Видавець: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej (OWPB) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej. Prowadzi działalność usługową na rzecz jednostek Uczelni oraz jednostek pozauczelnianych. Przygotowane do druku publikacje ukazują się pod szyldem: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.
65
Eлектронна книга

Theoretical and practical aspects of business activity. Starting a business

Joanna Szydło, Danuta Szpilko, Ewa Glińska, Urszula Kobylińska, ...

Entrepreneurship is a key factor for economic growth, improving the competitiveness of countries’ economies and increasing social prosperity. Young entrepreneurs face a number of challenges as a result of the rapidly changing socio-economic environment. In their activities aimed at launching a business, young entrepreneurs need knowledge and skills on a wide range of topics related to finance, law, marketing, product management, etc. This is why more and more projects aiming at comprehensive assistance in launching a business are being developed. One of them is the project “Acceleration of Business Support Ecosystem” (ACCESS), which was co-financed under the programme Interreg V-A Lithuania-Poland 2014-2020. ACCESS strengthens entrepreneurial initiatives by improving business support services in Kaunas and Marijampole region on the Lithuanian side, as well as Suwalki and Bialystok sub-regions in Poland. One of the many results of the project is the creation of two publications on theoretical and practical aspects of setting up and running a business. These publications aim to popularise entrepreneurial attitudes and provide knowledge necessary to achieve success in business. Young entrepreneurs, before embarking on their brave activities, should check where and what funds they can obtain to start or develop their own enterprise. They should gain knowledge about the target group they intend to reach. In addition, they should focus on ways to communicate with the hypothetical recipient. An equally important aspect is to create a team that will work effectively.

66
Eлектронна книга

Dom pogranicza w kulturze wsi podlaskiej

Magdalena Sulima

Książka jest podsumowaniem i zwieńczeniem dziesięcioletnich badań autorki nad tytułowym zagadnieniem idei domu pogranicza w kulturze wsi podlaskiej i jego przekształceń na tle aspektów przestrzennych i kulturowych. Rozważania na temat przestrzeni zamieszkania dotyczą zarówno architektury tradycyjnego domu w zagrodzie pogranicza polsko-białoruskiego, jak i związanych z nim wierzeń lokalnych społeczności prawosławnych. Mając na uwadze fakt sukcesywnie następujących przeobrażeń kulturowych dotykających swoim zasięgiem także współczesną wieś podlaską, zaistniała potrzeba zebrania i utrwalenia na piśmie dawnych zwyczajów związanych z domostwem oraz prezentacja ram architektonicznych, w których miały one miejsce. Można je potraktować jako element niezbędny do podtrzymania pamięci wśród tych i następnych pokoleń.

67
Eлектронна книга

Innowacyjny program ćwiczeń rotacyjnych jako profilaktyka i leczenie dysfunkcji stawu biodrowego

Jolanta Grażyna Zuzda, Robert Latosiewicz, Manuel Sillero Quintana

W XXI wieku zdrowie pozostaje jedną z najwyżej cenionych wartości, mimo szybkiego tempa życia i dehumanizacji, a ruch jest niezbędnym elementem utrzymania zdrowia, którego nie można zastąpić żadnym lekiem. Brak aktywności fizycznej (AF) jest globalnym problemem zdrowotnym, prowadzącym do wielu chorób i zwiększonej śmiertelności, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie wielu ludzi nie spełnia zaleceń WHO dotyczących poziomu AF. Systematyczna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego, a także dla funkcji poznawczych, co podkreślają liczne badania naukowe, a w odpowiedzi na ten problem opracowano programy i urządzenia wspierające, takie jak Program ćwiczeń rekreacyjnych z ruchami rotacyjnymi (PCR), wspomagające leczenie i profilaktykę schorzeń narządu ruchu.

68
Eлектронна книга

Podstawowe metody laboratoryjnej analizy gleby. Skrypt do zajęć laboratoryjnych z przedmiotu gleboznawstwo dla studentów kierunku architektura krajobrazu Politechniki Białostockiej

Zofia E. Tyszkiewicz, Robert Czubaszek, Sławomir Roj-Rojewski

Architektura krajobrazu jest zarówno nauką, jak i sztuką zajmującą się kształtowaniem przestrzeni otaczającej człowieka. Korzysta przy tym z osiągnięć innych dyscyplin. Projektowanie terenów zieleni to proces twórczy, zmierzający do świadomego organizowania przestrzeni przez nadanie jej określonej formy i kształtu, między innymi za pomocą roślinności. Jednak odniesienie sukcesu przy planowaniu, projektowaniu i zakładaniu terenów zieleni możliwe jest dzięki wiedzy i umiejętnościom odpowiedniego doboru gatunków roślin do zastanych warunków środowiska, w tym podłoża. Wiedza ta pozwala na uzyskanie dzięki celowej działalności korzystnych warunków wzrostu i rozwoju roślin ozdobnych przy jednoczesnym osiągnięciu wysokich walorów dekoracyjnych i interesujących efektów kompozycyjnych. Skrypt przeznaczony jest dla studentów architektury krajobrazu zdobywających wiedzę i umiejętności w zakresie przedmiotu gleboznawstwo. Stanowi przewodnik do zajęć laboratoryjnych. Zawiera zestaw podstawowych, od lat stosowanych w praktyce gleboznawczej, metod laboratoryjnej analizy materiału glebowego (prób glebowych). Pozwala na zdobycie umiejętności wykonania prostych analiz oraz poznanie podstawowych właściwości środowiska glebowego związanych z jego składem chemicznym, granulometrycznym oraz stosunkami wodnymi.

69
Eлектронна книга

Rachunek macierzowy. Podręcznik dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich

Marta Jarocka, Justyna Kozłowska, Beata Madras-Kobus, Anna Olszewska

Niniejszy podręcznik powstał z myślą o studentach Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej kształcących się na kierunkach: logistyka, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i inżynieria usług oraz inżynieria meblarstwa. Może on również służyć innym młodym adeptom matematyki – studentom studiów licencjackich i inżynierskich, którzy poznają tajniki rachunku macierzowego. Książka zawiera bowiem podstawowe treści, które są zgodne z obowiązującym programem przedmiotu matematyka na wielu kierunkach studiów.

70
Eлектронна книга

Procesy korozji i zużycia tribologicznego wybranych biomateriałów metalowych w środowisku śliny i jej substytutów

Joanna Mystkowska

Postępy w ortodoncji i protetyce stomatologicznej w dużym stopniu zależą od rozwoju nowych materiałów i konstrukcji oraz poznania złożonych procesów ich adaptacji tkankowej. Związane z tym zjawiska tarcia i korozji w dużym stopniu decydują o trwałości i jakości biomateriałów metalowych, wpływając tym samym na komfort ich użytkowania. Zagadnienia te są przedmiotem wielu badań. W pracy przedstawiono zagadnienia dotyczące niszczenia tribologicznego i korozyjnego materiałów na złącza protez ruchomych i elementów aparatów ortodontycznych, z uwzględnieniem roli śliny i biofilmu. Badaniom poddano wybrane biomateriały metalowe: stal 316LV, stop Co-Cr-Mo i stop Ti-6Al-4V.

71
Eлектронна книга

Metody wielokryterialne w konstrukcji rankingów urban smartness

Sławomira Hajduk

Rankingi miast stają się coraz powszechniejszym elementem promocyjnym współczesnych ośrodków miejskich. Pozwalają one na ocenę poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz ukazują potencjały i bariery rozwoju miasta. Zwiększają również konkurencyjność miast i poprawiają ich wizerunek oraz umożliwiają identyfikację najlepszych miast w Polsce wdrażających rozwiązania smart city. Pozwalają one włodarzom miejskim zrozumieć ich sytuację w porównaniu z innymi miastami i wskazać obszary, w których decydenci powinni się wzmocnić. Instytucje i korporacje przygotowują rankingi miast, aby przyciągnąć mieszkańców, przedsiębiorców i turystów oraz zwrócić uwagę innych miast na wdrażane przez nich projekty smart. Bycie smart jest wpisane w pozycjonowanie miasta i oznacza jego przewagę konkurencyjną na arenach regionalnej, krajowej, międzynarodowej i globalnej.

72
Eлектронна книга

Stropowe płyty trójwarstwowe modelu Hoffa. Zastosowanie, obliczenia statyczne, weryfikacja doświadczalna obliczeń numerycznych

Barbara Sadowska-Buraczewska

Praca dotyczy płyt trójwarstwowych modelu Hoffa w aspekcie zastosowania ich jako samodzielnych płytowych elementów stropowych. Płyty modelu Hoffa skła-dają się z trzech warstw i są symetryczne względem płaszczyzny środkowej. War-stwy zewnętrzne - okładziny - muszą spełniać założenia teorii płyt cienkich izo-tropowych jednorodnych, a warstwa środkowa, czyli rdzeń, jest nieodkształcalna w kierunku pionowym, materiał zaś powinien zapewniać płycie odpowiednie pa-rametry izolacyjności termicznej i akustycznej.

73
Eлектронна книга

Innovations - Sustainability - Modernity - Openness. Woda i środowisko. Tom 41

Iwona Skoczko, Dorota Anna Krawczyk, Ewa Szatyłowicz (red.)

W publikacji przedstawiono zagadnienia dotyczące zagrożeń i ochrony wody oraz środowiska w którym żyjemy.

74
Eлектронна книга

Ekonomia i zarządzanie w inżynierii środowiska

Elżbieta Broniewicz, Joanna Godlewska, Agata Lulewicz-Sas, Rafał Miłaszewski

Celem niniejszej monografii jest zaprezentowanie wybranych zagadnień z zakresu ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, zarządzania środowiskiem oraz zarządzania środowiskowego. Ukierunkowanie na inżynierię środowiska wpisuje się w ideę edukacji dla zrównoważonego rozwoju, zgodnie z którą każdy człowiek – niezależnie od rodzaju i poziomu wykształcenia – powinien posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności ekonomiczno-ekologiczne. Jest to szczególnie istotne w kontekście międzynarodowych i unijnych wyzwań i wymogów ochrony środowiska stojących przed polską gospodarką. Ich realizacja związana jest między innymi z proekologiczną restrukturyzacją gospodarki i konsumpcji, która wymaga świadomości ekologicznej i wiedzy z dziedziny zarządzania i ekonomicznych podstaw gospodarowania zasobami środowiska przyrodniczego. Wiedza taka pomaga w podejmowaniu działań i decyzji umożliwiających wzrost efektywności procesu gospodarowania i ograniczających marnotrawstwo wydatkowanych środków. Obecnie w przedsiębiorstwach, samorządach i innych organizacjach inżynierowie środowiska współpracują z ekonomistami. Współpraca wymaga od inżynierów środowiska posiadania pewnego zasobu wiedzy z dziedziny ekonomii i zarządzania. Wiedza ta może im ułatwić znalezienie wspólnego języka z ekonomistami przy rozwiązywaniu różnych problemów powstających w ich wspólnym miejscu pracy.

75
Eлектронна книга

Podstawy programowania w języku C. Zadania z rozwiązaniami

Anna Łupińska-Dubicka, Marek Tabędzki

Niniejsza publikacja nie stanowi samodzielnego podręcznika do nauki języka C. Pomyślana jest raczej jako pomoc dla osób stawiających pierwsze kroki w nauce programowania. Przeznaczona jest dla studentów pierwszego roku Informatyki oraz Informatyki i ekonometrii. Początki nauki programowania bywają trudne. Nie wystarczy bowiem poznać instrukcje i funkcje języka programowania ani nauczyć się algorytmów. Programowanie nie polega na powtarzaniu znanych rzeczy, ale przede wszystkim na szukaniu rozwiązań. To wymaga wyrobienia w sobie umiejętności odpowiedniego myślenia o problemie. Gdy stawiamy pierwsze kroki, może przydać się pomocna d lon, która nas przez nie poprowadzi. Tym właśnie ma być ta publikacja. Znajdziecie w niej szereg ćwiczeń wraz z rozwiązaniami.

76
Eлектронна книга

Ćwiczenia z przedmiotu wprowadzenie do informatyki. Arytmetyka zmiennoprzecinkowa

Irena Bułatowa

Liczby rzeczywiste przechowywane są w pamięci systemu komputerowego w formatach zmiennoprzecinkowych. W takich formatach liczby są kodowane w postaci wykładniczej, co pozwala w znacznym stopniu rozszerzyć zakres reprezentacji liczb przy zapewnieniu wystarczająco dobrej dokładności ich zapisu. Ze względu na ograniczony rozmiar formatów zmiennoprzecinkowych, bardzo często liczby rzeczywiste oraz wyniki wykonywanych na nich operacji arytmetycznych nie mogą być dokładnie zapamiętane w pamięci komputera, więc są reprezentowane w postaci przybliżonej. W książce omówione zostały podstawy zmiennoprzecinkowej reprezentacji liczb oraz algorytmy wykonywania operacji arytmetycznych na formatach zmiennoprzecinkowych. Szczegółowo wyjaśniono sposób przeliczania liczb rzeczywistych na zapis zmiennoprzecinkowy, przedstawiono standardowe formaty zmiennoprzecinkowe zgodne z powszechnie używanym standardem IEEE 754-2008. Dokładnie opisane zostały reguły wykonywania podstawowych działań arytmetycznych.

77
Eлектронна книга

Matematyka w przykładach z budownictwa i architektury

Edwin Koźniewski, Agnieszka Tereszkiewicz

Opracowanie obejmuje tematykę zajęć z matematyki stosowanej, które prowadzone są przez autorów na studiach magisterskich na kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Opracowanie nie stanowi kompletnego wykładu wybranych metod matematycznych, a raczej jest wędrówką po mniej lub bardziej poznanych przez studentów faktach z matematyki dla inżynierów w ramach podstawowego wykładu. Stąd duża liczba odniesień do literatury, gdzie można znaleźć wyczerpujące opracowanie tematu.

78
Eлектронна книга

Podstawy programowania w języku Python w przykładach z rozwiązaniami

Anna Łupińska-Dubicka, Andrzej Chmielewski

Skrypt jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów kierunku Matematyka stosowana do przedmiotu "Podstawy programowania" oraz jako narzędzie wspomagające przygotowanie do realizacji zadań praktycznych w ramach wielu innych przedmiotów, takich jak Programowanie obiektowe, Algorytmy i struktury danych oraz Sztuczna inteligencja. Zakres tematyczny obejmuje podstawowe zagadnienia programowania w języku Python, w tym m.in. typy zmiennych, instrukcje warunkowe, instrukcje wejścia-wyjścia, struktury danych i funkcje.

79
Eлектронна книга

Budowa oraz eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych

Zbigniew Skibko

Niniejszy skrypt przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów studiów inżynierskich studiujących na kierunkach elektrotechnika i ekoenergetyka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, realizujących ćwiczenia laboratoryjne w ramach przedmiotów: budowa oraz eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych, podstawy elektroenergetyki, podstawy elektroenergetyki 2, urządzenia i instalacje elektryczne – na kierunku elektrotechnika oraz urządzenia elektryczne – na kierunku ekoenergetyka. Zakres tematyczny skryptu obejmuje ćwiczenia laboratoryjne związane z budową, zasadą działania i eksploatacją instalacji oraz urządzeń elektroenergetycznych służących do wytwarzania, przesyłania i rozdziału energii elektrycznej oraz sterowania i zabezpieczeń w tym zakresie. Omówiono również problematykę badań odbiorczych i eksploatacyjnych instalacji i urządzeń niskiego napięcia, a także przedstawiono ćwiczenia dotyczące badania skutków przepływu prądu przez urządzenia elektroenergetyczne.

80
Eлектронна книга

Wpływ gęstości mocy tarcia na tryb temperaturowy układów hamulcowych

Katarzyna Topczewska, Michał Kuciej, Oleksandr Jewtuszenko

Monografia dotyczy nieustalonych procesów nagrzewania tarciowego układów hamulcowych. Głównym celem przeprowadzonych badań było opracowanie analitycznych modeli do wyznaczania pól temperatury oraz naprężeń termicznych w elementach pary ciernej podczas hamowania przy zróżnicowanym przebiegu mocy tarcia i warunkach poślizgu. Otrzymane rezultaty umożliwiły zbadanie wpływu parametrów operacyjnych oraz właściwości cieplno-fizycznych materiałów ciernych na zachowanie termiczne elementów roboczych hamulców. Opracowane modele mają potencjał do wykorzystania na etapie projektowania jako praktyczne narzędzie do wykonywania obliczeń wytrzymałościowych, prognozowania inicjacji pęknięć termicznych, wstępnego doboru materiałów pary ciernej oraz ustalenia optymalnych warunków pracy hamulca.