Publisher: Infor PL
W portfolio Grupy INFOR PL oprócz Dziennika Gazety Prawnej znajduje się kilkanaście innych fachowych tytułów skierowanych do ekspertów i specjalistów z wybranych dziedzin ekonomii, prawa, zarządzania.
73
Ebook

Bezpieczna optymalizacja podatkowa

praca zbiorowa

Istotnym elementem prowadzenia każdej działalności gospodarczej jest strategia podatkowa. Dlatego każdy przedsiębiorca - niezależnie od skali swojego biznesu - zastanawia się, co zrobić, aby w sposób legalny obniżyć obciążenia podatkowe, a tym samym poprawić płynność finansową firmy i zwiększyć oszczędności, jakie jest w stanie wygenerować. W publikacji "Bezpieczna optymalizacja podatkowa" w przejrzysty i praktyczny sposób przedstawiono istniejące obecnie możliwości obniżenia obciążeń podatkowych, które mogą być stosowane w bieżącej działalności gospodarczej. Znaczącą część omówienia poświęcono ulgom podatkowym, różnym sposobom opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, w tym także podatkowi od przerzuconych dochodów. Zwrócono także uwagę na możliwości optymalizacyjne w obszarze amortyzacji i cen transferowych. Ponadto przedstawiono sposoby optymalizacji podatkowych w podatku VAT, PIT oraz w podatku od nieruchomości. Dla osób, które dopiero planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, porównano obciążenia podatkowe w zależności od wybranej formy opodatkowania. Autorzy - doświadczeni prawnicy i doradcy podatkowi - wskazują także, w jaki sposób, dokonując pewnych działań, należałoby się zabezpieczyć, aby uniknąć sporów z organami podatkowymi w przyszłości, a gdy już do nich dojdzie - jaką optymalną strategię przyjąć, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla każdego przedsiębiorcy. Dostarczy również potrzebnych, aktualnych i uporządkowanych informacji osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe w firmach - specjalistom z biur rachunkowych, księgowym i głównym księgowym. Zainteresuje też dyrektorów finansowych oraz pozostałych kierowników wyższego szczebla, którzy współtworzą strategie biznesowe w firmach. ATUTY PUBLIKACJI: Dzięki poradnikowi można: ● poznać istniejące obecnie legalne możliwości obniżenia obciążeń podatkowych - są one przedstawione w praktyczny i czytelny sposób oraz wyjaśnione na przykładach i schematach; ● dowiedzieć się, na czym polega raportowanie schematów podatkowych.

74
Ebook

Uzupełnienie oraz aktualizacja regulacji wewnątrzzakładowych po nowelizacjach Kodeksu pracy

Ewa Łukasik

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje duża nowelizacja Kodeksu pracy, tzw. work life-balance. Wcześniej od 7 kwietnia 2023 r. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy w zakresie pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników. W związku z tym pracodawcy muszą dokonać przeglądu, a następnie aktualizacji obowiązujących u nich regulacji wewnątrzzakładowych, takich jak np. regulamin pracy, zarządzenie o czasie pracy czy procedura ochrony danych osobowych, a także przygotować zupełnie nowe dokumenty, np. regulamin pracy zdalnej, aby uwzględnić w nich najnowsze zmiany w prawie pracy. Pomocna będzie w tym niniejsza publikacja, zawierająca praktyczny przegląd aktów wewnątrzzakładowych z zakresu prawa pracy, które mogą wymagać modyfikacji. Każdy z dokumentów został szczegółowo omówiony wraz ze wskazaniem obszarów, które należy zaktualizować. Zamieszczone zostały w niej także praktyczne przykłady i wzory treści dokumentów. Kompleksowe ujęcie tematu pozwoli działom odpowiedzialnym za obszar prawa pracy zaplanować audyt dokumentacji w zorganizowany sposób, bez pominięcia istotnych elementów regulacji wewnątrzzakładowych.

75
Ebook

Ordynacja podatkowa, NIP 2023

praca zbiorowa

Od 2023 r. obowiązują ważne dla podatników zmiany w Ordynacji podatkowej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Mają temu służyć znowelizowane przepisy, w których określono m.in.: - jaka jest dodatkowa forma zapłaty podatku przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, - jak obecnie pomniejszać nadpłatę podatku przy przekroczeniu limitu wpłat na OPP, - do kiedy trzeba wnieść opłatę za porozumienie inwestycyjne, - jakie nowe obowiązki mają notariusze, - czy grupa VAT może wystąpić o interpretację indywidulaną przepisów jeszcze przed formalnym jej powstaniem. Publikacja zawiera komplet podstawowych przepisów podatkowych: - Ordynację podatkową, - ustawę o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (NIP), - wybrane przepisy wykonawcze (rozporządzenia w sprawach podatkowych) obowiązujące w 2023 r., wydane na podstawie przepisów ustaw podatkowych. W publikacji zamieszczono również przewodniki po zmianach w przepisach Ordynacji podatkowej oraz NIP. Przewodniki omawiają poszczególne zmiany przepisów w układzie tematycznym. Dzięki temu łatwo można się dowiedzieć nie tylko, na czym polega każda zmiana, lecz także dlaczego została wprowadzona i czemu ma służyć. ATUTY PUBLIKACJI: Kompleksowość, łatwość znalezienia zmian przepisów i dat, od których te przepisy obowiązują, syntetyczny opis zmian i ich konsekwencji dla podatników.

76
Ebook

Prawo zamówień publicznych w praktyce

Marta Kozyra

Książka w praktyczny sposób pokazuje, jak zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2021 r. wpłynęły na praktykę podmiotów biorących udział w procesie zamówień publicznych. Autorka - praktyk z wieloletnim doświadczeniem - wyjaśnia na przykładach, jak sprawnie, szybko i co najmniej bezbłędnie przeprowadzić cały proces zamówienia: od sporządzenia analizy zapotrzebowania, przez przygotowanie prawidłowej dokumentacji przetargowej, ogłoszenie przetargu, jego rozstrzygnięcie, aż po postępowanie odwoławcze. W książce Czytelnik znajdzie m.in.: ● przykład dokładnej analizy zapotrzebowania zamawiającego, ● sposób umieszczania ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - krok po kroku, ● formę planu postępowania, ● wyjaśnienie, jak sporządzić regulamin przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych, ● wskazówki, jak prawidłowo określić datę rozpoczęcia i rozstrzygnięcia przetargu, ● przykład pełnej dokumentacji przetargowej, ● tryby, w jakich można prowadzić zamówienia publiczne, ● nowe wyższe limity, dla których stosuje się poszczególne tryby zamówień, ● wyjaśnienie, jak kształtuje się wielkość wadium, ● wzór i tryb odwołania od wyniku przetargu.

77
Ebook

Nowoczesne biuro rachunkowe wydanie 4

praca zbiorowa

Prowadzenie biura rachunkowego w ostatnich latach wiąże się z coraz to nowymi wyzwaniami. Stosowany w czasie epidemii COVID-19 model pracy zdalnej okazał się zaskakująco skuteczny i wiele firm wprowadziło tę formę na stałe. W praktyce oznacza to korzystanie w szerokim zakresie z rozwiązań elektronicznych i przejście na komunikację internetową, co wymaga nowych kompetencji. Po doświadczeniach z tzw. Polskim Ładem wiele wskazuje na to, że biura rachunkowe będą musiały brać na siebie ciężar rozpoznania bojem kolejnych wariantów podatkowych rewolucji. Jest to równocześnie szansa dla tych podmiotów, ponieważ coraz częściej przedsiębiorcy kapitulują w kwestii samodzielnego prowadzenia rozliczeń księgowych oraz podatkowych i decydują się na korzystanie z usług profesjonalistów. Z początkiem 2024 r. biura rachunkowe stanęły przed kolejnymi wyzwaniami, a wśród nich - dalszym wzrostem kosztów świadczenia usług czy ryzykiem istotnego spowolnienia gospodarczego. W tej sytuacji wielu księgowych i właścicieli biur rachunkowych zadaje sobie pytania o to, gdzie powinna zmierzać księgowość i jakim wyzwaniom trzeba będzie sprostać w najbliższej i dalszej przyszłości. Konkretny wymiar tych wątpliwości sprowadza się m.in. do kwestii: ● Jak odnaleźć się w nowej sytuacji rynkowej? ● Jakie ryzyka i odpowiedzialność są związane z prowadzeniem biznesu księgowego w obecnych realiach? ● Czy biuro jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, aby prowadzić działalność zgodnie z przepisami prawa? ● Jakie rozwiązania wdrożyć, aby zapewnić atrakcyjne ceny dla klienta, a jednocześnie świadczyć usługi na odpowiednio wysokim poziomie? ● Jaki model pracy biura rachunkowego będzie najlepszy i przyszłościowy - czy przejść na pracę zdalną i zrezygnować z wynajmu lokalu? ● Jakie wyzwania i korzyści niesie za sobą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur w biurach rachunkowych? Efektem analizy tych zagadnień jest właśnie niniejsza książka. Jej Autorzy dostarczają Czytelnikowi informacji pozwalającej udzielić odpowiedzi na tak postawione pytania. Doradzają, jak powinna funkcjonować nowoczesna księgowość w 2024 r. oraz w niedalekiej przyszłości, aby przyciągać klientów i spełniać wymagania stawiane przez prawo.

78
Ebook

Kiedy rozliczamy import usług - wybrane zagadnienia na przykładach

Łukasz Matusiakiewicz

, czy polski podatnik, nabywając usługę od zagranicznego podmiotu, musi rozliczyć import usług, zależy przede wszystkim od rodzaju zakupionych usług. Nie można automatycznie przyjmować, że zakup od zagranicznego podmiotu zawsze zobowiązuje polskiego podatnika do rozliczenia importu usług. W publikacji odpowiadamy na pytania: - Kto rozlicza VAT od umowy najmu samochodu - Czy trzeba wykazać import usługi finansowej zwolnionej z VAT - Czy rozliczamy import usług od zakupu usługi noclegowej w innym kraju UE - Jak rozliczyć nabycie usług konferencyjnych - Czy od nieodpłatnego nabycia usług od zagranicznego kontrahenta rozliczamy import usług - Czy rozliczamy import usług, gdy kontrahent nie jest podatnikiem VAT - Czy przy refakturowaniu może wystąpić import usług - Czy brak faktury zwalnia z obowiązku rozliczenia importu usług - Czy od zakupu usług ubezpieczeniowych za granicą rozliczamy import usług - Czy od zakupu usług budowlanych od podmiotu zagranicznego zarejestrowanego do VAT należy rozliczyć import usług - Czy podmiot zagraniczny świadczący w Polsce usługi najmu musi zarejestrować się do VAT - Czy polski podatnik musi skorygować VAT naliczony od importu usług, gdy nie opłacił faktury od zagranicznego kontrahenta

79
Ebook

Zawieranie umów cywilnoprawnych z własnym pracownikiem - dopuszczalność i zasady rozliczeń

Mariusz Pigulski

Zawieranie dodatkowych umów cywilnoprawnych z własnym pracownikiem jest dość powszechne. Powoduje jednak często problemy w zakresie rozliczeń składkowo-podatkowych. Na podstawie dodatkowej umowy cywilnej nie można też zatrudniać pracownika do każdej pracy. Poradnik wyjaśnia m.in.: - kiedy można podpisać umowę zlecenia lub o dzieło z własnym pracownikiem, - czy trzeba przeprowadzać badania lekarskie i szkolenia bhp w przypadku podjęcia przez pracownika dodatkowej pracy na podstawie umowy zlecenia, - jak oskładkować umowy cywilnoprawne wykonywane przez własnego pracownika, - jak rozliczać pod względem podatkowym umowy cywilnoprawne zawarte z własnym pracownikiem, - jak ustalać wysokość świadczeń chorobowych w przypadku łączenia pracy na etat z umową cywilnoprawną.

80
Ebook

Rozliczanie dochodów zagranicznych za 2022 rok

Mariusz Makowski

Rozliczanie dochodów zagranicznych za 2022 rok" to praktyczna publikacja, w której kompleksowo omówiono zasady rozliczenia podatników uzyskujących dochody za granicą, a także cudzoziemców pracujących w Polsce. Główną zaletą opracowania są liczne przykłady i tabelaryczne zestawienia, dzięki czemu jest ono przydatne dla każdego praktyka, który zajmuje się rozliczaniem dochodów zagranicznych. W książce "Rozliczanie dochodów zagranicznych za 2022 rok" znajdziesz m.in. odpowiedzi na nurtujące Cię pytania: ● Kiedy dochody zagraniczne są opodatkowane w Polsce? ● Jaką metodę unikania podwójnego opodatkowania zastosować? ● Jak prawidłowo rozliczyć dochód zagraniczny? ● Z jakich ulg mogą skorzystać osoby zarabiające za granicą? ● Jak rozliczyć dochód zagraniczny z pracy online? Szczególną uwagę zwróciliśmy na praktyczne omówienie metod unikania podwójnego opodatkowania i przygotowanie rozliczenia rocznego. Dużo miejsca poświęciliśmy również zasadom ustalenia rezydencji podatkowej, sposobom opodatkowania poszczególnych kategorii dochodów, a także nowym ulgom, które poniekąd wiążą się z dochodami zagranicznymi, tj. uldze na powrót i ryczałtowi dla zagranicznych źródeł dochodów. Autor poradnika jest doradcą podatkowym i ekspertem w zakresie opodatkowania dochodów osiąganych przez Polaków za granicą oraz przez cudzoziemców w Polsce. Sprawdź, co doradzają eksperci, i nie daj się zaskoczyć.