Verleger: Helion
Helion - niekwestionowany lider wśród wydawców (lub największe wydawnictwo informatyczne) literatury informatycznej w Polsce. Działa na polskim rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku.

Od początku swojej działalności wydawnictwo Helion wspiera rozwój specjalistów z szeroko pojętej branży IT. To doskonała baza wiedzy dla osób, które chcą poznać tajniki informatyki, programowania, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy grafiki komputerowej i innych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami.

Helion oferuje szeroki wybór książek oraz ebooków z różnych dziedzin informatyki, zawsze aktualnych i zgodnych z najnowszymi trendami technologicznymi.
1177
E-book

Inżynieria oprogramowania według Google. Czego warto się nauczyć o tworzeniu oprogramowania

Titus Winters, Tom Manshreck, Hyrum Wright

Inżynieria oprogramowania jest pojęciem znacznie szerszym od kodowania: oznacza wszystkie niezbędne narzędzia i procesy stosowane przez organizację do tworzenia oprogramowania. To daje możliwość zachowania wartości kodu w dłuższej perspektywie czasu i pozwala ustanowić bardziej rygorystyczne zasady tworzenia oprogramowania, a dzięki temu sam kod jest podatniejszy na zmiany. Innymi słowy, inżynieria oprogramowania polega na optymalnym integrowaniu i organizowaniu tworzenia aplikacji ― od koncepcji, poprzez tworzenie, wdrażanie i utrzymywanie, po jej wycofywanie. To nie jest podręcznik dla programistów. Celem autorów jest zaprezentowanie jedynej w swoim rodzaju perspektywy firmy Google, od lat rozwijającej trwały ekosystem oprogramowania, co pozwoliło zebrać pożyteczne wnioski dotyczące skali działalności i czasu jej trwania. W książce zwrócono uwagę na to, że proces tworzenia oprogramowania jest wysiłkiem zespołowym, omówiono najlepsze praktyki związane z utrzymywaniem bazy kodu o dużych rozmiarach i długim stażu, pokazano także narzędzia, które mogą się okazać przydatne w jej utrzymywaniu. Omówione tu zagadnienia uwzględniają doświadczenia, jakie typowy inżynier oprogramowania zdobywa w ramach swojej pracy, służą też wskazaniu różnorodnych sposobów rozwiązywania poszczególnych problemów. Najciekawsze zagadnienia: unikatowa kultura pracy w Google procesy i narzędzia stosowane w Google metody zwiększania odporności kodu na upływ czasu wpływ skali oprogramowania na organizację pracy inżynierów kompromisy w procesie podejmowania decyzji projektowych Piszesz kod? To ważne zadanie - bierz przykład z najlepszych!

1178
E-book

Zapory sieciowe w systemie Linux. Kompendium wiedzy o nftables. Wydanie IV

Steve Suehring

Wykorzystaj możliwości nftables i zabezpiecz swoją sieć! Zapora sieciowa (ang. firewall) to ostatni bastion chroniący Twój komputer przed atakiem. Dzięki odpowiedniej konfiguracji jesteś w stanie decydować, jakie pakiety mogą trafić do wnętrza sieci, a jakie nie. Możesz przesądzić o dostępie do określonych usług, zezwolić lub zabronić aplikacjom korzystać z dostępu do sieci Internet oraz ustalić limity na prędkość albo ilość przesłanych danych. Duże możliwości konfiguracji pozwalają na elastyczne podejście do tematu. Dzięki tej książce możesz wykorzystać wszystkie dostępne opcje! Jednak na samym początku zapoznasz się z podstawowymi zasadami działania zapór sieciowych filtrujących pakiety. Przypomnisz sobie model sieciowy OSI, protokół IP, zasady routingu oraz sposób wyboru reguł filtrujących pakiety. Po tym wstępie przejdziesz do szczegółowego badania możliwości starszego narzędzia, jakim jest iptables. Składnia, omówienie dostępnych rozszerzeń dopasowywania, konfiguracja NAT — to tylko niektóre z poruszanych kwestii. Czasy się zmieniają i obecnie popularnością cieszy się narzędzie znane pod nazwą nftables. Dlatego z kolejnych rozdziałów dowiesz się, jak zbudować i uruchomić własną zaporę sieciową, korzystając właśnie z nftables. W następnych krokach uruchomisz usługi takie jak: e-mail, SSH, FTP oraz DHCP. Dalej zajmiesz się zagadnieniami związanymi z optymalizacją działania zapory oraz usługą NAT, czyli udostępnianiem łącza innym komputerom. W tej książce zostały poruszone niezwykle ważne kwestie łączące się z wykrywaniem włamań i najlepszymi sposobami reagowania na te incydenty. Ta książka jest doskonałą lekturą zarówno dla administratorów sieci, jak i dla pasjonatów systemu Linux! W tej książce znajdziesz dokładnie to czego potrzebujesz: Instalacja, konfiguracja i aktualizacja zapory sieciowej systemu Linux za pomocą programu iptables lub nftables Migracja do nftables lub wykorzystanie najnowszych rozszerzeń dla programu iptables Zarządzanie złożoną konfiguracją składającą się z wielu zapór sieciowych Tworzenie, debugowanie i optymalizacja reguł zapory sieciowej Użycie programu AIDE i innych narzędzi służących do ochron integralności systemu plików, monitorowania sieci i wykrywania włamań Uodparnianie systemów na skanowanie portów i inne ataki Wykrywanie exploitów, takich jak rootkity i backdoory za pomocą narzędzia Chkrootkit Zaawansowane zapory sieciowe dla każdego!

1179
E-book

Responsive Web Design. Modernizacja witryny

Inayaili de León

Projektowanie responsywnych stron WWW (ang. Responsive Web Design) jest koniecznością. Wynika to z rosnącej liczby przeróżnych urządzeń mobilnych, wykorzystywanych przez rzeszę użytkowników. Nowoczesne podejście do RWD wymaga zmiany sposobu myślenia. Utrzymywanie oddzielnych wersji witryny jest nieefektywne. Zamiast tego należy utworzyć jeden, spójny i responsywny projekt strony. Na takiej stronie cały układ będzie ulegał płynnym przekształceniom, aby zapewnić komfort przeglądania niezależnie od wymiarów wyświetlacza. Oczywiście dotyczy to również stron istniejących, które powinny zostać zmodernizowane. Niniejsza książka jest przeznaczona dla osób, które planują zmodernizowanie swojej witryny w celu zapewnienia jej responsywności. Przedstawiono tu mnóstwo praktycznych wskazówek pozwalających na wdrożenie nowej wersji witryny, nawet gdy brakuje czasu i środków. Dowiesz się, jak rozplanować adaptację projektów i wzorców przy różnych breakpointach oraz jak zadbać o responsywność obrazów. Opisano tu takie techniki, jak przekształcanie siatek stałych w siatki płynne, stosowanie komponentów wielokrotnego użytku, korzystanie z zapytań medialnych. Pokazano, jak korzystać z przydatnych wzorców projektowych, na przykład wzorców nawigacji. Dzięki tej praktycznej książce zmodernizowanie witryny będzie o wiele łatwiejsze i... mniej stresujące! Niektóre zagadnienia omówione w książce: realistyczne planowanie modernizacji i tworzenie harmonogramu prac analiza treści witryny przed jej przeprojektowaniem zarządzanie wrażeniami użytkownika (UX, z ang. User Experiences) domieszki, funkcje i arkusze stylów testowanie modernizowanej witryny i jej publikacja Czy Twoja strona jest już responsywna? Inayaili de León zajmuje się projektowaniem witryn WWW od 2003 r. Obecnie pracuje w Canonical, firmie rozwijającej system Ubuntu, gdzie doskonali narzędzia do projektowania graficznego online. Znakiem firmowym de León są eleganckie, przyjazne użytkownikowi projekty stron. Jest również pisarką, autorką licznych artykułów, publikowanych m.in. w A List Apart, 24 Ways, Smashing Magazine i .net Magazine, oraz bloga Web Designer Notebook (https://webdesignernotebook.com). Inayaili de León mieszka w swoim ulubionym mieście — Londynie. Uwielbia koty i leniwe drzemki.

1180
E-book

Tao mikrousług. Projektowanie i wdrażanie

Richard Rodger

Systemy oparte na mikrousługach różnią się od aplikacji monolitycznych. Są bardziej skalowalne, efektywniejsze, a także łatwiejsze w implementacji, rozwijaniu i utrzymaniu. Architektura mikrousług pozwala na doskonalenie danego elementu bez zastanawiania się nad działaniem całości aplikacji. Tego rodzaju systemy opierają się na nowoczesnych wzorcach, takich jak asynchroniczna komunikacja za pomocą komunikatów, usługi API i hermetyzacja. Po odpowiedniej optymalizacji dobrze działają zarówno w chmurach, jak i w scentralizowanych środowiskach opartych na kontenerach. Niniejsza książka jest przeznaczona dla programistów, menedżerów projektów i architektów oprogramowania. Wyjaśniono tu niezbędne pojęcia oraz różnice dzielące systemy oparte na mikrousługach i aplikacje monolityczne, a także zasady ich projektowania. Wyczerpująco omówiono techniki rozwiązywania problemów z mikrousługami oraz sposoby kontrolowania ryzyka wystąpienia awarii. Pokazano, w jaki sposób mikrousługi mogą współpracować z trwałymi danymi i jak wygląda ich współpraca z bazami danych. Sporo miejsca poświęcono technikom oceny kondycji działających systemów mikrousługowych, a także studiom przypadków oraz najlepszym praktykom pracy zespołu, planowania zmian i wyboru narzędzi. Najważniejsze zagadnienia: mikrousługi i ich architektura mikrousługi a wymagania biznesowe i korporacyjne komunikaty i ich wzorce wdrażanie systemów o dużej skali wady systemów opartych na mikrousługach Pracuj mądrzej i bardziej humanitarnie. Wdrażaj mikrousługi!

1181
E-book

W drodze do CCNA. Zadania przygotowujące do egzaminu

Adam Józefiok

Zobacz część I książki W drodze do CCNA Zobacz część II książki W drodze do CCNA Zostań specjalistą - CCNA masz w zasięgu ręki! Podstawy sieci komputerowych Routing w sieciach komputerowych Przełączanie w sieciach LAN Technologie WAN i bezpieczeństwo sieci Uzyskanie certyfikatu CCNA to ważny krok na drodze do kompleksowego opanowania wszelkich zagadnień związanych z działaniem sieci komputerowych. Wiedza na temat tego, co dzieje się w rzeczywistej, działającej sieci, pozwala nie tylko rozwiązywać bieżące problemy, lecz także przewidywać nadciągające katastrofy. I często okazuje się bezcenna, zarówno w małym biurze, jak i ogromnej firmie. W dzisiejszym świecie połączenia między komputerami zapewniają obieg informacji, pozwalają szybko się porozumiewać i przesyłać dokumenty. Bez żadnej przesady można nazwać je krwioobiegiem każdego przedsiębiorstwa, warunkującym jego normalne funkcjonowanie. Ekspertom w tej dziedzinie na pewno nigdy nie zabraknie pracy! Dwie pierwsze części cyklu "W drodze do CCNA" dawały przyszłym profesjonalistom w zakresie sieci komputerowych świetne przygotowanie teoretyczne, natomiast część trzecia zapewni świetne przygotowanie praktyczne. Twoim celem będzie rozwiązanie jak największej ilości zamieszczonych tu zadań o bardzo różnym charakterze oraz udzielenie odpowiedzi na setki pytań testowych. Przyjrzysz się skomplikowanym problemom, zdarzającym się w realnie działających sieciach, i postarasz się zaproponować sensowne rozwiązania, a potem porównasz je z podanymi odpowiedziami. Książka podzielona jest na cztery części, odpowiadające czterem najważniejszym obszarom tematycznym. Wprowadzenie do sieci komputerowych, symulatory i emulatory sieci Komunikacja w sieciach LAN i adresowanie w sieciach komputerowych Podstawowa konfiguracja urządzeń Cisco Działanie routera i routing statyczny Routing dynamiczny i tworzenie podsieci Dynamiczne protokoły routingu - RIPv1, RIPv2, EIGRP, OSPF Podstawy przełączania i routing pomiędzy sieciami VLAN Protokoły VTP i STP Sieci WAN, Frame Relayi i listy ACL Serwer DHCP i technologia NAT Bądź pewniakiem - zdobądź bez trudu certyfikat CCNA!

1182
E-book

Programowanie równoległe i asynchroniczne w C# 5.0

Piotr Sybilski, Mateusz Warczak, Tomasz Dziubak, Rafał Pawłaszek, ...

Programowanie współbieżne - wykorzystaj w pełni moc procesorów! Opanuj wątki, zadania i TPL Poznaj sprytne rozwiązania z użyciem bibliotek DSS i CCR Wejdź na wyższy poziom z Reactive Extensions i CUDAfy.NET Programowanie współbieżne jest w dzisiejszych czasach absolutnym standardem, jedyną drogą pozwalającą w pełni wykorzystać moc wielordzeniowych procesorów, umieszczanych we współczesnych komputerach. Jednak nadal niewielu programistów potrafi poprawnie i efektywnie korzystać z tej technologii. Czas to zmienić! Jeśli chcesz być naprawdę świetnym programistą C#, tworzącym aplikacje na platformę .NET, a do tej pory nie przestudiowałeś jeszcze porządnie kwestii współbieżności, pora to nadrobić. W tej książce znajdziesz informacje o podstawach tej technologii, takich jak wątki, a także o klasycznych pułapkach związanych z programowaniem współbieżnym. Kolejne rozdziały odkryją przed Tobą tajemnice zadań oraz bibliotek TPL. Poznasz również technologie DSS i CCR oraz dowiesz się co nieco na temat asynchroniczności. Potem przyjdzie kolej na omówienie technologii Reactive Extensions oraz biblioteki CUDAfy.NET, pozwalającej efektywnie wykorzystać karty graficzne do obliczeń niezwiązanych z grafiką. Odkryj zalety programowania równoległego! Dla niecierpliwych: asynchroniczność i pętla równoległa Wątki i zadania Zmienne w aplikacjach wielowątkowych Synchronizacja wątków, zadań i kontrolek interfejsu z zadaniami Wątki i zadania a interfejs użytkownika Dane w programach równoległych Analiza aplikacji wielowątkowych. Debugowanie i profilowanie Wstęp do CCR i DSS Skalowalne rozwiązanie dla systemów rozproszonych na bazie technologii CCR i DSS Wprowadzenie do Reactive Extensions. Zarządzanie sekwencjami zdarzeń Współbieżność w Rx Przykłady użycia technologii Rx w aplikacjach WPF CUDA w .NET Biblioteka TPL w WinRT Dobre praktyki programowania aplikacji wielowątkowych Zostań mistrzem programowania współbieżnego!

1183
E-book

Refaktoryzacja w C#. Jak zredukować dług techniczny i optymalizować kod z Visual Studio, .NET 8 i C# 12

Matt Eland

Termin dług techniczny oznacza zbiór skrótów, niedociągnięć i potworków projektowych, które powstają w trakcie ewolucyjnego rozwoju programu. Jeśli się ich nie zlikwiduje, mogą dramatycznie spowolnić pracę nad programem. Rozwiązywanie tego typu problemów jest nazywane refaktoryzacją i każdy programista powinien umieć ją przeprowadzać. Dzięki tej przystępnej, świetnie napisanej książce dowiesz się, czym jest dług techniczny, co prowadzi do jego powstawania i w jaki sposób można go bezpiecznie zrefaktoryzować przy użyciu nowoczesnych narzędzi dostępnych w środowisku Visual Studio, a także najnowszych składników języka C# 12 i platformy .NET 8. Nauczysz się też korzystać z zaawansowanych testów jednostkowych tworzonych przy użyciu xUnit i takich bibliotek jak Moq, Snapper czy Scientist.NET. Dowiesz się, jak stosować zasady SOLID, aby tworzyć łatwy w utrzymaniu kod, poznasz również techniki programowania defensywnego, które można stosować w nowszych wersjach C#. Ponadto nauczysz się przeprowadzać analizy kodu i pisać własne analizatory Roslyn do wykrywania i rozwiązywania problemów typowych dla Twojego projektu. Najciekawsze zagadnienia: najważniejsze informacje o długu technicznym różne sposoby refaktoryzacji klas, metod i wierszy kodu efektywne testy jednostkowe zasady SOLID i tworzenie kodu łatwego w utrzymaniu korzystanie ze sztucznej inteligencji GitHub Copilot standardy kodowania w zwinnych zespołach

1184
E-book

Oswoić FPGA z SystemVerilog. Jak używać programowalnych układów logicznych we własnych projektach

Marta Kozik

Programuj i steruj - odkryj tajniki FPGA! FPGA pochodzi od angielskiego field-programmable gate array. Polski odpowiednik to: bezpośrednio programowalna macierz bramek. FPGA jest rodzajem programowalnego układu logicznego. Ma tę samą funkcjonalność co układ scalony, tyle że może być wielokrotnie programowany bez demontażu. Z tego powodu znajduje zastosowanie tam, gdzie wymagana jest możliwość zmiany działania, na przykład w satelitach kosmicznych. Budujesz, instalujesz w urządzeniu docelowym, a potem modyfikujesz układ w zależności od potrzeb. Brzmi praktycznie, prawda? Tyle niezbędnej teorii, przejdźmy zatem do wspomnianej praktyki, czyli odpowiedzi na pytanie, jak zbudować taki programowalny układ logiczny. Znajdziesz ją właśnie w tej książce. Dowiesz się z niej nie tylko, jakie zastosowanie mają układy FPGA, ale także: Co będzie potrzebne do wykonania własnych eksperymentów Jak przygotować środowisko pracy Jakiego rodzaju elementów (układ FPGA, przyciski, diody) należy użyć i jak je połączyć W jaki sposób zbudować praktyczne projekty, takie jak zegar czy sterownik silnika krokowego Jak skutecznie obsługiwać port szeregowy