Видавець: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej (OWPB) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej. Prowadzi działalność usługową na rzecz jednostek Uczelni oraz jednostek pozauczelnianych. Przygotowane do druku publikacje ukazują się pod szyldem: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.
1
Eлектронна книга

Administracja systemami Linux. Programowanie w powłoce bash

Andrzej Chmielewski; Ireneusz Mrozek; Eugenia Busłowska

Skrypt jest przeznaczony dla studentów jako pomoc dydaktyczna do przedmiotów związanych z administracją systemami Linux. Oferuje kompleksowe wprowadzenie do programowania w powłoce bash, zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie w programowaniu. Opisuje podstawowe konstrukcje języka, takie jak zmienne, pętle, warunki, funkcje, jak i śledzenie wykonywania oraz zastosowanie wyrażeń regularnych. Skrypt zawiera również przykłady i liczne zadania, o zróżnicowanym poziomie trudności, które pozwalają użytkownikom na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.

2
Eлектронна книга

Układy planarne o strukturze periodycznej

Adam Steckiewicz

Monografię podzielono na sześć rozdziałów, w których kolejno omówiono tematykę materiałów kompozytowych, model matematyczny pola elektrycznego i magnetycznego w materiałach niejednorodnych, modele przeznaczone do analizy układów materiałowych dużej skali, metodykę doboru właściwości elektrycznych przy użyciu schematu optymalizacyjnego i część eksperymentalną, w której przedstawiono wyniki pomiarów parametrów elektrycznych próbek materiałowych.

3
Eлектронна книга

Rachunek całkowy funkcji jednej zmiennej. Podręcznik dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich

Marta Jarocka, Anna Małgorzata Olszewska, Beata Madras-Kobus

W podręczniku przedstawiono definicję całki nieoznaczonej oraz podstawowe wzory i reguły rachunku całkowego. Zaprezentowano metody całkowania - przez podstawienie i przez części. Omówiono także zagadnienia związane z całkowaniem funkcji wymiernych oraz metody obliczania całek niewłaściwych. Przedstawiono metody liczenia całki oznaczonej oraz zaprezentowano wybrane obszary jej zastosowania. Ponadto w podręczniku zawarto wiele przykładów z opisem ich rozwiązania, zadania do samodzielnej pracy wraz z odpowiedziami, jak również materiał powtórzeniowy w formie testu jednokrotnego wyboru oraz zadań do samodzielnego rozwiązania.

4
Eлектронна книга

Future of the city (wydanie II uzupełnione)

Dorota Gawryluk, Dorota Anna Krawczyk (red.)

The future of the city is the point of interest of many researchers in different disciplines, and also other groups like citizens, state administration, producers, engineers of various industries, designers and contractors. The monographe “The Future of the City” is the result of scientific cooperation between lectures and researchers from three European universities: Bialystok University of Technology (Poland), Universidad Politecnica de Madrid (Spain) and Klaipedos Valstibine Kolegija (Lithuania).

5
Eлектронна книга

Innovations - Sustainability - Modernity - Openness. Woda i środowisko. Tom 41

Iwona Skoczko, Dorota Anna Krawczyk, Ewa Szatyłowicz (red.)

W publikacji przedstawiono zagadnienia dotyczące zagrożeń i ochrony wody oraz środowiska w którym żyjemy.

6
Eлектронна книга

Practical problems for introductory electrical engineering

Redaktor: Jarosław Makal

In this textbook, 203 Problems and 5 Projects are presented. Most of them concern practical cases to increase the student's motivation to broaden their practical knowledge. Answers are provided for all problems and are hidden behind QR codes. This textbook contains also links to simulations, videos and digital documents necessary to better understand and solve problems. It can be used by undergraduate students of first level of electrical and electronics engineering or by teachers for making the lessons closer to our daily life.

7
Eлектронна книга

Innowacyjny program ćwiczeń rotacyjnych jako profilaktyka i leczenie dysfunkcji stawu biodrowego

Jolanta Grażyna Zuzda, Robert Latosiewicz, Manuel Sillero Quintana

W XXI wieku zdrowie pozostaje jedną z najwyżej cenionych wartości, mimo szybkiego tempa życia i dehumanizacji, a ruch jest niezbędnym elementem utrzymania zdrowia, którego nie można zastąpić żadnym lekiem. Brak aktywności fizycznej (AF) jest globalnym problemem zdrowotnym, prowadzącym do wielu chorób i zwiększonej śmiertelności, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie wielu ludzi nie spełnia zaleceń WHO dotyczących poziomu AF. Systematyczna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego, a także dla funkcji poznawczych, co podkreślają liczne badania naukowe, a w odpowiedzi na ten problem opracowano programy i urządzenia wspierające, takie jak Program ćwiczeń rekreacyjnych z ruchami rotacyjnymi (PCR), wspomagające leczenie i profilaktykę schorzeń narządu ruchu.

8
Eлектронна книга

Smart Villages. Koncepcja i próby wdrożenia

Joanicjusz Nazarko, Katarzyna Bokun

W monografii zaprezentowano rozwój teoretyczno-metodycznego wymiaru koncepcji smart village oraz omówiono inicjatywy związane z wprowadzeniem jej w życie. Współczesne obszary wiejskie mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi z niekorzystnymi procesami demograficznymi, skutkami zmian klimatycznych, nierównościami ekonomicznymi, globalnymi przemianami w produkcji oraz postępującą cyfryzacją. Próbą sprostania im są koncepcje "inteligentnego" rozwoju jednostek terytorialnych, w tym wsi. Koncepcja inteligentnych wsi jest w fazie rozwoju i krystalizowania. W dużej mierze kształtowana jest na podstawie pragmatycznych przesłanek i działań dążących do łagodzenia problemów, z którymi zmagają się obszary wiejskie w różnych regionach świata. Stąd można mówić o jej heterogeniczności pojęciowej i implementacyjnej, co może stanowić źródło wzajemnego niezrozumienia zarówno w debatach akademickich, jak i politycznych. W swojej pracy autorzy podjęli trud określenia współczesnego systematu smart v

9
Eлектронна книга

Rachunek macierzowy. Podręcznik dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich

Marta Jarocka, Justyna Kozłowska, Beata Madras-Kobus, Anna Olszewska

Niniejszy podręcznik powstał z myślą o studentach Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej kształcących się na kierunkach: logistyka, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i inżynieria usług oraz inżynieria meblarstwa. Może on również służyć innym młodym adeptom matematyki – studentom studiów licencjackich i inżynierskich, którzy poznają tajniki rachunku macierzowego. Książka zawiera bowiem podstawowe treści, które są zgodne z obowiązującym programem przedmiotu matematyka na wielu kierunkach studiów.

10
Eлектронна книга

Szerokopasmowe wielokanałowe wzmacniacze mocy systemów radiowych

Giennadij Czawka, Norbert Litwińczuk

W niniejszej pracy przedstawiono opracowanie szerokopasmowych wielokanałowych wzmacniaczy mocy i radiowych kompleksów nadawczych przy jednoczesnym rozwiązywaniu zagadnień szerokopasmowego dopasowania układów wielowrotnikowych. Rozpatrzono struktury i parametry nadawczych i odbiorczych kanałów, właściwości macierzy rozproszenia układów wielowrotnikowych, wprowadzono parametry energetyczne układów antenowych na podstawie wartości i wektorów własnych macierzy zespolonych. Zaproponowane wzmacniacze mocy zawierają kilka bloków wzmacniających oraz specjalne wielokanałowe komutatory fazowe i częstotliwościowe. Szczegółowo przedstawiono struktury i właściwości szerokopasmowych komutatorów fazowych, zapewniających zadane rozkłady faz sygnałów wyjściowych przy wzbudzeniu poszczególnych wejść układu oraz komutatorów częstotliwościowych – multiplekserów, zapewniających zadany rozkład pasm częstotliwości na wyjściach komutatora przy wzbudzeniu poszczególnych wejść układu. Zaproponowano algorytmy syntezy i opracowania optymalnych szerokopasmowych układów dopasowujących do obciążeń zespolonych. Zostało opracowane i opisane własne użytkowe specjalistyczne oprogramowanie do projektowania, modelowania, analizy, symulacji komputerowej oraz optymalizacji zarówno poszczególnych układów i urządzeń, jak i całych szerokopasmowych wielokanałowych wzmacniaczy i kompleksów radiowych. Przedstawiono struktury i wyniki symulacji komputerowej szerokopasmowych wielokanałowych wzmacniaczy mocy do zastosowania w kompleksach nadawczych różnych systemów radiowych.

11
Eлектронна книга

Podstawy elektrotechniki i elektroniki dla studentów informatyki

Khaild Saeed, Marek Parfieniuk

Autorzy mają nadzieję, że niniejsza książka nie tylko ułatwi studentom przyswojenie podstaw elektrotechniki i elektroniki, ale także nastawi ich pozytywnie do tych dziedzin i całego powiązanego wątku studiów. Dotyczy to sprzętu komputerowego i komunikacji systemów informatycznych ze światem zewnętrznym, obejmując dodatkowo treści z zakresu techniki cyfrowej, projektowania układów logicznych i architektury komputerów z jednej strony, a cyfrowego przetwarzania obrazu i dźwięku, komunikacji multimedialnej oraz interakcji człowiek-komputer z drugiej strony. Podstawowa˛ intencja˛ niniejszej książki jest dostarczenie studentom informatyki jednego pełnego i wygodnego źródła wiedzy, które przedstawia niezbędny materiał z teorii obwodów oraz elektroniki i w którym wiadomościom teoretycznym towarzyszą liczne przykłady i zadania. W trakcie własnych studiów, a potem podczas pracy dydaktycznej, autorzy napotkali bowiem problem braku pozycji, która zaspokajałaby wszystkie potrzeby studenta, a jednocześnie nie przytłaczała go. Konieczne było korzystanie z podręczników dla wydziałów elektrycznych, oddzielnych do teorii obwodów i do elektroniki, które zawierały wiele treści spoza zakresu wykładanego na informatyce, odwracając uwagę czytelnika od tego, co mu przydatne. W związku z tym, na podstawie swoich doświadczeń , autorzy dokonali uważnej selekcji materiału, uzupełniając go dygresjami, które wykazują związki przedstawianych wiadomości z informatyką.

12
Eлектронна книга

Łączenie drewna z kamieniem, zaprawą glinianą lub betonem jako technologia, jako zamysł architektoniczny i jako wytwór kultury materialnej, t.1, Dawne rozwiązania systemowe na tle rozwiązań wernakularnych

Jarosław Szewczyk

Na podstawie dawnego piśmiennictwa technicznego, poradnikowego i encyklopedycznego, zwłaszcza dziewiętnasto- i wczesno-dwudziestowiecznego, w tym dzieł polsko-, rosyjsko- i niemieckojęzycznych, opisano i podsumowano ewolucje wybranych konceptów budowania z użyciem kompozytów drewnoglinianych i drewnobetonowych, a także innych połączeń drewna i podobnych mu materiałów (na przykład chrustu) z gliną, zaprawą wapienną, murem kamiennym lub ceglanym itp. Uwagę poświecono przede wszystkim rozwiązaniom autorskim, takim jak „belki Vorherra”, „sklepienia Treskowa”, „ściany Hundta”, „wrzosianka” Kajetana Krassowskiego, „belki Marcichowskiego”, „ligno-concrete” Geralda Case’a i „system Niewierowicza”. Analizę poparto odniesieniami do analogicznych rozwiązań wernakularnych i zaprezentowano na tle szerszego kontekstu historycznego. Wyniki świadczyć mogą o uniwersalności i optymalności połączeń drewna z materiałami mineralnymi. Jednocześnie badania ujawniły również istotność dawnych autorskich poszukiwań związanych z badanym tu tematem jako zjawisk historyczno-kulturowych. Ten aspekt wydaje się szczególnie interesujący w odniesieniu do działalności w latach 1895-1930 Mikołaja Niewierowicza, lokalnego społecznika i racjonalizatora z terenów Wileńszczyzny, lecz związanego też z obecna Białostocczyzną. W pracy podsumowano jego wpływ na wiejską kulturę budowlaną Polski północno-wschodniej.

13
Eлектронна книга

Wsparcie z funduszy Unii Europejskiej wykorzystania w Polsce zielonej energii w okresie programowania 2014-2020

Aldona Harasimowicz

Książka koncentruje się na treningu wybranych kompetencji społecznych. Przedstawiono tematykę zarządzania czasem, zaprezentowano techniki zwiększające skuteczność organizacji pracy. Wskazano przykładowe metody i aplikacje do organizacji myśli, pomysłów. Uwzględniono relacje studentów z wykonania z ćwiczeń. Książka dotyczy skutecznego planowania i wyznaczania priorytetów. Odnosi się również do budowania alternatywnych planów. Opisano skuteczne sposoby kształtowania postaw asertywnych. Książka może stanowić wsparcie dla studentów, którzy chcą rozwijać wybrane kompetencje społeczne przez indywidualną pracę. Kształtowanie tych kompetencji może odbywać się również przy wsparciu nauczyciela akademickiego, w różnych formach kształcenia. Publikacja dedykowana jest także nauczycielom poszukującym inspiracji do prowadzenia zajęć dydaktycznych w zakresie rozwijania kompetencji społecznych studentów

14
Eлектронна книга

Metody laboratoryjnej analizy gleb i nawozów. Skrypt do zajęć laboratoryjnych

Zofia E. Tyszkiewicz, Sławomir Roj-Rojewski, Robert Czubaszek, Adam Łukowski

Niniejszy skrypt zawiera wybór ćwiczeń laboratoryjnych w ramach przedmiotu gleboznawstwo i nawożenie. Z racji na dwa odrębne zagadnienia tematyczne pozycja składa się z dwu części - gleboznawstwa i nawożenia. Oczywiście wiedza i doświadczenie w zakresie gleboznawstwa pozwalają nam na bardziej efektywne gospodarowanie w ramach działalności rolniczej, m.in. przez skuteczne i racjonalne stosowanie nawozów. W obu częściach skryptu przedstawiono przebieg procedur (analiz, doświadczeń) powszechnie stosowanych w praktyce laboratoryjnej. Każdy temat wzbogacony jest dość obszernym wprowadzeniem teoretycznym, które ma pomóc studentom w interpretacji wyników badań laboratoryjnych. Zagadnienia teoretyczne zostały opracowane na podstawie ogólnodostępnej literatury z zakresu gleboznawstwa i nawożenia, w szczególności zaś wykorzystano znane i cenione podręczniki akademickie. Taka konstrukcja skryptu umożliwia zdobywanie umiejętności zarówno praktycznych, jak i związanych z wiedzą.

15
Eлектронна книга

Projektowanie uniwersalne w kontekście kształtowania dostępności obiektów architektury krajobrazu

Kamil K. Rawski

W pracy analizowane były obiekty architektury krajobrazu, które pełnią kluczowe funkcje wpływające na jakość życia ludzi. Istotnym celem było zbadanie zapisów prawnych dotyczących projektowania uniwersalnego w kontekście kształtowania dostępności tych obiektów. Przeprowadzono porównanie polskich wytycznych z rozwiązaniami w krajach, w których znacznie wcześniej wprowadzano zmiany w tej dziedzinie. Umożliwiło to opracowanie zestawu standardów projektowych.

16
Eлектронна книга

Trzecia Konferencja Kół Naukowych w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Jarosław Szusta, Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Magdalena Joka Yildiz, Jarosław Czaban, ...

Niniejsza monografia stanowi efekt III Konferencji Kół Naukowych w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zorganizowanej przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki na Politechnice Białostockiej. Projekt ten, skupiający trzy uczelnie techniczne wschodniej Polski: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Lubelską oraz Politechnikę Rzeszowską, został stworzony z myślą o promocji nauki oraz wzmacnianiu współpracy między nimi. Celem konferencji było nie tylko rozwinięcie obszarów naukowych związanych z Regionami Polski Wschodniej, lecz także poszerzenie wiedzy w zakresie kształcenia, nauki i komercjalizacji. Istotnym elementem tego przedsięwzięcia było również umożliwienie studentom z wymienionych uczelni publikacji artykułów naukowych oraz prezentacji ich wyników badań, co miało sprzyjać wymianie doświadczeń i integracji młodych adeptów nauki. Monografia zawiera artykuły przygotowane przez członków kół naukowych uczestniczących w konferencji, rep

17
Eлектронна книга

Concrete Structures

Viktar Tur, Marta Kosior-Kazberuk, Robert Grygo, Andrei Tur, ...

Implementation of the Eurocodes extends to all of the European countries and there are firm steps toward their adoption internationally. As with any design codes, it is important to have an understanding of the principles and background, as well as design aids to assist in the design process. The relevance to train in the use of Eurocodes should be pointed out, especially in engineering schools as a basic course for civil and structural engineering students and as a part of continious professional development courses for engineers and technicians, which are promoted both at national and international levels. This book is directed primarily at civil and structural engineering students, young designers, who require an understanding of the basic theory and a concise guide for design procedure.

18
Eлектронна книга

Matematyka. Wybrane zagadnienia analizy matematycznej

Elżbieta Gołąbeska

Niniejsza książka jest skryptem przeznaczonym dla studentów kierunków inżynierskich, na których matematyka stanowi podstawę dalszych zastosowań w zagadnieniach technicznych. Opracowanie to stanowi kontynuację publikacji Matematyka. Wybrane zagadnienia algebry liniowej i geometrii analitycznej. Zakres tematyczny jest dostosowany do obowiązujących programów nauczania i realizacji założonych efektów uczenia się przedmiotu matematyka 1. Założeniem autorki było przedstawienie podstawowych zagadnień aparatu matematycznego w sposób jak najbardziej przystępny i zrozumiały. Układ treści opiera się na rozwiązanych przykładach wzbogaconych komentarzami, które ułatwią studentowi przyswojenie niezbędnej wiedzy oraz nabycie wymaganych umiejętności. Niniejsza książka składa się z czterech rozdziałów.

19
Eлектронна книга

Matematyka+ między szkołą średnią a studiami. Część I. Funkcje i ich własności

Ewa Pawłuszewicz, Małgorzata Zdrodowska, Anna Kasperczuk

Materiał prezentowany w skrypcie ma na celu z jednej strony usystematyzowanie wiedzy studentów po szkole średniej, a z drugiej - jej poszerzenie.

20
Eлектронна книга

Buildings 2020+. Energy sources

Dorota Anna Krawczyk (Editor)

In the last decades, significant energy market changes have been observed. Along with improvements within the building structure and systems leading to reduction of energy consumption, there have been introduced a relevant modification in the global energy sources balance. Fossil fuels have been displaced by different kinds of alternative energy sources. New technologies have been applied that allow to make heating, cooling, hot and electricity systems much more efficient and environmentally friendly. In this book we show the development of renewable energy sources. We present several examples of technologies using solar, wind, geothermal energy as well as systems using biomass or cogeneration. The book was developed by a group of teachers and scientists from Bialystok University of Technology (Poland), the University of Cordoba (Spain) and Vilnius College of Technologies and Design (Lithuania) working within the VIPSKILLS project (Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers) Erasmus+ 2016-1-PL01-KA203-026152.

21
Eлектронна книга

Strumienicowe układy chłodnicze. Modelowanie i badania eksperymentalne

Jerzy Gagan

Materiał przedstawiony w niniejszej monografii stanowi podsumowanie wybranych prac badawczych autora realizowanych na przestrzeni ostatnich lat i wpisujących się w ogólną kategorię związaną z modelowaniem i badaniami eksperymentalnymi strumienic gazowych i strumienicowych układów chłodniczych

22
Eлектронна книга

Wpływ gęstości mocy tarcia na tryb temperaturowy układów hamulcowych

Katarzyna Topczewska, Michał Kuciej, Oleksandr Jewtuszenko

Monografia dotyczy nieustalonych procesów nagrzewania tarciowego układów hamulcowych. Głównym celem przeprowadzonych badań było opracowanie analitycznych modeli do wyznaczania pól temperatury oraz naprężeń termicznych w elementach pary ciernej podczas hamowania przy zróżnicowanym przebiegu mocy tarcia i warunkach poślizgu. Otrzymane rezultaty umożliwiły zbadanie wpływu parametrów operacyjnych oraz właściwości cieplno-fizycznych materiałów ciernych na zachowanie termiczne elementów roboczych hamulców. Opracowane modele mają potencjał do wykorzystania na etapie projektowania jako praktyczne narzędzie do wykonywania obliczeń wytrzymałościowych, prognozowania inicjacji pęknięć termicznych, wstępnego doboru materiałów pary ciernej oraz ustalenia optymalnych warunków pracy hamulca.

23
Eлектронна книга

Management of multicultural teams. Practical lessons learned from university students

Joanna Szydło, Danuta Szpilko, Claudia Rus, Codruta Osoian

This book features the competences and skills that university students as future leaders should acquire in order to work in multicultural teams. Multicultural teams have become the basic unit for many organizations. Combined work using different technology, places, time zones, persons of different cultures require knowledge and skills to lead this team. Unreflective teaching methods can cause a lower level of efficiency and effectiveness. The gap knowledge in the current students’ skills of multicultural work may be interesting for university lecturers to improve quality of a university leadership program, and also for HR practitioners to develop managerial competences. This book focuses on leading and developing multicultural teams in the process of shaping their competence for the new (prospects) organizational requirements. Effective strategies and clever techniques to improve leadership and management skills are needed in the multicultural environment. The premise of this book is to pay attention on how to lead and develop multicultural teams by providing more directed tips to improve the quality of a university program and thereby develop effective leaders within their organization. The better the leadership, the better the multicultural teams.

24
Eлектронна книга

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w ujęciu prawnym, ekonomicznym, ekologicznym i finansowym

Elżbieta Gołąbeska (red.)

Problematyka dotycząca rynku nieruchomości w Polsce po okresie transformacji jest szczególnie ważna z punktu widzenia prawa, ekonomii czy finansów. Książka Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w ujęciu prawnym, ekonomicznym, ekologicznym i finansowym obejmuje kompleksową i aktualną wiedzę teoretyczną na temat podstaw funkcjonowania tego rynku, który jest jednym z elementów systemu gospodarczego. Autorami są studenci kierunku gospodarka przestrzenna Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, realizujący specjalność gospodarowanie przestrzenią i nieruchomościami. Pomysł napisania skryptu pojawił się na przedmiocie analizy rynku nieruchomości, gdy okazało się, że informacje dotyczące omawianych kwestii są rozproszone, nieuporządkowane i często niekompletne.