Видавець: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej (OWPB) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej. Prowadzi działalność usługową na rzecz jednostek Uczelni oraz jednostek pozauczelnianych. Przygotowane do druku publikacje ukazują się pod szyldem: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.
129
Eлектронна книга

BIM - uwarunkowania i perspektywy wdrażania

Urszula Ryciuk, Ewa Rollnik-Sadowska, Dorota Małaszkiewicz

Monografia przedstawia aktualny stan oraz perspektywy wdrożenia modelowania informacji o budynku (BIM) w Polsce. W publikacji podkreślono transformacyjną rolę BIM w sektorze budowlanym, z naciskiem na integrację tej technologii z cyfrowym modelowaniem, co umożliwia efektywne zarządzanie projektami przez cały cykl życia budynków i infrastruktury. Autorki monografii opisują kompleksowe ramy obejmujące koncepcyjne podstawy BIM, stopień wdrożenia oraz korzyści i wyzwania, z jakimi mierzą się polskie przedsiębiorstwa w procesie implementacji tej technologii.

130
Eлектронна книга

Relacyjny model systemu kształtowania jakości usług kurierskich w branży e-commerce

Aleksandra Maria Gulc

Usługi kurierskie, zwane szerzej usługami KEP (kurier – ekspres – paczka), ze względu na specyficzne cechy, takie jak terminowość i bezpieczeństwo przesyłek oraz przystępne ceny, stały się krytycznym ogniwem łańcuchów dostaw wielu przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych. Współczesny rynek usług kurierskich, zarówno krajowy, jak i międzynarodowy, ewoluuje, oferując klientom rozwiązania na miarę ich potrzeb i oczekiwań. W monografii podjęta została problematyka kształtowania jakości usług kurierskich w branży e-commerce.

131
Eлектронна книга

Metody optymalizacji. Wybrane zagadnienia. Skrypt dla studentów czwartego semestru matematyki stosowanej

Krzysztof Piekarski

Niniejszy skrypt w zamyśle autora ma służyć przede wszystkim studentom kierunku matematyka stosowana na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej jako pomoc w lepszym rozumieniu zagadnień przedstawianych na zajęciach w ramach pracowni specjalistycznej z przedmiotu Metody optymalizacji, który obecnie jest realizowany na IV semestrze studiów I stopnia. Zagadnienia omawiane w kolejnych rozdziałach są zgodne z treściami programowymi zawartymi w sylabusie do tego przedmiotu. Treści prezentowane w skrypcie mogą być także przydatne dla studentów innych wydziałów zainteresowanych poznaniem i wykorzystaniem podstawowych metod numerycznych optymalizacji statycznej.

132
Eлектронна книга

Ćwiczenia laboratoryjne z chemii organicznej. Skrypt dla studentów biotechnologii

Grzegorz Świderski, Monika Kalinowska, Mariola Samsonowicz, Renata Świsłocka, ...

Skrypt "Ćwiczenia laboratoryjne z chemii organicznej" przeznaczony jest dla studentów kierunku biotechnologia. Może być również cenną pomocą w realizacji ćwiczeń laboratoryjnych na innych kierunkach studiów, gdzie realizowany jest przedmiot chemia organiczna. W opracowaniu przedstawiono zestaw instrukcji z materiałem teoretycznym niezbędnym do realizacji zajęć oraz odniesieniem do literatury, wzbogacającej wiedzę dotyczącą omawianych tematów. Zakres przedstawionego materiału obejmuje tematy związane z identyfikacją podstawowych związków organicznych, syntezą wybranych związków organicznych oraz technikami rozdziału, takimi jak destylacja, ekstrakcja i podstawowymi metodami oczyszczania otrzymywanych substancji. W rozdziale pierwszym omówiono zasady bezpieczeństwa pracy i higieny pracy obowiązujące w pracowni chemii organicznej oraz przedstawiono podstawowy sprzęt używany podczas wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych. Ostatni rozdział zawiera przykładowe zadania związane z nazewnictwem.

133
Eлектронна книга

Lasy przyszłości. Wyzwania współczesnego leśnictwa

Aleh Marozau, Dan Wołkowycki

Monografia „Lasy przyszłości. Wyzwania współczesnego leśnictwa” opublikowana staraniem Oficyny Wydawniczej Politechniki Białostockiej dotyczy różnorodnych aspektów kształtowania, hodowli i ochrony lasów. Lasy i leśnictwo stoją współcześnie wobec wielu wyzwań o skali dotychczas niespotykanej, związanych zwłaszcza z kryzysem klimatycznym, a także przewartościowaniem potrzeb i oczekiwań społecznych dotyczących ich funkcji. Wymaga to modyfikacji zarządzania lasami w wielu obszarach. Młode pokolenie leśników będzie mierzyć się z tego rodzaju wyzwaniami w nieporównywalnie większym stopniu niż ich poprzednicy. Procesom i zjawiskom tego rodzaju poświęcone były konferencje organizowane w Instytucie Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w latach 2020–2021. Referaty prezentowane wówczas stały się punktem wyjścia dla autorów większości rozdziałów składających się na niniejszy tom.

134
Eлектронна книга

Naprawy zabytkowych murów warstwami uzupełniającymi z dodatkiem biowęgla

Daniel Tokarski, Irena Ickiewicz

W pracy przedstawiono próbę opracowania warstw uzupełniających przegród w budynkach zabytkowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli zaprawy cementowej z dodatkiem biowęgla. Oceniono również wpływ zaprojektowanej mieszanki na właściwości cieplne i zagrożenia mykologiczne restaurowanych przegród (pomieszczeń).

135
Eлектронна книга

Matematyka. Wybrane zagadnienia algebry liniowej i geometrii analitycznej

Elżbieta Gołąbeska

Książka niniejsza jest skryptem dla studentów kierunków inżynierskich, na któ-rych matematyka stanowi podstawę dalszych zastosowań w zagadnieniach tech-nicznych. Zakres tematyczny jest zgodny z obowiązującymi programami naucza-nia i realizacji założonych efektów uczenia się. W sposób możliwie przystępny i wyraźnie aplikacyjny, bez nadmiaru dyskusji formalnej, przedstawiono tu podstawowe zagadnienia aparatu matematycznego. Układ treści oraz sposób ich prezentacji skupiają się głównie na praktycznym wykorzystaniu najważniejszych kwestii. Konstrukcja każdego rozdziału jest jed-nolita i zawiera przede wszystkim kluczowe definicje, twierdzenia i własności, ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowania w licznych przykładach.

136
Eлектронна книга

Model zarządzania technologiami w przedsiębiorstwie klastrowym - studium przypadku

Elżbieta Krawczyk-Dembicka

Zarządzanie technologiami w przedsiębiorstwie klastrowym charak­teryzuje się intensywną współpracą pomiędzy przedsiębiorstwami w zakresie pozyskiwania i wymiany wiedzy, natomiast pozyskiwanie środków finansowych na technologie stanowi najbardziej cenioną korzyść z przynależności do klastra. Prace badawcze prezentowane w niniejszej monografii obejmują studia lite­raturowe, studia przypadków, studia koncepcyjne oraz badania ankietowe. Sku­piają się na określeniu głównych działań i obszarów współpracy występujących pomiędzy przedsiębiorstwami i innymi członkami klastra w zakresie zarządza­nia technologiami oraz na rozpoznaniu przyczyn, dla których przedsiębiorstwa decydują się na podejmowanie współpracy w ramach klastra.