Видавець: Fronda
Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach:
  • publicystyka konserwatywno–prawicowa,
  • książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata,
  • literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie.
Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk.
137
Eлектронна книга

Prawo dla obywatela. Drogówka: jak unikać kłopotów

Łukasz Ziaja, Krzysztof Kozioł

Prawo dla Obywatela" - nowatorska seria poradników, które w sposób kompleksowy odpowiadają na pytania nurtujące każdego obywatela. Poradniki w formie pytań i odpowiedzi - napisane prostym i zrozumiałym dla każdego Czytelnika językiem. Prawo dla Obywatela" pomoże ci w sporze z pracodawcą,w trudnej sytuacji zadłużenia, ale także w przypadku otrzymania spadku. W tomie Drogówka znajdziemy praktyczne porady: - dlaczego należy odbierać listy z sądu? -czy mogę nie opłacić mandatu? -kiedy mandat się przedawnia? - zostałem zatrzymany przez policjanta z powodu przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Co robić? - przekroczyłem limit punktów karnych. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? - czym się różni stan po użyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości ? - spowodowałem wypadek drogowy. Co mnie czeka? Nie błądź, przeczytaj, korzystaj ze swoich praw. Kamil Kozioł - prawnik, współtwórca projektu obywatelski.eu; wieloletnie doświadczenie zdobywał w międzynarodowym środowisku prawniczym, zajmując się przede wszystkim prawem gospodarczym, korporacyjnym oraz nowymi technologiami; specjalizuje się w prawie konsumenckim, prawie pracy oraz ochronie danych osobowych; od ponad 10 lat aktywny w organizacjach pozarządowych. Łukasz Ziaja - prawnik, współtwórca projektu Obywatelski.eu; specjalizuje się w prawie karnym oraz prawie wykroczeń, a także w postępowaniu przed organami administracji publicznej oraz sądami administracyjnymi; komentator ekonomiczno-prawny magazynu CEO; w przeszłości związany z tygodnikiem Gazeta Finansowa oraz serwisem inwestycje.pl.

138
Eлектронна книга

Pilnowanie strażników. Etyka dziennikarska w praktyce

Maciej Iłowiecki

Dziennikarze to strażnicy prawdy i demokracji. Ale okazuje się, że strażników trzeba pilnować, aby nie zapominali, że uprawiają zawód zaufania publicznego, że są czwartą władzą o ogromnych wpływach. Jeżeli praca dziennikarza nie opiera się na etyce, to staje się zwykłą propagandą lub oszustwem. Ta książka to kompendium wiedzy dla wszystkich, którym zależy na zachowaniu godności tego zawodu. Autor w jednym tomie zawarł historię etyki mediów, przedstawił rozwiązania tych trudnych problemów w różnych krajach, zebrał dokumenty dotyczące tego zagadnienia. Ta książka to punkt wyjścia do wszelkich dyskusji o kondycji etyki dziennikarskiej.

139
Eлектронна книга

Elementarz katolika

Sławomir Zatwardnicki

Co tak naprawdę wyznaje tzw. niedzielny katolik? Elementarz katolika to ilustrowane i pogłębione kompendium wiedzy o fundamentalnych prawdach wiary, zawartych w Credo i obowiązujących chrześcijanina na każdym etapie życia. Czy warto jeszcze wierzyć w Stworzyciela? Co kryje się w tajemniczym sformułowaniu zstąpił do piekieł? Dlaczego cierpimy z powodu upadku Adama i Ewy? Jak pogodzić wszechmoc i dobroć Boga z istnieniem zła? Skarbnica wiedzy, błyskotliwych cytatów i trafionych w punkt argumentów. Warto mieć Elementarz zawsze przy sobie. To książka ważna i pożyteczna. Wpisuje się w ponad stuletnia tradycje powracania do fundamentalnych twierdzeń chrześcijaństwa w epoce zaniku wiary i zwątpienia w gwarancje prawdy. Czynili to wielcy teologowie i pasterze XX wieku: Romano Guardini, Karl Adam, Joseph Ratzinger, Bruno Forte, Christoph Schönborn, Jan Paweł II. W tę potrzebę i tradycję wpisuje się teraz polski teolog i publicysta Sławomir Zatwardnicki. I czyni to z pasją człowieka wierzącego i kompetentnego. ks. dr hab. Robert Skrzypczak, wykładowca teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym i w seminarium duchownym w Warszawie.

140
Eлектронна книга

Mroczny PRL (#2). Mroczny PRL: Niewyjaśnione zabójstwa

Przemysław Słowiński

Smutni panowie z jednakowych płaszczach i kapeluszach wciągają do taksówki piętnastoletniego licealistę Bogdana Piaseckiego - syna szefa PAXu, Bolesława Piaseckiego. Po kilku dniach do jak głosi plotka najbogatszego człowieka w Polsce, docierają żądania coraz wyższego okupu. Śledztwo oficjalne i prywatne przyjaciół zaginionego nie przynosi rezultatu. Dopiero po roku od porwania przypadkowo zostają odkryte zmumifikowane zwłoki młodego chłopca z bagnetem w piersiach. Na ścianach wokół ciała widnieją tajemnicze znaki. Do marca 1970 wampirowi ze Śląska przypisano zamordowanie czternastu kobiet, sześć cudem przeżyło. Proces wytypowanego Wampira z Zagłebia był procesem poszlakowym, po latach na jaw wyszły zadziwiajace fakty preparowania dowodów. Ze wzgledu na sposób zadawania ciosów swym ofiarom biegli stwierdzili duzo wczesniej, ze sprawca zbrodni jest mankutem. Zdzisław Marchwicki był praworeczny... Sędzia prowadzący sprawę przyznał, ze sprawa wampira wystapiła w zderzeniu z opinia publiczna: gdybysmy wydali inny wyrok, ludzie na sali by nas rozniesli. Po udanej maturze Grzegorz Przemyk, uczeń LO im. Frycza Modrzewskiego umówił się na wieczór ze swoją dziewczyną. Miał zagwizdac pod jej oknem. Nie zagwizdał. Nastepny raz zobaczyła go dopiero w trumnie. Milicjani zgarnęli chłopaka z ulicy a potem bili tak, żeby nie było śladów. Zmarł w wyniku rozległych obrażeń wewnętrznych. Mimo iż fachowo bijący milicjanci znani byli z imienia I nazwiska, w śmierć syna znanej opozycjonistki usiłowano wrobić pracowników pogotowia, którzy przewozili zmasakrowanego.

141
Eлектронна книга

Ilustrowany przewodnik po Fatimie. nie tylko dla pielgrzymów

Wincenty Łaszewski

Dziś Fatima to słynne miejsce, nawiedzane rocznie przez 4 mln pielgrzymów. Sto lat temu było inaczej. Miejsce objawień było terenem wypasu owiec i uprawy warzyw, a niewielkie wioski parafii fatimskiej były nieobecne na mapach. Cova da Iria na wyciagnięcie ręki. Miejsca objawień. Fakty. Rozważania. Modlitwy. Trójka wizjonerów i fatimskie przesłanie Maryi. Zwiedzanie sanktuarium i doliny Cova da Iria. Klasztory Alcobaca, Batalha i Hieronimitów w Lizbonie, sanktuarium w Nazaré. Subiektywny przewodnik bezkompromisowego Autora. Fatima - miejsce najważniejszych dla Ciebie objawieńNiekoniecznie musisz znaleźć się tam fizycznie. Kluczem do Twej wyprawy w głąb będzie odpowiedź, której Jan Paweł II udzielił kiedyś portugalskiej dziennikarce, dopytującej się, kiedy papież znowu pojawi się w Fatimie. Jan Paweł II odpowiedział wówczas: Fatima? Jestem tam każdego dnia". Jeszcze nigdy Fatima nie była tak blisko Polski.

142
Eлектронна книга

Antoni Gaudi. Czarodziej architektury

Przemysław Słowiński, Krzysztof K. Słowiński

Projekty stworzone przez Gaudiego sprawiają wrażanie jakby nie były poddane siłom grawitacji. Zdarzały mu się budynki, w których nie przewidział ani jednego kąta prostego. Sztuka była dla niego sposobem ewangelizacji. Twierdził, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga Wielkiego Architekta. Obiekty architektoniczne katalońskiego mistrza przypominają raczej żywe organizmy niż dzieła ludzkich rąk. Na początku swojej kariery, dla pieniędzy projektował dosłownie wszystko od kiosków z papierosami do bram wjazdowych. Na wystawie światowej w Paryżu w 1878 roku Europa zachwyciła się projektami Gaudiego; osiedlami domków dla spółdzielni pracowniczej z Matar i witryną sklepu fabrykanta rękawiczek. Barceloński przemysłowiec Eusebi Güell docenił geniusz Gaudiego i sfinansował wiele jego odważnych projektów. Choć za życia Gaudiego władze Barcelony nie potrafiły dogadać się z artystą, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii. Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Güell, Casa Batlló i opus magnum artysty bazyliki Sagrada Familia. Tej świątyni od 1914 roku Gaudi poświęcił się zupełnie, zamieszkał nawet na jej terenie. Po tym jak wpadł pod tramwaj, sanitariusze nie rozpoznali go i przewieźli do hospicjum dla ubogich. Nikomu nie przyszło do głowy, że wielki architekt i wizjoner ubiera się jak włóczęga. TWORZYŁ JAK GENIUSZ. ŻYŁ JAK ŚWIĘTY. ZMARŁ JAK ŻEBRAK. GAUDI

143
Eлектронна книга

Cuda nasze powszednie

Dorota Łosiewicz

Cuda zdarzają się każdego dnia. Nie mają co do tego wątpliwości bohaterowie tej książki, którzy z radością dzielą się tym, co ich spotkało, a co teoretycznie jest niemożliwe. Niespodziewane uwolnienia z wielkich i małych nałogów. Poczęcia, do których w opinii lekarzy - miało nigdy nie dojść. Radykalne uzdrowienia. których już nikt się nie spodziewał. Powroty do normalnego życia, mimo że specjaliści przepowiadali jałową wegetację. Niewytłumaczalne spotkania, które zmieniały całe życie. By to zrozumieć potrzeba jednego: wiary. Dorota Łosiewicz Publicystka tygodnika Sieci". Współprowadzi program W tyle wizji" w TVP Info oraz Kwadrans Polityczny" w TVP 1. Współautorka wywiadu rzeki z Martą Kaczyńską, pt. Moi Rodzice" oraz książek Cuda nasze powszednie", Życie jest cudem". Ukończyła Politologię na UKSW i Integrację Europejską na wydziale Stosunków Międzynarodowych UW. Mama czwórki dzieci.

144
Eлектронна книга

Striptiz nadredaktora

Marcin Wolski, Ryszard Makowski

Czy może być coś ciekawszego niż najnowsza historia opowiedziana przez satyryka? Może. Ta sama historia opowiedziana przez dwóch satyryków. Absolutnie nowatorska forma wywiad kreacyjny. Ryszard Makowski podszywa się pod różne postacie, żeby jak najwięcej wyciągnąć ze swojego kabaretowego kolegi. Ta publikacja spowoduje pewnie różne oświadczenia, dementi, a może i procesy sądowe. Marcin Wolski zeznaje : Jakie były dzieje legendarnego programu 60 minut na godzinę? Po co Niesiołowski wypożyczył swoją lalkę z Polskiego ZOO? Kiedy wyrzucił do kosza legitymację PZPR? W co grywał z Macierewiczem? W jakim celu spotykał się z Michnikiem w kościele na Żytniej? Jak to było z poczuciem humoru u Kaczyńskich? Komu nie podałby ręki nawet gdyby tonęli w rzece? Z kim spał w jednym łóżku u szewca w Malmö? Dlaczego Jerzy Kryszak przestał grywać Hamleta w Ateneum? ... i skąd bierze te wszystkie swoje pomysły?! - Wierzyliśmy, że te nasze żarciki, poza doraźnym zarabianiem pieniędzy i wywołaniem śmiechu na sali, to są ważne myśli wpuszczane w krwiobieg społeczny. Nadredaktor Wolski