Wydawca: Helion
Helion - niekwestionowany lider wśród wydawców (lub największe wydawnictwo informatyczne) literatury informatycznej w Polsce. Działa na polskim rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku.

Od początku swojej działalności wydawnictwo Helion wspiera rozwój specjalistów z szeroko pojętej branży IT. To doskonała baza wiedzy dla osób, które chcą poznać tajniki informatyki, programowania, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy grafiki komputerowej i innych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami.

Helion oferuje szeroki wybór książek oraz ebooków z różnych dziedzin informatyki, zawsze aktualnych i zgodnych z najnowszymi trendami technologicznymi.
121
Ebook

Mac OS X Leopard. Ćwiczenia praktyczne

Łukasz Suma

Poznaj zalety systemu operacyjnego Mac OS X Leopard Poznaj podstawy obsługi systemu Naucz się korzystać z wbudowanych narzędzi Rozkoszuj się kocią elegancją nowego Leoparda Mac OS X Leopard to stabilny i jeszcze wygodniejszy następca dotychczasowego Tygrysa. Aktualna wersja systemu została wyposażona w ponad 300 nowych funkcji, w tym między innymi pełną 64-bitowość z możliwością uruchamiania programów 32-bitowych, obsługę najnowszych procesorów wielordzeniowych Intela, rozszerzone możliwości kontroli rodzicielskiej. Dołożono także program do przywracania usuniętych plików -- Time Machine -- oraz szereg efektownych ulepszeń interfejsu, takich jak nowe możliwości Docka i Biurka czy funkcja szybkiego podglądu. Ponadto Mac OS X Leopard jest pierwszym systemem, który oferuje możliwość korzystania z polskiego interfejsu użytkownika! Książka "Mac OS X Leopard. Ćwiczenia praktyczne" przeznaczona jest dla początkujących użytkowników polskiej wersji językowej systemu Mac OS X 10.5 Leopard. Jednak sporo nowych, ciekawych informacji o tym systemie znajdą w niej również osoby używające jego starszych wersji. Korzystając z tego podręcznika i wykonując kolejne ćwiczenia, bogato ilustrowane zrzutami ekranowymi, nauczysz się używać skrótów klawiaturowych, korzystać z okien Findera oraz tworzyć katalogi i archiwa. Dowiesz się, jak dodawać i usuwać elementy Docka, korzystać z Internetu za pomocą przeglądarki Safari, a także konfigurować konta poczty elektronicznej. Elementy interfejsu użytkownika Menu programu i skróty klawiaturowe Korzystanie z okien Findera Dostosowywanie okien Findera Zarządzanie katalogami i plikami Korzystanie z narzędzia Time Machine Korzystanie z Docka Program Mail Korzystanie z WWW za pomocą Safari Nie taki Leopard dziki, jak go malują!!!

122
Ebook

Deep Learning. Receptury

Douwe Osinga

Pomysł, by komputery wykorzystywać do generowania inteligentnych rozwiązań, narodził się w zamierzchłych dla informatyki czasach, mniej więcej w połowie XX wieku. Bardzo długo jednak idea ta - z powodu ograniczeń technologicznych - nie mogła wyjść poza rozważania teoretyczne. Dziś osoby zainteresowane uczeniem głębokim są w komfortowej sytuacji: mogą korzystać z ogólnie dostępnych frameworków uczenia głębokiego, sięgać po ogromne zbiory danych, a ponadto wyniki tego rodzaju badań znalazły się w centrum zainteresowania biznesu. Okazuje się, że nawet bez szczególnego przygotowania teoretycznego można budować i udoskonalać potężne modele sieci neuronowych oraz uczenia głębokiego i wdrażać je w konkretnych sytuacjach. Dzięki tej książce, nawet jeśli nie posiadasz zaawansowanej wiedzy o uczeniu głębokim (oryg. deep learning), zaczniesz szybko tworzyć rozwiązania z tego zakresu. Zamieszczone tu receptury pozwolą Ci sprawnie zaznajomić się z takimi zastosowaniami uczenia głębokiego jak klasyfikacja, generowanie tekstów, obrazów i muzyki. Cennym elementem książki są informacje o rozwiązywaniu problemów z sieciami neuronowymi - testowanie sieci wciąż jest trudnym zagadnieniem. Ponadto znalazły się w niej porady dotyczące pozyskiwania danych niezbędnych do trenowania sieci, a także receptury, dzięki którym łatwiej zacząć użytkować modele w środowiskach produkcyjnych. Z tej książki dowiesz się, jak: tworzyć użyteczne aplikacje, które docenią użytkownicy obliczać podobieństwo tekstów wizualizować wewnętrzny stan systemu sztucznej inteligencji napisać usługę odwrotnego wyszukiwania obrazów za pomocą wyuczonych sieci wykorzystać sieci GAN, autoenkodery i LSTM do generowania ikon wykrywać style w utworach muzycznych Uczenie głębokie - rzecz dla kreatywnych filozofów z myszą w dłoni!

123
Ebook

GIMP. Ćwiczenia praktyczne

Włodzimierz Gajda

Opanuj darmowe profesjonalne narzędzie do tworzenia efektownej grafiki i edycji fotografii! Jak sprawnie pracować na warstwach? Jak korzystać z narzędzi do rysowania? Jak poprawiać i edytować fotografie? Jeżeli myślisz, że GIMP to darmowy, a co za tym idzie średnio funkcjonalny substytut słynnego, lecz drogiego Photoshopa, będziesz naprawdę zaskoczony, gdy odkryjesz, jak ogromne daje Ci możliwości! Gdy tylko poznasz szeroką paletę narzędzi GIMP-a, zrozumiesz, że już nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych, by móc profesjonalnie edytować fotografie i tworzyć efektowną grafikę rastrową. GIMP udostępnia bowiem mnóstwo praktycznych funkcji pozwalających m.in. na sprawną pracę na warstwach i ich maskach, korzystanie z rozbudowanych narzędzi zaznaczania, ciekawe modyfikacje obrazu i kolorów czy tworzenie własnych pędzli, gradientów i deseni. Umożliwia także współpracę z graficznymi tabletami oraz pracę w trybach: RGB, skali szarości czy palety indeksowanej. Ta książka z serii "Ćwiczenia praktyczne" jest idealnym podręcznikiem dla wszystkich, którzy chcą szybko i od podstaw nauczyć się pracy z programem GIMP. Najpierw oswoisz się z interfejsem programu, dowiesz się, jak go skonfigurować i jak pracować z przybornikiem, paletami kolorów, siatkami i prowadnicami. Później opanujesz narzędzia selekcji, zaznaczania i rysowania oraz wszystkie opcje pracy z warstwami. Dowiesz się także, czym są ścieżki, jak je tworzyć i wyginać oraz modyfikować obrazy za pomocą rozmaitych przekształceń. Na koniec poznasz narzędzia korekcji fotografii - dowiesz się, jak zmieniać ich kolorystykę, usuwać plamy, korygować perspektywę, przetwarzać fragmenty zdjęć i nakładać na nie filtry. Wybrane zagadnienia omówione w książce: interfejs programu, palety kolorów, prowadnice i siatka, narzędzia i opcje selekcji, opcje narzędzi do zaznaczania, praca na warstwach, praca z tekstem, narzędzia do rysowania, gradienty i maskowanie warstw, praca ze ścieżkami, przekształcenia obrazu, korekta fotografii.   Wszystko, czego potrzebujesz, by tworzyć profesjonalną grafikę w niezwykłym, darmowym programie!

124
Ebook

DevOps w praktyce. Wdrażanie narzędzi Terraform, Azure DevOps, Kubernetes i Jenkins. Wydanie II

Mikael Krief

DevOps jest doskonałym rozwiązaniem dla każdej organizacji, która musi zwiększyć przepływ pracy technicznej przy zachowaniu odpowiedniej jakości i niezawodności. Pozwala też na uzyskanie trwałości projektów i wzorową współpracę programistów z zespołem operacyjnym. Wiele organizacji decyduje się na wdrożenie praktyk DevOps. Pomyślne przeprowadzenie tego procesu wymaga przygotowań, w ich ramach zaś kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich do potrzeb wzorców i narzędzi. To drugie, zaktualizowane i uzupełnione wydanie książki poświęconej wdrażaniu najlepszych praktyk DevOps przy użyciu nowoczesnych narzędzi. Przedstawiono w niej informacje o kulturze DevOps, opisano różne narzędzia i techniki stosowane do jej wdrażania, takie jak IaC, potoki Git i CI/CD, a także automatyzację testów i analizę kodu. Sporo miejsca poświęcono konteneryzacji aplikacji za pomocą Dockera i platformy Kubernetes. Znajdziemy tutaj również kwestię skracania przestojów podczas wdrażania oprogramowania i omówienie możliwości stosowania praktyk DevOps w projektach open source. Warto zwrócić uwagę na ostatni rozdział, w którym pokazano zasady wdrażania niektórych praktyk DevOps w całym cyklu życia projektów. Najciekawsze zagadnienia: infrastruktura jako kod (IaC) udostępnianie i konfigurowanie infrastruktury chmurowej tworzenie lokalnego środowiska programistycznego i konteneryzowanie aplikacji zastosowanie DevSecOps do testowania zgodności i zabezpieczania infrastruktury potoki DevOps CI/CD i zielononiebieskie praktyki wdrażania praktyki DevOps dla projektów open source Potrzebujesz efektywności? Praktykuj DevOps i wygrywaj na rynku!

125
Ebook

Cybersecurity w pytaniach i odpowiedziach

Wojciech Ciemski

Co o cyberbezpieczeństwie każdy wiedzieć powinien W świecie, w którym większość naszych mniej lub bardziej wrażliwych danych przechowywana jest w sieci, cyberbezpieczeństwo powinno być tematem numer jeden. Niestety, na ogół nie jest, bo… Po prostu nie chce się nam myśleć o zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Stają się one dla nas kluczowe dopiero, kiedy ktoś się cyberwłamie i realnie skradnie coś, co było dla nas istotne: hasło do poczty e-mail, pieniądze z konta w banku, zdjęcia, które wolelibyśmy zachować dla siebie, itd. Tyle że wtedy jest już za późno.  Ta książka powstała po to, by jej czytelnik zdążył wyprzedzić zagrożenie. Stanowi wprowadzenie do zagadnienia cyberbezpieczeństwa. Podzielona na kilka kluczowych części (systemy operacyjne, sieci komputerowe, aplikacje webowe, kryptografia, wreszcie cyberbezpieczeństwo jako takie), pozwala zapoznać się z najważniejszymi zagrożeniami i ze sposobami zabezpieczeń. Przybliża terminologię związaną z tematem i stanowi świetny punkt wyjścia do dalszego zgłębiania jego wybranych aspektów.  Cyberniebezpieczeństwo czyha. Czy jesteś na nie przygotowany?

126
Ebook

Windows 8.1 PL. Ćwiczenia praktyczne

Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

Naucz się korzystać z najnowszej wersji systemu Windows! Jak zainstalować i skonfigurować system oraz nim zarządzać? Jak posługiwać się nowym i starym interfejsem użytkownika? Jak korzystać z danych, dysków, urządzeń oraz zasobów internetu? Wprowadzeniu na rynek systemu Windows 8 towarzyszyło sporo kontrowersji. Wielu użytkowników pokochało jego interfejs, wzorowany na środowisku Windows Phone, doceniło spójność systemu zarówno przy komputerach osobistych, jak i tabletach, jednak jeszcze liczniejsi mieli do niego mnóstwo zastrzeżeń. Na szczęście firma Microsoft wsłuchała się w ich głosy, wyciągnęła właściwe wnioski i szybko wypuściła na rynek Windows 8.1 – system łączący w sobie cechy poprzednika i sprawdzonych rozwiązań znanych ze starszych wersji, który oprócz licznych ulepszeń oferuje również pełną zgodność programową z platformami Windows 8 i Windows 7. Jeśli chcesz poznać funkcje najnowszych „okienek”, odkryć zalety Modern UI, a przede wszystkim nauczyć się praktycznie korzystać z możliwości oferowanych przez ostatnią aktualizację środowiska, trudno o lepszą książkę. Krok po kroku i bez zbędnej teorii przedstawia ona najważniejsze narzędzia systemowe, sposoby konfigurowania i używania interfejsu użytkownika oraz operacje na plikach, folderach i dyskach. Dowiesz się z niej, jak zarządzać systemem i kontami użytkowników oraz radzić sobie z typowymi problemami, a także jak połączyć komputer z siecią i korzystać z zasobów internetowych. Nauczysz się też używać urządzeń zewnętrznych i wyszukiwać dane, a wszystko to za pomocą praktycznych ćwiczeń. Instalacja i aktualizacja systemu Konfiguracja środowiska i zarządzanie nim Używanie klasycznego i nowego interfejsu użytkownika Rozwiązywanie typowych problemów z systemem Zarządzanie plikami, folderami, dyskami Podłączanie urządzeń zewnętrznych i korzystanie z nich Konfiguracja sieci i korzystanie z internetu Poznaj w praktyce narzędzia oferowane przez Windows 8.1!

127
Ebook

Automatyzacja przepływów pracy z Microsoft Power Automate. Transformacja cyfrowa procesów biznesowych. Wydanie II

Aaron Guilmette

Płynne przepływy pracy są warunkiem efektywności w biznesie. Niekiedy jednak uzyskanie tego stanu bywa utrudnione przez konieczność korzystania z wielu oddzielonych od siebie narzędzi, aplikacji czy systemów. Rozwiązaniem tych problemów jest Microsoft Power Automate - narzędzie biznesowe, które nie wymaga użycia dużej ilości kodu, a poprawia wydajność pracy, zaprojektowane w celu ułatwienia automatyzacji w wypadku aplikacji zarówno lokalnych, jak i umieszczonych w chmurze. Oto obszerne i praktyczne wprowadzenie do pracy z usługą Power Automate. Pokazano tu, jak skonfigurować zautomatyzowane przepływy pracy, nawet jeśli procesy biznesowe wymagają korzystania z setek aplikacji. Wyjaśniono, w jaki sposób korzystać z łączników, wyzwalaczy i akcji, przedstawiono też metody zarządzania danymi użytkowników, dokumentami i zatwierdzeniami. W tym wydaniu książki zaprezentowano również nowe możliwości usługi Power Automate, takie jak zastosowanie narzędzia RPA do automatyzacji starszych aplikacji, interakcja z interfejsem API aplikacji Microsoft Graph i korzystanie z modeli sztucznej inteligencji w celu przeprowadzenia analizy sentymentu. Treść została uzupełniona rzeczywistymi przykładami i praktycznymi projektami, które pokazują, jak zastępować powtarzające się zadania nowoczesną technologią. Dzięki książce: płynnie rozpoczniesz pracę z usługą Power Automate zautomatyzujesz przepływy pracy i połączysz ze sobą aplikacje biznesowe dostosujesz przepływy aplikacji Power Automate Desktop do swoich wymagań nauczysz się tworzyć złożone bazy danych i przepływy zatwierdzania poznasz podstawowe możliwości narzędzia RPA skorzystasz z analizy sentymentu opartej na modelu AI Przekonaj się, co Power Automate może zrobić za Ciebie!

128
Ebook

Dane testowe. Teoria i Praktyka

Radosław Smilgin, Anna Piaskowy

Książka, której nie może zabraknąć w biblioteczce ambitnego programisty! Programowanie nierzadko uchodzi za sztukę magiczną, jednak nawet najbardziej pomysłowa aplikacja okaże się bezużyteczna, gdy znajdzie się w niej choć jeden poważny błąd — powodujący, że działanie programu będzie niezgodne z oczekiwaniami twórców i użytkowników. Dlatego nie mniej istotną kwestią jest należyte sprawdzenie poprawności oprogramowania. Takie działanie pozwoli nam zyskać pewność, że otrzymane za jego pomocą wyniki będą w pełni pokrywały się z przyjętymi założeniami. Zadanie to nie jest wcale tak banalne, jak mogłoby się wydawać, a zlekceważenie etapu testów może kosztować znacznie więcej, niż gotowi jesteśmy zapłacić. Niestety, tematyce tej nie poświęca się zwykle odpowiednio dużo uwagi, co można łatwo stwierdzić, przeglądając dostępne na rynku opracowania dotyczące testowania aplikacji. Chlubnym wyjątkiem jest tu książka "Dane testowe. Teoria i praktyka", w całości poświęcona metodologii przygotowywania i praktycznego wykorzystywania danych testowych, które zapewniają maksymalną niezawodność oraz bezpieczeństwo działania programów. Autor wprowadza Czytelnika w teoretyczne podstawy definiowania i generowania tego rodzaju danych, lecz prezentuje również przykłady i możliwości zastosowania opisywanych technik w praktyce. Dzięki temu każdy programista i tester będzie mógł skrócić czas sprawdzania poprawności działania aplikacji i uniknie szeregu typowych błędów oraz zaniechań, popełnianych zwykle w tym nierzadko bardzo skomplikowanym procesie. Podstawowe typy danych i związane z nimi błędy Techniki projektowania testów Definiowanie danych testowych Zarządzanie danymi i rozwiązywanie problemów Praktyczne przykłady danych testowych i ich wykorzystanie Sposoby pozyskiwania rzeczywistych danych Samodzielne generowanie danych testowych