Verleger: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Wydawnictwo AWF we Wrocławiu realizuje podstawowe zadania związane z publikowaniem i upowszechnianiem wyników badań pracowników Uczelni w postaci monografii (seria „Studia i Monografie AWF we Wrocławiu”), czasopism oraz podręczników i materiałów dydaktycznych adresowanych do studentów. Zakres tematyczny prac obejmuje wszystkie aspekty nauk o kulturze fizycznej – od humanistycznych po przyrodnicze i medyczne. Wydawnictwo należy do Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. Wydawnictwo zostało umieszczone w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe MEiN (80 pkt). Bardzo ważne miejsce w działalności edytorskiej Uczelni zajmują periodyki. Uczelnia jest wydawcą dwóch punktowanych czasopism naukowych podejmujących tematy z różnych dziedzin i dyscyplin związanych z szeroko pojętą kulturą fizyczną, sportem i rehabilitacją: „Human Movement” i „Physiotherapy Quarterly”.
1
E-book

Hipokinezja - efekt pandemii COVID-19

Małgorzata Sobera (red.)

Do sięgnięcia po tę publikację zachęcamy studentów akademii wychowania fizycznego i szkół kształcących przyszłych nauczycieli wychowania fizycznego oraz instruktorów sportu i rekreacji, a także trenerów personalnych i uczestników lub przyszłych uczestników zajęć z zakresu aktywności fizycznej świadomych zagrożeń zdrowotnych wynikających z ograniczenia ruchu. Pierwszy rozdział przedstawia historię pandemii COVID-19 w Polsce oraz analizę danych epidemiologicznych obejmujących inne kraje. Wiele uwagi poświęcono w nim też zaleceniom WHO i innych organizacji w zakresie przeciwdziałania negatywnym skutkom nieodpowiedniego odżywiania się i hipokinezji. W drugim rozdziale opisano wybrane aspekty zaburzeń rozwoju psychomotorycznego dzieci ze szczególnym uwzględnieniem dysharmonii rozwojowych w dobie hipokinezji. Zaproponowano test przydatny do rzetelnej oceny rozwoju psychomotorycznego dzieci przedszkolnych oraz terapię łagodzącą dysharmonię u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Kolejny rozdział porusza temat aktywności elektrycznej mięśni i możliwości wykorzystania zaawansowanych technik statystycznych do oceny jakości, struktury i funkcji mięśni. Na koniec podjęto temat aktywności fizycznej i jej znaczenia w czasie pandemii. Część pracy poświęcona jest charakterystyce biegu na orientację jako formy aktywności fizycznej możliwej do realizacji w czasie obowiązujących restrykcji epidemicznych.

2
E-book

Unihokej. Zabawy i gry ruchowe

Krzysztof Kałużny

Unikohej jest grą zespołową, rozwijającą się coraz bardziej dynamicznie także w naszym kraju. Opracowanie dostarcza ogólnej wiedzy na temat tej dość młodej dyscypliny. To jednak nie wszystko. Znaleźć w nim można propozycje zabaw i gier ruchowych o zróżnicowanej skali trudności, pozwalających na opanowanie niezbędnych umiejętności w działaniach ofensywnych i defensywnych. Książka ta jest adresowana do nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego, nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów pracujących z dziećmi i młodzieżą.

3
E-book

Wrocławski program "Trener Osiedlowy" - ewaluacja wyników z lat 2003-2014

Agnieszka Surynt

Celem pracy jest ocena skuteczności programu "Trener Osiedlowy" w odniesieniu do redukcji zachowań patologicznych wśród dzieci i młodzieży Wrocławia oraz ukazanie roli programu w budowaniu więzi i poczucia tożsamości mieszkańców lokalnych społeczności aglomeracji miejskich. W monografii poruszono zagadnienia dotyczące m.in.: zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży oraz poszukiwań skutecznych sposobów i strategii przeciwdziałania lub ograniczania rozmiarów używania substancji psychoaktywnych i stosowania przemocy w tych grupach, przeglądu definicji profilaktyki i promocji zdrowia oraz opisu polityki Urzędu Miejskiego Wrocławia na ich rzecz w środowisku wielkomiejskim, a także autorskiej propozycji "Wieloczynnikowego Modelu Środowiskowego - Sport 2014". Praca jest adresowana do pedagogów, trenerów, psychologów, jak również liderów promocji zdrowia oraz polityków, ponieważ ze względu na pełnioną rolę społeczną powinni oni mieć świadomość konieczności ograniczania rozmiarów używania substancji psychoaktywnych i przemocy wśród dzieci i młodzieży.

4
E-book

Zależność reakcji fizjologicznej od rytmu i obciążenia w pracy na cykloergometrze u osób nietrenujących

Agnieszka Jastrzębska

Celem pracy jest ocena wpływu rytmu pedałowania w pracy na cykloergometrze rowerowym na wielkość reakcji fizjologicznej oraz określenie poziomu regulacji czynności krążeniowo-oddechowych podczas wysiłków submaksymalnych, lekkich i umiarkowanych, wykonywanych bez obciążenia zewnętrznego oraz z obciążeniem rzędu 100 W i 150 W. Dodatkowo autorka zamierza znaleźć odpowiedź na pytanie, czy istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy zmiennością rytmu skurczów mięśniowych w pracy na cykloergometrze a zmiennością reakcji krążeniowo-oddechowych oraz metabolizmem wysiłkowym.

5
E-book

Backpackerzy polscy a zagraniczni. Wieloaspektowe studium porównawcze

Backpackerzy polscy a zagraniczni. Wieloaspektowe studium porównawcze

Celem badań było sportretowanie współczesnego backpackera polskiego i zagranicznego przez scharakteryzowanie jego wielowymiarowej podmiotowości oraz opisanie stosowanych przez niego praktyk podróżniczych. Opis wybranego środowiska ludzi skupionych wokół backpackingu ujęto zatem w trzech zasadniczych aspektach. Po pierwsze - w zakresie socjodemograficznym, po drugie - w zakresie świadomościowym (kluczowym wątkiem badawczym uczyniono refleksję nad aksjonormatywnymi elementami, które zawierają się w tożsamościowych narracjach backpackerów) i po trzecie - w aspekcie praktyk podróżniczych skoncentrowano się na scharakteryzowaniu sposobów i form organizacji podróży przez backpackerów jako specyficznej kategorii ruchu turystycznego.

6
E-book

50 łamańców językowych dla większych i mniejszych

Magdalena Gawrońska, Alicja Skiba, Agnieszka Wójcik-Grzyb

Seplenienie dziecka może być dla otoczenia zabawne. "Jowej" zamiast rower - brzmi uroczo, ale tylko do czasu. Gorzej, gdy niewyraźna mowa staje się powodem mniej lub bardziej poważnych nieporozumień językowych i zaczyna wpędzać w kompleksy obniżające jakość życia. Jest na to sposób... Aby mowa była piękna, płynna i przede wszystkim wyraźna, musi być systematycznie ćwiczona. W książce omówiono pokrótce, jakie błędy popełniamy, mówiąc. Opisano wady wymowy, które mogą być spowodowane złymi nawykami lub nieprawidłowościami budowy aparatu mowy. Przedstawiono też kilka przykładowych ćwiczeń pomocnych w rozruszaniu narządów mowy. Główną część opracowania zajmują łamańce językowe będące doskonałym sposobem na poprawienie dykcji. Autorki przygotowały 50 takich zabaw słownych. Całość wzbogacają zabawne rysunki pięcioletniej Poli.

7
E-book

Bajki terapeutyczne dla dzieci chorych przewlekle. Studenci dzieciom

Jolanta Gnitecka

Książka odpowiada na pytania, czym jest choroba przewlekła dziecka i jakie są jej konsekwencje dla całej rodziny. Ważną część publikacji zajmują zagadnienia dotyczące roli bajkoterapii w leczeniu dzieci chorych przewlekle oraz przykłady nowatorskich bajek terapeutycznych napisanych przez studentów zdobywających kwalifikacje do pracy pedagogicznej.

8
E-book

Kompendium karate

Paweł Adam Piepiora

Książek na temat karate napisano już wiele. Sęk w tym, że większość z nich przedstawia wyłącznie historię tej dyscypliny i elementy treningu kihon, kata, kumite. Paweł Adam Piepiora idzie zdecydowanie dalej. Autor kładzie nacisk nie tylko na przygotowanie motoryczne i techniczne, ale też taktyczne i mentalne. Dlaczego? Bo za sukcesem dobrze przygotowanego fizycznie karateki stoi psychika. Sportowiec, zawodnik, trener i sędzia wykorzystał swoje ponad trzydziestoletnie doświadczenie, wiedzę i umiejętności z zakresu różnych stylów karate. W poszczególnych rozdziałach Czytelnik znajdzie krótką historię i charakterystykę tej dyscypliny sportu, opis form i treningu karate, a także umiejętności fizycznych i mentalnych niezbędnych do jego uprawiania. Kompendium jest cennym źródłem informacji dla trenerów i instruktorów karate, pełnoletnich adeptów karate, kandydatów na trenerów i instruktorów karate, trenerów mentalnych i psychologów sportu, studentów nauk o kulturze fizycznej, nauczycieli, pedagogów oraz wychowawców.

9
E-book

Bioenergetyka i biochemia tlenowego wysiłku fizycznego dla studentów i trenerów oraz wszystkich tych, którzy są ciekawi, skąd bierze się energia do pracy mięśni (wyd. 3 popr.)

Jacek Borkowski

Wysiłek fizyczny może być energetycznie zasilany na kilka sposobów. Większości energii potrzebnej człowiekowi dostarczają przemiany tlenowe. Książka zawiera informacje na temat ATP, cyklu Krebsa, cyklu Corich, lipolizy i wielu innych reakcji niezbędnych do wytworzenia energii do pracy mięśni. Mimo iż publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów akademii wychowania fizycznego, trenerów i sportowców, każdy, kto interesuje się wysiłkiem fizycznym, znajdzie w niej coś ciekawego. W trzecim wydaniu uwzględnione zostały nowe odkrycia wyjaśniające mechanizmy lipolizy w tkance tłuszczowej i mięśniowej. Uwzględniono również najnowsze ustalenia na temat powiązania pomiędzy glikolizą a cyklem kwasu cytrynowego (Krebsa) oraz metabolizmu mleczanu w spoczynku, wysiłku i wypoczynku. Książkę uzupełnia skrótowe omówienie wysiłkowych aspektów metabolizmu glukozy i glikogenu – glikolizy i szlaku pentozofosforanowego.

10
E-book

Ćwiczenia relaksacji, koncentracji i medytacji

Lesław Kulmatycki, Katarzyna Torzyńska

Książka składa się z dwóch części: teoretyczno-metodycznej oraz praktycznej, zawierającej opis ponad 75 ćwiczeń relaksacyjnych, koncentracji i medytacji oraz ekspresji ruchu.

11
E-book

Metody diagnostyczne wykorzystywane w programowaniu fizjoterapii

Katarzyna Kisiel-Sajewicz

Celem monografii jest przybliżenie wiedzy na temat wybranych metod, które można z powodzeniem wykorzystywać w programowaniu procesu fizjoterapii. W pierwszym rozdziale objaśniono zagadnienia związane z oceną właściwości fizjologicznych mięśni szkieletowych poprzez badanie ich czynności bioelektrycznej i mechanomiograficznej. Omówiono dwie metody diagnostyczne: elektromiografię pozwalającą rejestrować sygnały elektryczne w mięśniach i mniej znaną mechanomiografię służącą do oceny właściwości mechanicznych mięśni. Drugi rozdział porusza temat badań termowizyjnych, które pozwalają na rejestrację i analizę dynamiki zmian powierzchniowej temperatury badanego ciała i stwarzają możliwości zaobserwowania zmian odbiegających od stanu fizjologicznego wyrażającego się zmiennym przepływem naczyniowym. Trzeci rozdział poświęcony jest wydolności tlenowej zarówno u osób zdrowych, jak i osób z niepełnosprawnością. Poruszono też zagadnienia dotyczące pomiaru progu anaerobowego i mocy krytycznej, a także maksymalnego i szczytowego pomiaru poboru tlenu jako „złotego standardu” oceny zdolności wysiłkowej. Czwarty rozdział dotyczy programowania fizjoterapii na podstawie mocy i wydolności beztlenowej u osób z niepełnosprawnością ruchową, głównie poruszających się na wózkach inwalidzkich (z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, porażeniem mózgowym oraz po amputacjach kończyn).

12
E-book

Tenis stołowy. Trening z wykorzystaniem dużej liczby piłek. Zbiór ćwiczeń

Ziemowit Bańkosz

Książka zawiera opis podstawowych zagadnień dotyczących przygotowania tenisisty stołowego oraz zbiór ponad 100 ćwiczeń, które dzięki formie "na wiele piłek" można stosować w treningu w czasie szeroko rozumianego przygotowania zawodników. Sprawdzone w praktyce zestawy ćwiczeń zostały opracowane niemal w całości na podstawie doświadczeń i przemyśleń autora, który jest trenerem klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym.

13
E-book

Wypoczynek dzieci i młodzieży na obozach i koloniach. Scenariusz imprez

Henryk Nawara, Urszula Nawara

Książka została przygotowana z myślą o studentach realizujących zajęcia kulturalno-oświatowe podczas praktyk kolonijnych oraz absolwentach szkół pedagogicznych podejmujących po raz pierwszy pracę w charakterze wychowawców na koloniach i obozach. Jest też adresowana do instruktorów sportu i trenerów, na których, podobnie jak na wychowawcach, spoczywa obowiązek organizowania czasu wolnego dzieciom młodzieży przebywającym na obozach sportowych.

14
E-book

Wskaźnik jakości ruchu w ocenie chodu osób o różnym poziomie sprawności ruchowej

Sławomir Winiarski

Opracowanie wpisuje się w nowy wątek badań nad stworzeniem obiektywnych metod oceny jakości ruchu. Komponenty wskaźnika jakości ruchu mogą być wyselekcjonowane spośród zbioru dowolnych zmiennych, przy zachowaniu odpowiednich założeń i warunków, dlatego wskaźnik ów może stać się miarą postępu w rehabilitacji pacjenta lub miarą doskonalenia techniki sportowej zawodnika. Wskaźnik może się okazać przydatnym narzędziem dla klinicystów zajmujących się usprawnianiem chodu oraz monitoringiem procesu rehabilitacji.

15
E-book

Projektowanie systemów treningowych

Jan Kosendiak

Praca zawiera autorską koncepcję projektowania procesu treningowego jako ciągu zadań optymalizacyjnych. Autor przedstawia praktyczne aplikacje zaprezentowanej metody. Omawia też projekty zrealizowane w różnych indywidualnych dyscyplinach sportu. Jeden z rozdziałów dotyczy komputerowego wspomagania procesu projektowania systemów treningowych.

16
E-book

Perswazyjne komunikowanie się. Teoria i praktyka

Gabriel Łasiński

Książka skierowana jest zarówno do pracowników nauki, nauczycieli i studentów, jak również do trenerów i menedżerów oraz do wszystkich, którzy chcieliby poznać specyfikę i uwarunkowania perswazyjnej komunikacji interpersonalnej i skutecznych wystąpień publicznych. Przedmiotem pracy jest perswazja w różnych formach wystąpień publicznych rozumiana jako zdolność wywierania wpływu na odbiorców - na ich przekonania, postawy, zachowania i działania, a jednocześnie pojmowana jako oddziaływanie etyczne, oparte o relacje partnerskie i suwerenne. Zamierzeniem autora było przedstawienie współczesnej wiedzy na temat sprawności komunikowania się i udzielenie odpowiedzi na pytanie: co robić, żeby nasze kontakty z innymi ludźmi były odpowiednie i skuteczne, żeby poprzez komunikowanie budować silne relacje z innymi, a także własną pozycję społeczną. Przestrzeń publiczna staje się coraz szersza i otwarta. Coraz silniej eksponuje się współpracę grupową i zespołową. W takim świecie umiejętności komunikowania się stają się dla człowieka podstawowe, a umiejętności perswazyjne szczególnie pożądane. Jednocześnie ogromny rozwój technologii informacyjnych ostatnich dekad stworzył erę "cywilizacji cyfrowej" z jej wielkimi możliwościami w zakresie komunikowania się, ale także ograniczeniami, czy wręcz niebezpieczeństwami. Książka opisuje te procesy i wskazuje na możliwości przeciwstawienia się negatywnym tendencjom.