Wydawca: Infor
W portfolio Grupy INFOR PL oprócz Dziennika Gazety Prawnej znajduje się kilkanaście innych fachowych tytułów skierowanych do ekspertów i specjalistów z wybranych dziedzin ekonomii, prawa, zarządzania.
97
Ebook

Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawcy

Maciej Wnuk

Poradnik "Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawcy" to praktyczne kompendium, które pomoże wdrożyć procedurę zgłaszania naruszeń prawa. Obowiązek ten wprowadziła nowa ustawa o ochronie sygnalistów. Zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów wszystkie jednostki z sektora budżetowego zatrudniające co najmniej 50 osób (dotyczy to zarówno pracowników, jak i osób wykonujących pracę w innej formie, np. na podstawie umowy cywilnoprawnej) muszą wdrożyć system zgłaszania naruszeń prawa oraz objąć ochroną osoby zgłaszające takie naruszenia - sygnalistów. Nie dotyczy to jedynie gmin zamieszkałych przez mniej niż 10 000 mieszkańców. Dla tych wszystkich podmiotów oznacza to: ● stworzenie i wdrożenie całkowicie nowych procedur wewnętrznych określających zasady ochrony sygnalistów, ● powołanie nowego stanowiska (Compliance Officera) w organizacji, ● uruchomienie kanałów wewnętrznych niezbędnych do zgłaszania naruszeń przez sygnalistę, gwarantujących mu bezpieczeństwo przed negatywnymi konsekwencjami dokonania takiego zgłoszenia (np. zwolnienie, wstrzymanie awansu, degradacja, nieprzedłużenie umowy o pracę zawartej na czas określony). Czego dowiesz się z publikacji "Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawcy"? ● Kim jest sygnalista i jakie ma uprawnienia? ● Na czym polega ochrona sygnalisty? ● Jakie są zasady dokonywania zgłoszeń wewnętrznych, zewnętrznych i ujawnienia publicznego? ● Jak prawidłowo stworzyć system zgłoszeń naruszeń prawa? ● Kto powinien zajmować się obsługą zgłoszeń? ● Jak prowadzić postępowanie wyjaśniające? Publikacja "Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawcy" jest doskonałą pomocą w codziennej pracy kierowników jednostek, skarbników, głównych księgowych, a przede wszystkim pracowników działów kadr wszystkich jednostek sektora finansów publicznych. Autor - Maciej Wnuk Ekspert - szkoleniowiec i praktyk, który ma ponad 25 lat doświadczenia w dziedzinie przeciwdziałania korupcji. Jest także autorem publikacji z zakresu ochrony sygnalistów, przeciwdziałania korupcji, compliance i etyki. Praktycznie wdrażał systemy sygnalizacyjne i ochrony sygnalistów jako część programów antykorupcyjnych. Problematyką antykorupcyjną zajmował się również jako radny i kontroler w warszawskim samorządzie oraz członek zarządu Transparency International Polska. Od kilku lat szkoli i pomaga wdrażać procedury zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz systemy antykorupcyjne i compliance w sektorze publicznym i prywatnym. "Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawcy" - atuty publikacji ● Praktyczne omówienie procedury wdrożenia w organizacji systemu dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa. ● Wzory dokumentów związanych z wdrożeniem przepisów ustawy o ochronie sygnalistów. ● Przykłady obrazujące poszczególne zagadnienia

98
Ebook

VAT 2024

praca zbiorowa

Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy o VAT, uwzględniający zmiany wchodzące w życie w 2024 r., oraz wybór najważniejszych rozporządzeń dotyczących VAT. Główną zaletą naszej publikacji jest wzbogacenie przepisów o "Przewodnik po zmianach w VAT 2024" w unikatowej formule. Na początku publikacji zamieszczona jest tabela zawierająca wykaz wszystkich zmian przepisów wchodzących w życie 1 stycznia 2024 r. oraz - zgodnie ze stanem prawnym z początku stycznia 2024 r. - zmian mających wejść w życie 1 lipca 2024 r., związanych z przewidywanym wprowadzeniem obowiązkowego KSeF i zmian w zasadach fakturowania. Każda z tych zmian jest odrębnie omówiona i opatrzona komentarzem eksperta. UWAGA: W dniu 19 stycznia 2024 r. Minister Finansów zapowiedział, że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Nie została jednak podana nowa data jego wejścia w życie i nie zmieniono dotąd przepisów ustawy o VAT w tym zakresie (przepisy te w ustawie o VAT są ujęte w ramkach). W pozostałym zakresie publikacja jest aktualna. W publikacji "VAT 2024" znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania - m.in. o to: ● jak według dotychczasowych zasad wystawiać faktury ustrukturyzowane w systemie KSeF, ● jak wystawić fakturę korygującą do faktury ustrukturowanej, ● jak rozliczać podatek naliczony z tytułu WNT, ● w jaki sposób dostarczyć fakturę nabywcy, ● jak postąpić, gdy jest awaria systemu KSeF, ● jak dokumentować transakcje zaliczkowe. Szczególną uwagę zwróciliśmy na praktyczne zaprezentowanie przepisów, żeby można było łatwo je odszukać. Przepisy zmienione od 1 stycznia 2024 r. zostały wyróżnione pogrubioną czcionką, zmiany wchodzące w życie w trakcie roku są wyróżnione z podaniem daty ich wejścia w życie. Sprawdź, co doradzają eksperci, i nie daj się zaskoczyć.

99
Ebook

Prawo zamówień publicznych w praktyce. Wzory, instrukcje, przykłady

Marta Kozyra

Autorka - praktyk z wieloletnim doświadczeniem - wyjaśnia na przykładach, jak sprawnie, szybko i co najmniej bezbłędnie przeprowadzić cały proces zamówienia: od sporządzenia analizy zapotrzebowania, przez przygotowanie prawidłowej dokumentacji przetargowej, ogłoszenie przetargu, jego rozstrzygnięcie, aż po postępowanie odwoławcze. W książce Czytelnik znajdzie m.in.: ● przykład dokładnej analizy zapotrzebowania zamawiającego, ● sposób umieszczania ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - krok po kroku, ● formę planu postępowania, ● wyjaśnienie, jak sporządzić regulamin przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych, ● wskazówki, jak prawidłowo określić datę rozpoczęcia i rozstrzygnięcia przetargu, ● instrukcję wypełnienia ogłoszenia o przetargu, ● przykład pełnej dokumentacji przetargowej, ● tryby, w jakich można prowadzić zamówienia publiczne, ● limity, dla których stosuje się poszczególne tryby zamówień, ● wyjaśnienie, jak kształtuje się wielkość wadium, ● wzór i tryb odwołania od wyniku przetargu. ATUTY PUBLIKACJI: Zwięzłość, kompleksowość, prosty język, wiele praktycznych wzorów dokumentów.

100
Ebook

Kodeks pracy 2023.Praktyczny komentarz z przykładami.Zmiany od 26 kwietnia

praca zbiorowa

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami" to pierwsza na rynku wydawniczym publikacja, w której omówiono obowiązujące od 26 kwietnia 2023 r. rewolucyjne zmiany w prawie pracy. Dostosowują one polskie przepisy do dyrektywy work-life balance i tzw. dyrektywy rodzicielskiej. W komentarzu jest ponad 200 przykładów, a ponadto są w nim tabelaryczne zestawienia i wzory dokumentów. Właśnie dzięki temu z zawartych w komentarzu wyjaśnień skorzystają przede wszystkim praktycy - specjaliści z działów personalnych i HR, którzy na co dzień stosują prawo pracy i są odpowiedzialni za prawidłowe i zgodne z prawem prowadzenie spraw kadrowych. W komentarzu omówiono m.in.: ● zmiany w zawieraniu umów na okres próbny, ● nowe zasady sporządzania informacji o warunkach zatrudnienia, ● zmiany w udzielaniu urlopów rodzicielskich, ● udzielanie nowego urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z tytułu siły wyższej, ● nowe zasady wykonywania pracy zdalnej, ● warunki przeprowadzania kontroli trzeźwości. Kadrowcy znajdą w książce odpowiedzi na nurtujące ich pytania - m.in. o to: ● komu przysługuje dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, ● na jaki czas zawierać umowy na okres próbny, ● kto jest uprawniony do urlopu opiekuńczego, ● na czym polega okazjonalna praca zdalna, ● co zmieniło się w zakresie ochrony rodziców w pracy. Szczególną uwagę zwróciliśmy na praktyczne omówienie najnowszych zmian przepisów wprowadzonych do Kodeksu pracy w 2023 r. Zostały one wyróżnione pogrubioną czcionką, aby można było łatwo je odszukać. Są też wyczerpująco skomentowane przez najlepszych ekspertów z zakresu prawa pracy. Autorzy książki są praktykami, którzy stosują przepisy Kodeksu pracy na co dzień. Sprawdź, co doradzają eksperci - i nie daj się zaskoczyć! ATUTY PUBLIKACJI: Pierwsza publikacja na rynku, która dokładnie objaśnia najnowsze zmiany w Kodeksie pracy dostosowujące polskie przepisy do dyrektywy work-life balance i tzw. dyrektywy rodzicielskiej. To przystępne i wyczerpujące opracowanie jest wsparciem dla specjalistów z działów personalnych i HR. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w zakresie kadr i płac.

101
Ebook

Samorządowe centra usług wspólnych

Marta Banach

"Samorządowe centra usług wspólnych" to publikacja, która wyjaśnia zasady tworzenia centrów usług wspólnych oraz ich funkcjonowania. Autorka przedstawia m.in. modele funkcjonowania CUW, obowiązki i uprawnienia, a także kompetencje kierowników w podziale na jednostki obsługiwane i jednostki obsługujące. Poruszone zostały również kwestie związane z odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w zakresie działalności wykonywanej przez CUW. Pokazano, jakie procedury kontroli zarządczej należy wdrożyć w jednostkach (obsługującej i obsługiwanej). Ponadto szczegółowo wyjaśniono, jak powinien wyglądać przepływ informacji oraz obieg dokumentów między CUW a jednostką obsługiwaną. W publikacji dodatkowo zamieszczono przykłady gotowych rozwiązań prawnych, w tym wzory uchwał i zarządzeń oraz innej dokumentacji niezbędnej do realizacji bieżących zadań statutowych centrów usług wspólnych, które po odpowiednich modyfikacjach i dostosowaniach mogą stanowić dokumentację wewnętrzną jednostki. Pośród ponad 50 wzorów dokumentów są m.in.: 1. Statut centrum usług wspólnych 2. Zarządzenie kierownika CUW w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji 3. Uchwała w sprawie szczegółowych zasad opracowania projektów planów finansowych 4. Plan dochodów i wydatków centrum usług wspólnych 5. Zarządzenie w sprawie instrukcji obiegu i kontroli dokumentów finansowo-księgowych 6. Zarządzenie kierownika centrum usług wspólnych w zakresie polityki rachunkowości dla CUW 7. Zakładowy plan kont dla CUW 8. Instrukcja ewidencji i kontroli druków ścisłego zarachowania ATUTY PUBLIKACJI: Praktyczny poradnik z licznymi wzorami istotnych dokumentów - pomocny przy tworzeniu CUW. Autorka jest praktykiem - główną księgową centrum usług wspólnych.

102
Ebook

Kodeks Kierowcy.Zmiany 2023

praca zbiorowa

W 2023 r. zaczną obowiązywać zmiany dotyczące konfiskaty pojazdów mechanicznych prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców, a także zaostrzenie kar dla nietrzeźwych sprawców wypadków. Reformę przejdą także zasady dotyczące przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Z publikacji Czytelnik dowie się m.in.: ■ Kiedy nietrzeźwemu kierowcy grozi przepadek pojazdu, a kiedy przepadek równowartości pojazdu? ■ Jakie kary grożą za jazdę pod wpływem alkoholu? ■ Co będzie nową okolicznością obciążającą sprawcę wypadku po alkoholu? Zmiany, które już weszły w życie, zmierzają w szczególności do wsparcia osób najbliższych ofiar wypadków drogowych oraz poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez walkę z przestępstwami drogowymi. Zwiększono maksymalną liczbę punktów karnych, które mogą zostać nałożone w przypadku naruszenia przepisów, a także wydłużono okres ich usuwania z centralnej ewidencji. Po wprowadzeniu zmian wydłużających okres usuwania punktów karnych do 2 lat oraz zniesieniu możliwości odbycia odpłatnych szkoleń prowadzonych przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, redukujących zdobyte punkty karne, stworzono projekt rozporządzenia, w którym określono szczegółowy program kursu reedukacyjnego. Jak co roku - wzrosła też wysokość kar za brak wykupienia polisy OC. W opracowaniu m.in. wyjaśniamy: ■ Kto może skorzystać z kursu reedukacyjnego? ■ Co zmienia się w zakresie badań technicznych pojazdów? ■ O ile wzrosły kary za brak OC? ■ Kiedy umowa sprzedaży auta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? ■ Czy w dalszym ciągu można zaparkować na chodniku? ■ Kto ma pierwszeństwo na ścieżce dla rowerów? ■ Co to jest przejście sugerowane? ■ Co po nowelizacji oznacza droga dla pieszych? ■ Ile wynoszą nowe stawki za odholowanie pojazdu? Publikacja zawiera tabele z obowiązującą wysokością grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wykroczenia drogowe oraz z wykazem naruszeń przepisów ruchu drogowego i liczbą punktów karnych odpowiadającą tym naruszeniom. Dodatkowym atutem poradnika jest kolorowy aktualny wykaz znaków i sygnałów drogowych.

103
Ebook

Zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych

praca zbiorowa

Ustalanie zakresu ubezpieczeń społecznych w przypadku, gdy ubezpieczony prowadzi różne rodzaje działalności zarobkowej w wielu podmiotach jednocześnie, niezmiennie sprawia płatnikom składek wiele trudności. Zachodzi wówczas tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń. Są to sytuacje, gdy dodatkowy tytuł ubezpieczeniowy towarzyszy umowie zlecenia albo innej umowie cywilnoprawnej o podobnym charakterze. Zleceniobiorca może bowiem wykonywać jednocześnie kilka umów zlecenia, prowadzić pozarolniczą działalność, być pracownikiem, rolnikiem, pozostawać w stosunku służby. Przy ustalaniu zakresu ubezpieczeń społecznych ważna jest w takim przypadku kwota uzyskanego przychodu. Od niej zależy, czy ubezpieczony będzie obciążony obowiązkiem składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz fundusze pozaubezpieczeniowe, czy tylko składką zdrowotną. Znaczenie ma również rodzaj wykonywanej pracy - np. praca na etat, umowa zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej, w zbiegu z innym tytułem. Zbiegiem tytułów do ubezpieczeń jest także wykonywanie kilku umów zlecenia w tym samym czasie. Również korzystanie z ulg przez przedsiębiorców ma wpływ na podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom, gdy posiadają oni inne tytuły do ubezpieczeń. W publikacji "Zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych" eksperci z zakresu tematyki ZUS przystępnie wyjaśniają, jak obecnie należy rozstrzygać zbiegi tytułów ubezpieczeniowych. Czytelnik dowie się z niej, jak wyliczyć składki ZUS: ■ od umowy zlecenia - w różnych sytuacjach, np. gdy zleceniobiorca prowadzi równocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą, a charakter zlecenia nie mieści się w zakresie tej działalności; ■ od umowy o dzieło - w tym wykonywanej przez osobę zatrudnioną na umowie o pracę; ■ od kontraktu menedżerskiego. Ponadto w książce znajdują się praktyczne porady dotyczące korygowania ewentualnych nieprawidłowości, które pojawiają się w dokumentacji w razie popełnienia błędu przy ustalaniu zakresu ubezpieczeń zleceniobiorców. Poradnik zawiera także instrukcję, w jaki sposób uzyskać z ZUS informację na temat prawidłowego zakresu podlegania ubezpieczeniom społecznym przez zleceniobiorcę, gdy konieczne jest rozstrzygnięcie zbiegu tytułów ubezpieczeniowych. Najtrudniejsze zagadnienia zostały przedstawione na ponad 60 praktycznych przykładach. To przystępne opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Skierowane jest również do pracodawców oraz biur rachunkowych, które prowadzą obsługę w tym zakresie.

104
Ebook

Benefity dla pracowników - skutki w zakresie PIT i ZUS

Mariusz Pigulski

Benefity pracownicze to już nie tylko prywatne ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie na życie czy karnet sportowy. Podążając za potrzebami pracowników, pracodawcy coraz częściej finansują im m.in. posiłki, przekąski, wsparcie psychologa, a nawet dietetyka czy innego terapeuty, czesne za żłobek lub przedszkole dla dzieci pracowników. Nadal sporą popularnością cieszy się oferta korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych. Wartość tych świadczeń w zdecydowanej większości może nie stanowić podstawy wymiaru składek ZUS i podatku. Istotne w tym zakresie jest źródło finansowania i związek świadczenia z wykonywaną pracą. W publikacji zostały omówione warunki wyłączenia świadczeń pozapłacowych z podstawy wymiaru ww. zobowiązań publicznoprawnych, a także negatywne przesłanki pozbawiające możliwości odstąpienia od oskładkowania czy opodatkowania oraz zasady rozliczania tych świadczeń. Całość została wzbogacona wieloma przykładami, praktycznymi wskazówkami, aktualnym orzecznictwem i stanowiskami urzędowymi. Publikacja stanowi niezbędne i pewne wsparcie w codziennej pracy specjalistów zajmujących się tą problematyką.