Видавець: Wydawnictwo Borgis
Gdy mówimy o Wydawnictwie Borgis, jego tradycjach i historii, warto choć na chwilę przenieść się do piętnastowiecznej Francji, do małego miasteczka Bourges. Właśnie wtedy w tej znanej już na cały kraj drukarni, do druku niewielkich, lecz cennych książek, zaczęto po raz pierwszy używać czcionki nieco mniejszej niż standardowa. W ówczesnym świecie wydawniczym została ona uznana za niezwykle przyjazną dla oka, subtelną i zarazem elegancką. Szybko zyskała popularność w innych krajach, nazwano ją zaś na cześć miejsca narodzin – „bourges”. W Polsce pojawił się termin już nieco zmodyfikowany –„borgis”. I właśnie od niego pochodzi nazwa naszej firmy, która w 2020 roku obchodzi swoje trzydziestolecie.
129
Eлектронна книга

Teoria tego brzegu

Adam Granacki

Teoria tego brzegu to zbiór wierszy wieloznacznych, inspirujących, trudnych do zaszufladkowania, przesyconych intymnością, wrażliwością i skupioną obserwacją świata. Znajdziemy w nim to, co skłania nas do wejścia w świat literatury, a więc przede wszystkim kalejdoskop barw ludzkiego życia. Adam Granacki pisze o wierze, nadziei, miłości, przemijaniu i bliskości ukochanej osoby. Jego teksty emanują emocjami, tętnią zmysłowością, delikatnością i czułością, otwierając przed nami przestrzeń wyjątkowych, niezapomnianych doświadczeń. Teoria tego brzegu jest w pewnym sensie pamiętnikiem autora, w którym zapisane zostały nostalgiczne kadry z dalszej i całkiem bliskiej przeszłości, wrażenia zarejestrowane w pamięci zmysłów i obrazy osób, których już nie ma.

130
Eлектронна книга

Nic jak pierwszy raz

Kacper Kordalski

Poruszający, wypełniony smutkiem i utraconą miłością… Miłością nie przez wszystkich akceptowaną… Taki właśnie jest tomik wierszy Nic jak pierwszy raz. Wzruszające, głęboko osobiste i do bólu szczere są utwory, które wypełniają ten tomik poezji. Mówią bowiem o uczuciu, które u jednej osoby wygasło, ale u drugiej cały czas się tli… O odrzuceniu, do którego nie można się przyzwyczaić… O samotności, która przyszła niezapowiedziana… Ale także o stawaniu się sobą, o trudnych emocjach, o tym, co czyni nas ludźmi. Nic jak pierwszy raz to również wiersze mówiące o miłości, którą nie wszyscy akceptują, z którą część osób musi się skrywać, która nie zawsze ma poparcie i wsparcie otoczenia… Jaka to miłość? Niech poezja Kacpra Kordalskiego sama odpowie na to pytanie.

131
Eлектронна книга

Dziewczynka i kryształowe pantofelki

Teresa Korecka

Ukrytymi w leśnych zakamarkach ścieżkami dzielnie maszeruje mała dziewczynka. W rączce trzyma koszyczek z tajemniczą zawartością. Tuż za nią podąża Cień, który wcale nie należy do niej. Dokąd zmierza mała bohaterka? Czy uda jej się dotrzeć do celu? Do kogo należy Cień i czy warto liczyć na przyjaciół? Dowiecie się tego, czytając tę pięknie ilustrowaną książeczkę. Dziewczynka i kryształowe pantofelki to urocza, napisana wierszem bajeczka, ukazująca dzieciom moc przyjaźni, bliskości, wsparcia kochających nas osób, dzięki którym możemy stawić czoła najstraszniejszym lękom.

132
Eлектронна книга

Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe II Rzeczypospolitej 1919-1939

Krzysztof Jan Rej

Rok 1919 obfitował w powołanie wielu instytucji nowo powstałego po latach niewoli państwa polskiego. Do jego najpilniejszych zadań w obszarze wojskowym należało m.in. ustalenie ram prawno-organizacyjnych działalności kapelanów wyznań niekatolickich. Sprawa ta wymagała jednak wzajemnych uzgodnień i regulacji prawnych na szczeblu państwowym pomiędzy przedstawicielami wojska oraz odpowiednimi władzami, reprezentującymi określone środowiska wyznaniowe. Proces ten, uwieńczony ostatecznie sukcesem, rozpoczął się właśnie w 1919 roku, oficjalnie inaugurując instytucjonalną działalność ewangelicko-augsburskiego duszpasterstwa wojskowego w armii polskiej. W 2019 roku minęła więc setna rocznica wydarzenia, które nie tylko wypada wspomnieć, lecz o którym także warto pamiętać i dziś, zwłaszcza że reaktywowane w III Rzeczypospolitej duszpasterstwo wojskowe nawiązuje do dawnych tradycji. Tym celom niechaj posłuży niniejsza publikacja prezentująca działalność ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego w Polsce okresu międzywojennego.

133
Eлектронна книга

Spieszę się poznać las

Agnieszka Buczek

Czy wiesz, nad czym rozmyśla sowa i na co skarżą się muchomory? Kto komponuje leśne melodie? O czym rozmawiają dzięcioły? Sowa, niedźwiadek, dzięcioły i gromadka ciekawych świata przedszkolaków to niektórzy bohaterowie mądrych, pełnych optymizmu wierszy Agnieszki Buczek. Lektura "Spieszę się poznać las" to znakomity wstęp do przygody, jaką jest poznawanie polskich lasów. Najmłodsi czytelnicy nauczą się dzięki wierszykom nie tylko nazw związanych ze światem leśnych roślin i zwierząt. Wiersze inspirują również do rozmów o tym, co niezwykle ważne - jak szanować i dbać o nasze środowisko naturalne. Są również dobrym wyjściem do przemyśleń, jak dobrze przygotować się do wędrowania leśnymi szlakami i zachęcają do aktywności. Notatka o Autorce Agnieszka Buczek pochodzi z niewielkiej miejscowości spod Wrocławia. Jest absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od wielu lat pasjonuje się pisaniem wierszy oraz malowaniem obrazów. Największą inspiracją jest dla niej natura, której piękno nieustannie ją zachwyca.

134
Eлектронна книга

Wysadzeni z siodła

Magda Lewandowska

Wyobraźmy sobie, że nasz rozleniwiony, przesypiający życie na kanapie kot staje się członkiem organizacji terrorystycznej. Nad porządkiem i prawem nadzór utrzymują konie chodzące na dwóch nogach, którym nieobce są ludzkie nałogi (fast foody z koniczyny i słodkie nalewki), oraz kury mieszkające w pałacu i żyjące według zasad zakonnych. Kanałami rządzą jeże-chemicy, które zaopatrzone w swoje magiczne fiolki, wzbudzają postrach w dzielnicy. Gdzie w tym wszystkim są ludzie? Wymarli dawno temu. Macie ochotę na więcej? Czeka Was jazda bez trzymanki po niesamowitym świecie postapo, pełnym zaskoczeń i zwrotów akcji, w środek szaleńczej pogoni za szczepionką na wirus zagrażający jednemu z gatunków. Nigdy bym nie przypuszczała, że w moje dłonie trafi książka, w której ludzkość zniknie ze świata, a zapanują nad nim zwierzęta - kocie podziemie, kolonia kur, konie i... pijane szczury! Brzmi odjechanie? I takie jest! To niesamowita uczta dla wyobraźni! Świat ten - pełen tajemniczości, spisków, a nawet brutalności i wszechobecnego sarkazmu - pochłonie Was już od pierwszych stron i przysięgam - nie znajdziecie długo nic równie oryginalnego do przeczytania! Polecam z całego serca. @sliwkowy.kompocik Pierwsze strony "Wysadzonych z siodła" mogą zdenerwować (zwłaszcza kiedy tak jak ja jesteście kociarzami), jednak irytacja szybko przeradza się w ciekawość, a ta w fascynację opowieścią o Billu i jego towarzyszach. Magda Lewandowska pokazuje świat bez ludzi, więc mogłoby się wydawać, że lepszy. Czy na pewno? Resztę doczytajcie sami, do czego gorąco zachęcam. Joanna Wlazło, magazyn Vege Notatka o Autorce Magda Lewandowska - ilustratorka, pisarka, architektka, chórzystka. Zakochana w zwierzętach wolontariuszka Fundacji Głosem Zwierząt. Przez wielu znana jako Koniauke - autorka setek zwierzęcych (i nie tylko!) portretów. "Wysadzeni z siodła" są jej debiutancką powieścią.

135
Eлектронна книга

Tak bardzo mnie przypominasz

Sandra Nosal

Kogo dziś przypomina ta chora na emocje dziewczyna? Czy będzie dziś radosna, pełna wiary w lepsze jutro? Czy przeciwnie - znowu będzie musiała walczyć z lękiem, poczuciem osamotnienia, depresją? Te pytania bohaterka wierszy Sandry Nosal zadawała sobie niemal codziennie. "Tak bardzo mnie przypominasz" to zbiór utworów będących świadectwem wieloletniego zmagania się z nawracającą chorobą nerwową. Kreślą one swego rodzaju sinusoidę - raz pisane są z perspektywy pacjentki oddziału zamkniętego, tworzącej w stanie polekowego otępienia, walczącej z nocnymi koszmarami, kiedy indziej ich autorką jest osoba silna, bez problemu pokonująca niesione przez życie trudności. Wiersze Sandry Nosal stawiają Czytelnika przed trudnymi emocjami i pozostawiają z ważnymi pytaniami. Notatka o Autorce: Sandra Nosal urodziła się w 1995 roku w Koszalinie. Ukończyła studia licencjackie z zakresu kosmetologii oraz studium masażu. Interesuje się anatomią i psychologią. Lubi długie spacery w pogodne dni, czytanie książek o tematyce kryminalnej oraz poezję, a w szczególności utwory Agnieszki Osieckiej. Tomik "Tak bardzo mnie przypominasz" jest jej debiutem literackim.

136
Eлектронна книга

Psychologiczno-medyczne aspekty funkcjonowania dziecka z wrodzoną łamliwością kości oraz jego rodziny

Paulina Albińska

Książka Psychologiczno-medyczne aspekty funkcjonowania dziecka z wrodzoną łamliwością kości oraz jego rodziny doktor Pauliny Albińskiej to pierwsza w Polsce (i jedna z nielicznych na świecie) praca teoretyczno-badawcza poruszająca zagadnienie funkcjonowania osób z wrodzoną łamliwością kości (osteogenesis imperfecta - OI). Publikacja uwzględnia zarówno medyczny, jak i psychologiczny aspekt doświadczanych przez dziecko trudności. Książka zawiera charakterystykę choroby osteogenesis imperfecta, opis problemów psychologiczno-społecznych, z którymi mierzy się zarówno pacjent pediatryczny dotknięty tym schorzeniem, jak i jego rodzice, oraz badania własne Autorki, mające na celu weryfikację, w jakim stopniu codzienne funkcjonowanie dzieci z wrodzoną łamliwością kości wpływa na ich interakcje z rodzicami oraz jakość życia. Publikacja adresowana jest przede wszystkim do rodziców dzieci z OI, a także personelu medycznego, nauczycieli i wszelkich innych osób sprawujących opiekę nad młodocianymi pacjentami dotkniętymi osteogenesis imperfecta. Notatka o Autorce: Paulina Albińska - doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu (UMED w Łodzi), certyfikowany psychoterapeuta CBT (CTPB nr 47 - Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie and Oxford Cognitive Therapy Center), psycholog (UŁ), pedagog (WSHE w Łodzi). Podyplomowo ukończyła studia Psychosomatyka i Somatopsychologia (SWPS w Poznaniu), Zarządzanie Zasobami Ludzkimi (SWPS w Warszawie) oraz Public Relations (SGH w Warszawie). Posiada kilkunastoletnie doświadczenie pracy jako psycholog kliniczny osób z rozpoznaniem zaburzeń psychicznych i somatycznych zdobyte podczas współpracy z łódzkimi szpitalami. W przeszłości dydaktyk Wydziału Lekarskiego UMED w Łodzi, a obecnie adiunkt w Instytucie Nauk Społecznych w WSBiNoZ w Łodzi. Na co dzień prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz terapii III-fali, zwłaszcza Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT). Wspiera także rodziny osób chorujących psychicznie i somatycznie. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, Association for Contextual Behavioral Science, Association for Contextual Behavioral Science Polska oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Za pracę naukową wyróżniona w konkursie Fundacji Ronalda McDonalda. Autorka, zmagając się z doświadczeniem choroby (MPD), od dzieciństwa próbowała łączyć obiektywny i subiektywny punkt widzenia na zagadnienie choroby przewlekłej. Doświadczenie profesjonalisty wspierającego przez blisko 10 lat osoby z OI Autorka integruje w książce z osobistym doświadczeniem choroby, by zwiększać świadomość, edukować i budować porozumienie pomiędzy różnymi światopoglądami Czytelników.