Wydawca: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Wydawnictwo AWF we Wrocławiu realizuje podstawowe zadania związane z publikowaniem i upowszechnianiem wyników badań pracowników Uczelni w postaci monografii (seria „Studia i Monografie AWF we Wrocławiu”), czasopism oraz podręczników i materiałów dydaktycznych adresowanych do studentów. Zakres tematyczny prac obejmuje wszystkie aspekty nauk o kulturze fizycznej – od humanistycznych po przyrodnicze i medyczne. Wydawnictwo należy do Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. Wydawnictwo zostało umieszczone w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe MEiN (80 pkt). Bardzo ważne miejsce w działalności edytorskiej Uczelni zajmują periodyki. Uczelnia jest wydawcą dwóch punktowanych czasopism naukowych podejmujących tematy z różnych dziedzin i dyscyplin związanych z szeroko pojętą kulturą fizyczną, sportem i rehabilitacją: „Human Movement” i „Physiotherapy Quarterly”.
17
Ebook

Wskaźnik jakości ruchu w ocenie chodu osób o różnym poziomie sprawności ruchowej

Sławomir Winiarski

Opracowanie wpisuje się w nowy wątek badań nad stworzeniem obiektywnych metod oceny jakości ruchu. Komponenty wskaźnika jakości ruchu mogą być wyselekcjonowane spośród zbioru dowolnych zmiennych, przy zachowaniu odpowiednich założeń i warunków, dlatego wskaźnik ów może stać się miarą postępu w rehabilitacji pacjenta lub miarą doskonalenia techniki sportowej zawodnika. Wskaźnik może się okazać przydatnym narzędziem dla klinicystów zajmujących się usprawnianiem chodu oraz monitoringiem procesu rehabilitacji.

18
Ebook

Projektowanie systemów treningowych

Jan Kosendiak

Praca zawiera autorską koncepcję projektowania procesu treningowego jako ciągu zadań optymalizacyjnych. Autor przedstawia praktyczne aplikacje zaprezentowanej metody. Omawia też projekty zrealizowane w różnych indywidualnych dyscyplinach sportu. Jeden z rozdziałów dotyczy komputerowego wspomagania procesu projektowania systemów treningowych.

19
Ebook

Metoda mini-EduBall. Wychowanie i rozwój dziecka w świetle odkryć neuronauki

Michał Bronikowski, Ireneusz Cichy, Michał Klichowski, Agnieszka Kruszwicka, ...

Autorzy w przystępny sposób omawiają złożone zagadnienia z zakresu rozwoju i wychowania dziecka. Zachęcają też do sięgania po nowe metody, które mogą wspomóc nauczycieli i wychowawców w pracy nad kształtowaniem u najmłodszych uczniów kluczowych umiejętności i kompetencji stanowiących podstawę odnoszenia sukcesów tak edukacyjnych, jak i życiowych. Jedną z propozycji jest oparta na znanej od 20 lat idei EduBall i najnowszych odkryciach neuronauki metoda mini-EduBall, która doskonale wpisuje się w koncepcję lekcji integrującej aktywność fizyczną z dydaktyką. Gry i zabawy z wykorzystaniem piłek mini-EduBall, oddziałując na motorykę małą, wspierają efektywnie procesy poznawcze zachodzące w mózgu. Dzięki wprowadzeniu elementów zabawy dzieci uczą się i rozwijają w sposób holistyczny. Publikację wzbogacają przykłady atrakcyjnych zabaw, ćwiczeń i gier z piłkami eduball, które mogą stać się doskonałą pomocą dydaktyczną w prowadzeniu zajęć z edukacji polonistycznej i matematycznej, a także w nauczaniu języków obcych i doskonaleniu wiedzy ogólnej obejmującej takie dziedziny, jak przyroda, ekologia, geografia czy chemia.

20
Ebook

Kształtowanie i ocena wydolności fizycznej kolarzy górskich za pomocą treningów o różnej intensywności

Rafał Hebisz

Celem pracy jest ocena wpływu treningów glikolitycznych realizowanych w ciągu jednego roku na parametry wydolności tlenowej i beztlenowej mierzone za pomocą klasycznych testów wysiłkowych, a także analiza parametrów fizjologicznych, biochemicznych i fizycznych sprinterskiego treningu interwałowego u trenujących kolarzy górskich.

21
Ebook

Kompetencje miękkie - dyspozycje niezbędne do pracy w zawodach społecznych

Anna Romanowska-Tołłoczko

Jesteś zainteresowany rozwojem osobistym, chcesz świadomie budować i ulepszać swoje kontakty z ludźmi? Sięgnij po tę książkę. Autorka w przystępny sposób przedstawia koncepcje różnych autorów na temat elementów wchodzących w skład kompetencji psychospołecznych, omawia specyfikę oraz uwarunkowania umiejętności składowych tychże kompetencji, wskazuje też narzędzia badawcze służące do pomiaru opisywanych właściwości. Ostatnia część opracowania dotyczy syndromu wypalenia zawodowego oraz znaczenia kompetencji miękkich w zapobieganiu i niwelowaniu jego skutków.

22
Ebook

Perswazyjne komunikowanie się. Teoria i praktyka

Gabriel Łasiński

Książka skierowana jest zarówno do pracowników nauki, nauczycieli i studentów, jak również do trenerów i menedżerów oraz do wszystkich, którzy chcieliby poznać specyfikę i uwarunkowania perswazyjnej komunikacji interpersonalnej i skutecznych wystąpień publicznych. Przedmiotem pracy jest perswazja w różnych formach wystąpień publicznych rozumiana jako zdolność wywierania wpływu na odbiorców - na ich przekonania, postawy, zachowania i działania, a jednocześnie pojmowana jako oddziaływanie etyczne, oparte o relacje partnerskie i suwerenne. Zamierzeniem autora było przedstawienie współczesnej wiedzy na temat sprawności komunikowania się i udzielenie odpowiedzi na pytanie: co robić, żeby nasze kontakty z innymi ludźmi były odpowiednie i skuteczne, żeby poprzez komunikowanie budować silne relacje z innymi, a także własną pozycję społeczną. Przestrzeń publiczna staje się coraz szersza i otwarta. Coraz silniej eksponuje się współpracę grupową i zespołową. W takim świecie umiejętności komunikowania się stają się dla człowieka podstawowe, a umiejętności perswazyjne szczególnie pożądane. Jednocześnie ogromny rozwój technologii informacyjnych ostatnich dekad stworzył erę "cywilizacji cyfrowej" z jej wielkimi możliwościami w zakresie komunikowania się, ale także ograniczeniami, czy wręcz niebezpieczeństwami. Książka opisuje te procesy i wskazuje na możliwości przeciwstawienia się negatywnym tendencjom.

23
Ebook

Współpraca w rywalizacji trenerów i instruktorów na rynku usług sportowo-rekreacyjnych

Aneta Stosik

Autorka podjęła próbę interpretacji znaczeniowej m.in. takich pojęć, jak współpraca, współdziałanie czy koopetycja - zjawisk znanych na rynku usług. Wskazuje też na specyfikę współpracy międzyorganizacyjnej na tle paradygmatu sieci oraz w odniesieniu do kontraktów relacyjnych. Jeden z rozdziałów został poświęcony rynkowi usług sportowo-rekreacyjnych w Polsce omówionemu w świetle najnowszych raportów dotyczących preferowanej aktywności Polaków.

24
Ebook

Sprawne działania indywidualne i zespołowe. Ujęcie prakseologiczno-systemowe

Gabriel Łasiński

Autor podejmuje próbę odpowiedzi na dwa kluczowe pytania: Jak w świetle współczesnej wiedzy należy interpretować uwarunkowania sprawności ludzkich działań indywidualnych i zespołowych i jak tę sprawność oceniać? Co w tej kwestii zmieniło się w stosunku do klasycznie rozumianej prakseologii? Jak realizować ambitne cele, osiągać ponadprzeciętne wyniki, sukcesy, wykorzystując prakseologiczną wiedzę metodyczną oraz osobisty i zespołowy potencjał?

25
Ebook

Bajki terapeutyczne dla dzieci chorych przewlekle. Studenci dzieciom

Jolanta Gnitecka

Książka odpowiada na pytania, czym jest choroba przewlekła dziecka i jakie są jej konsekwencje dla całej rodziny. Ważną część publikacji zajmują zagadnienia dotyczące roli bajkoterapii w leczeniu dzieci chorych przewlekle oraz przykłady nowatorskich bajek terapeutycznych napisanych przez studentów zdobywających kwalifikacje do pracy pedagogicznej.

26
Ebook

Trener personalny na rynku usług fitness

Aleksandra Leśniewska

Monografia jest jedną z pierwszych prac naukowych odnoszących się do badań nad kompetencjami zawodowymi wybranej grupy specjalistów fitnessu i może stanowić głos w dyskusji nad projektowaniem programów kształcenia w usługach fitness oraz standaryzowaniem zawodu trenera personalnego w Polsce. W pracy zaprezentowano m.in. najnowsze badania w zakresie definiowania roli trenera personalnego, jego zadań i funkcji. Przedstawiono syntetyczny i komplementarny model kompetencji zawodowych trenerów personalnych, a także wstępną propozycję założeń projektowania ocen pracowniczych. Dokonano także opisu współczesnego rynku pracy w odniesieniu do branży fitness - charakterystyce poddano praktyki pracodawców w zakresie zatrudniania kadr trenerskich w organizacjach sportowo-rekreacyjnych, najczęstsze formy podejmowania współpracy oraz zidentyfikowane modele karier typowe dla tej grupy specjalistów. Czytelnik znajdzie też informacje na temat wymagań formalnych związanych z nabywaniem kwalifikacji zawodowych w tej profesji oraz kwestii kształcenia zawodowego.

27
Ebook

UNIHOKEJ. Edukacja sportowa gracza

Krzysztof Kałużny

Unihokej to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się, a zarazem najmłodszych zespołowych gier sportowych. Niniejsza publikacja ma być vademecum nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów, którzy pragną nauczać dzieci i młodzież gry w unihokeja oraz podręcznikiem dla studentów realizujących kurs podstawowy, jak również program w ramach specjalizacji instruktorskiej z unihokeja. Celem pracy było uporządkowanie i wzbogacenie wiedzy z zakresu nauczania gry w unihokeja, w tym: dostarczenie podstawowych informacji na temat zespołowych gier sportowych; opisanie struktury czynności ruchowej zawodników pola gry i bramkarza; podział i charakterystyka działań indywidualnych, grupowych i zespołowych w ofensywie; podział i charakterystyka działań indywidualnych, grupowych i zespołowych w defensywie; omówienie zasad indywidualnego i grupowego działania w ataku i w obronie; przedstawienie przykładowych ćwiczeń pozwalających na opanowanie niezbędnych umiejętności graczy w ataku i w obronie. Na tej podstawie zaproponowane zostały przykładowe ćwiczenia nauczające i doskonalące umiejętności graczy w unihokeju. Autor pragnie również podkreślić, że istotą pracy nauczyciela, instruktora czy trenera nie jest szkolenie, a edukacja gracza. Książka nie jest zbiorem (atlasem) ćwiczeń uwzględ-niających pełną systematykę i metodykę nauczania czynności ruchowych. Przedstawione ćwiczenia są tylko propozycją pewnych rozwiązań, które można wykorzystać w procesie nauczania i które mogą stanowić źródło inspiracji dla nauczycieli, instruktorów i trenerów w ich własnych poszukiwaniach. Szkolenie należy traktować jako kształtowanie prostych umiejętności i nawyków praktycznych, wymagających minimalnego przygotowania teoretycznego. Ważniejsza w pracy nauczyciela jest edukacja rozumiana jako ogół procesów zmieniających dzieci i młodzież stosownie do celów gry (Okoń 1987a).

28
Ebook

Kompetencje psychospołeczne studentów - kandydatów na nauczycieli wychowania fizycznego

Anna Romanowska-Tołłoczko

Celem poznawczym pracy jest diagnoza kompetencji psychospołecznych kandydatów na nauczycieli wychowania fizycznego oraz określenie związków między elementami składowymi tych kompetencji. Cel praktyczny to wykorzystanie uzyskanych wyników do wskazania możliwości systemowego rozwijania osobistych oraz interpersonalnych umiejętności studentów przygotowujących się do pracy pedagogicznej. W książce wiele uwagi poświęcono m.in. omówieniu kompetencji, wymagań i trudności związanych z wykonywaniem zawodu nauczyciela. Skupiono się też na psychospołecznych determinantach efektywności zawodowej nauczyciela, przedstawiono strukturę przyjętego modelu kompetencji psychospołecznych oraz dokonano obszernej charakterystyki komponentów wchodzących w skład tychże kompetencji.

29
Ebook

From EDUballs to mini-EDUballs and BRAINballs. Innovative learning tools integrating cognition with gross and fine motor skills

Andrzej Rokita, Ireneusz Cichy, Michał Klichowski, Agnieszka Rościszewska, ...

EDUballs were created in 2002 at the Academy of Physical Education in Wroclaw with the idea of supporting the educational process of children. At the time, the creators focused on early school-aged children. The authors hoped that, thanks to EDUballs, children would like learning and their transition from preschool to integrated or early childhood education would be pleasant and less stressful. Indeed, this has happened. Studies have shown that EDUballs promote the motor and intellectual development of children, who read faster, understand texts better, solve math tasks more effectively, learn English faster, and develop higher levels of graphomotor, spatial orientation and motor skills. The results also showed the impact of EDUballs on other social groups, including children with disabilities. In 2018, a set of educational balls was developed for the English-speaking market under the name BRAINballs. This book is intended for anyone who wants to use EDUballs in the education and upbringing of children, including preschool and early childhood teachers, educators working in school and community centers, therapists, educators and psychologists working with children with special educational needs, students of pedagogy, and those who work with the elderly.

30
Ebook

Wybrane zagadnienia z teorii i praktyki wychowania

Anna Romanowska-Tołłoczko

Wychowanie dziecka to jedno z najtrudniejszych zadań, z jakim przychodzi zmierzyć się człowiekowi. To jedno z tych wyzwań, do których dorośli przygotowani są nader skromnie. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i nauczycieli, czyli osób, które są w tym procesie najważniejsze i mają największy wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Od ich stosunku do dziecka oraz postępowania wobec niego zależy w znacznym stopniu, jakim stanie się ono człowiekiem, jak będzie funkcjonować wśród ludzi, czy będzie dawać sobie radę w życiu i czy będzie szczęśliwe. Niezwykle istotna jest więc świadomość roli wychowawczej oraz wiedza dotycząca uwarunkowań wychowania. Opracowanie zawiera przegląd literatury psychologiczno-pedagogicznej na temat czynników sprzyjających efektywności działań wychowawczych oraz ją obniżających. Składa się ono z dwóch części. W pierwszej przedstawione zostały treści dotyczące wpływu rodziny na funkcjonowanie dziecka. Omówiono tu metody, taktyki oraz style wychowania, wskazano błędy wychowawcze oraz ich bliskie i dalekosiężne skutki, zaprezentowano różne koncepcje przyczyn trudności pojawiających się w procesie wychowania oraz możliwości działań profilaktycznych i zaradczych. Część druga poświęcona jest kompetencjom wychowawczym nauczycieli. Opisano w niej znaczenie umiejętności psychospołecznych jako kluczowych dyspozycji w pracy pedagoga, które z jednej strony sprzyjają jego efektywności zawodowej, a z drugiej chronią go przed nadmiernym stresem i wypaleniem. To doskonałe źródło wiedzy dla przyszłych nauczycieli. Szereg praktycznych wskazówek znajdą tu także Ci, którzy obcują z najmłodszymi w innych okolicznościach zawodowych niż środowisko przedszkolne czy szkolne.

31
Ebook

Zróżnicowane formy aktywności sportowej w świetle nauk społecznych

Jerzy Kosiewicz, Tomasz Michaluk

Monografia zbiorowa Zróżnicowane formy aktywności sportowej w świetle nauk społecznych składa się z autorskich rozdziałów przedstawiających szerokie spektrum badań w obszarze nauk o kulturze fizycznej, z naciskiem na tematykę o charakterze społecznym. Praca zawiera 22 rozdziały pogrupowane tematycznie: Filozoficzne i społeczne oblicza sportu i rehabilitacji (7), Etyczne aspekty sportu (4), Sport w perspektywie historycznej (3), Współczesne problemy sportu, turystyki i wychowania fizycznego (8). Do współpracy przy tworzeniu monografii zaproszono naukowców reprezentujących wiodące ośrodki naukowe w Polsce. W efekcie powstała praca zbiorowa, która stanowi przekrój niezwykłej różnorodność tematycznej prowadzonych badań w obszarze szeroko rozumianego fenomenem kultury fizycznej. W monografii podjęta została m.in. tematyka sportu jako widowiska, agresji w rywalizacji sportowej, esportów, wartości troski w relacji z pacjentem w opinii fizjoterapeutów, tożsamości psychofizycznej człowieka, dostępności i równości szans dla osób z niepełnosprawnościami na przykładach zrealizowanych projektów przestrzennych, odniesienia średniowiecznej filozofii do sportu, olimpizmu w funkcji wychowawczej, wagi i roli wychowawczej zasady fair play, odniesienia sportu do literatury pięknej, historii wioślarstwa, propagowania aktywności fizycznej w prasie o charakterze historycznym, sportu olimpijskiego odniesionego do sztuki i rozumianego jako sztuka, turystyki przyszłości w obliczu zachodzących zmian społecznych i środowiskowych, funkcjonowania placówek muzealnych w czasie pandemii, karier i losów byłych sportowców, zdrowia jako czynnika podejmowania aktywności sportowo-rekreacyjnej przez uczniów, lekcji wychowania fizycznego jako wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, interdyscyplinarnej współpracy nauk technicznych, medycznych i społecznych w tworzeniu dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Praca jest owocem współpracy Zakładu Nauk Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Małgorzaty Sekułowicz oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie (PTNSS) pod kierownictwem prof. Jerzego Kosiewicza.

32
Ebook

Rola Rady Europy w kreowaniu standardów uczciwej rywalizacji sportowej i ich wdrażaniu w państwach członkowskich

Dawid Kutryn

Rosnące znaczenie zorganizowanej aktywności fizycznej w życiu społeczeństw potwierdzone jest liczbami - a konkretnie rosnącym rynkiem sportu - zarówno tego powszechnego, jak i kwalifikowanego. Nic więc dziwnego w tym, że publikacje o związkach prawa, polityki oraz sportu są od wielu lat obecne na rynku wydawniczym. Książka D. Kutryna zajmuje w tym dyskursie miejsce wyjątkowe, ponieważ jako pierwsza podejmuje temat roli Rady Europy w wyznaczaniu i wdrażaniu standardów uczciwej rywalizacji sportowej. Autor zajął się aktywnością Rady Europy w zwalczaniu zjawisk, które najbardziej szkodzą wizerunkowi sportu i wypaczają jego ideę - są nimi doping oraz manipulacja wynikami. Książka została podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy opisuje sposób funkcjonowania Rady Europy, jej najważniejsze organy, a także system aksjologiczny oraz mechanizmy wdrażania jej standardów. Rozdział drugi koncentruje się na międzynarodowych uregulowaniach dotyczących uczciwej rywalizacji sportowej. Trzecia część pracy skupia się wyłącznie na instytucji Rady Europy i jej standardach w zakresie fair play - zarówno tych o charakterze "twardego", jak i "miękkiego prawa". Rozdział czwarty analizuje stopień i sposób wdrażania zasad uczciwej rywalizacji sportowej w krajach członkowskich. Kończy go ocena skuteczności działań Rady Europy w tym zakresie.