Wydawca: Sensus

Sensus (psychologia) – poradniki popularno-naukowe poruszające kwestie sfery emocjonalnej, rozwoju osobowości, samoświadomości i motywacji. Sensus specjalizuje się w publikacjach mówiących o tym, jak pracować nad sobą, radzić sobie ze stresem czy tworzyć zdrowe relację. Wydawnictwo w swoich książkach dostarcza również wiedzę na temat tego, jak dzieciństwo wpływa na dorosłe życie.

W swoich zasobach Sensus posiada także książki o jodze, minfulness, rodzicielstwie, a także tytuły dedykowane dzieciom. Do najbardziej popularnych dziecięcych publikacji należą książki z serii o Pinku, jak np. „Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też” autorstwa Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry czy „Trening superkreatywności dla dzieci” Pauliny Mechło i Olgi Geppert.

Wśród bestsellerów, znajdują się tytuły napisane przez Macieja Wielobóba, Sylwie Sitkowską, Jarosława Gibasa, Agnieszkę Kozak, Roberta Greene, Petera Hollinsa, dr Katarzynę Czyż czy Sylwię Kocoń. Wydawnictwo Sensus wchodzi w skład Grupy Wydawniczej Helion, do której należą następujące wydawnictwa : Helion, Ebookpoint, Editio, Videopoint, Sensus, Dla Bystrzaków, Bezdroża, BeYa i Czytalisek.

Tytuły Sensus dedykowane są osobom chcącym zgłębić funkcjonowanie ludzkiej psychiki, zarówno osób dorosłych jak dzieci i młodzieży.

81
Ebook

Jak zdradzać, czyli poradnik dla niewiernego mężczyzny

Matylda Wysokińska

Sztuka prowadzenia podwójnego życia Jak nie dać się przyłapać? Jak ukrywać dowody? Jak umiejętnie kłamać? Przeczytaj, zanim wpadniesz!!! Tylko dla Twoich oczu… Drogi mężczyzno. Podwójne życie to nie robota dla mięczaków. Potrzeba odpowiedniej dawki sprytu, pomysłowości, perfidii, inteligencji, a czasem nawet jasnowidzenia, by nie dać się przyłapać na rozkosznych skokach w bok. Zastanawiasz się może, co by na Twoim miejscu zrobił władca kobiecych serc — James Bond? Teraz nie musisz już kombinować, jak ukryć dowody "zbrodni" i odsunąć od siebie podejrzenia. Dzięki specjalnie dla Ciebie obmyślonej strategii działań wyjdziesz cało z każdej opresji. Nauczysz się także stwarzać sobie bezpieczną przystań w zapasowym porcie. Z taką instrukcją obsługi niestraszna Ci będzie żadna inwigilacja, wścibianie nosa i niewygodne pytania. Teraz świat to za mało, bo przecież żyje się tylko dwa razy! Jak kłamać przekonująco i nie pozwolić, by zdradziła Cię mowa ciała? Gdzie i jak się spotykać, by zminimalizować ryzyko przyłapania? Co zrobić, by nie wydały Cię Twój telefon i komputer? Do czego zdolna jest podejrzliwa kobieta? Jak umiejętnie gospodarować czasem? W jaki sposób zrywać z kochanką?

82
Ebook

Zagubione ja. Zaburzenia dysocjacyjne - jak je rozpoznać, zrozumieć i leczyć.

Paulina Pawlak

Kiedy bujanie w obłokach utrudnia życie... Słowo "dysocjacja" pochodzi z łaciny ― dissociatio oznacza rozdzielenie. W psychiatrii ten termin odnosi się do utraty integralności między tożsamością, odczuciami i ciałem. To rzadkie zjawisko, które bywa błędnie interpretowane, a w opisie może brzmieć ― czasem także wyglądać ― niesamowicie, zwłaszcza gdy pojawia się w nim na przykład doświadczenie "spoza ciała" czy uczucie lewitowania pod sufitem. Nie ma w tym jednak nic nadprzyrodzonego. To bardzo ludzkie. Ta książka opowiada o zaburzeniach psychicznych, które często uznawano za mistyczne. Ponieważ nie każdy ich doświadcza, a ci, u których występują, mogą nie rozumieć, co się z nimi dzieje, zaburzenia dysocjacyjne i konwersyjne wywołują niepokój, a nawet lęk. I to zarówno u osoby, która je przeżywa, jak i u tego, kto je obserwuje. Są jednak w pełni wytłumaczalne i mają racjonalne przyczyny, często związane z przeżytymi wcześniej traumami. Jeśli Tobie lub komuś z Twoich bliskich zdarza się bujać w obłokach, regularnie fantazjować i tracić kontakt z rzeczywistością ― to może być to. Dysocjowanie. Z tej książki dowiesz się, skąd się bierze, jak się objawia i w jaki sposób je leczyć.

83
Audiobook

Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju

Anna Wendzikowska

Cześć! Mam na imię Ania i jestem szczęśliwa Dziś jestem szczęśliwa. Jednak nie zawsze tak było. Moja historia ― historia, którą chcę Ci opowiedzieć i którą chcę Cię zainspirować za pośrednictwem tej książki ― zaczyna się od kryzysu. Od momentu, w którym moje z pozoru idealne życie przypominało egzystencję chomika w kołowrotku. Goniłam za zewnętrznymi celami, nawet je osiągałam, tylko że to nie mogło mnie uleczyć z poczucia wewnętrznej pustki. Choć inni mnie chwalili, dla siebie samej wciąż byłam "nie dość dobra". Wtedy tego nie wiedziałam, ale dziś mam już tę świadomość: nie lubiłam siebie i tyle. Może znasz to uczucie. Niby wszystko jest dobrze. Starasz się. Czerwone paski w szkole, pochwały, akademie, nagrody. Studia, stypendia, staże. Wymarzona praca, a w niej same sukcesy. I... nieustanne poczucie niedosytu. Ciągle to "gdyby". Gdyby to, gdyby tamto, gdyby siamto, na pewno wreszcie dotarłabym do miejsca, o którym marzę. Gdyby (tu wpisz swoje "gdyby"), byłabym wreszcie szczęśliwa. Docierasz do celu "gdyby" i... rozczarowanie. Wiesz dlaczego? Ponieważ tajemnica nie tkwi w "gdyby". Ona się kryje w "mimo że nie". W odpuszczeniu. W zaufaniu. W akceptacji. W życiu tak, jak się chce. Oto moja droga. Trudna. Ciężka. Wyboista. Jednak cieszę się, że w nią wyruszyłam. Było warto. Może i Ty w nią ruszysz?

84
Ebook

Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę

Katarzyna Simonienko, Sławomir Murawiec, Piotr Tryjanowski

Wzmacniaj swoje zdrowie psychiczne, czerpiąc z sił natury Termin "ekopsychiatria" został oficjalnie wprowadzony w latach 70. XX wieku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów. Kryje się za nim szerokie, ekologiczne podejście do pacjenta ― uwzględniające nie tylko to, w jakich relacjach społecznych on funkcjonuje, ale także otoczenie i środowisko przyrodnicze, w którym żyje. Okazuje się bowiem, że na kondycję psychiczną człowieka wpływa na przykład zanieczyszczenie powietrza, ruch, przeludnienie czy gęsta zabudowa. Złe warunki życia mogą się przyczyniać do występowania chorób cywilizacyjnych, alergii, infekcji, zwiększonej śmiertelności, jak również sprzyjać takim negatywnym zjawiskom jak bieda, bezdomność, przestępczość i bezrobocie. Ekopsychiatria budzi coraz większe zainteresowanie wśród specjalistów, którzy zajmują się zdrowiem psychicznym, a także wszędzie tam, gdzie poruszane są kwestie relacji człowiek - środowisko. Niebanalne znaczenie w budowaniu świadomości ekopsychiatrii ma postępujący kryzys klimatyczny i reperkusje, jakie wywołuje on w odniesieniu do kondycji społeczeństwa. Ta publikacja, przygotowana przez polskich psychiatrów, psychoterapeutów i naukowców, ma za zadanie uporządkować wiedzę o ekopsychiatrii pod kątem teorii i praktyki tego nowatorskiego i bardzo aktualnego podejścia do zdrowia psychicznego człowieka, który przecież funkcjonuje w środowisku społecznym i ekologicznym. Dowiedz się, dlaczego ekopsychiatria promuje dbanie o relacje z otoczeniem przyrodniczym i jakie korzyści może przynieść Twojemu umysłowi i ciału. Skorzystaj z leczniczej mocy środowiska naturalnego!

85
Ebook

DDA - czy to ja?

Anna Maria Seweryńska, Cezary Biernacki

Jak odzyskać swoje życie, będąc dorosłym dzieckiem alkoholika? Rodzice, rodzina. Najbliżsi ludzie, którzy mieli i mają na nas olbrzymi wpływ. To oni przekazali nam wzorce zachowania, schematy poznawcze, strategie radzenia sobie z problemami, umiejętność świętowania sukcesów czy podnoszenia się po porażkach. Przez ich pryzmat kształtujemy własne opinie i często bezwzględnie oceniamy innych, ale przede wszystkim samych siebie. Nawet jeśli matki i ojca już przy nas fizycznie nie ma, w pewnym sensie wciąż żyją ― w nas. I wszystko jest dobrze, jeżeli rodzina, w której się wychowaliśmy, pozostawała w pełni funkcjonalna, a rodzice nie zmagali się z nałogami czy chorobami. Jednak to nie takie oczywiste. Domy wielu z nas można nazwać problematycznie funkcjonującymi, wręcz dysfunkcyjnymi. Nieprawidłowości te wynikały z różnych powodów i mogły być rozmaite, ale kluczową kwestią był zazwyczaj problem alkoholowy. Alkoholizm jednego lub obojga rodziców nigdy nie pozostaje bez wpływu na dzieci. Także te już dorosłe. Jeśli temat Cię dotyczy ― należysz do osób DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) lub DDD (Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych) ― żyjesz nie tylko z poczuciem winy, ale i z ogromnym obciążeniem emocjonalnym. Ten poradnik ma za zadanie pomóc Ci rozpoznać i uświadomić sobie skalę skutków związanych z "odziedziczonymi" po rodzicach problemami i doświadczeniem dziecięcej traumy relacyjnej. Uwierz, że nie jesteś sam: istnieją skuteczne sposoby na zmianę utartych schematów i miejsca, w których znajdziesz pomoc i wsparcie. Zaopiekuj się tym zagubionym i wystraszonym dzieckiem w sobie i zacznij żyć swoim życiem (lub pełnią życia albo zacznij patrzeć trzeźwo na świat). Nawet jeśli jesteś DDA lub DDD, wiedz, że dobre życie jest możliwe. O książce w mediach:  Sekielski o nałogach: Dlaczego picie rodzica niszczy życie dziecka? Rozmowa z Cezarym Biernackim i Anną Marią Seweryńską>>> Medonet.pl: Czy jesteś DDD? Psychoterapeuci: tropem jest pustka emocjonalna i poczucie nieważności Psychologiaprzykawie.pl: Jak odzyskać swoje życie? Psychologiaprzykawie.pl: Akceptowanie siebie w dorosłym życiu Charaktery.eu: Jak radzić sobie będąc DDA lub DDD? „Dziecięce traumy w procesie psychoterapii można ukoić, opatrzyć pozostałe po nich rany. Wszechobecnabiologia: O dziecięcej traumie relacyjnej oraz o konsekwencjach wzrastania w rodzinie dysfunkcyjnej  

86
Ebook

Mózg. Nieoficjalny podręcznik

Matthew MacDonald

Sekretne życie Twojego mózgu -- czyli mroczna podróż w głąb galaretowatej masy komórek Co Twój mózg próbuje przed Tobą ukryć? Dlaczego zniekształca postrzeganą rzeczywistość? Jak możesz nauczyć się w pełni wykorzystywać jego potencjał? W jaki sposób powinieneś dbać o mózg, by zachować bystrość umysłu? Anatomia mózgu Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem mózgu, a do tego jest on jednym z Twoich ulubionych organów, przygotowaliśmy dla Ciebie książkę inną niż wszystkie. Skoro telewizor, mikrofalówka i lodówka, a ostatnio nawet niemowlęta dostarczane są ze szczegółową instrukcją obsługi, dlaczego nie posiada jej ta fascynująca masa komórek, bez której byłbyś... zwykłą roślinką? A jeśli używasz swojego mózgu niezgodnie z instrukcją? Albo nie wykorzystujesz jego całego potencjału? Byłaby to naprawdę niepowetowana strata. Ta książka jest połączeniem przewodnika naukowego i bezcennego poradnika. Opiera się na najnowszych osiągnięciach neurobiologii, psychologii oraz wiedzy na temat żywienia. Nauczy Cię, jak się zregenerować podczas drzemki, ostrzeże, by nie ufać pamięci, oraz wytłumaczy, dlaczego nigdy nie będziesz szczęśliwszy niż jesteś, niezależnie od tego, jak dobrze Ci się powodzi. Dowiesz się, co powoduje, że myślisz, czujesz i działasz w określony sposób, a także skąd biorą się stany lęków i euforii. Z jej pomocą odkryjesz też, czym dla Twojego mózgu jest miłość. Poznaj sekretne mechanizmy, które żądzą Twoimi zachciankami. Odkryj błędy mózgu w postrzeganiu świata i zawrotne złudzenia optyczne. Naucz się kilku sztuczek, którymi można zaskoczyć gości na imprezie. Stosuj skuteczne metody walki z pogarszającą się pamięcią i zachowaj bystrość umysłu. Zdemaskuj zagadki ludzkiego zachowania -- zaburzenia psychiczne, miłość, stres, zazdrość.

87
Ebook

(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6 - 12 lat

Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko

Przeczytaj wywiad z autorką! >> Mamo, tato, ja rosnę! Im starsze, tym (nie)grzeczniejsze, czyli witamy całkiem nowe kłopoty (Nie)grzeczne dzieci wychodzą z domu, czyli jak radzić sobie z utratą kontroli Rodzice spadają z piedestału, czyli rówieśnicy rządzą Stare, mądre przysłowie mówi: małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot. I choć pewnie kilka lat temu, gdy Wasza pociecha boleśnie ząbkowała, burzliwie przechodziła bunt dwulatka, a potem z płaczem wędrowała do przedszkola, by co chwilę wracać z niego a to z katarem, a to z gorączką, powtarzaliście sobie: jeszcze chwileczka, jeszcze momencik, jeszcze tydzień, miesiąc, rok i wyjdziemy na prostą. Dziecko urośnie, nabierze odporności i mądrości, pójdzie do szkoły, a potem wreszcie będzie przepięknie i bezproblemowo! Nic bardziej mylnego. Wychowanie dzieci to niekończące się pasmo zaskoczeń, szczodrze okraszane coraz to nowszymi sytuacjami kryzysowymi, którym my, rodzice, musimy dzielnie stawiać czoła. Dopóki dziecko pozostaje pod opieką najbliższych i pani przedszkolanki, jest o tyle łatwiej, że mamy z nim praktycznie stały kontakt. Urywa się on wraz z przekroczeniem progu szkoły i otrzymaniem pierwszego własnego telefonu komórkowego z dostępem do internetu. Dziecko zaczyna zamykać drzwi do swojego pokoju, nawiązuje relacje, do których nas nie dopuszcza, z coraz mniejszą chęcią wykonuje nasze polecenia. Jak reagować? Krytykanctwem, wyśmiewaniem i zawstydzaniem można jedynie pogłębić przepaść między światem dziecka i rodziców. By ją choć częściowo zasypać, trzeba pozostać blisko, być zawsze gotowym do wysłuchania, zrozumienia i wczucia się w sytuację rosnącego człowieka. Poczytaj: Dlaczego jest ciągle pod górę, mimo że potomek (teoretycznie) dorośleje O "niegrzeczności" widzianej oczami rodziców i dziecka Jak skutecznie wspomóc szkolniaka w jego zmartwieniach, smutkach i kłopotach

88
Ebook

Superpamięć dla dzieci

Paulina Mechło, Roksana Kosmala

Czy wiesz, że pamięć można wytrenować? My wiemy jak! >>Posłuchaj wywiadu Krystiana Hanke (Projekt Tatowanie / Radio 357) z Pauliną Mechło Dobra pamięć to podstawa. Że w szkole, to wiadomo - kto sprawniej zapamiętuje, ten ma lepsze oceny, nawet jeśli nauce poświęca niewiele czasu. Ważna jest także w domu, w relacjach z przyjaciółmi i kolegami. Lubimy tych, którzy wiedzą, jak mamy na imię, nawet jeśli spotkaliśmy ich wcześniej tylko raz. Doceniamy, gdy ktoś pamięta o naszych urodzinach i zawsze na czas składa nam z tej okazji życzenia. Szukamy kontaktu z tymi, którzy są "dobrze poinformowani". Przykłady można mnożyć, ale jedno jest pewne: świat oczekuje od nas dobrej pamięci. Na szczęście da się ją wyćwiczyć tak samo, jak trenuje się mięśnie. Jeśli chcesz dobrze radzić sobie w szkole i życiu, być mądry i zdolny, jeśli marzysz o tym, by zapamiętywanie nowych informacji przychodziło Ci bez wysiłku, ta książka jest właśnie dla Ciebie! W środku znajdziesz różne ćwiczenia, dzięki którym wzmocnisz pamięć, wytrenujesz spostrzegawczość i poprawisz koncentrację. Razem z Tobą w treningu będzie brał udział Móżdżek, nasz wspólny przyjaciel, który pomoże Ci w rozwiązywaniu zadań, a czasem opowie jakąś ciekawą historię ułatwiającą zapamiętanie nowej informacji. W książce znajdziesz ponad sto różnorodnych ćwiczeń, a na jej końcu - odpowiedzi do niektórych z nich. Życzymy Ci przyjemnego treningu i... dobrej zabawy! Autorki