Wydawca: Infor PL
W portfolio Grupy INFOR PL oprócz Dziennika Gazety Prawnej znajduje się kilkanaście innych fachowych tytułów skierowanych do ekspertów i specjalistów z wybranych dziedzin ekonomii, prawa, zarządzania.
9
Ebook

Rozliczanie kosztów na przełomie roku - wybrane problemy

Joanna Gawrońska

Koszty na przełomie lat obrotowych często sprawiają problemy. Zazwyczaj koszty te dotyczą typowych dla tego okresu wydatków, takich jak rozliczenia mediów, wynagrodzeń, prenumerat itp. Niniejsze opracowanie omawia zasady ujmowania i rozliczania następujących kosztów; - rozliczanie na przełomie roku faktur dotyczących wykonanych w grudniu usług gdy faktura jest wystawiona i wpływa do danej jednostki w styczniu bądź kolejnych miesiącach następnego roku - rozliczenie na przełomie roku kosztów usług telekomunikacyjnych - rozliczenie na przełomie roku kosztów usługi reklamowej zakupionej na okres 16 miesięcy - rozliczenie na przełomie roku kosztów prenumeraty (gazet, czasopism itp.) - rozliczenie na przełomie roku kosztów mediów - rozliczenie na przełomie roku kosztów wynagrodzeń - rozliczenie na przełomie roku otrzymanego bonusu od dostawcy

10
Ebook

PIT, CIT, Ryczałt 2024

praca zbiorowa

To uznana na rynku wydawniczym książka, z której dowiesz się m.in.: - jak zmieniają się przepisy od początku i w trakcie roku 2024, - co zmieniło się w zasadach pobierania zaliczek od funduszy kapitałów, - jakie są nowe obowiązki płatników, - jakie są zasady ustalania dochodów osiąganych z obligacji, - jak opłacać zaliczki oraz roczny PIT przedsiębiorców, - co zmieniło się w ulgach podatkowych, - jak podatnicy CIT powinni stosować nowe stawki amortyzacji, - czy można amortyzować środki trwałe nabyte z dotacji i subwencji. Publikacja zawiera: - Podatek dochodowy od osób fizycznych - ustawa i rozporządzenia - Zryczałtowany podatek dochodowy - ustawa i rozporządzenie - Podatek dochodowy od osób prawnych - ustawa i rozporządzenia - Przewodnik po zmianach W publikacji zamieszczono również przewodniki po zmianach w przepisach o PIT, CIT i ryczałcie, które pomagają zrozumieć, na czym polega każda zmiana, dlaczego została wprowadzona i czemu ma służyć

11
Ebook

Zakup usług za granicą - kiedy rozliczamy VAT od importu usług

Tomasz Krywan

W przypadku importu usług do rozliczania VAT z tytułu świadczenia usług są zobowiązani podatnicy nabywający usługi. Kupując usługi od zagranicznych kontrahentów, nie odliczymy od ich zakupu VAT. Jeśli miejsce świadczenia jest za granicą, kontrahent naliczy VAT, o zwrot którego możemy wnioskować przez polski urząd z faktury wystawionej przez kontrahenta. Gdy miejsce świadczenia jest w Polsce, możemy być zobowiązani do rozliczenia VAT od importu usług za sprzedawcę. W publikacji zostały omówione m.in.: - warunki kiedy polski podatnik rozlicza import usług, - moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, - zasady ustalania podstawy opodatkowania importu usług, - dokumentowanie importu usług, - zasady odliczania podatku należnego z tytułu importu usług, - zasady wykazywania import usług w JPK_V7.

12
Ebook

Ochrona pracowników przed zwolnieniem z pracy

Ewa Kowszun

Poradnik w praktyczny sposób przedstawia zasady ochrony pracowników przed zwolnieniem z pracy. Wyjaśnia też, w jakich szczególnych przypadkach można pracowników chronionych zwolnić lub zmienić im warunki zatrudnienia. Publikacja jest napisana przystępnym językiem, a najtrudniejsze zagadnienia zostały zobrazowane przykładami. Można się z niej m.in. dowiedzieć: - kiedy pracownica w ciąży nie podlega ochronie przed zwolnieniem, - jaka ochrona przysługuje pracownikom na urlopie opiekuńczym, - czy w czasie zwolnień grupowych można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na urlopie wychowawczym, - kiedy pracownik jest chroniony w czasie zwolnienia lekarskiego, - czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego.

13
Ebook

Przeliczanie dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych od 1 lipca 2023 r

Tomasz Krywan

Jeżeli kwoty niezbędne do rozliczeń VAT wyrażone są w walutach obcych, konieczne jest ich przeliczenie na złote. Do takiego przeliczenia nie można przyjmować dowolnych kursów walut, tylko te wskazane w ustawie o VAT. Do tej pory nie były jednak uregulowane zasady stosowania kurów walut do faktur korygujących. Zmieni się to od 1 lipca 2023 r.. Dlatego w niniejszym opracowaniu zostaną omówione obowiązujące obecnie w tym zakresie zasady, jak również wskazane zostaną zmiany wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3. W publikacji przeczytasz: - Kiedy musimy stosować kursy wskazane w ustawie o VAT - Jaki kurs waluty stosować, gdy faktura jest wystawiana w dniu powstania obowiązku podatkowego lub później - Jaki kurs stosować do faktur wystawianych przed powstaniem obowiązku podatkowego - Jak przeliczać faktury, gdy stosujemy wspólny kurs dla VAT i podatku - Dochodowego - Jakie kursy walut stosować do faktur korygujących - Kiedy stosujemy szczególne sposoby przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych

14
Ebook

Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój wydanie 3

Radosław Kowalski

Estoński CIT to forma opodatkowania CIT, która w założeniu miała być przyjazna podatnikom, elastyczna i łatwa do stosowania. Został stworzony jako rozwiązanie proinwestycyjne adresowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Niestety, zmiany przepisów zostały uchwalone w pośpiechu i w praktyce nie były ani czytelne, ani łatwe w zastosowaniu. Sprawiło to, że w krótkim czasie po wprowadzeniu były kilkukrotnie znowelizowane, a ich stosowanie tym bardziej może wydawać się utrudnione. Autor - doradca podatkowy - w publikacji "Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój" wyjaśnia, jak bezpiecznie podjąć decyzję o przejściu na CIT estoński. Wskazuje argumenty "za" i "przeciw" oraz doradza, jakie aspekty działalności rozważyć przed podjęciem decyzji w tym zakresie i jak zaplanować działalność na czteroletni okres stosowania ryczałtu od dochodów spółek. Zakres tematyczny opracowania nie ogranicza się tylko do proinwestycyjnego estońskiego CIT. Autor przybliża w nim także zasady stosowania innych ulg podatkowych: ● tzw. niemieckiego funduszu inwestycyjnego, czyli ulgi skierowanej do podatników, którzy nie są zdecydowani na zastosowanie tak radykalnego rozwiązania jak estoński CIT, ● na działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną, czyli B+R, IP Box, na robotyzację, na innowacyjnych pracowników oraz na prototyp. Dzięki temu publikacja jest właściwym wyborem nie tylko dla podatników CIT, lecz także podatników PIT. Dowiedzą się oni z niej, jak korzystać z ulg podatkowych o charakterze proinwestycyjnym i jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie w ramach ostatnich nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych. Opracowanie zostało zilustrowane przykładami, które podatnicy mogą łatwo odnieść do swoich indywidualnych sytuacji podatkowych. Wyrażone w nim opinie są poparte najnowszymi interpretacjami indywidualnymi Dyrektora KIS, objaśnieniami podatkowymi MF oraz orzecznictwem sądów administracyjnych.

15
Ebook

Urlopy wypoczynkowe.Ustalanie wymiaru,udzielanie i rozliczanie

Sebastian Kryczka, Mariusz Pigulski

Poradnik w przystępnej formie wyjaśnia kwestie dotyczące prawa do urlopu wypoczynkowego, jego planowania, wymiaru i wykorzystania. W książce wyjaśniono też problematykę wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W publikacji szczegółowo omówiono wiele praktycznych zagadnień, w tym: - wymiar urlopu wypoczynkowego w różnych sytuacjach, - zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, - planowanie urlopów wypoczynkowych, - przesłanki uzasadniające przesunięcie, przerwanie i odwołanie urlopu, - zasady udzielania urlopu na żądanie, - konsekwencje naruszenia przepisów o urlopach wypoczynkowych, - wyliczanie wynagrodzenia urlopowego w różnych sytuacjach, - ustalanie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, - nowy urlop opiekuńczy. Najtrudniejsze kwestie zostały przedstawione na przykładach. To przystępne i wyczerpujące opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Zainteresuje też pracodawców oraz biura rachunkowe.

16
Ebook

ZFŚS 2023.Komentarz

Mariusz Pigulski

Publikacja zawiera praktyczne objaśnienia do każdego artykułu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Szczegółowo omówiono w niej obowiązki związane z prowadzeniem działalności socjalnej, jakie mają pracodawcy. Wyjaśnienia zostały poparte licznymi praktycznymi przykładami, wzorami dokumentów, stanowiskami urzędowymi i orzecznictwem sądowym. W komentarzu uwzględniono - obowiązujące od 1 stycznia 2023 r. - regulacje dotyczące wysokości odpisu na zfśs oraz rozliczania świadczeń finansowanych z zfśs. Ponadto zwrócono uwagę na problematykę finansowania spotkań integracyjnych ze środków socjalnych. Komentarz został wzbogacony o rozwiązania problemów pojawiających się w praktyce funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Są one przedstawione w formie pytań i odpowiedzi jako odrębna od komentarza część książki. Jest to obowiązkowa lektura dla osób zajmujących się rozliczeniami kadrowo-płacowymi w podmiotach prowadzących działalność socjalną. Zawarte w książce wyjaśnienia zainteresują również beneficjentów świadczeń pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a zwłaszcza członków komisji socjalnych. O AUTORZE Mariusz Pigulski - ekspert i praktyk od ponad 20 lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych. Absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej.