Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
137
Eлектронна книга

Teoretyczne i aplikacyjne wyzwania współczesnych procesów gospodarczych

Michał Sosnowski, Arkadiusz Żabiński

Publikacja stanowi kolejny przyczynek w debacie naukowej prowadzonej wokół kwestii należących do obszaru nauk ekonomicznych i wpisuje się w wiele różnorodnych i ważnych zagadnień mieszczących się w tym szerokim spektrum badawczym związanym z mikroekonomią, makroekonomią, a także metaekonomią – postulującą budowę modelu odpowiadającego obecnemu lub przyszłemu paradygmatowi człowieka i dobrobytu. Na książkę składa się 10 rozdziałów, które zawierają przegląd wyników aktualnych badań i twórczych dociekań w postaci oryginalnych, teoretycznych i empirycznych analiz, prowadzonych przez przedstawicieli najbardziej liczących się w Polsce ośrodków naukowych. Jest ona adresowana jest przede wszystkim do środowisk naukowych i studentów wyższych uczelni, ale także do osób, które w praktyce zajmują się problemami ekonomii.

138
Eлектронна книга

Problematyka odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania gospodarczego. Zagadnienia prywatno- i publicznoprawne

Katarzyna Marak (red.)

W monografii poddano analizie wybrane zagadnienia prawne związane z szeroko rozumianą odpowiedzialnością za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania gospodarczego. Zasygnalizowano w niej problemy badawcze i zagadnienia praktyczne występujące podczas wykonywania zobowiązań gospodarczych, a także dokonano ich analizy w świetle prawa prywatnego i publicznego. Opracowanie składa się z czterech części zawierających 13 rozdziałów. Część I poświęcona jest odpowiedzialności podmiotów prawa wynikającej z regulacji prawa administracyjnego, część II dotyczy kwestii odpowiedzialności w prawie upadłościowym i egzekucyjnym, część III zawiera omówienie pozycji dłużnika, jego praw i obowiązków w zakresie odpowiedzialności w wybranych obszarach prawa prywatnego i publicznego, natomiast część IV dotyczy zagadnień strukturalnych, związanych z konstrukcją prawną odpowiedzialności dłużnika w wybranych obszarach prawa prywatnego i publicznego.

139
Eлектронна книга

Interdyscyplinarna natura współczesnych procesów gospodarczych

Arkadiusz Żabiński (red.)

Publikacja przybliża aktualne wyzwania i perspektywy dla polityki ekonomicznej, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. Związane są z one otwartą i wolnorynkową gospodarką, z pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami globalizacji i liberalizacji stosunków ekonomicznych. Z jednej strony, wiąże się to z dynamicznym rozwojem innowacji, nowoczesnych technologii, budową gospodarki opartej na wiedzy, zmianami strategii funkcjonowania podmiotów gospodarczych dla uzyskania wyraźnej przewagi konkurencyjnej na światowych rynkach. Z drugiej natomiast, to relatywnie dużo większa łatwość w przenoszeniu zagrożeń o charakterze społeczno-gospodarczym pomiędzy gospodarkami, regionami i państwami, wynikającymi z nierównomiernym ich rozwojem, dysproporcją poziomu zamożności społeczeństw, ich struktury demograficznej oraz wyczerpywaniem się podstawowych zasobów naturalnych określających ich podstawy egzystencji.

140
Eлектронна книга

Leadership, Employee and Competency Development for Better Talent Management in the Face of the Dynamics of Environmental Changes

Łukasz Haromszeki (red.)

Celem monografii jest prezentacja aspektów, czynników i komponentów kształtujących zarządzanie talentami w organizacji. Obecna sytuacja, zdeterminowana dynamicznie zachodzącymi zmianami, okazała się względnie stabilna do czasu pojawienia się i rozwoju epidemii koronawirusa oraz ukształtowania się nowej rzeczywistości geopolitycznej od początku wojny w Ukrainie. W tej rzeczywistości zagadnienia opisane w opracowaniu nabierają zupełnie nowego znaczenia. Publikacja jest skierowana do osób zainteresowanych problematyką zarządzania talentami i kompetencjami, przywództwa i szeroko rozumianego rozwoju pracowników w organizacji - badaczy i praktyków - oraz wszystkich tych, którzy zainspirowani nią chcieliby pogłębić swoją wiedzę w danej dziedzinie.

141
Eлектронна книга

Nominalna i realna stopa zwrotu z instrumentów finansowych o niskim ryzyku - ocena z perspektywy gospodarstwa domowego

Iwona Dittmann

Książka jest kontynuacją wcześniejszych badań autorki dotyczących odpowiedniości polskich funduszy inwestycyjnych otwartych dla inwestora indywidualnego. Potrzeba dalszych badań empirycznych, dotyczących kształtowania się nominalnej i realnej stopy zwrotu z polskich instrumentów finansowych cechujących się niskim poziomem ryzyka wynika z dominacji motywów ostrożności i przezorności w pomnażaniu kapitału wśród gospodarstw domowych, skutkującej dużym zainteresowaniem gospodarstw domowych „bezpiecznymi” instrumentami finansowymi. Zdaniem autorki, poza pieniądzem gotówkowym i depozytami bankowymi, rynek finansowy oferuje inne, godne uwagi instrumenty, cechujące się niskim poziomem ryzyka. Mogą one stanowić interesujący sposób stosunkowo bezpiecznego pomnażania kapitału. Przeprowadzona analiza porównawcza nominalnych i realnych stóp zwrotu z tego typu instrumentów finansowych dla różnych horyzontów inwestycyjnych może stanowić wskazówkę dla gospodarstw domowych zainteresowanych bardziej efektywnym zarządzaniem kapitałem.

142
Eлектронна книга

Ekonomia i finanse 2024 DEBIUTY STUDENCKIE

Małgorzata Gasz, Andrzej Koza, Adriana Politaj red.

Niniejszy zeszyt zawiera dwanaście artykułów naukowych autorstwa studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, filii w Jeleniej Górze. Przedmiotem badań studentów są, m.in. kondycja ekonomiczna przedsiębiorstw i ich decyzje inwestycyjne w kontekście niestabilnych warunków makroekonomicznych, źródła finansowania działalności przedsiębiorstw, tendencje i prognozy na rynku pracy w branży IT, zarobki Polaków w świetle zmiany siły nabywczej wynagrodzeń, znaczenie płac i zysków w kształtowaniu inflacji, uwarunkowania, postawy i decyzje finansowe pokolenia Z, sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce w okresie pandemii COVID-19, rola premier gier komputerowych w kontekście zmiany cen akcji polskich spółek gamingowych czy wpływ internetu rzeczy na usługi społeczne. Prezentowane prace stanowią efekt badań naukowych przeprowadzonych przez autorów w warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenia społeczno-gospodarczego.

143
Eлектронна книга

Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle wybranych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Koncepcje przekształceń

Paweł Felis, Leszek Patrzałek, Agnieszka Bem, Michał Bernardelli, ...

Monografia powstała dzięki współpracy naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Przedstawiono w niej zagadnienie samodzielności dochodowej gmin w ujęciu zarówno teoretycznym, jak i empirycznym. Ponadto omówiono i oceniono podatek od nieruchomości w wybranych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. W publikacji zarysowano również koncepcje zmian w obowiązującym w Polsce powierzchniowym podatku od nieruchomości oraz przeprowadzono symulacje ich skutków finansowych. Książka stanowi próbę wypełnienia luki w istniejącym stanie wiedzy z zakresu modeli opodatkowania nieruchomości i ich wpływu na finanse gmin.

144
Eлектронна книга

Ekologizacja współczesnych pojazdów wojskowych - główne kierunki rozwojowe oraz zasadnicze wyzwania i ograniczenia. Wybrane zagadnienia

Jarosław Brach

Monografia jest jednym z pierwszych w naszym kraju zwartych opracowań dotyczących tematyki ekologizacji układów napędowych pojazdów wojskowych oraz ujmujących ją w dość szeroki sposób. Jednocześnie autor pragnie zwrócić uwagę na kilka powiązanych kwestii. Przede wszystkim przez wyrażenie "ekologizacja pojazdów wojskowych" autor rozumie ich elektryfikację czy gazo-/wodoroelektryfikację (technologia ogniw paliwowych), gdyż czyste technologie oparte na metanie praktycznie się nie nadają, poza nielicznymi wyjątkami, do zasilania napędu pojazdów wojskowych. W pracy omawiana jest ekologizacja wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3500 do 5000 kg wzwyż. Zmiany i postęp w omawianej dziedzinie zachodzą jednak niezwykle szybko, pewne zaprezentowane w książce poglądy mogą się więc szybko zdezawuować, analogicznie jak przybliżane oceny, wnioski, wskazania i przewidywania co do przyszłości