i wciąż wzbudza tak wiele emocji. Na rynku pojawił się w 1995 roku i od tego czasu: a) był obecny tylko w przeglądarkach, b) był masowo blokowany i c) wieszczono jego koniec… aż do dnia dzisiejszego, kiedy ciężko sobie wyobrazić stronę WWW, która nie korzystałaby z jego możliwości. Współcześnie JavaScript zaczyna także odnosić sukces w aplikacjach działających po stronie serwera. Możesz sobie wyobrazić, że Twoje żądania po stronie serwera obsługuje JavaScript? Nie? Czas to zmienić! Node.js to platforma, która zapewnia najwyższą wydajność dzięki wykorzystywaniu nieblokujących operacji I/O oraz asynchronicznego mechanizmu zdarzeń. Działa na bazie najwydajniejszego silnika obsługującego język JavaScript – V8 (autorstwa firmy Google) – i pozwala programistom osiągać niezwykłe efekty. Zastanawiasz się, jak wykorzystać ten potencjał? Sięgnij po tę książkę i rozpocznij przygodę z Node.js! W trakcie lektury poznasz podstawy programowania na tej platformie, zbudujesz asynchroniczną logikę, wykorzystasz protokoły sieciowe oraz podłączysz się do popularnych baz danych. W kolejnych rozdziałach będziesz mieć niepowtarzalną okazję, by poznać popularne i przydatne biblioteki oraz stworzyć RESTowe API. Na sam koniec dowiesz się, jak wdrożyć aplikację Node.js w środowisku produkcyjnym oraz zaznajomisz się z ekosystemem tej platformy. Brzmi zachęcająco? Dzięki tej książce: poznasz platformę Node.js opanujesz techniki programowania asynchronicznego zbudujesz RESTowe API z wykorzystaniem Node.js wdrożysz Twoją aplikację przekonasz się, jak wydajny może być JavaScript Twój przewodnik po Node.js!     „Materiał przedstawiony w książce został dobrany w taki sposób, aby stopniowo przechodzić od najprostszych zagadnień do coraz bardziej złożonych i zaawansowanych.” Ze wstępu do książki, napisanego przez Isaaca Z. Schluetera, lidera projektu Node.js