Видавець: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej (OWPB) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej. Prowadzi działalność usługową na rzecz jednostek Uczelni oraz jednostek pozauczelnianych. Przygotowane do druku publikacje ukazują się pod szyldem: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.
49
Eлектронна книга

Matematyka. Wybrane zagadnienia algebry liniowej i geometrii analitycznej

Elżbieta Gołąbeska

Książka niniejsza jest skryptem dla studentów kierunków inżynierskich, na któ-rych matematyka stanowi podstawę dalszych zastosowań w zagadnieniach tech-nicznych. Zakres tematyczny jest zgodny z obowiązującymi programami naucza-nia i realizacji założonych efektów uczenia się. W sposób możliwie przystępny i wyraźnie aplikacyjny, bez nadmiaru dyskusji formalnej, przedstawiono tu podstawowe zagadnienia aparatu matematycznego. Układ treści oraz sposób ich prezentacji skupiają się głównie na praktycznym wykorzystaniu najważniejszych kwestii. Konstrukcja każdego rozdziału jest jed-nolita i zawiera przede wszystkim kluczowe definicje, twierdzenia i własności, ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowania w licznych przykładach.

50
Eлектронна книга

SERBSKO-ALBAŃSKI KONFLIKT O KOSOWO. STUDIUM KRYMINOLOGICZNE

Magdalena Ickiewicz-Sawicka

Każdy konflikt rodzi napięcia i spory, te zaś nierzadko zmieniają się w agresję zarówno werbalną, jak i fizyczną, co nieuchronnie prowadzi do działań patologicznych, a następnie przestępczych. Takim konfliktem jest niewątpliwie serbsko-albański spor o Kosowo, który rozgrywa się na kilku poziomach i płaszczyznach. W niniejszej pracy podjęto próbę zbadania tego konfliktu na gruncie kryminologii – nauki poszukującej źródeł przestępczości (etiologia), opisującej działania przestępcze (fenomenologia) i podającej propozycje związane z zapobieganiem przestępczości (profilaktyka). W ten sposób zmierza do wykrycia sprawcy, opisuje prawdopodobieństwo zdarzeń oraz zabezpiecza pamięć. Autorka skupiła się na badaniach terenowych przeprowadzonych w trzech grupach narodowych: sebskiej, czarnogorskiej i kosowarskiej. W związku z powyższym niniejsza publikacja wypełnia lukę w polskiej literaturze przedmiotu związaną z problematyką bałkańską w kontekście nauk penalnych, a w szczególności kryminologii. Rzecz jasna, pozycja ta nie wyczerpuje całego tematu, ale stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych pogłębionych badań kryminologicznych w tym obszarze Europy, zwłaszcza zaś na terytorium jakże skonfliktowanego Kosowa.

51
Eлектронна книга

Sustainable Buildings. Development of Low Energy and Eco-Friendly Constructions

Dorota Anna Krawczyk

Monografia „Zrównoważone budownictwo – rozwój budownictwa niskoenergetycznego i ekologicznego” powstała w wyniku współpracy naukowej wykładowców i badaczy z europejskich uczelni: Politechniki Białostockiej (Polska), Uniwersytetu w Kordobie (Hiszpania), Uniwersytetu we Florencji (Włochy) oraz Wileńskiej Szkoła Technologii i Projektowania (Litwa). Zespół autorów obejmuje zarówno profesorów o uznanym dorobku naukowym, nauczycieli współpracujących z sektorem przemysłowym, jak też doktorantów rozpoczynających karierę zawodową. Publikacja powstała w wyniku pracy w projekcie ADD_ON_SKILLS (2020-1-PL01-KA226-HE-095244) realizowanym w ramach programu Erasmus+. W ostatnich latach obserwujemy znaczące zmiany w sektorze energetycznym i budowlanym. Zarówno wymagania prawne, jak i oczekiwania użytkowników w zakresie oszczędności energii oraz stosowania ekologicznych materiałów i rozwiązań, skutkują nowym podejściem do nowych i istniejących budynków.

52
Eлектронна книга

BIM - uwarunkowania i perspektywy wdrażania

Urszula Ryciuk, Ewa Rollnik-Sadowska, Dorota Małaszkiewicz

Monografia przedstawia aktualny stan oraz perspektywy wdrożenia modelowania informacji o budynku (BIM) w Polsce. W publikacji podkreślono transformacyjną rolę BIM w sektorze budowlanym, z naciskiem na integrację tej technologii z cyfrowym modelowaniem, co umożliwia efektywne zarządzanie projektami przez cały cykl życia budynków i infrastruktury. Autorki monografii opisują kompleksowe ramy obejmujące koncepcyjne podstawy BIM, stopień wdrożenia oraz korzyści i wyzwania, z jakimi mierzą się polskie przedsiębiorstwa w procesie implementacji tej technologii.

53
Eлектронна книга

Zachowania kierowców pojazdów w otoczeniu środków uspokojenia ruchu w warunkach miejskich

Robert Ziółkowski

Prędkość jazdy, z jaką mogą poruszać się kierowcy, jest podstawowym miernikiem oceny jakościowej infrastruktury drogowej.  Pozostaje również dominującym czynnikiem sprawczym wypadków i kolizji drogowych, w związku z tym wymaga efektywnego zarządzania. W obszarach zabudowanych do najskuteczniejszych działań w tym zakresie należy wdrażanie rozwiązań polegających na uspokojeniu ruchu. Obecność fizycznych środków kontroli prędkości wpływa również na płynność jazdy i determinuje dynamiczne zachowania kierowców wyrażone intensywnością manewrów hamowania i przyspieszania, które nie były dotychczas szerzej analizowana w literaturze. W pracy przedstawiono wyniki badań i analiz prędkości oraz dynamicznych zachowań kierowców w rejonie oddziaływania najczęściej instalowanych inżynierskich środków uspokojenia ruchu: fotoradarów, rond z grupy mini i małych, progów zwalniających listwowych oraz progów zwalniających w postaci wyniesionych tarcz przejść dla pieszych i skrzyżowań.

54
Eлектронна книга

WIDOWNIE WSPÓŁCZESNYCH STADIONÓW. Determinanty i problemy projektowe

Zdzisław Pelczarski

Niniejsze wydanie książki w wersji elektronicznej jest wznowieniem jej wyczerpanego nakładu z roku 2009. Nie różni się ono układem i zakresem merytorycznym od wydania pierwszego, gdyż – pomimo upływu dziewięciu lat – zawarte w tamtym wydaniu treści są nadal aktualne. W przeciągu tego czasu, co prawda, powstało w Polsce kilka dużych stadionów piłkarskich oraz zakończony został ostatni etap przebudowy wielofunkcyjnego Stadionu Śląskiego, a w skali globalnej zbudowano pokaźną liczbę nowych stadionów o podobnej randze i wielkości. Realizacje te nie wniosły jednak istotnego postępu w dziedzinie projektowania samej widowni. Prezentowana praca jest podsumowaniem wieloletnich, praktycznych doświadczeń autora w dziedzinie projektowania i realizacji wielkich widowni, w tym - jednej z największych funkcjonujących w Polsce - widowni Stadionu Śląskiego. Jest zbiorem własnych studiów i badań, towarzyszących procesowi projektowo-inwestycyjnemu etapowej przebudowy tego obiektu w latach 1994-2007, w którym to przedsięwzięciu autor pełnił funkcje generalnego projektanta. W swej podstawowej części stanowi ona kontynuację i rozwinięcie rozważań na temat teorii projektowania wielkich widowni, publikowanych przez współprojektanta pierwotnej formy Stadionu Śląskiego (1956), architekta Juliana Brzuchowskiego. Publikacje te – a ostatnia miała miejsce w roku 1982 – były dotychczas jedynym, szerzej rozpowszechnionym, rodzimym źródłem wiedzy z tej dziedziny.

55
Eлектронна книга

The problematic aspects of energy efficiency \'22

Maciej Zajkowski, Zbigniew Sołjan (red.)

Energy efficiency is not only energy yield related to the energy consumption in a specific device or building but also the possibility of optimal use of the stored energy in a determine area or in the system, without the necessity for its transmission. Generation, distribution and balancing of energy demand, in a limited area, becomes an energy cluster in which, under the agreement of the entities forming the cluster, there is a possibility for effective management of energy produced and its storage, according to the requirements and assumptions of the capacity market. The purpose of such an initiative is primarily the effective development of distributed energy, which does not have to be based solely on renewable energy sources, but can also use conventional sources, according to dedicated management models. The whole project is intended to improve energy security, have a positive impact on the environment, strengthen the local economy and generate lower costs for the end user. According to the RES Act, a member of an energy cluster can be an enterprise, a natural person, a local government unit and their organizational units. It can also include small, medium and large public transport companies and other entities functioning in the area covered by the energy cluster. A cluster initiative may be established and operate in an area no larger than five municipalities or one county, and its purpose is to obtain financial and non-financial benefits for the members of the energy cluster.

56
Eлектронна книга

Prognozowanie w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Cz. V. Prognozowanie na podstawie modeli ARIMA

Joanicjusz Nazarko, Ewa Chodakowska

Tematem części piątej podręcznika Prognozowanie w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest prognozowanie szeregów czasowych z zastosowaniem modeli klasy ARIMA.

57
Eлектронна книга

Energy Issues in Poland - A Handbook for Learners of English as a Foreign Language

Aniela Staszewska

This English as a Foreign Language (EFL) handbook is an attempt to systemize knowledge about the current energy situation in Poland from the point of view of sustainable development (S.D.). How can we build a resilient energy system that will allow Poles to be less dependent on our neighbors to meet our energy needs? How can Poland better align with European Union norms? The handbook is divided into four parts: (1) Basics of Energy and Power; (2) Current Energy Issues in Poland; (3) Electrification (4) Future Opportunities. It is to be used with students who are familiar with the English language on a B1/B2 level, to allow them to meet the requirement of B2 language proficiency at the end of their studies. Niniejszy podręcznik jest próbą usystematyzowania wiedzy o aktualnej sytuacji energetycznej w Polsce z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.

58
Eлектронна книга

Ewolucja stanu i struktury dużych przedsiębiorstw w województwie podlaskim

Jerzy Paszkowski, Piotr Paszkowski

W monografii zidentyfikowano i przeanalizowano zagadnienia związane z funkcjonowaniem dużych przedsiębiorstw województwa podlaskiego, dotyczące zmian w ich liczbie i wewnętrznej strukturze. Analizie poddano też zmiany w strukturze kapitału ludzkiego oraz finansach, a także w liczbie i strukturze podmiotów z kapitałem zagranicznym w województwie podlaskim. Omówiono również wpływ regionalnej polityki gospodarczej na działalność przedsiębiorstw jako istotnego czynnika ich funkcjonowania. Porównano także sytuację dużych przedsiębiorstw w województwie podlaskim z innymi województwami oraz wielkościami średnimi dla Polski. Okres badań obejmuje lata 2005–2019, zatem od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej do początku pandemii COVID-19. Część analiz z powodu niedostępności danych dotyczyła lat 2011–2019.

59
Eлектронна книга

Transformaty dla inżynierów. Skrypt dla studentów kierunków automatyka i robotyka, matematyka stosowana, mechatronika, elektrotechnika, informatyka i innych, pokrewnych kierunków

Ewa Pawłuszewicz, Krzysztof Piekarski

Tematyka niniejszego skryptu obejmuje podstawowe wiadomości z zakresu szeroko rozumianego rachunku operatorowego niezbędnego dla studentów między innymi kierunków takich jak automatyka i robotyka (i kierunki pokrewne), elektrotechnika, mechatronika, matematyka stosowana, ale także i kierunków informatycznych lub mechanicznych. W rozdziale pierwszym omawiamy własności transformaty Laplace'a, jej wykorzystywanie do rozwiązywania równań różniczkowych i podajemy przykłady jej zastosowań w analizie układów mechanicznych i elektrycznych. Omawiamy też pojęcie splotu funkcji. Rozdział drugi skupia się na Z -transformacie, nie pomijając też splotu dyskretnego, i wybranych jej zastosowań. W rozdziale trzecim wprowadzamy pojęcie transformaty Fouriera, przy czym nie tylko omawiamy jej własności, lecz także wykorzystanie w analizie spektralnej funkcji, która z kolei jest wykorzystywana między innymi w analizie sygnałów i drgań. Omawiamy też transformatę sinusową i transformatę cosinusową Fouriera.

60
Eлектронна книга

Efektywność instytucji publicznych - przykład powiatowych urzędów pracy w Polsce. Pojęcie, determinanty, metodyka pomiaru

Ewa Rollnik-Sadowska

Problematyka prezentowana w niniejszej monografii stanowi uzupełnienie dostępnej wiedzy o definiowaniu i pomiarze efektywności w instytucjach publicznych. Za najistotniejszy oryginalny wkład do nauki uważa się podjęcie próby opracowania metodyki pomiaru efektywności działania lokalnych publicznych służb zatrudnienia.

61
Eлектронна книга

Aktualne problemy inżynierii biomedycznej. Prace młodych badaczy 2020

Szczepan Piszczatowski, Jolanta Pauk, Zbigniew Oksiuta (red.)

Niniejsza monografia stanowi przegląd rozwiązań będących przedmiotem prac młodego pokolenia inżynierów biomedycznych w ciągu ostatnich kilku lat. W obszarze zainteresowań znalazły się urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne, rozwiązania materiałowe przeznaczone do zastosowań medycznych, badania numeryczne i eksperymentalne, a także zagadnienia z zakresu biochemii oraz diagnostyki obrazowej. Poszczególne rozdziały pozwalają zidentyfikować kierunek postępu technologii medycznej i rolę inżynierów biomedycznych jako członków zespołu opieki zdrowotnej, którzy poszukują nowych rozwiązań dla trudnych problemów współczesnego społeczeństwa.

62
Eлектронна книга

Wybrane technologie eksploracji i reprezentacji wiedzy

Zenon A. Sosnowski

Monografia jest poświęcona przedstawieniu niektórych aspektów szeroko rozumianych odkrywania wiedzy oraz eksploracji danych, a więc niezwykle ważnych, zarówno z punktu widzenia wyzwań teoretycznych, jak też zastosowań działów nowoczesnej informatyki, także w dużym stopniu sztucznej inteligencji. Poszczególne rozdziały dotyczą szeroko rozumianej reprezentacji i eksploracji wiedzy, czyli tematyki głęboko osadzonej w informatyce, ale poprzez swój interdyscyplinarny charakter, dotykające także innych dziedzin.

63
Eлектронна книга

Podstawy projektowania systemów wbudowanych

Valery Salauyou, Irena Bułatowa, Tomasz Grześ, Witali Bułatow

Książka stanowi wprowadzenie do projektowania systemów wbudowanych w układach FPGA z wykorzystaniem języka Verilog. Przedstawiono podstawy języka opisu sprzętu Verilog, podkreślając jego potencjał w kontekście tworzenia systemów wbudowanych na FPGA. Czytelnicy znajdą również szczegółowe omówienie systemu projektowania Quartus, obejmujące cały proces od utworzenia projektu, poprzez syntezę i symulację, aż po konfigurowanie układów programowalnych. Książka analizuje zagadnienia związane z projektowaniem w strukturach FPGA podstawowych bloków funkcjonalnych, zarówno kombinacyjnych, jak i sekwencyjnych, takich jak multipleksery, kodery, dekodery, rejestry, liczniki, czasomierze i wiele innych. Szczególną uwagę poświęcono metodom projektowania układów arytmetycznych, w tym sumatorów i układów mnożących. Autorzy przybliżają także zagadnienia projektowania automatów skończonych w FPGA, przedstawiając ich modele strukturalne, różnorodne style opisu w języku Verilog, metody kodowania stanów o

64
Eлектронна книга

Mathematics in examples from civil engineering and architecture

Edwin Koźniewski, Agnieszka Tereszkiewicz

The script is an extended version of [62] and supplemented with tasks in some chapters. This study covers the subject matter of the applied mathematics course taught by the authors in the master's degree program in Civil Engineering at the Faculty of Civil Engineering and Environmental Sciences at Bialystok University of Technology. Due to the thematic breadth of the discipline, which is mathematics, determining the content of teaching applied mathematics was not a simple matter. The presented topics of lectures and classes come from di˙erent branches of mathematics show techniques for solving previously formulated problems related to the problems of civil engineering and architecture.

65
Eлектронна книга

Procesy korozji i zużycia tribologicznego wybranych biomateriałów metalowych w środowisku śliny i jej substytutów

Joanna Mystkowska

Postępy w ortodoncji i protetyce stomatologicznej w dużym stopniu zależą od rozwoju nowych materiałów i konstrukcji oraz poznania złożonych procesów ich adaptacji tkankowej. Związane z tym zjawiska tarcia i korozji w dużym stopniu decydują o trwałości i jakości biomateriałów metalowych, wpływając tym samym na komfort ich użytkowania. Zagadnienia te są przedmiotem wielu badań. W pracy przedstawiono zagadnienia dotyczące niszczenia tribologicznego i korozyjnego materiałów na złącza protez ruchomych i elementów aparatów ortodontycznych, z uwzględnieniem roli śliny i biofilmu. Badaniom poddano wybrane biomateriały metalowe: stal 316LV, stop Co-Cr-Mo i stop Ti-6Al-4V.

66
Eлектронна книга

Zbiór zadań z matematyki 1 dla studentów inżynierii lądowej, geodezji i transportu

Agnieszka Tereszkiewicz

Niniejsze opracowanie obejmuje zadania rozwiązywane na kierunkach inżynierskich w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport podczas zajęć z matematyki 1. Każdy rozdział składa się z przykładów, zadań i rozwiązań dotyczących danego działu matematyki w zakresie omawianym na zajęciach prowadzonych na powyższych kierunkach. Celem autorki było omówienie przykładów w sposób prosty, z jak najmniejszą liczbą definicji i twierdzeń. Jeżeli już zawierane były wzory, to w uproszczonej formie, tak aby nie zniechęcać samą formą zapisu. Tam, gdzie było to możliwe, użyta została graficzna forma zapisu.

67
Eлектронна книга

Funkcje jednej zmiennej i ich granice. Podręcznik dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich

Anna Małgorzata Olszewska, Beata Madras-Kobus, Justyna Kozłowska, Marta Jarocka

Niniejszy podręcznik powstał z myślą o studentach Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej kształcących się na kierunkach: logistyka, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i inżynieria usług oraz inżynieria meblarstwa. Może on również służyć innym młodym adeptom matematyki – studentom studiów licencjackich i inżynierskich, którzy poznają tajniki analizy funkcji jednej zmiennej. Książka zawiera bowiem podstawowe treści, które są zgodne z obowiązującym programem przedmiotu matematyka na wielu kierunkach studiów.

68
Eлектронна книга

Hydroizolacja elementów budowli w wybranych okresach historii architektury czyli o uszczelnieniach z nietypowych materiałów, o dawnych impregnatach, drenażach i pokrewnych rozwiązaniach budowlanych

Jarosław Szewczyk

Na podstawie dawnego piśmiennictwa technicznego, poradnikowego i encyklopedycznego, którego analizę poparto współczesnymi opracowaniami etnograficznymi i archeologicznymi, rozpoznano dawne, dziś już nieużywane, techniki hydroizolacji budynków. Opisano służące temu celowi materiały budowlane. W opisie skoncentrowano się na rozwiązaniach obecnie uchodzących za nietypowe czy alternatywne, opisywanych w publikacjach do połowy XIX wieku. Uwzględniono też i scharakteryzowano odnośne surowce materiałowe, takie jak glina, kora brzozowa, węgiel drzewny, dziegieć i tym podobne. Rozpoznanie i porównanie rozpoznanych surowców, budulców i rozwiązań technologicznych uzasadnia wniosek o znacznej różnorodności dawnych sposobów ochrony budynków przed wilgocią. W świetle takiej oceny walka z wilgocią wydaje się jednym z najsilniejszych stymulatorów postępu technologicznego i wręcz motorem rozwoju cywilizacji.

69
Eлектронна книга

Podróże po drewnianym Podlasiu 2

Magdalena Sulima

Publikacja „Podróże po drewnianym Podlasiu 2” jest pomysłem na promocję i ochronę dziedzictwa kulturowego. Proponowana w niej wycieczka wiedzie najmłodszych oraz ich rodziców lokalnymi ścieżkami, wskazując podlaską tożsamość oraz podkreślając ważność kultury regionu. Tytułowe „drewniane Podlasie” stanowi bowiem „żywy” organizm, z którym kontakt ma zachęcać i angażować do wędrówki po różnych zakamarkach tego zakątku Polski, tak geograficznych jak i tematycznych. Książka jest kontynuacją części I, która oprowadzała po terenach powiatów bielsko-hajnowskich. Część druga, skonstruowana jest jako rodzaj ilustrowanego przewodnika po kulturze innego obszaru Podlasia – powiatu sokólskiego i okolic. Trasa, przez którą prowadzi, zorientowana jest na drewniane obiekty o istotnych walorach kulturowych, ukazujących różnorodność opisywanych miejsc. To charakterystyczne dla pagórkowatego terenu Sokólskich Wzgórz drewniane olbrzymy czyli wiatraki, które do dziś spotkać można w pasie pomiędzy Sokółką, Kuźnicą Białostocką i Krynkami. To drewniana zabudowa domów mieszkalnych z gankami i przeszklonymi werandami w okolicach Korycina i Suchowoli. To powrót, za sprawą przetrwałych tu dworów, do zakorzenionego w polskiej świadomości wzorca szlachcica – ziemianina, żyjącego w zgodzie z przyrodą. To w końcu deskale (nie murale!), czyli wielkopowierzchniowe malowidła, które powstały na ścianach drewnianych domów i budynków gospodarczych. Na tak małym obszarze spotykają się aż 4 kultury i religie, które poznajemy zwiedzając m.in. najstarszy drewniany kościół na Podlasiu, malowniczo wpisujące się w wiejski krajobraz drewniane krzyże i kapliczki, prawosławne cerkwie, żydowskie domy modlitwy, czyli synagogi oraz przepełnione symboliką meczety i mizary we wsiach Bohoniki i Kruszyniany, gdzie po dziś dzień społeczność tatarska kultywuje swoją religię, tradycje i folklor.

70
Eлектронна книга

Organizacja w sieci relacji

Anna Wasiluk, Anna Tomaszuk

Publikacja ma charakter przeglądowy, przede wszystkim teoriopoznawczy. Autorki dają wyraz swojemu zainteresowaniu problematyką relacji i sieciowości organizacji, referując wyniki analizy naukowej dotyczącej najważniejszych badań i koncepcji z tego zakresu. Stąd wynika cel naukowy publikacji, jakim jest systematyzacja wiedzy w zakresie podejmowanej problematyki i szczegółowy opis zagadnień związanych z relacjami wewnątrz- i międzyorganizacyjnymi. Nie oznacza to jednak, że grupa odbiorców niniejszej publikacji ogranicza się tylko i wyłącznie do osób działających w sferze naukowej współczesnej rzeczywistości, zajmujących się poruszanymi zagadnieniami i pragnącymi poznać inne ujęcie znanych lub nowych problemów, poszukujących innowacyjnych pól badawczych. Nie ulega wątpliwości, że z racji bogatej warstwy teoretycznej publikacja ta może stać się interesująca także dla studentów zgłębiających zagadnienia plasujące się na pograniczu ekonomiczno-społecznym. Wiele cennych informacji, przemyśleń i wniosków powinno zainteresować również kadrę menedżerską wszystkich szczebli zarządzania nowoczesnymi organizacjami, zarówno biznesowymi, jak i administracyjnymi, będącymi zarówno aktorami sieci, jak i ich twórcami.

71
Eлектронна книга

Wpływ temperatury prażenia gruzu betonowego na jakość kruszywa recyklingowego i aktywność pucolanową recyklingowej zaprawy cementowej

Edyta Pawluczuk

W monografii poruszono zagadnienie recyklingu gruzu betonowego w aspekcie możliwości ponownego wykorzystania powstałych odpadów. Szczegółowo przeanalizowano wpływ wygrzewania gruzu betonowego w zakresie 20-1000oC na właściwości uzyskanego kruszywa grubego i frakcji drobnej. Na podstawie obserwacji przemian fazowych oraz badań fizyczno-mechanicznych zdefiniowano najkorzystniejszą temperaturę, z punktu widzenia dezintegracji betonu, polegającej na odseparowaniu zaczynu cementowego od ziaren kruszywa bez ich uszkodzenia. Wykazano, że przy odpowiednich parametrach obróbki gruzu betonowego możliwe jest uzyskanie kruszywa z recyklingu wysokiej jakości i aktywnej frakcji drobnej możliwych do zastosowania w kompozytach cementowych. Zaproponowano oryginalne schematy budowy strefy kontaktowej w betonie pomiędzy kruszywem z recyklingu wyprażonym w rożnych temperaturach a nowym zaczynem cementowym wraz z metodologią ich kształtowania. Zaproponowane parametry obróbki termiczno-mechanicznej gruzu

72
Eлектронна книга

Kształtowanie parametrów fotometrycznych i kolorymetrycznych modułów oświetleniowych ze źródłami LED

Łukasz Budzyński

Przedmiotem niniejszej monografii są zagadnienia związane z dynamicznym kształtowaniem wyjściowych parametrów fotometrycznych oraz kolorymetrycznych opraw oświetleniowych z półprzewodnikowymi źródłami światła. Wśród tych parametrów wyróżnić można między innymi wyjściowy strumień świetlny Φ oraz temperaturę barwową najbliższą Tbn emitowanego promieniowania.